SæsonafslutningenEfter vores sidste kamp mod Chelsea, er det blevet tid til at at se frem mod næste sæson, hvor vi pludselig er en af favoritterne til en topplacering i ligaen. Inden vi tager hul på forberedelserne til næste sæson, har jeg kastet et blik på finalerne i de europæiske klubturneringer og på de forskellige store ligaer i Europa, for at se, hvordan det ser ud.
I UEFA Cuppen hvor vi tabte i kvartfinalen til Atletico, mødtes Bayern og Palermo i finalen. Det blev det tyske storhold, der trak det længste strå, da de vinder UEFA Cup finalen med en 1-0 sejr i overtiden.
Champions League finalen var mellem italienske Inter og engelske Chelsea og her var det Inter-spillerne, der havde de bedste nerver, da de vandt finalen efter straffesparkskonkur
rence.
Efter finalen er spillet, bliver det meddelt, at vi er med i kvalifikationen til Champions League turneringen i næste sæson, hvilket betyder, at vi nu for alvor skal ud og kigge efter forstærkninger til truppen.
Kigger man lidt på situationen i de forskellige ligaer rundt om i Europa, er der flere steder, hvor der er skete heftige ting af både negativ og positiv karakter.
DanmarkHer er det ikke svært at få øje på det negative. FC Midtjylland er rykket ned i Viasat-sport divisionen efter en katastrofal sæson. Den største sensation er uden tvivl, at Viborg formår at hente bronzemedaljerne, men at Lyngby bliver i SAS-ligaen må også betegnes som en overraskelse.
TysklandBayern vinder ikke overraskende det tyske mesterskab, men overraskende er det at se Werder Bremen som midterhold og Hertha BSC som mere eller mindre et bundhold.
ItalienDer er ikke de store overraskelser i den italienske liga. Det er som sædvanlig, Inter, Milan, Juventus og Roma, der styrer begivenhederne i Italien.
FrankrigDer var ikke mange, der havde tippet Monaco til at vinde mesterskabet før sæsonen, men de leverer varen og vinder overraskende titlen.
Den største overraskelse er dog, at Lyon ender på en skuffende 7. plads, hvilket betyder, at vi ikke får dem at se i europæisk fodbold i næste sæson.
SpanienDe positive overraskelser i La Primera må være at Espanyol er med i Champions League kvalifikationen og at Betis slutter på en flot 7. plads.
De hold der ikke lever op til forventningerne er bl.a. Villarreal, der skuffer med en 11. plads, mens de forsvarende mestre fra Real Madrid kun formår at blive 3’er på trods af de spillere, de har til rådeighed.
Årets Rover
Top 5 - Rovers1. Benni McCarthy
2. Kasper Lorentzen
3. Brad Friedel
4. Paul Gallagher
5. Steven Reid
Efter den flotte sæson, har jeg udpeget de 5 spillere, som jeg synes har været meget værdifulde for holdet.
Førstepladsen går ikke så overraskende til vores sydafrikanske topscorer Benni McCarthy. Benni har været fremragende i denne sæson med ialt 29 mål i 46 kampe. Alene i Premier League har han scoret 22 mål i 33 kampe.
Benni er også fuldt fortjent blevet valgt til Årets spiller af supporterne.
Andenpladsen går til danske Kasper Lorentzen, der efter lidt tilvænning bare er blevet bedre og bedre. Han afslutter sæsonen helt fantastisk med præstationer, der indbringer ham prisen "Bedste spiller i Premier League" for april måned.
Jeg forventer mig rigtig meget af Kasper til næste sæson.
På tredjepladsen har jeg valgt at placere vores amerikanske veteranmålmand Brad Friedel, som har leveret mange rigtige gode præstationer i den forgangne sæson. Grunden til at han ikke får andenpladsen er fordi, jeg forventede disse præstationer af ham, da han er en kvalitetsspiller.
Der var mange om buddet til fjerde- og femtepladsen, men jeg valgt Paul Gallagher og Steven Reid. Gallagher fordi han gik direkte ind på holdet efter hans udlån og virkelig trådte i karakterer, mens Reid, der nu spiller i Newcastle var meget vigtig for os i starten af sæsonen.
Dunn er årets skuffelse
Flop 5 – Rovers1. David Dunn
2. Andre Ooijer
3. Brett Emerton
4. Julio Arca
5. Morten Gamst Pedersen
Når man laver en top 5 skal der også være en flop 5. Jeg har valgt kun at lægge et par stikord ind på de enkelte spillere, jeg har valgt at betegne som flop.
David Dunn - Dårlig disciplin, alt for dårlig form, leverer slet ikke varene, når det gælder
Andre Ooijer - Simpelthen bare for ustabil i sine præstationer
Brett Emerton - Spiller godt, men for meget alibifodbold, tager ikke nok ansvar
Julio Arca - For udisciplineret rent defensivt, laver for mange personlige fejl
Morten Gamst Pedersen - Har ikke levet op til forventninger, skal forberede sig til næste sæson.
Ønskeliste til den nye sæsonEfter vi nu har chancen for at komme med i Champions League til næste sæson, har jeg endnu en gang sendt mine talentspejdere på tur rundt i verden.
I forhold til de emner, jeg havde i januar måneds transfervindue, er der denne gang tale om lidt mere etablerede stjerner, hvilket også gør det sværere at lokke dem til Blackburn. Samtidig er priserne også noget høje, så det er ikke sikkert, at jeg kan lokke mere end en enkelt, højst to til Rovers.
Gonzalo Rodriguez - SW/F C
Værdi: 70.000.000 kr. Sandsynlighed:
Rodriguez er den spiller af alle de centerforsvarere, jeg kigger på, som jeg allerhelst vil have på holdkortet til næste sæson.
Efter min mening har han alle de kvaliteter der skal til for at blive en nøglespiller på vores hold.
Desværre er der et stort problem med Rodriguez, han koster alt for meget. Hans reelle værdi står måske kun til 70.000.000 kr., men vil vi købe ham skal vi nok op og byde 175-200.000.000 kr. hvilket er alt for mange penge, selvom vi går gode økonomiske tider i møde.
Karl Svensson - SW/F C
Værdi: 60.000.000 kr. Sandsynlighed:
Den 24-årige svenske midtstopper, er et af de største talenter i Europa på denne plads. Han er 24 år gammel og spiller i den franske Ligue 1 klub, Caen.
Jeg har i dag Aubey og Nelsen som makkerpar i det centrale forsvar, men jeg tænker på at skubbe Aubey ud på venstrebackpladsen, da han også er rigtig god på denne position.
Sandsynligheden for at Svensson skifter til Rovers er meget høj, da prisen på omkring 90.000.000 kr. ikke virker skræmmende for så ung en spiller og da han samtidig er meget interesseret i at komme til klubben. Det eneste, der kan komme i vejen, er en anden klub som kommer med et bedre tilbud eller hvis jeg skriver kontrakt med en af de andre centerforsvarere på denne liste.
Jonathan De Guzman – OM HC
Værdi: 57.500.000 kr. Sandsynlighed:
Blot 20 år er Jonathan De Guzman fra Feyenoord, men han er allerede en fremragende fodboldspiller og et af de største midtbanetalenter i hollandsk fodbold.
Efter jeg aftalte salget af Reid til Newcastle var min første tanke, at bruge alle 100.000.000 kr. på at hente Jonathan De Guzman, men så dukkede muligheden med Steve Sidwell op og efter det lykkedes mig, at hente ham til klubben, er min interesse for De Guzman ikke længere så stor.
Jeg vil dog ikke helt afskrive muligheden for, at han bliver købt til Rovers på et tidspunkt.
Nicolas Anelka – Bo
Værdi: 110.000.000 kr. Sandsynlighed:
Anelka er en velkendt herre for de fleste. Han har været vidt omkring i sin karriere og selvom han er omkring de 30 år, så er han stadig en af de allerbedste angribere i verden.
Han er træt af livet i Bolton og vil meget gerne til en større klub heriblandt Rovers. Vi mangler som sådan ikke angribere i Rovers, men har vi muligheden for at få tilknyttet Anelka, vil jeg helt sikkert gør et forsøg.
Problemet er bare som med Rodriguez selve prisen, som nemt kan runde de 150.000.000 kr.
Khalid Bouhlarouz – F C
Værdi: 50.000.000 kr. Sandsynlighed:
”Kannibalen” som Khalid Bouhlarouz også er kendt som, er en benhård central forsvarsspiller, hvis spidskompetence er hans hårde tacklinger, der til tider er for hårde, samtidig er hans råstyrke også helt i top.
Sammen med hans fremragende evne til at markere sin direkte modspiller, er han en rigtig spændende spiller til centerforsvaret.
Det eneste, der holder mig lidt tilbage med hensyn til at byde på hollænderen, er hans dårlige disciplin og det faktum, at han ikke har spillet for godt i de kampe, han har spillet i Premier League for Chelsea. Det kan være, at tempoet simpelthen er for høj for Khalid i den engelske liga.
Urby Emanuelson – F/WB/M V
Værdi: 43.000.000 kr. Sandsynlighed:
Endnu en hollænder har fundet vej til ønskelisten. Det er den 21-årige venstrekantspiller Urby Emanuelson, der har fanget min interesse.
Jeg må erkende, som det også fremgår af min Flop 5 liste, at jeg ikke har været helt tilfreds med Julio Arca på venstrebackpladsen siden, jeg købte ham i januar. Arca er ikke god nok i det defensive, hvilket jeg til gengæld, tror Urby han er. Han er stadig meget ung, men han har allerede spillet 6 landskampe for Holland, hvilket bekræfter hans store potentiale.
Det store spørgsmål er bare, om Ajax overhovedet er villige til at lade Emanuelson skifte klub på nuværende tidspunkt uden at prisen bliver helt vanvittig.
Leighton Baines - F/WB/M V
Værdi: 55.000.000 kr. Sandsynlighed:
Leighton Baines har den perfekte profil i forhold til den spillertype, jeg gerne vil have til Rovers. Han er 23 år og har været fast mand på diverse U-landshold igennem hans karriere. Han kommer ikke på landsholdet lige med det samme, da der er spillere som Ashley Cole og Wayne Bridge foran ham, men på et eller andet tidspunkt, kan landstræneren ikke længere kommer uden om ham.
Han er en meget stabil spiller, der har alle de kvaliteter, som en god back skal have.
Han minder lidt om vores tidligere back Stephen Warnock, Baines er bare den tand bedre i alle spillet facetter.
Jeg har tidligere på sæson forsøgt at overtale Baines om, at Rovers skulle være hans fremtidige klub, men han var ikke helt overbevist. Nu er det en anden snak, da vi har kvalificeret os til Champions League. Den eneste reelle hindring er overgangssummen, da jeg frygter, at Everton vil forlange kassen for deres engelske stjerneskud.
Jeg har af klubbens ledelse fået tildelt 220.000.000 kr til indkøb fra den nye sæsonstart, hvoraf de 50.000.000 går til Sidwell, mens jeg også får en del ind for Reid.
En anden spiller, der netop er blevet solgt er, den hollandske veteran Andre Ooijer. Han skifter til Sampdoria for 8.250.000 kr.