Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 16:31:04
morfar
Football M...
fm25
I dag
kl. 09:41:44
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere:
23502
1 Bruger, 795 Gæster Online.
Indlæg: 1133004 over 31386 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
Colossi Zebra
0 Brugere og 11 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
7
8
[
9
]
10
11
Forfatter
Emne: Colossi Zebra (Læst 30644 gange)
Rossonero
Gæst
#25 OPDATERING
«
Svar #120:
21 Feb 2008, 17:56 »
▌
Notizie
Taktiske ændringer |
17.04.2011
Helenio
HERRERA
(1910-1977)
"Tattica asso" betegnes Alberto Zucchetti som i Italien, hvilket afspejles af den vældige succes han hidtil har høstet. På blot 3 sæsoner i klubben, har det italienske vidunder hevet Viareggio op gennem rækken – senest til Serie A, hvor de klarer sig umådelig godt. Udover en fantastisk karriere Alberto Zucchetti har bygget op, er han også blevet anerkendt af Serie A's øvrige trænere. Carlo Ancelotti er én af dem, der har skamrost italieneren, hvilket ikke ligefrem er noget han er regnes for.
"Han er én af de sjældne, der virkelig formår, at fremstille skønheden ved italiensk fodbold. Folkemængder synes at det er søvndyssende fodbold, hvilket det bestemt ikke er, hvis man kender historien bag, og selve essensen af taktikken. Det handler om hårdt arbejde, et robust forsvar og livskraftigt teamwork – Alberto Zucchetti er én af de få trænere i Italien, der håndgribeligt forstår at afbilde det," udtalte Carlo Ancelotti.
Alberto Zucchetti har spillet en 4-4-2 siden dag ét, og milepælene han har opnået, taler for sig selv. Taktikken var baseret på et utroligt kompakt forsvar, en hårdtarbejdende midtbane, og en meget smal udstrækning på banen. Især den defensive midtbanemand kom på hårdt arbejde, hvor han både skulle sørge for at dække af bagude, men samtidig løbe med frem i kontrastødende. Duoen i angrebet havde et unikt samarbejde, hvor man vægtede sammenspil, frem for det velkendte egoisme.
Karl
RAPPAN
(1905-1966)
Vi har dog i de seneste opgør været vidne til bæmærkelsesværdige taktiske ændringer i Viareggio, hvor Alberto Zucchetti har hevet den fosvundne stratetiske kunst, Catenaccio, op ad dybet.
Catenaccio er nok den mest defensivt indstillede taktik i fodboldverden, som blev ført ud i livet af den tidl. legendariske Inter-træner, Helenio Herrera. Helenio Herrera's teori sikrede Inter adskillige 1-0 sejre, hvilket førte til et hav af trofæer. Taktikkens popularitet dalede dog voldsomt, da man i 1967 tabte Champions League-finalen til Celtic, der formåede at affyre intet mindre end 40 skud på mål.
Catenaccio-systemet var dog kraftigt inspireret af den østrigske træner Karl Rappan's system,
verrou
, der var bygget op på mand-til-mand markeringer, og en strikt defensivt indstillet midtbane.
Den dristige Alberto Zucchetti har valgt at springe sig ud i noget vovende, som dog indtil videre har virket fenomænalt. Catenaccio indeholder flere opstillinger, hvor Viareggio er begyndt at spille 5-4-1, som bl.a. har sikret dem sejre over Catania og Palermo. I de seneste opgør er modstanderne blevet dækket uhyrligt tæt, og at kontrastødende er blevet vægtet afsindigt højt. Forsvaret sørger for at bolden bliver samlet op, som derefter passerer rollen til den defensive midtbane, der losser bolden ud mod kanter, hvor der derefter bliver lagt indlæg ind til den enlige angriber, Christian Nadé.
"Folk vil muligvis kalde det et dårligt træk, men jeg vil bevise, at dette system virker fremragende. Det kræver selvfølgelig en smule tid, før spillerne tilpasser sig systemet perfekt, men vi er rigtig godt på vej. Jeg følte, at der trængte nye boller på suppen, og jeg er sikker på, at dette vil fungere optimalt," udtalte manden i rampelyset, Alberto Zucchetti.
OPSTILLING
▌
INSTRUKSER
Logged
vondracek
Gæst
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #121:
21 Feb 2008, 18:11 »
Det er mere end tilfredsstillende dét der. Det er rigtig godt ud - held og lykke med den nye taktik, og lad os håbe på at der kommer nær så mange chancher til din modstander, som var tilfældet for Inter i den nævnte CL finale
Logged
7kfum
Gæst
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #122:
21 Feb 2008, 18:12 »
Fantastisk! Intet mindre! Det er imponerende at høre om Catenaccios historie og fremgang ved din brug!
Logged
Juller
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #123:
22 Feb 2008, 18:26 »
Glæder mig meget til opdateringen. Den er ikke til at beskrive med ord, så god er den
Logged
Grasshoppers
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #124:
23 Feb 2008, 11:39 »
Sindsyg god blog det ! Virkeligt klasse..
Logged
Grasshoppers
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #125:
25 Feb 2008, 21:31 »
Godt at høre
Logged
vondracek
Gæst
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #126:
25 Feb 2008, 21:41 »
Citat af: Rossonero 25 Feb 2008, 21:21
Kort sagt: Bloggen er langt fra død.
Lyder godt
Logged
Rossonero
Gæst
#26 OPDATERING
«
Svar #127:
26 Feb 2008, 15:39 »
▌
Notizie
UEFA Cup er en realitet |
01.06.2011
I slutspurten skulle de taktiske ændringer åbenbares, hvor man håbede på, at Catenaccio-systemet kunne fortsætte med at skabe flotte resultater.
Håbet om UEFA Cup-bold i næste sæson var stadig i live, men det krævede trods alt en sejr over Sampdoria, som førend kampen ikke ligefrem var et varemærke for gode resultater. Der skulle dog ikke tænkes på at undervurdere, da Viareggio rent holdmæssigt var lysår svagere. Viareggio gjorde sig dog tværtimod tankerne om at bukke under presset, og det understregede Distel Zola med kampens eneste mål.
Spillernes intet mindre sublime præstationer fortsatte sæsonen ud, hvor man bl.a. slog Inter 2-0 og vandt 2-1 over Napoli. Der var dog én stjerne, der lyste mere end de øvrige på den klare himmel, og den titel kan kun franske Juan Pablo Francia bære med stolthed. Han har ydet indsats stort set i hver kamp, og han stod bl.a. for de to mål mod Internazionale.
Efter flere ugers hårdt arbejde blev drømmen en kendsgerning; UEFA Cup-pladsen blev invaderet. Helt afgjort én ting, der bragte smilene frem hos den stigende fanbase, såvel som den krævende bestyrelse.
Hvis man ser bort fra Viareggio's sublime ydelse i denne sæson, er der andre hold, der har løftet øjenbrynene hos folket. Den sovende gigant, Lazio, endte på mirakuløs vis med at vinde trofæet, som Inter ellers har domineret suverænt de seneste fem sæsoner i træk.
De mindre prangende præstationer var skam også at finde, omend det hele var forventet. Ascoli, Piacenza og Catania måtte endnu engang tage afsked med fodbold på allerhøjeste niveau, og de må i stedet nøjes med Serie B-bold i næste sæson. Ud af de tre hold har skuffelsen været størst hos bedrøvelige Ascoli, som endte på en suveræn sidsteplads, med små fire point op til den nærmeste konkurrent, Piacenza.
Det har alt i alt været en sæson blandet med det forudsigelige og overraskelserne, hvor Viareggio topper sidstnævnte. Om næste sæson bliver ligeså succesfuld for Viareggio, tvivler man, da økonomien fortsat er afsindig sløj, og ligner noget, der bliver svært at rette op på for klubben. Rygter skal vi nok høre rigeligt til, hvor vi naturligvis vil holde jer orienteret.
RESULTATER
▌
STILLINGEN
▌
TRUPPEN
Logged
Grasshoppers
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #128:
26 Feb 2008, 16:47 »
Hvor er det sog godt klaret Rosso!
Rigtig god blog. Læser med glæde med
EDIT: 400 indlæg
Logged
7kfum
Gæst
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #129:
26 Feb 2008, 17:40 »
Du gør det sku svært for mig! Det er rigtig flotte updates, du får lavet. Jeg er stadig forelsket i layout og grafik. Du formår virkelig tit at få det væsentlige ind i dine forholdsvis korte updates, og efter mit skøn mestrer du det grammatiske! Jeg synes derudover, at du formår at skrive flydende såvel som livligt og derved skabe en længsel for at få mere.
Dog mener jeg, at du tit går fortabt i de mange flotte ord, og ikke får sat sætningen rigtigt sammen, og det kan derfor være til stor forvirring for en læser som mig (: Derudover mener jeg, som før påpeget, stadig godt at du kunne gøre bloggen bedre, ved at gøre den længere og mere detaljeret.
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #130:
26 Feb 2008, 17:43 »
Det utvivlsomt en rigtig, rigtig flot bedrift - smukt!
I den seneste update er opsætningen og grafikken helt suveræn.
Citat af: -Sommer- 26 Feb 2008, 17:40
Du gør det sku svært for mig! Det er rigtig flotte updates, du får lavet. Jeg er stadig forelsket i layout og grafik. Du formår virkelig tit at få det væsentlige ind i dine forholdsvis korte updates, og efter mit skøn mestrer du det grammatiske! Jeg synes derudover, at du formår at skrive flydende såvel som livligt og derved skabe en længsel for at få mere.
Jeg synes ikke, du kan kalde opdateringerne korte.
Logged
7kfum
Gæst
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #131:
26 Feb 2008, 17:45 »
Citat af: SirToby 26 Feb 2008, 17:43
Jeg synes ikke, du kan kalde opdateringerne korte.
Jeg kalder dem for
forholdsvis
korte (; Dermed mener jeg at noget længere, kunne være endnu bedre.
Logged
JimmyGP
Manager
Offline
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #132:
26 Feb 2008, 18:10 »
Stadigvæk en flot og beundringsværdig blog.. KIU
Logged
- Veni, vidi, vici -
Grasshoppers
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #133:
26 Feb 2008, 18:11 »
Syntes de har den perfekte længde.
Logged
Zone 43
Manager
Offline
Sv: Colossi Zebra
«
Svar #134:
26 Feb 2008, 18:11 »
Lækkert, Rosso!
Logged
Jeg ved, de har sagt, det er en stor ting for Brøndby. Men det er satme også en stor ting for mig
- Daniel Agger.
Sider:
1
...
7
8
[
9
]
10
11
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »