Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I går
kl. 23:26:06
g00n
Træningsbanen
Fm Tweak
I går
kl. 23:24:22
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
05 Mar 2025, 08:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
22 Feb 2025, 21:22
Broen13
Baren
fm25
07 Feb 2025, 12:51
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
06 Feb 2025, 09:41
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
Antal Registrerede Brugere:
23538
0 Brugere, 677 Gæster Online.
Indlæg: 1133036 over 31387 Emner
Nyeste Bruger:
mahigupta
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andet
Kategori: Fodbold
Hooliganregister
0 Brugere og 3 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Afstemning
Spørgsmål:
Ja, helt enkelt. Med dit kendskab til sagen, hvilken holdning indtager du så til forslaget?
Et skridt i den rigtige retning, men der skal gøres endnu mere.
59 (36,9%)
Et godt tiltag, dette burde kunne gøre det i kampen mod fodbold volden.
28 (17,5%)
Jeg kan ikke finde ud af hvad jeg skal synes om det.
25 (15,6%)
Jeg synes forslaget er rigtig dårligt.
48 (30%)
Antal Stemmer: 160
Sider:
1
2
[
3
]
4
5
...
23
Forfatter
Emne: Hooliganregister (Læst 73158 gange)
FCKchamp
Gæst
Sv: Hooliganregister
«
Svar #30:
09 Jan 2008, 23:02 »
Citat af: Thore 09 Jan 2008, 22:48
Hvis folk ikke kan tåle at blive kaldt hooligans, jamen så må de lade vær med at kaste med øl, lad vær med at tænde et romerlys, så simpelt er det rent faktisk
Nu er du fandme ude på et sidespor. Du skal vidst lige have fat i hvad hooligans er. At kaste med øl og tænde lys, har jo intet med hooliganisme at gøre?!?!? Jeg synes du sætter tingene lige lovlig stramt op. Det kan da ikke være rigtigt at man skal i et register hvor man bliver holdt øje med, pga. den smule? Den må du sku længere ud på landet med.
Logged
Highfarm
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: Hooliganregister
«
Svar #31:
09 Jan 2008, 23:07 »
Jeg synes sådan et register vil være et glimrende tiltag i kampen mod hooligans/tåbelige fans, stadion karantæne er jo også en god start
Logged
Thore
Manager
Offline
Sv: Hooliganregister
«
Svar #32:
09 Jan 2008, 23:19 »
Citat af: FCKchamp 09 Jan 2008, 23:02
Nu er du fandme ude på et sidespor. Du skal vidst lige have fat i hvad hooligans er. At kaste med øl og tænde lys, har jo intet med hooliganisme at gøre?!?!? Jeg synes du sætter tingene lige lovlig stramt op. Det kan da ikke være rigtigt at man skal i et register hvor man bliver holdt øje med, pga. den smule? Den må du sku længere ud på landet med.
Hvis du opfører dig ordenligt under en kamp er der jo ikke noget problem?
Hvis du slår en mand ihjel er du kriminel, og det er du også hvis du stjæler en bluse fra Bilka.
Grunden til at du tager så hårdt på vej må jo være fordi du smider med øl og tænder romerlys? og hvis du gør det, ja så hører du ikke hjemme på et dansk fodbold stadion, også er jeg egentlig ligeglad med hvad de kalder dig.
Logged
"I'd like to wear a rainbow every day, and tell the world that everything is o.k. But I'll try to carry off a little darkness on my back. Until things are brighter, I'm the Man in Black."
Red love
Gæst
Sv: Hooliganregister
«
Svar #33:
10 Jan 2008, 00:48 »
Citat af: Zone 43 09 Jan 2008, 21:45
Et HOOLIGANregister skal vel ramme HOOLIGANS - ikke FANS!
Selvom enkelte måske er lettere beruset og synger div. synge på vej til stadion er man så hooligan? Nej
Antænder man et romerlys, som er med til at skabe god stemning, er man så hooligan? Nej
Er man en hooligan, hvis man kaster en med SKIDE øl mod dommeren? Måske..
De tre ting, som er de eneste jeg kender til lige nu, gør jo ikke én til hooligan. Det gør slåskampene, som de selv arrangere. Hvorfor skal det så gå udover os fans, som vil skabe stemning til kampene?
Hvis det kommer igennem, så håber jeg inderligt, at ALLE fremmødte til de stadions som skal i brug ved først kommende lejlighed, sidder på deres flade røv igennem HELE KAMPEN, UDEN at købe øl/vand/madvarer og ikke siger en skid før man er et stykke fra stadion igen.
Lige nu er jeg mere imod end jeg er for ét sådan register. Ølkastning og til dels romerlys burde give bøder/mindre straffe - ikke store straffe samt betegnelsen som hooligan!
Zone, ingen straffer nogen for at gjalde halv dårlige brøndby seranader.. Men hvis de selv samme der synger, senere får lyst til at give ham den dumme politimand en på hovedet, ja så bliver de straffet...
Romerlys er ulovligt, du kan være uenig, men så længe det er loven skal den respekteres. Ellers er der jo ingen grund til at have et retssamfund..
Og til sidst, er der da ikke en der snart vil fortælle mig hvad det er, der går udover de fans der kommer fredeligt, og vil skabe god stemning til en fodboldkamp...?
Logged
Red love
Gæst
Sv: Hooliganregister
«
Svar #34:
10 Jan 2008, 00:50 »
Citat af: John Spurs 09 Jan 2008, 21:32
Altså de kunne jo bare have kaldt det fan register - eller hvad de nu ville, så var det mere rammende, og kunne bruges både ved håndbold, fodbold, ishockey og curling. Problemet er jo - for mange - at de bliver stemplet som hooligans.
Vil du ikke fortælle mig om hvornår du sidst så curling fans stå og slå løs på hinanden...
Logged
blomvikings
Manager
Offline
Sv: Hooliganregister
«
Svar #35:
10 Jan 2008, 00:54 »
Hooliganregistret er helt væk, det kan lene godt tage og pakke sammen!! det er jo super diskriminerende!
Logged
Red love
Gæst
Sv: Hooliganregister
«
Svar #36:
10 Jan 2008, 00:58 »
Citat af: blomvikings 10 Jan 2008, 00:54
Hooliganregistret er helt væk, det kan lene godt tage og pakke sammen!! det er jo super diskriminerende!
Det der er det bedste argument jeg hidtil har hørt mod et register.
Logged
Highfarm
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: Hooliganregister
«
Svar #37:
10 Jan 2008, 02:00 »
Citat af: Red love 10 Jan 2008, 00:50
Vil du ikke fortælle mig om hvornår du sidst så curling fans stå og slå løs på hinanden...
Ja de ku da godt slå lidt på hinanden for at holde varmen i de kolde haller, måske derfor ishockeytosser slås på banen, de fryser lidt.
Logged
-KNM-
Manager
Offline
Sv: Hooliganregister
«
Svar #38:
13 Jan 2008, 02:01 »
Citat af: JKJ 08 Jan 2008, 09:31
Og jo længere væk offeret er jo større kraft bliver man altså ramt med...
Der er vidst noget fysik, der er gået galt...
Når du kaster noget er farten højest lige når det slipper hånden grundet vindmodstand. Dog kan tyngdekraften gøre at der kan forekomme acceleration ved en mere kurvet bane.
Der skal dog en væsentlige større hældning end der er på de danske stadions, for at dette bliver aktuelt.
Har selv fået MANGE øl i hovedet og det har ikke gjort ondt én eneste gang.
Mht. registeret, så synes jeg det er en ganske udemærket idé. Kan ligesom mange andre i debatten ikke se hvad problemet er ved det.
Logged
Niko
Gæst
Sv: Hooliganregister
«
Svar #39:
13 Jan 2008, 02:15 »
Jeg laver ikke ballade. Så kan skam kun se det gode i det.
Familie fodbold er der ikke meget af mere. Grunden er hooligans. Det skal stoppes, så hurtigt det kan. Ingen tvivl om det. Jeg håber registeret kommer. Familier skal have lov til at kunne tage til fodbold, hvor de har deres 6 årige børn med. Sådanne stunder oplevede jeg, dengang jeg var lille. Det skal de yngre børn ikke snydes for!
Logged
Gosu_power
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Hooliganregister
«
Svar #40:
13 Jan 2008, 02:18 »
Jeg kan virkelig ikke se det dårlige ved det hooliganregister, hvis man bare holder sin sti ren så behøver man da ikke være bange for at blive snuppet uheldigt.
Synes det er på tide at vi får fjernet alle de "idioter" fra stadions, der ødelægger det for flere tusind andre.
Logged
George Gillet: »Hvis Rafa (Liverpool-manager Rafael Benitez) siger, han ønsker at købe Snoogy Doogy, har han vores fulde støtte«.
Soccerpop
Gæst
Sv: Hooliganregister
«
Svar #41:
13 Jan 2008, 02:26 »
Citat af: Cesc 13 Jan 2008, 02:15
Jeg laver ikke ballade. Så kan skam kun se det gode i det.
Familie fodbold er der ikke meget af mere. Grunden er hooligans. Det skal stoppes, så hurtigt det kan. Ingen tvivl om det.
Jeg håber registeret kommer
. Familier skal have lov til at kunne tage til fodbold, hvor de har deres 6 årige børn med. Sådanne stunder oplevede jeg, dengang jeg var lille. Det skal de yngre børn ikke snydes for!
Jeg mindes at du sagde noget helt andet i Tele2 Cup tråden, men det kan være mig der husker dårligt
Skal lige læse tråden og så får I mine guldkorn
Logged
Soccerpop
Gæst
Sv: Hooliganregister
«
Svar #42:
13 Jan 2008, 02:42 »
Ja.. Gode argumenter mod et hooligan-, fan-, ja whatever register har der jo ikke været så hopper med på bølgen og siger go for et register..
Romerlys er jo ikke bare ulovlige på danske stadions, ja du må jo ikke fyre fyrværkeri af uden for december måned (Et par dage i Januar) uden særtilladelse, så at du bliver registreret for romerlys er helt i orden. Det er en lovovertrædelse, som at slå en ihjel. Ikke at de to ting kan sammenlignes i størrelse.
At kaste folk kaster med øl, generer mig noget på det grusomste, men det er ingen grund til at udelukke folk og det gør man jo heller ikke. Det kræver, at der står en politimand eller sikkerhedsvagt og kigger på dig i det sekund du gør det og hvis glasset er halvtomt, så ryger det meste ud, så det ikke gør nogen skade..
At synge på vej til stadion er jo først ulovligt, når det generer den offentlige fred. Nogen griner jeg lidt af, fordi de synger så dårligt, men andre kan godt virke trueden i deres adfær..
Logged
Niko
Gæst
Sv: Hooliganregister
«
Svar #43:
13 Jan 2008, 02:45 »
Citat af: Soccerpop 13 Jan 2008, 02:26
Jeg mindes at du sagde noget helt andet i Tele2 Cup tråden, men det kan være mig der husker dårligt
Skal lige læse tråden og så får I mine guldkorn
Mindes jeg ikke at have sagt.
Logged
Thore
Manager
Offline
Sv: Hooliganregister
«
Svar #44:
18 Jan 2008, 23:32 »
Jeg kan godt nok heller ikke se hvad det store problem er. Hvis man opføre sig ordenligt, jamen så bliver man jo ikke udlukket.
De folk der har så meget i mod det, må være dem der laver ballede og ødelægger ting..
Logged
"I'd like to wear a rainbow every day, and tell the world that everything is o.k. But I'll try to carry off a little darkness on my back. Until things are brighter, I'm the Man in Black."
Sider:
1
2
[
3
]
4
5
...
23
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »