Lodtrækning til Champions League Gruppespil 2008/2009- Ajax Amsterdam desværre placeret i tredje seedningslag!Ligesom sidste år sidder jeg klar til at følge lodtrækningen til puljespillet i Champions League. Allerførst skulle seedningslagene offentliggøres, da UEFA nemlig har ventet med dette til selve lodtrækningsdagen. Så der var dømt ekstra spænding for holdene og desværre for Ajax var der dårligt nyt. UEFA valgte nemlig at placere dem i lag 3, hvilket gør det noget vanskeligere for dem, at kvalificere sig til knockoutfasen som de gjorde i sidste sæson.
Mens vi venter på lodtrækningen har jeg lavet en lille oversigt over de forskellige lag med en kort gennemgang af holdene og samtidig fremhævet de mandskaber, jeg tror, er de bedste modstandere for Ajax, hvis de skal have en chance for at gå videre til knockout runderne.
1. seedningslagDet er selvfølgelig otte rigtig gode hold, der er blevet placeret i første seedningslag, men de er ikke alle så skræmmende som det var tilfældet sidste år.
Umiddelbart vil jeg mene, at et hold som Olympique Lyonnais vil være det bedste hold for Ajax, at blive trukket sammen med. Et hold som det tyske mesterhold FC Bayern München og et hold som italienske AC Milan kunne også være nogle udmærkede modstandere fra første seedningslag.
Det allervigtigste for Ajax vil jeg mene er, at undgå et af de spanske eller engelske hold, da det er 5 af Europas allerbedste mandskaber.
2. seedningslagDet er lige før at seedningslag to er endnu stærkere end seedningslag et. Der er ligesom i første lag tale om 8 rigtig gode hold, der alle vil give Ajax problemer. Der er selvfølgelig nogle hold, der vil give større problemer end andre, men skal vi først se på den bedste modstander for Ajax, så må det absolut være det portugisiske hold Benfica. Det er naturligvis et stærkt hold ellers var de slet ikke med i lodtrækningen, men det er langt fra et så stærkt mandskab som Manchester United eller Internazionale. Disse to hold er uden tvivl skrækmodstanderne fra dette seedningslag. Man har i Ajax vist, at man kan spille op med Valencia og nu hvor de har sagt farvel til en af deres allerbedste spillere, den offensive midtbanespiller Vicente, så er det ikke det værste hold, at blive trukket sammen med. Det samme gælder for Porto og Sevilla, som er gode modstandere, men ikke umulige at spille op med.
3. seedningslagSå er vi kommet til tredje seedningslag, hvor Ajax er blevet placeret.
Et hold som Juventus er også havnet her, hvilket er på grund af deres fravær i de seneste to sæsoner pga. tvangsnedrykning til Serie B, men det er et meget stærkt hold og må uden tvivl være skrækmodstanderen for de andre hold fra de første to seedningslag.
Ajax og Marseille må ligge lige efter Juventus, når man kigger efter det stærkeste hold i dette seedningslag, så der er grundlag for nogle rigtig svære puljer, men forhåbentlig er heldet med Ajax, når lodtrækningen går i gang.
4. seedningslagI fjerde og sidste seedningslag er der også et par interessante klubber, som sagtens kan drille holdene fra de øvrige lag.
De hold som Ajax meget gerne skulle undgå efter min mening, er hold som Celtic fra Skotland, der især på Hampton Park kan være meget svære at have med at gøre.
Derudover må man også betegne et hold som Hamburger SV for en decideret skrækmodstander, når man ser på de resterende hold i seedningslaget.
Hold som St. Etienne, Besiktas og Olympiakos er alle hold, som kan volde Ajax problemer, men samtidig er det også hold, man burde kun slå både hjemme og ude, som tilfældet var med netop Olympiakos i sidste sæsons puljespil.
De tre østeuropæiske hold, Dinamo Bucharest, Levski Sofia og Vojvodina er hold, der ikke må volde Ajax problemer, hvis de får fornøjelsen af dem.
Roen er begyndt at sænke sig over salen igen efter offentliggørelsen af seedningslagene. Nu er det ved at være tid til det alvorlige, selve lodtrækningen til puljespillet skal til at starte og som sædvanlig er det Michel Platini, der skal stå for lodtrækningen sammen med spillere fra det forsvarende mesterhold, Chelsea.
Det er Frank Lampard, Ashley Cole, Petr Cech og Didier Drogba, der er blevet valgt som lykkeriddere, lad os håbe de formår at give Ajax nogle overkommelige modstandere.
Frank Lampard har trukket de første 8 hold og de fordeler sig på følgende måde:
Gruppe A: Olympique Lyonnais,
Gruppe B: AC Milan,
Gruppe C: Barcelona,
Gruppe D: Liverpool,
Gruppe E: Real Madrid,
Gruppe F: FC Bayern,
Gruppe G: Chelsea,
Gruppe H: Arsenal,
Der er ikke så meget at sige til lodtrækningen endnu, andet end Gruppe A med Lyon som sagt ville være en god pulje for Ajax, men nu er det tid til at Ashley Cole får trukket de næste otte hold, så ved vi straks mere om, hvilke puljer der for alvor er interessante for Ajax.
Gruppe A: Olympique Lyonnais, Benfica,
Gruppe B: AC Milan, Man Utd,
Gruppe C: Barcelona, PSV,
Gruppe D: Liverpool, Valencia,
Gruppe E: Real Madrid, Porto,
Gruppe F: FC Bayern, Sevilla,
Gruppe G: Chelsea, Inter,
Gruppe H: Arsenal, Roma,
Nu er der vist ingen tvivl om, at Ajax skal håbe på at havne i Gruppe A ligesom de gjorde i sidste sæson, da Lyon og Benfica er to meget fornuftige modstandere, når man ser på alternativerne.
Her mener jeg især grupper som B, D, G og H, som alle fire har to meget gode hold, mens en gruppe som F med Bayern og Sevilla kan gå an.
Nu bliver det spændende, Petr Cech er klar, han trækker det første hold og det er...... desværre ikke Ajax, men derimod schweiziske Basel, som kommer i den på papiret svageste pulje. Det næste hold er Stuttgart, så Ajax slipper uden om den første af de 4 svære puljer.
Juventus bliver trukket i gruppe C, mens Fenerbahce skal møde Valencia og Liverpool i Gruppe D. Det betyder, at der er 4 hold tilbage og at Ajax stadig kan risikere at ende i den absolut værste gruppe, nemlig Gruppe G med Chelsea og Inter.
Næste hold der bliver trukket er skotske Rangers til Gruppe E, mens CSKA Moskva kommer i Gruppe F. Uanset om Ajax kommer i Gruppe G eller H, så bliver det meget svært, at komme videre fra det indledende gruppespil for andet år i træk.
Næstsidste bold er trukket og hvem er i den, det er ......... Marseille. Det blev altså det franske hold, der får fornøjelsen af Chelsea og Inter i Gruppe G, dermed bliver Ajax placeret i Gruppe H med Arsenal og AS Roma.
Gruppe A: Olympique Lyonnais, Benfica, Basel
Gruppe B: AC Milan, Man Utd, Stuttgart
Gruppe C: Barcelona, PSV, Juventus
Gruppe D: Liverpool, Valencia, Fenerbahce
Gruppe E: Real Madrid, Porto, Rangers
Gruppe F: FC Bayern, Sevilla, CSKA Moskva
Gruppe G: Chelsea, Inter, Marseille
Gruppe H: Arsenal, Roma,
AjaxDrogba er allerede godt i gang med udtrækningen af holdene fra fjerde seedningslag, lad os nu håbe, at vi kan undgå Celtic og HSV.
Det sidste hold er trukket for denne omgang og det fjerde og sidste hold i Gruppe H blev selvfølgelig HSV.
De 32 hold blev dermed fordelt på følgende måde:
Dødens Pulje!
Vi var bestemt ikke heldige med lodtrækningen og som altid bliver der peget en pulje ud som Dødens Pulje og i dette års Champions League blev det desværre, den pullje som Ajax Amsterdam havnede i.
Hvis vi skal gå videre fra puljen mod disse stærke modstandere er det meget vigtigt, at man i Ajax formår at holde gang i den stomer af gode præstationer, man er inde i netop nu i Æredivisionen. Jeg er ret sikker på, at hvis holdet formår at fastholde det spil, de leverer i den hollandske Æresdivision i øjeblikket til Champions League gruppespillet, så har de en fair chance for at overraske i denne pulje og dermed løse billet til knockoutfasen.
Første prioritet i dette gruppespil må dog være, at sikre sig europæisk fodbold til foråret og så må vi se, om vi må "nøjes" med UEFA Cup kampe eller om vi kan blive i Champions League turneringen.
Johan Waterreus, Amsterdam Post