home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
17 Jun 2025, 11:31 NAsMaR Blogs Minimalistic 2020
11 Jun 2025, 19:37 Broen13 Blogs Indsæt Titel
04 Jun 2025, 18:56 simka Omklædning... Sommer opdatering
03 Jun 2025, 21:57 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
15 Maj 2025, 21:08 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43 valverde4ever Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
Antal Registrerede Brugere: 23582
  0 Brugere, 611 Gæster Online.

Indlæg: 1133097 over 31389 Emner
Nyeste Bruger: mahimahajan
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andet
| |-+  Kategori: Fodbold
| | |-+  Brøndby IF tråden
0 Brugere og 28 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: 1 ... 1682 1683 [1684] 1685 1686 ... 2757 Udprint
Forfatter Emne: Brøndby IF tråden  (Læst 4758024 gange)
Crazy-Poul
Freelance Projekt
******

Offline Offline

 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25245: 30 Maj 2009, 11:00 »

I manager 08 var han syg  Grin, men det hjælper os jo ikke rigtig. Kender ham ikke IRL så det virker lidt som en lottokupon, men på den anden side er der også mange der jagter ham, så lidt god må han da være  Smiley
Logged

Nyeste projekt fra min hånd

Din Vej 2019

Mit bidrag til årets blogkonkurrece
San Marino og de 12 supertalenter

Hamza_BIF
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25246: 30 Maj 2009, 11:03 »

http://en.wikipedia.org/wiki/Mame_Biram_Diouf

Her er lidt mere. Han er også nævnt på SSO..
Logged

Ovenstående indlæg er af høj klasse.

Hamza_BIF
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25247: 30 Maj 2009, 11:04 »

"In August 2008 was linked with SK Brann[2], Arsenal, Feyenoord Rotterdam, FC Groningen, West Bromwich Albion FC and Red Bull Salzburg.[3][4]."

Plus mange andre. Tror ikke vi kan få fat i ham. Men han lyder da meget god. 23 mål i 54 kampe for molde.. Smiley
Logged

Ovenstående indlæg er af høj klasse.

Cencur
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25248: 30 Maj 2009, 12:49 »

Jeg er helt på linie med United-styrer, med tilgang af de tre spillere som bliver nævnt (Bernburg, Ilsø og Rommedahl) vil Brøndby bevæge sig hen imod gamle dyder, og hvis man siger at Rommedahl ikke kan hæve overliggeren, så har man ikke fulgt med i fodbold.

Ilsø har været en stor profil i ligaen, selvom holdet han har spillet for var dømt som nedrykker uden nogen som helst chance for noget. At sige at Ilsø vil miste glansen blandt bedre spillere giver ingen mening, da han har mødt alle i ligaen i år, uden at miste glansen? Med medspillere som har et højere niveau vil han udvikle sig, og måske blive en god reserve i Europa allerede i første sæson.

Bernburg er, som mange har nævnt før, en klasseangriber i forhold til Duncan, som virkelig er gået i stå.


Andersen
Nilsson - Max - Jönsson - Frederiksen
Krohn-Delhi - Gislason - Jan Kristiansen
Ilsø
Farnerud - Bernburg


Bænk:

Jallow
Bischoff
Randrup
Agger
Jensen
Rasmussen
Tørnes

 

« Seneste Redigering: 30 Maj 2009, 12:52 af Cencur » Logged

"I can resist everything except temptation."
- Igennem ild og vand for Brøndby IF.

Mr-legendary
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25249: 30 Maj 2009, 12:59 »

Jeg synes Ilsø ville være et fantastisk indkøb for Brøndby. Hvis jeg var Brøndby-fan, ville jeg foretrække Ilsø frem for Farnerud. Efter min mening har Ilsø præsteret på minimum samme niveau som Farnerud her i foråret, forskellene er bare at Ilsø kæmper langt mere for holdet end Farnerud gør og så er han billigere i drift, hvilket er en stor fordel, da man så har mere luft i budgettet til at hente en stjerne til den defensive midtbane eller centerforsvaret.
Men jeg ville blive glad på Brøndby og dansk fodbolds vegne hvis Brøndby kunne mønstre en offensiv med Jallow, Ilsø og Bernburg i næste sæson. Det skal de nok komme langt med, for det er tre hårdtarbejdende angribere, der kunne supplere hinanden godt og samtidigt har niveauet til at dominere dansk fodbold og samtidigt alderen til at udvikle sig til salgsemner.
Så hvis jeg sad med magten i BIF havde jeg solgt Duncan og Farnerud og i samme vending købt Bernburg og Ilsø. Havde nok også solgt Peter Madsen og givet Nicolaj Agger chancen, han er også et kæmpe talent. Spørgsmålet er bare om angrebet så ville blive for urutineret, men det tror jeg nu ikke. Bernburg har efterhånden spillet nogle år fast i Superligaen og trænede før det i DK's største klub og med nogle gode spillere. Ilsø har masser erfaring fra udlandet, landshold og dansk fodbold, og Jallow har jo også været ude i den store verden og på landsholdet osv. Så de ville kunne mønstre et ungt, ambitiøst og ikke mindst rigtigt stærkt angreb i så fald.
Det ville nok også blive lækkert at følge fra sofaen og se hvordan de kunne klare sig i Europa, omend det nok er urealistisk Brøndby agerer præcis, som jeg foreslår Wink
Logged

Lausus
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25250: 30 Maj 2009, 13:03 »

Ham der frank guela, der spiller venstre midt ser da rimelig god ud Opstemt
Det er selvfølgelig umuligt at bedømme ham ud fra et sammenklippet youtube-klip, men en venstre-benet, hurtig dribler ville være lækkert til kanten Thumbs Up

Mame lyder også rigtig spændende, men når man ser på de klubber han er linket til blir det nok svært at lokke ham til vestegnen Ubeslutsom

Jeg er helt sikkert også fortaler for ilsø... synes virkelig han er en dygtig spiller, der kan skabe noget på egen hånd Peace
Logged

Cencur
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25251: 30 Maj 2009, 13:04 »

Man må håbe, for det lyder ikke helt dumt Mr-legendary. Håber dog at man beholder Peter Madsen som støtte til de fire, hvis alle indkøb går som vi forestiller os, unge angribere. Ellers kunne man ansætte Flemming Povlsen som angrebstræner, for at give dem rutineret støtte.
Logged

"I can resist everything except temptation."
- Igennem ild og vand for Brøndby IF.

Hamza_BIF
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25252: 30 Maj 2009, 13:58 »

Truppen mod FCM

16 Stephan Andersen
01 Michael Tørnes
02 Anders Randrup
03 Max von Schlebrügge
06 Samuel Holmén
07 Kasper Lorentzen
09 Alexander Farnerud
13 Peter Madsen
14 David Williams
15 Jon Jönsson
18 Nicolaj Agger
22 Ousman Jallow
23 Michael Krohn-Dehli
24 Mikkel Bischoff
26 Mike Jensen
27 Jan Kristiansen
29 Daniel Wass
31 Joseph Elanga
34 Pierre Kanstrup

Logged

Ovenstående indlæg er af høj klasse.

JKJ
Gæst
 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25253: 30 Maj 2009, 14:03 »

Ham der nr 13 i har, Peter Madasen, er han helt færdig for jer??

Man hører aldrig noget til ham mere, såvidt jeg lige ved får han heller ingen spilletid mere. Er det helt slut med ham??
Logged

verdenskrig
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25254: 30 Maj 2009, 14:07 »

Ja han er Smiley

madsen er so over the hill som man kan blive, og den mand kommer aldrig tilbage på et godt niveau igen.. Det nægter jeg simpelthen at tro på.. Imo ku vi lige så godt sælge ham det ville ik gøre mig noget som helst Peace
Logged

Jeg siger hele sandheden, kun sandheden, og altid sandheden Peace

men den tyske talentmasse er så enorm at jeg tror på et VM guld om to år  Smiley
Cool

absalonsen
Gæst
 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25255: 30 Maj 2009, 14:21 »

At han blev hentet tilbage var en vennetjeneste af klubben, helt tydeligt at se. Han har overskredet sidste holdbarhedsdato for SAS ligaen i hvert fald. Han kunne sikkert være en glimrende profil for et hold i første division, men han er sku færdig i SAS ligaen.
Logged

JKJ
Gæst
 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25256: 30 Maj 2009, 15:01 »

Det var også det jeg tænkte...

Man har jo ikke rigtig hørt noget fra ham siden han og Duncan brugte Aalborg Stadion til boksering...

Derfor kan det også undre mig at han stort set er med i truppen hvergang, hvis der ingen fremtid er i ham mere...
Logged

cjensen94
Gæst
 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25257: 30 Maj 2009, 16:57 »

http://www.bold.dk/nyt/?vis=101398&rss=true

Kunne godt være de ville være interreseret i at sælge for billige penge. Så ville jeg da ihvertfald slå til. Hvi han kan holde sig skadesfri kan han blive en god spiller for os. Ham eller Søren Larsen mener jeg der godt kunne hentes, og så væk med Duncan.
Logged

Cencur
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25258: 30 Maj 2009, 17:14 »

... Så han kunne sidde i styrkerummet sammen med Søren Larsen og cykle til en fed gage? Never. Se, dét ville være en vennetjeneste!
Logged

"I can resist everything except temptation."
- Igennem ild og vand for Brøndby IF.

United-styrer
Gæst
 
Sv: Brøndby IF tråden
« Svar #25259: 30 Maj 2009, 17:50 »

Jeg er lidt skeptisk over for at hente afdankede udenlandsprofession elle hjem. Søren Larsen og Morten Skoubo har begge floppet i udlandet, og det er stærkt tvivlsom, om de har det niveau, de havde, da de drog af sted. Det havde Peter Madsen ikke just.

Jeg synes, det er et gamble at hente Skoubo, og jeg kan ikke se, hvorfor han skulle være bedre end en SAS Liga-profil som Bernburg, hvis niveau vi kender. Skoubo var en glimrende spiller for os, men han var ikke en spiller, der for alvor skilte sig ud fra mængden på samme måde som eksempelvis Elmander og Agger.
Logged

Sider: 1 ... 1682 1683 [1684] 1685 1686 ... 2757 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010