home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
15 Maj 2025, 21:08 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
15 Maj 2025, 11:37 Eraticator Omklædning... Sommer opdatering
15 Maj 2025, 11:19 mmb79493 Baren Casino
12 Maj 2025, 10:08 g00n Blogs Minimalistic 2020
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43 valverde4ever Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
27 Mar 2025, 15:21 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
Antal Registrerede Brugere: 23570
  1 Bruger, 605 Gæster Online.

Indlæg: 1133080 over 31388 Emner
Nyeste Bruger: mmb79493
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
0 Brugere og 2 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 17 Udprint
Forfatter Emne: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!  (Læst 39845 gange)
Soccerpop
Gæst
 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #60: 24 Apr 2007, 22:15 »

Du skal bare tage min stilhed som noget positivt. Jeg elsker alt ved din blog Thumbs Up
Logged

ZhotLog
Gæst
 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #61: 24 Apr 2007, 22:42 »

Hm, hvad skal jeg sige? Boller fra koberg... Nej.. Godt, fremragende, fantastisk, fabelagtigt, glimrende og alt hvad man ellers plejer at sige. Fra nu af, skal min stilhed blot tages som, at jeg følger med. :-)
Logged

Don Abramovich
Manager
********

Offline Offline

 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #62: 24 Apr 2007, 22:54 »

Det ser jo ud til at Nottingham rykker op! (Som jeg har stemt  Hævet Øjenbryn )

Fortsæt den gode stil, Dusty Thumbs Up

KUTGW
PS. Bliver spændende at se om du laver en Genoa Wink
Logged

N17
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #63: 24 Apr 2007, 23:01 »

en rigtig god blog du har igang Dusty.. Har vidst sagt det én gang før Opstemt

Men til jer andre ang. stilhed, så det altså rart, hvis der ind imellem kommer en kommentar. Jeg har det selv sådan i min blog i hvert fald Smiley
Logged

TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få

Brodtgaard
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #64: 24 Apr 2007, 23:27 »

Fantastisk afslutning Dusty Thumbs Up


Brodtgaard: Hvor laver du de der smileys henne? Rullende Øjne

Det er lige her: www.smileygenerator s.com


 Peace

« Seneste Redigering: 25 Apr 2007, 08:13 af Brodtgaard » Logged


Put your hands down my pants, and I´ll bet you´ll feel nuts

queencastle
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #65: 25 Apr 2007, 09:09 »

Super blog - kun en sejr fra oprykning  Thumbs Up
Logged



Læs min blog Randers FC

mrfair
Gæst
 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #66: 25 Apr 2007, 13:45 »

Hrmpf... Spændende blog - men desværre afbrudt på de mest spændende tidspunkter.

Kom så med de sidste kampe!
Logged

Dusty78DK
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #67: 27 Apr 2007, 15:30 »

MAJ 2007 (DE SIDSTE TO SPILLERUNDER!)
















28. April 2007
Coca-Cola League One, 45. spillerunde


Nottingham Forest (1) – Milwall (7)

1: 1,80   X: 3,00   2: 4,00





Så er der virkelig lagt i kakkelovnen. Dagens gæst ligger og batler om at komme med i playoff, hvorimod jeg for alvor går efter tre point så jeg er sikret direkte oprykning. God britisk drama er vidst selvskreven her.





Nottingham Forest – Milwall

1 – 0 Jamie Adams (19)
1 – 1 Marvin Williams (36)
1 – 2 Ross Gaynor (62)
2 – 2 Colin Nish (65)
3 – 2 Gylfi Einarsson (70)
3 – 3 Paul Robinson (81)






Hold da op et drama. Kampen blev lige så højspændt som jeg havde frygtet og indeholdt alt: Glæden over at komme fortjent foran, raseriet over at komme bagud selv om vi fortjente at føre 2-0, føringen til 3-2 og så til sidst den antiklimatiske udligning. Puha, jeg tror ikke jeg har nerver til ret mange flere af den her slags kampe. Alle Millwall’s mål er scoret efter kontra, og så vidt jeg kan se har jeg et ømt punkt i forsvaret, nemlig hurtigheden. De spillere jeg har er simpelthen så tunge at danse med, at de let bliver sat af i hurtigt kombinationsspil.





Dagens resultater er i det hele taget dramatiske. Swansea vinder ude over Port Vale, mens både Nottingham og Northampton spiller uafgjort. Det betyder i praksis at Northampton, der har været med helt fremme hele sæsonen, nemt kan blive sorteper i sidste runde. De kan ikke selv afgøre deres mulige direkte oprykning mere. Derimod kan jeg nøjes med uafgjort og være sikker op mindst 2. pladsen. Nu må det simpelthen ikke gå galt!












5. Maj 2007
Coca-Cola League One, 46. spillerunde


Rotherham (20) – Nottingham Forest (1)

1: 5,00   X: 3,50   2: 1,57






Dagens bookmakere er rimelig generøse overfor mig. Det her bliver ikke en walkover. Rotherham ligger á point med Carlisle, der er lige under stregen, og derfor vil de sikkert gøre hvad som helst for at undgå nedrykning. Derfor er mit taktiske oplæg at vi skal spille forsigtigt i dag og ikke brage af sted efter sejren.






Til dagens kamp tager jeg alle de sikre kort. Spillere, som har været inde i startopstillingen jævnligt i løbet af året. Den eneste position jeg er i tvivl om er angriber nr. 2. Lejesvennen Brown er sikker, og indtil Nish ankom til klubben var Holt sikker. Men Holt har været skadet og selv om han har scoret en del mål i efteråret, så er han ikke kommet godt i gang efter skaden.






Kampprogrammet for de tre hold, som skal udkæmpe det endelige opgør om direkte oprykning, ser sådan her ud.



Cheltenham (6) – Northampton (3)
Swansea (2) – Gillingham (4)
Rotherham (20) – Nottingham Forest (1)




I dagens anledning har jeg en radio med til stadion, og vil holde øje med tingenes udvikling i løbet af kampen.




GAME ON!





Start 15:00




Cheltenham – Northampton   0 – 0
Swansea – Gillingham   0 – 0
Rotherham – Nottingham Forest   0 – 0
 






Efter 20 minutter er Swansea kommet foran, hvilket skubber os ned på 2. pladsen. Northampton har ikke scoret og vi har heller ikke. I vores kamp er det hele meget stillestående og chancefattigt.






Efter 30 minutter får Chris Brown pludselig pladsen og han sparker sikkert bolden i kassen.




MÅÅÅÅÅÅÅL TIL NOTTINGHAM!






Pause





Cheltenham – Northampton   1 – 1
Swansea – Gillingham   1 – 0
Rotherham – Nottingham Forest   0 – 1





Ved pausen ser det skidt ud for Northampton. Derudover er en af Gillinghamspillerne blevet vist ud, så det ser mere end almindeligt fedt ud for Swansea. Hvis ikke de trækker sejren hjem skal der gå et eller andet galt. Vi dominerer vores kamp, men Rotherham har et par gange været tæt på at løbe fra vores forsvar. Vi ligger stadig nr. 1, men jeg advarer drengene. Champagnen skal ikke åbnes endnu. Vi har en hel halvleg foran os og skal ikke sløse føringen væk.





Anden halvleg: 16:00






60 minut. Rotherham sender bolden ind over. Poul Hübertz hopper over bolden og Will Hoskins sparker bolden ind. 1-1! Det er hamrende uretfærdigt, da vi har haft flere store chancer gennem 2. halvleg. Et chok rammer Nottingham bænken indtil dommeren fløjter for offside. Stadig 1-0 til Tricky Trees! For helvede det var tæt på! Imens har Swansea øget til 2-0 over Gillingham, der ikke kommer til at hjælpe os i dag. Sagen er klar: Vi SKAL vinde nu for at beholde 1. pladsen. Med mindre Northampton virkelig tager sig sammen er oprykningen sikret. Men Tricky Trees har problemer: Poom er småskadet. Hans fysiske form er 66 % og jeg skal træffe en beslutning: Skal jeg lade den rutinerede, men skadede målmand blive inde, eller skal jeg sætte den uprøvede Tim Heaton ind? I første omgang lader jeg Poom blive.





70. minut. Northampton har læst skriften på væggen og har blæst til angreb. Det giver pote, og derfor ser kampene sådan her ud efter 70 minutter:






Cheltenham – Northampton   1 – 2
Swansea – Gillingham   2 – 0
Rotherham – Nottingham Forest   0 – 1






80. minut. Rotherham presser voldsomt på mod Nottingham, der spiller på lange bolde. Hjemmeholdet ligger lagt under stregen nu og er desperate efter at komme op og få scoret. Endelig kan Jamie Adams bryde et af Rotherhams angreb, men han bremses ulovligt af Martin Woods. Dommeren får den stramme mine på og tager sig til lommen. Men Martin Woods har allerede et kort! RØDT KORT TIL MARTIN WOODS FRA ROTHERHAM! Spillerne i de røde Rotherhamtrøjer er grædefærdige. Spørgsmålet er om de overhovedet tror på de kan vende kampen. På samme tid udligner Cheltenham i kampen mod Northampton.
Veteranforsvarsspil leren Sánchez har fået et skrub. Så jeg får tiden til at gå ved at skifte Simon Ford ind i midterforsvaret i stedet for.





90. minutter. Der er lagt 4 minutter til i Nottinghams kamp! Chris Brown får en friløber, men i stedet for at gå selv prøver han at lægge bolden videre til Nish, men bolden tackles til hjørne. ØV! Det er den største chance jeg har haft i 2. halvleg!




På trods af en desperat tillægstid, hvor Rotherham indkasserer 3 gule kort og Nottingham 1, og hvor der brændes to store chancer foran Rotherhammålet, ender kampen alligevel 1-0 til Nottingham.






NOTTINGHAM VINDER 1-0 OG DERMED COCA-COLA LEAGUE ONE !!!!!!!!!!



















Slutstillingen i de afgørende kampe (17:00):





Cheltenham – Northampton   2 – 2
Swansea – Gillingham   2 – 0
Rotherham – Nottingham Forest   0 – 1







         

Hold da op en eftermiddag. Hvordan skal jeg forklare den? Jo, vi havde kontrol over sagerne. Meget endda. Som pressen rigtig nok beskriver kostede vi rundt med hjemmeholdet, men der manglede snært i afslutningerne på en måde jeg ikke har set længe. Måske var det nerverne der spillede ind. Det kan dog ikke ændre ved at vi forlader kampen som fortjente vindere og at vi vinder Coca-Cola Championship.








         

Hvor er det smukt. Efter en meget lang og hård sæson lykkedes det alligevel for os at vinde League One. Det er en fantastisk præstation, specielt set i lyset af hvor langt nede Nottingham var i vinters. 46 kampe med presset fra fans og bestyrelse har endelig givet pote. Det er den her slags oplevelser man sidder og slider timevis foran computeren for at opnå. Hvis ikke det her er et eventyr værdigt, så ved jeg sgu’ ikke hvad er!








         

Hvad med fremtiden?

Jo, jeg vil mene at Nottingham har ganske gode kort på hånden. Visse af vores spillere vil helt sikkert være gode nok til Coca-Cola Championship, andre skal skiftes ud. Jeg tænker mest på højre back, midterforsvar og wings som de steder hvor der skal ske noget. En enkelt angriber og central midtbanespiller mere ville absolut også få Nottingham til at stå stærkere.









Men alt det gider vi ikke tænke på nu. I dag skal spillerne bare feste og jeg skal på en kort ferie inden planlægningen til næste sæson begynder.

I oprykningsspillet overrasker Blackpool både ligaens tophold Northampton og forårets store overraskelse Millwall















STORT TILYKKE TIL TRICKY TREES MED OPRYKNINGEN!







Logged

Zone 43
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #68: 27 Apr 2007, 15:41 »

Tillykke med skabet Thumbs Up

Nyt guld næste år Peace
Logged

Jeg ved, de har sagt, det er en stor ting for Brøndby. Men det er satme også en stor ting for mig
 - Daniel Agger.


mrfair
Gæst
 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #69: 27 Apr 2007, 15:43 »

Tillykke med det. God dækning af de sidste to dramatiske runder (selvom du jo reelt var sikret oprykning inden sidste runde, i kraft af din målscore).

Held og lykke i colaen.
Logged

queencastle
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #70: 27 Apr 2007, 20:05 »

Tillykke med oprykningen - er spændt på hvad du har klar af spillere til den nye sæson Thumbs Up
Logged



Læs min blog Randers FC

Ronal-Hatt
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #71: 27 Apr 2007, 20:09 »

Tillykke ...glæder mig til at se dine indkøb her i pausen.....personli gt lavede jeg nemlig selv nogle pragt indkøb!
Logged

B.I.F for altid!!!!!


Læs min oddsblog: http://20kligeilommen.blogspot.com/

FCK88
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #72: 27 Apr 2007, 21:07 »

Du har IKKE skuffet mig Dusty.. Wink .. det kan jeg lide Opstemt
Logged

FCK88 is a nickname owned and copyrighted© by Milan Milanovic aka. FCK88..
Virkelig elendig kamp, hvor Milanovic jo uden tvivl var blevet bestukket.


Say what?! Shockeret Djævel

Dusty78DK
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #73: 27 Apr 2007, 22:44 »

Tillykke med oprykningen - er spændt på hvad du har klar af spillere til den nye sæson Thumbs Up

Ja, det bliver jo spændende at se, ikke?  Rullende Øjne

Men jeg har tænkt mig at købe behersket ind for ikke at smadre klubbens økonomi

Starter arbejdet med at afslutte sæsonen og starte den nye op i morgen. Der går nok nogle dage før I hører noget nyt.
Logged

Kev
Gæst
 
Sv: The Tricky Trees – A sleeping giant awakens!
« Svar #74: 28 Apr 2007, 02:25 »

Klasse med en oprykning, så tager du forhåbentlig samme tur som jeg gjorde med millwall, direkte op i premier league Wink
Logged

Sider: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 17 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010