Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 09:41:44
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
01 Jan 2025, 09:52
hoeven
Træningsbanen
En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere:
23502
0 Brugere, 939 Gæster Online.
Indlæg: 1133003 over 31385 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
The Spiders er færdig :o(
0 Brugere og 9 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Afstemning
Spørgsmål:
Vil du fortsat følge denne blog efter Davidsons sidste sæson?
Ja, helt klart
23 (60,5%)
Kun ind i mellem
4 (10,5%)
Nej, formentlig ikke
1 (2,6%)
Det kommende FM 09 vil være min prioritet!
1 (2,6%)
Vil hellere have du starter en ny blog i FM09!
9 (23,7%)
Antal Stemmer: 38
Sider:
1
...
14
15
[
16
]
17
18
...
55
Forfatter
Emne: The Spiders er færdig :o( (Læst 154954 gange)
Dusty78DK
Manager
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #225:
10 Apr 2007, 15:18 »
Rigtig gode resultater.
Go Spiders!
Logged
Erhardt
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #226:
11 Apr 2007, 09:48 »
Tilfredsstillende i CL er en kvartfinale i år..., men det afhænger igen meget af lodtrækningen
Ian Davidson startede på bænken i Arsenal, men har været fast mand i de seneste 16 kampe. Den tidligere 1. keeper for The Gunners er Craig Gordon - Skotlands 1. keeper på landsholdet. Han blev i 2. sæson hentet i Hearts for 15,75 mio. £ og har været fast mand for Arsenal lige siden. Men nu ser det ud til at den 31-årige keeper må overlade plasen til den 24- årige Ian Davidson. På landsholdet er Gordon fortsat 1. valget, men Ian er nu 2. valget...og mon ikke han snart også bliver 1. keeper der...
Logged
En gang FM - altid FM
rammy
Ynglingespiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #227:
12 Apr 2007, 12:12 »
Gay Assulin...læs det lige igen...Hans navn ligger da virkelig op til nogle onde smædesange fra modstandernes fans
EDIT: I min database hedder han godt nok Guy Assulin
«
Seneste Redigering: 12 Apr 2007, 13:28 af rammy
»
Logged
7kfum
Gæst
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #228:
12 Apr 2007, 14:26 »
Tillykke, det er fuldt fortjent med din titel som månedens bedste blog. Jeg har jo været med for starten og det har været fantastisk hele vejen..
Logged
Erhardt
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #229:
12 Apr 2007, 16:44 »
Ja, det er uden tvivl et kikset navn han har
Tak 7kfum - jeg ved, du har støtte op omkring min blog hele vejen...
...og selvfølgelig tak til alle jer andre, som også finder min blog interessant. Det glæder mig meget at se, at min historie er godt besøgt
2 dage til bryllup - så I må være lidt tålmodige med næste update...forventer den kommer på mandag
Logged
En gang FM - altid FM
Dusty78DK
Manager
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #230:
13 Apr 2007, 13:05 »
Held og lykke med brylluppet!
Logged
Erhardt
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #231:
17 Apr 2007, 07:06 »
Hård duel i toppen!
Sidst vi så på tabellen var det overraskende Dundee Utd som lignende årets udfordring for The spiders, men de er gået i stå og til gengæld har Rangers været helt suveræne i den resterende del af 2014. I de seneste 11 runder har de hentet hele 30 pts., hvilke er den klare årsag til at de her efter 21 runder ligger nr. 1 i ligaen.
På 2. pladsen finder vi vores helte fra Queen’s Park. Med 48 pts. er de 2 pts. efter Rangers og der er ingen tvivl. Mesterskabet skal afgøres mellem disse to hold, Dundee Utd. og Celtic er allerede hægtet af og er bagud med mere end 10 pts.
The Spiders har endnu ikke fundet melodien på udebane, hvor det bl.a. er blevet til nederlag til Rangers og Aberdeen.
2’er i gruppe E
I Champions league var der ingen tvivl omkring den videre deltagelse. Med en sejr på 3-0 hjemme mod Steaua og 2-0 ude over Heerenveen skulle The Spiders i den sidste kamp kæmpe med Chelsea om 1. pladsen i gruppen.
Men dette blev aldrig spændende. 27. min, det var hvad Chelsea skulle bruge til at afgøre kampen. Joe Cole bragte allerede Chelsea foran i det 1. minut, mens Arjen Robben øgede til 2-0 og 3-0 i det 21. og 27. minut. Derefter stod den på cruis-kontrol resten af kampen. Mark Noble fik reduceret for The Spiders i 2. halvleg, men Millán bankede det sidste søm i til 4-1 i det 82. minut.
Millán blev efterfølgende kåret til verdens bedste spiller i 2014!!!
”First Knockout Round”
Feltet I det videre forløb var meget skræmmende, hvorefter det var med en del frygt at der skulle trækkes lod……, men til The Spiders held blev deres modstander franske Lyon. Umidelbart en modstander som The Spiders efterhånden skulle kunne matche…, men ved nærmere studie har Lyon et skræmmende hold. De vandt deres gruppe bl.a. via 2 sejre over Milan!!! Holdets profil må være deres målmand, Ustari!
De skotske pokaler!
Her lever The Spiders fortsat. I den lille pokal blev det i kvartfinalen til en sikker sejr på 4-2 over Dundee Utd, hvorfor finalenpladsen nærmer sig. I semifinalen skal The Spiders op i mod Celtic hjemme på Hampden Park, hvorfor The Spiders må siges at være favoritter til at gå i finalen. I den anden semifinale mødes Rangers og Hearts.
I den skotske ”FA Cup” har The Spiders let overstået 3. runde. Her blev det ude 2-0 over førerholdet fra den skotske 2. division, Queen of Sth. I næste runde venter Stranraer som frister en tilværelse i bunden af 2. division.
Knas på midtbanen
Gibson - Ny mand i truppen
I de mørke vintermåneder blev Mr. Nobody kontaktet af Manchester United. Darron Gibson var blevet tilovers hos de røde djævle og derfor tilbød United The Spiders at købe Gibson for ”håndøre” (1,3 mio. £, mens hans værdi var på 4,1 mio. £)
Nobody tøvede ikke og købe Gibson. Denne signing har fået flere af midtbanespillerne til at føle et stort pres, da flere mener at konkurrencen er blevet for stor.
Mr. Nobody havde efterfølgende følgende kommentar til situationen: ”
The Spiders har brug for en bred trup og derfor skal der være mange til hver plads. Det er vigtigt, at spillerne føler, at de skal yde det optimale hele tiden, hvis vi vil være med helt fremme hver sæson. Gibson vil indgå i truppen på lige fod som alle andre og der skal nok blive spilletid til alle…og dem der gør det bedst får selvfølgelig mest spilletid
”.
«
Seneste Redigering: 17 Apr 2007, 07:08 af Erhardt
»
Logged
En gang FM - altid FM
b0nb0n
Landsholdsspiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #232:
17 Apr 2007, 08:07 »
Spændende.... endnu engang i toppen. Dejligt at se.
Og tillykke med brylluppet......
Logged
Wolverhampton - Klubben i England
mrfair
Gæst
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #233:
17 Apr 2007, 09:41 »
Det bliver spændende mod Lyon. Det er i hvert fald et godt hold IRL og Ustari er klasse. Held og lykke.
Er det muligt at få et SS af Gibson?
Logged
rynke
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #234:
17 Apr 2007, 10:30 »
må indrømme jeg tror ikk du vinder CL
måske næste sæson
men alle de skotske ting vinder du
Logged
Det bedste manager der har været, er cm 0102
7kfum
Gæst
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #235:
17 Apr 2007, 16:05 »
Endnu et tillykke herfra med brylluppet..
Hvor mange gange kan det siges? FANTASTISK!
Logged
Nyysted
Landsholdsspiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #236:
17 Apr 2007, 16:27 »
Mr. Nobody
Go Nobody
Nobody is Nobody
Yes he is
NOOOOOOOOOOOBODYYYY
Logged
I ain't playin', nigga
Nyysted
Landsholdsspiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #237:
18 Apr 2007, 14:38 »
Citat af: tkbiffck93 18 Apr 2007, 14:35
HAHA, LOL BLOG
Hvorfor er det at du ikke bare fatter at du ikk skal lad vær med sådan noget der?
Logged
I ain't playin', nigga
Kev
Gæst
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #238:
19 Apr 2007, 13:25 »
Nu har jeg lige læst hele din blog igennem, og jeg kan ikke sige andet end at jeg er dybt imponeret, du har virkelig klaret det godt, og så er det en af de bedste blogs jeg nogensinde har læst.
KUTGW
PS. Når du har så få holdindstillinger, har du så ikke gjort meget ved spillernes personlige indstillinger ? Og så selvfølgelig mange gange tillykke med bryllupet.
Logged
Erhardt
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: The Spiders – Fra 3. div til udfordringen i SPL!!!
«
Svar #239:
19 Apr 2007, 13:46 »
Tak for lykønskningerne
Tak Kev! Mht. indstillinger - så gør jeg mig ikke forfærdeligt meget i det. Når jeg gør noget - så er det i kampene, når jeg har set hvorledes det ser ud efter 30 min. Jeg er meget obs på, hvorledes tingene kan ændres til det bedre, såfremt det er nødvendigt. Min primære fokus ligger i at finde spillere som fra start passe ind i min taktik. Jeg har 3-5 "egenskaber" som jeg kigger efter i forbindelse med hver enkelt spiller/plads på holdet, så holdet hele tiden har et vist bundniveau. Det tror jeg, har været med til at redde mig flere gange. Jeg har dog i denne sæson oplevet, at man også skal passe på med ikke at købe for mange ind til en enkelt plads. Det skaber meget uro i truppen...og det påvirker ens resultater i en længere periode...hvilke jeg har måtte sande her i starten af 2015..., og der skal et par succesoplevelser til for at vende bøtten igen!
Jeg sender ny update i morgen...hvor jeg vil beskrive et par begivenhedsrige første måneder af 2015...
Logged
En gang FM - altid FM
Sider:
1
...
14
15
[
16
]
17
18
...
55
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »