Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 12:37:37
Broen13
Blogs
#63 Youth to Gold
I dag
kl. 11:45:48
g00n
Blogs
The Youth Of The Nation 3
I dag
kl. 07:49:08
Broen13
Klubsøgnin...
Wellington Phoenix
I går
kl. 12:20:32
Broen13
Klubsøgnin...
Raja Casablanca
07 Mar 2026, 15:08
warmon
Blogs
[28] Mit AS Roma-event...
07 Mar 2026, 12:31
Broen13
Klubsøgnin...
Al Hilal FC
06 Mar 2026, 11:41
Broen13
Klubsøgnin...
ASEC Mimosas
Antal Registrerede Brugere:
23326
1 Bruger, 492 Gæster Online.
Indlæg: 1133787 over 31462 Emner
Nyeste Bruger:
Chelsea
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Football Manager 2026
Kategori: Blogs
#63 Youth to Gold
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
5
6
[
7
]
Forfatter
Emne: #63 Youth to Gold (Læst 51049 gange)
Broen13
FmFreaks Crew
(Forummoderator)
Online
#62 September på udebane
«
Svar #90:
I dag
kl. 07:50:27 »
September 2028.
Set fra en gammel Roma‑spiller, der nu skriver klumme i avisen
og ser sit gamle hold teste sig selv mod Europa – og sig selv.
UEFA Champions League Ligafase – 7. september 2028
PSV Eindhoven
–
Roma
•
1–0
Jeg har spillet nok europæiske udekampe til at kende følelsen, før dommeren overhovedet fløjter i gang. Ny tribune, nyt lys, en hymne der ikke er din egen – og den stille tvivl: spiller vi vores spil, eller lader vi os rive med af deres?
I Eindhoven vælger Roma det fornuftige: de står godt, de løber klogt, de giver ikke meget væk. Men så kommer det øjeblik, som altid findes i Europa. En løs bold, en lille langsom reaktion, et skud der ikke burde gøre ondt, men alligevel sidder. 1–0 til PSV. Ikke ufortjent, ikke katastrofalt. Bare den slags nederlag, som fortæller dig, at du endnu ikke er helt der, hvor du kan spille på 95 % og stadig få noget med hjem.
I min tid var vi ofte enten naive eller bange i de kampe. Det er Roma ikke længere. Men hvis du vil være en fast gæst i Champions League, skal du lære at vinde de her aftener, hvor intet egentlig er imod dig – andet end detaljerne.
UEFA Champions League Ligafase – 12. september 2028
Arsenal
–
Roma
•
1–2
Hvis kampen i Eindhoven viste, hvor der mangler noget, viser London, hvad der allerede er bygget.
Arsenal hjemme er ikke længere den umulige opgave, den var, da jeg spillede. Men det er stadig et af de steder, hvor du bliver målt på alt: tempo, mod, evnen til at holde hovedet koldt, når stadion tror, kampen er vendt. At vinde 2–1 derovre kræver noget mere end en god plan – det kræver tro.
Det, der imponerer mig mest, er ikke målene. Det er måden, Roma reagerer på, når Arsenal trykker dem. I gamle dage kunne vi godt falde for fristelsen til at spille kamp på kampens præmisser: åbent, voldsomt, uden sikkerhedsnet. Det her hold vælger noget andet. De lider, ja. Men de vælger deres øjeblikke, og når de kommer, afslutter de med en koldblodighed, som jeg sjældent har set i den trøje.
Når du kan tage hjem fra London med tre point og føle, at du havde mere at give, så har du for alvor ret til at tale om, at Roma hører til på den scene.
Serie A – 18. september 2028
Parma
–
Roma
•
1–2
Der er ingen europæisk hymne i Parma, ingen lasershow, ingen Champions League‑grafikker. Men tro mig: det her er en af de sværeste kamp‑typer, hvis du vil være mere end en parentes i toppen.
Du kommer fra London med brystet fremme og overskrifter i bagagen. Du er træt, en smule tilfreds, og du møder et hold, der har ventet hele ugen på at teste, om alt det, der står i avisen om dig, faktisk passer. Vi tabte alt for tit de her opgør. Enten fysisk, mentalt – eller begge dele.
At Roma vinder 2–1 siger måske mere om, hvor langt projektet er, end sejren over Arsenal gør. For her er der ingen glamour at gemme sig i. Du skal løbe, du skal vinde andenbolde, du skal acceptere, at kampen mudrer lidt til. Og du skal stadig finde det øjeblik, hvor du afgør den.
Roma gør det. Ikke med champagnefodbold, men med professionalisme. Og når jeg kigger på tabellen og ser dem stå med tre sejre og ét nederlag efter fire runder, tænker jeg, at det ikke er tilfældigt, at nederlaget kom i Eindhoven og ikke i Parma.
Konkurrence
|
Kampe
|
Vundne
|
Uafgjorte
|
Tabte
|
Mål for
|
Mål imod
Alle turneringer
|
3
|
2
|
0
|
1
|
3
|
3
Serie A
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
Champions League
|
2
|
1
|
0
|
1
|
1
|
2
Roma vågner – altid.
Skrevet med hjælp fra AI
Logged
FM26 er i gang, og det er jeg så også:
Broen13 - FM26 -
AS ROMA - YOUTH TO GOLD
Broen13
FmFreaks Crew
(Forummoderator)
Online
#63 Verdens bedste
«
Svar #91:
I dag
kl. 12:37:37 »
Trigoria-effekten – da Roma blev målestok for ungdomsfodbold
Publiceret: 18. maj 2029
Skribent: Fabrizio Romano, specialreporter
Forord
Roma er ikke længere bare endnu en italiensk storklub. Med anerkendelsen som klubben med verdens bedste ungdomssystem er Trigoria blevet forvandlet fra træningsanlæg til globalt pejlemærke. Denne artikel dykker ned i, hvad der ligger bag hæderen – og hvorfor resten af Europa nu vender blikket mod Rom, når fremtidens stjerner skal findes.
En overskrift, der forpligter
På papiret er det en kort nyhed. I virkeligheden er det en milepæl i en lang række beslutninger, som alle har peget én vej: "
Trigoria skal være stedet, hvor fremtidens Roma‑spillere formes – ikke bare et anlæg, man træner på, før man køber noget udefra.
"
Hvor mange klubber har jagtet genveje via dyre transfers, har Roma taget den modsatte vej. Her er akademiet ikke pynt, men fundament. Derfor rammer overskriften hårdt. "
Den er ikke bare et skulderklap; den er et krav om at blive ved.
"
Arkitekturen bag et mesterakademi
Kernen er helheden. Trigoria er bygget op som en sammenhængende kæde:
– de yngste årgange lærer grundprincipperne: mod på bolden, intensitet uden den
– Primavera‑holdet spiller med samme struktur som førsteholdet, så taktikken sidder i rygmarven
– overgangen til seniorfodbold er planlagt, så de ikke forsvinder mellem bænken og B‑holdet
Målet er simpelt: Når en spiller træder ind i Serie A‑truppen, skal han ikke bare være "
talentfuld
". Han skal allerede være halvvejs integreret i måden, Roma spiller fodbold på.
Trigoria taler gennem sine spillere
Anerkendelsen kommer ikke ud af det blå. Den kommer, fordi navne begynder at gentage sig i kampreferaterne.
På midtbanen står
Niccolò Pisilli
som bannerfører for akademiets nye generation – en spiller, der ikke længere omtales som talent, men som løsning. Offensivt er
Raffaele Birolini
ved at etablere sig som den måske mest spændende kreative kraft fra egne rækker; han er i kamptrupperne, i rotationen, og gør allerede en forskel, når han får lov. På højre back har vi allerede set en nyslået landsholdsspiller i
Jesper Kristensen
.
Rundt om dem cirkler næste lag: Borsato, Ciccone og flere andre, der ikke længere blot står som "
U‑spillere
", men som reelle alternativer i truppens maskinrum.
Det er summen af de navne, der gør det svært for omverdenen at overse Trigoria. Der er ikke tale om én gylden årgang – det er en pipeline.
Youth to Gold – strategi, ikke slogan
Det, der virkelig adskiller Roma fra mange andre, er, at akademiet er gjort til klubstrategi.
–
Sportsligt:
Egne spillere forstår strukturen hurtigere, accepterer rollerne og giver træneren mulighed for at spille modigt, fordi rygraden kan bære det.
–
Økonomisk:
Når en akademispiller slår igennem, er han enten en fremtidig nøglefigur eller en potentiel indtægt, der kan investeres i at forstærke de få pladser, hvor talentet ikke rækker.
–
Identitet:
Når tilskuerne på Olimpico ser en spiller, de har fulgt siden ungdomsårene, bære trøjen, kræver det mindre forklaring. Han er Roma, før han har spillet sin første hjemmekamp.
Youth to Gold er derfor ikke et romantisk projekt ved siden af resultaterne – det er måden, klubben opnår resultater på.
Et blik i værktøjskassen
Et hurtigt blik på oversigten over faciliteterne fortæller sin egen historie: stadion, træning og ungdom er tænkt sammen som én helhed.
Når rammerne på den måde understøtter arbejdet, bliver det, der sker på Trigoria, ikke tilfældigheder. Det er design.
I selskab med gigantiske akademier
Når eksperter taler om ungdomsarbejde, nævnes de samme navne igen og igen: Ajax i Amsterdam, Benficas talentfabrik, Sporting CPs historiske produktion af tekniske spillere, og La Masia kender de fleste nok.
At Roma nu bliver placeret i toppen af den samtale – og endda helt i front – betyder, at Trigoria tager plads ved bordet blandt de akademier, der definerer, hvordan moderne talentudvikling ser ud.
Forskellen er tonen. Hvor nogle akademier er kendt for klinisk effektivitet, har Roma tilføjet et lag af noget mere råt og emotionelt: en kultur, hvor taktikken er stram, men temperamentet er tydeligt. Det er romersk, også når spillerne stadig er teenagere.
Stempel og byrde
At blive udråbt til "
verdens bedste ungdomssystem
" er en ære – men også en ny vægt på skuldrene.
Hver ny årgang vil blive målt op mod overskriften.
Hver debut vil blive læst som et bevis for, at modellen stadig fungerer – eller som et varsel om, at den er ved at miste kraft.
Hver gang et talent vælger Roma frem for et andet stort navn, følger forventningen om, at Trigoria kan levere det, ingen andre kan.
Det er prisen for at blive målestok. Men det er også det klareste tegn på, at projektet er flyttet fra drøm til virkelighed.
Når overskriften skal forsvares
Det egentlige spørgsmål efter hæderen er enkelt: kan Roma blive ved?
– Kan Birolini, Pisilli og deres jævnaldrende fortsætte med at drive holdet frem?
– Kan næste bølge – Borsato, Ciccone og co. – tage de sidste skridt ind på den store scene?
– Og kan klubben holde fast i roen, når resultaterne svinger, og fristelsen til at købe sig ud af problemerne melder sig?
Svarene findes ikke i rapporter, men på banerne, hver eneste dag, når endnu en U‑spiller trækker træningstrøjen over hovedet og drømmer om Serie A og landshold.
For nu kan Roma tillade sig et kort øjeblik at læse overskriften igen:
"
Verdens bedste ungdomssystem.
"
Morgenen efter er Trigoria tilbage i arbejdstøjet. For i Rom ved man, at den eneste måde at beholde titlen på – er at producere den næste dreng, der viser, hvorfor den blev givet.
Roma vågner – altid.
Skrevet med hjælp fra AI
Logged
FM26 er i gang, og det er jeg så også:
Broen13 - FM26 -
AS ROMA - YOUTH TO GOLD
Sider:
1
...
5
6
[
7
]
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2026
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
=====> Blogkonkurrencen 2025
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »