Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 09:41:44
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
01 Jan 2025, 09:52
hoeven
Træningsbanen
En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere:
23502
0 Brugere, 934 Gæster Online.
Indlæg: 1133003 over 31385 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
Inter!
0 Brugere og 10 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
7
8
[
9
]
10
11
...
19
Forfatter
Emne: Inter! (Læst 50287 gange)
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #120:
25 Nov 2006, 12:19 »
Start i verdensklasse
2. oktober 2011
Vores CL-gruppe bestod af Marseille, Maccabi Haifa og Legia. Førstnævnte var modstanderen i første kamp i den ret overkommelige gruppe. Den femte sejr i træk blev noteret, i og med at vi vandt 3-0. Rooney, Vidic og Kehl kom på tavlen.
Trods en ikke så overbevisende første halvleg imod Southampton, førte vi 1-0 ved pausen på et mål af Sebastian Kehl. Kort inde i anden halvleg øgede Delgado på et fremragende oplæg fra Celsinho. Flere mål blev det ikke til, og kampen endte 2-0.
Arsenal gæstede Old Trafford i 5. runde. 24 minutter var spillet, da vi lukkede sæsonen første mål i ligaen i kassen. Vi svarede hurtigt igen, og Rooney udlignede otte minutter senere. Godt 30 sekunder inde i anden halvleg var Rooney i oplæggerens rolle, da han lagde op til Garcías 2-1-mål. Derefter skabte vi flere kæmpe store chancer, og García fik fortjent lukket kampen med sit andet mål tre minutter inde i overtiden. Moralen og selvtilliden var helt i top hos samtlige spillere i truppen.
Polske Legia skulle smage på selvtilliden, da de fire dage senere kom på besøg. Total dominans resulterede i to kasser, som Richards og Delgado stod for. Otte kampe var spillet, otte sejre var noteret.
Efter en helt formidabelt flot spillet første halvleg imod Chelsea på Stamford Bridge førte vi 3-1 ved pausen. Rooney havde scoret to gange i første halvleg, i anden halvleg blev det til en tredje. Det var muligvis sæsonens bedste indsats af spillerne, da vi slog Chelsea med suveræne 4-1.
Logged
cube
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #121:
25 Nov 2006, 12:36 »
Utrolig start! Flot med sejre over Arsenal og Chelsea.
Logged
Tjek mit kunst/design ud på
KasperPyndt.dk
Metsu1
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #122:
25 Nov 2006, 12:42 »
Det er sådan, vi kan lide at se United, keep it up
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #123:
25 Nov 2006, 15:37 »
13 wins in row
1. november 2011
Efter 4-1-sejren over Chelsea fulgte en uoverbevisende sejr. Hjemme imod Sunderland formåede vi kun at vide 1-0 på forholdsvis sent mål af Kehl. Vi skabte ikke så meget som i tidligere kampe, men så er det jo vigtigt, at vi alligevel kunne hive alle tre point hjem.
Adu fik i den følgende udebanekamp imod Everton chancen fra start i stedet for Raúl García. Han fik at vide, at der ikke var noget pres på ham, og om det var det, der gjorde, at han havde scoret to gange indenfor de første 21 minutter, lå i det uvisse. Rooney scorede hans 9. sæsonmål godt fem minutter før pausen. 3-0 endte det, og vi havde fortsat maksimum point i Premiership.
Trods et brændt straffespark efter 28 minutter af Kalou, vandt vi alligevel kampen imod Maccabi Haifa i Champions League med 2-0. Delgado og Ferdinand scorede et mål hver, og der skulle nu gå meget galt, hvis vi ikke skulle gå videre fra gruppen.
Raúl García blev matchvinder med sit mål efter fire minutter, da vi slog Crystal Palace hjemme med 1-0. Det kunne både være endt 2-0 og 1-1, så spillet kunne godt have været bedre.
Carling Cuppens 3. runde blev spillet den 26. oktober, og vi havde trukket Liverpool på Anfield. Der var spillet i 14 minutter, da sæsonens blot tredje mål blev indkasseret. Efter en hurtig udligning fra Rooney, nettede Liverpool to gange, inden Rooney igen scorede til slutresultatet, 3-2. Sæsonens første nederlag, men det var heldigvis i en ret ligegyldig turnering.
Vi skulle tilbage på vindersporet igen, da vi gæstede Villa Park i ligaens 10. runde. Celsinho havde ikke været med i de seneste seks kamp, men i dag var han med fra start, og han scorede efter kun 37 sekunder. Aston Villa udlignede seks minutters tid senere, inden indskiftede Palacio scorede kampens sidste mål til 1-2.
Billetten til CL-ottendedelsfinalen skulle sikres, da Maccabi Haifa gæstede Old Trafford i 4. runde. Og det blev den med en 3-1-sejr. Delgado scorede to af målene, Carrick scorede det tredje.
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #124:
25 Nov 2006, 17:35 »
United continue winning
6. december 2011
Det blev til sæsonens første pointtab, da vi skuffende tabte 3-2 ude imod Sheffield United. Vi havde ellers vendt 1-0 til 1-2, men hjemmeholdet kunne altså åbenbart også det men at vende det.
For at genvinde selvtilliden spillede stamspillerne igen i den følgende kamp hjemme imod Marseille. Lennon scorede to gange, og sikrede os en 2-1-sejr. Hans andet mål var to minutter inde i overtiden, men det var da også fuldt fortjent, at vi fik scoret og fik sejren.
To mål af Vidic og et af Delgado betød, at vi slog rivalerne fra Leeds i vores 12. ligakamp. Leeds havde ellers startet rigtig godt i Premiership, men de havde os på en af vores gode dage og tabte 3-0.
Tottenham lignede holdet, der så ud til at være stærkest til at tage kampen op imod os om mesterskabet, og vi gæstede deres hjemmebane, White Hart Lane d. 30. november. I en jævnbyrdig kamp trak vi det længste strå ved at vinde 1-0. Freddy Adu var målscoreren.
Efter en imponerede første halvleg imod Fulham i den følgende kamp, var pausestillingen hele 6-0. Rooney havde nettet fire af de seks. I anden halvleg blev det 7-0 ved Vidic og 8-0 ved García. Efter nederlaget til Sheffield Utd var vi i den grad tilbage på sporet.
Den sidste gruppekamp i Champions League var i Polen, hvor Legia ventede. To mål i første halvleg og to i anden gav os en fortjent 4-0-sejr. Vidic scorede to gange og kom på sit niende sæsonmål, Rooney og Richards puttede bolden i kassen en gang hver.
Logged
Møller
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #125:
25 Nov 2006, 18:05 »
Det kører jo derudaf med The Red Devils ?
pånær mod Sheff Utd men pyt !
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #126:
26 Nov 2006, 21:21 »
United fortsat i hopla
2. januar 2012
Newcastle havde altid været et hold, der kunne drille os, men i 15. ligarunde havde vi ikke de store problemer, og Celsinho kunne med et hattrick sikre os en 3-1-sejr. Sidste års 2’er, Arsenal og 3’er, Chelsea var fuldstændig ude af guldkampen og lå henholdsvis 22 point og 32 point efter.
Blackburn havde været en af de store overraskelse i denne sæson, og vi mødte dem tre dage efter Newcastle-triumfen. Første halvleg var meget målrig, og pausestillingen var 3-2 til os. Celsinho øgede til 4-2 i anden halvleg sekunder efter et brændt straffespark af Vidic. 4-2 var også slutresultatet.
Liverpool lignede udfordreren til Premiership-trofæet udover os, og de betrådte Old Trafford i 17. runde. På banen lignede de dog ikke nogen, man skulle tage alvorligt, og vi tævede dem 4-0. Rooney og García scorede en enkelt gang hver, mens Celsinho scorede det dobbelte antal mål. Cristiano Ronaldo lagde op til tre af målene og rundede sit 15. assist i denne sæson.
Vores stime på otte sejre i træk blev brudt, da vi kun fik 1-1 ude imod Charlton. Trods 21 skud (11 af dem indenfor målrammen) fik vi kun scoret en enkel gang. Lennon stod for resten for den scoring.
Trods to føringer tabte vi igen point to dage senere, da vi mødte Manchester City. García og Rooney var målscorerne for vores mandskab i 2-2-kampen.
To dage inde i det nye år gæstede vi Upton Park, hvor West Ham holdt til. Og med en 3-1-sejr fik vi brudt den dårlige stime. Cristiano Ronaldo har spillet nogle kanon gode kampe, og denne var ingen undtagelse. Med et mål og et assist var han en vigtig fakta i sejren.
Logged
Møller
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #127:
26 Nov 2006, 21:25 »
Nice ! Det kører som det skal
Celsinho er gal kunne ma få et SS
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #128:
26 Nov 2006, 21:30 »
Citat af: Møller 26 Nov 2006, 21:25
Nice ! Det kører som det skal
Celsinho er gal kunne ma få et SS
Here you go:
http://img360.imageshack.us/img360/5616/celsinho2fc8.jpg
Logged
Møller
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #129:
26 Nov 2006, 21:35 »
Faktisk overraskende lidt i Afslutning/Finishing ... Men gal teknik
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #130:
28 Nov 2006, 20:21 »
Varierede præstationer
28. januar 2012
Et tidligt mål fra Rooney efter fem minutters spil sikrede os en beskeden 1-0-sejr over Reading i ligaens 21. runde. Meget fik vi ikke skabt, men at vi alligevel kunne hente alle tre point, var helt kanon.
Der var overhovedet ingen problemer, da vi i den næste kamp mødte Derby i FA Cuppen. Det endte med en pulverisering af Championship-holdet på 7-0. Delgado blev kåret til Man of The Match med to mål og to assists. Rooney gjorde det heller ikke dårligt med det samme antal assists og et mål.
Jeg vil vove den påstand og sige, at sæsonens kedeligste første halvleg blev spillet fire dage efter 7-0-sejren. Modstanderen var Middlesbrough, og bortset fra et frispark fra deres side, som i øvrigt havnede i muren, skete der absolut ingen ting. Anden halvleg var noget bedre, og der blev scoret to mål. Begge mandskaber fik nettet en gang hver. Salomon Kalou stod for vores mål.
Southampton lignede en nedrykker, og vi mødte dem i 23. spillerunde. Efter en skidt første halvleg, som endte 0-0, præsterede spillerne en kanon god anden halvleg, og vi gik hen og vandt kampen med 4-0. Forspringet ned til nr. 2, Liverpool var efter sejren på ti point.
Den store skuffelse, Arsenal tog imod os i den efterfølgende kamp. Kampen endte 0-0, og ingen af holdene kom i nærheden af noget, som burde have givet mål. Vi kunne rejse tilbage til Manchester med et point og en dårlig nyhed, idet Rooney pådrog sig en månedlang skade.
Det blev til det første nederlag efter 16 ubesejrede kampe, da Newcastle slog os på Old Trafford i FA Cuppens 4. runde. Kort før pausen bragte gæsterne sig foran på et frispark, men ni minutter før slutfløjtet udlignede Vidic på straffespark. Der gik dog ikke lang tid, før Magpies igen var foran. For tredje gang i kampen kom det fra en dødbold, denne gang hjørnespark.
Logged
Chelidze90
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #131:
28 Nov 2006, 20:26 »
Endnu en gang en fantastisk update fra din side SirToby
Bare en skam med det nederlag til Newcastle på OT
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #132:
29 Nov 2006, 20:23 »
Ingen truer de forsvarende mestre
27. februar 2012
Chelsea havde været en ekstremt stor skuffelse i den sæson, og da de kom på besøg på Old Trafford i 25. ligarunde, var de at finde på 19. pladsen. I første halvleg havde vi da heller ikke de store problemer med dem, og et mål hver fra Delgado og Palacio gav os en pauseføring på 2-0. Men mærkeligt nok lukker vi dem dumt ind i kampen, og de får scoret til 2-2. Heldigvis får Lennon scoret fem minutter før tid til kampens slutresultat, 3-2.
Nemanja Vidic
Med en spinkel 1-0-sejr ude over Sunderland i den næste kamp kunne vi sætte yderligere tre point ind på kontoen. Sunderland var faktisk holdet, som havde fat i bolden mest, men vi stod for skarpheden. Palacio scorede vores mål efter 13 minutters spil.
Fløjspillerne, Cristiano Ronaldo og Freddy Adu var inden Everton-kampen den 13. februar skadet, og med yderligere to skader til fløjspillerne, Salomon Kalou og Aaron Lennon i denne kamp, så det mindre godt ud på skadeslisten mht. wings. Højst irriterende! Og det kostede også sejren. 1-1 var slutresultatet.
Kort efter kampen på Old Trafford sikrede vi os, sjovt nok, en fløjspiller, som dog først tiltræder i klubben til sommer. Navnet var Robin van Persie, som vi købte fra Roma for 215 mio. kr. Forhåbentlig ville han kunne skabe mere dybde i truppen.
Stillingen
Tyske Werder Bremen var modstanderen Champions League 1/8-finalen. De skadede fløjspillere tvang mig til at sætte Kobiashvili på venstrefløjen, trods hans favoritposition på den defensive midtbane. Spillemæssigt gik kampen på Weserstadion dog udmærket, men vi tabte alligevel kampen med 1-0. Begge hold kunne have sejret, men tyskerne havde effektiviteten.
Crystal Palace lagde bane i ligaens 28. runde. Hjemmeholdet havde kun fået skrabet 17 point sammen og lå nr. 20, hvilket gjorde os til store favoritter. Desværre var tydeligt, at vi ikke havde vundet i de seneste to kampe. Moralen hos spillerne kunne have været bedre, og stillingen ved pausen var 0-0. I anden halvleg kom blev spillet lidt bedre, og Celsinho og Raúl García havde med et mål hver sikret os en føring på 2-0, da uret rundede de 72 minutter. Crystal Palace fik pyntet på resultatet, da de med et minut igen udnyttede en personlig fejl i vores forsvar.
Logged
Møller
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #133:
30 Nov 2006, 00:00 »
Cool
KUTGW !
Logged
cube
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #134:
30 Nov 2006, 01:39 »
Det går jo alt for godt
Ændrer du på din taktik fra sæson til sæson eller bliver den bare ved med at virke? Jeg har personligt oplevet at man bliver nødt til at redigerer heftigt efter hver sæson :/
Logged
Tjek mit kunst/design ud på
KasperPyndt.dk
Sider:
1
...
7
8
[
9
]
10
11
...
19
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »