Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 09:41:44
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
01 Jan 2025, 09:52
hoeven
Træningsbanen
En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere:
23502
0 Brugere, 1085 Gæster Online.
Indlæg: 1133003 over 31385 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
Inter!
0 Brugere og 10 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
10
11
[
12
]
13
14
...
19
Forfatter
Emne: Inter! (Læst 50247 gange)
Emillionaire
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #165:
14 Dec 2006, 16:27 »
Det er faktisk den bedste blog jeg nogensinde har set
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #166:
14 Dec 2006, 21:45 »
The year is over
1. januar 2013
I en meget jævnbyrdig og lige kamp nuppede vi alle tre point, da vi på Ewood Park slog Blackburn med 2-0. Igen, igen kom Celsinho på tavlen, denne gang sammen med Micah Richards. Efter skadespause var de to navnebrødre, Sergio Ramos og Sergio Agüero tilbage, og de kom begge ind med godt et kvarter igen.
Truppen var fuld af selvtillid, men desværre tabte vi point, da vi spillede 1-1 ude imod Middlesbrough. Begge mål faldt indenfor de første ti minutter, hvor van der Vaart var vores målscorer. Kampen betød, at vi lå nr. 3, seks point efter Arsenal, og vi havde oven i købet en kamp til gode.
Vi havde spillet på udebane i de seneste kampe, og d. 19. december spillede vi minsandten også udebane. Modstanderen hed denne gang Aston Villa. Vidic fik en lidt mærkelig rolle i kampen, da han først skød os foran, men også var spilleren, der udlignede for Aston Villa med et selvmål. Kampen endte, som imod Boro, 1-1.
I den følgende kamp tabte vi igen points. Det skete, da vi hjemme på Old Trafford kun formåede at spille 2-2 imod Leeds. Vi førte ellers 2-0 og lignede en klar vinder, men Leeds får derefter scoret i det 61. og 84. minut. De 103.290 tilskuere, der var mødt op, satte ny rekord.
Efter tre gange uafgjort ville andet end en sejr være utilfredsstillende, da West Ham lagde bane i 19. runde. Og heldigvis fik sådan én. Hammers led nemlig et fortjent 1-3-nederlag. Vi var dog lige ved at dumme igen, da West udlignede vores føring efter godt 50 minutter. Men van der Vaart og Richards var hurtige til at svare igen med et mål hver.
Vi var tætte på at dumme os gevaldigt i den næste kamp hjemme imod Fulham. Vi kom fortjent foran på et selvmål kort før pausen, men gæsterne fik udlignet på et mål, hvor der i øvrigt var offside, et kvarter inde i anden halvleg. Agüero for dog bragt os foran igen, men få minutter senere udligner Fulham på et heldigt skud, der blev rettet af. Det lignede 2-2, men efter 88 minutters spil dukkede Richards op på et hjørnespark og gør det fortjent til slutresultatet, 3-2.
D. 1. januar ankom spillerne, Federico Laurito og Oscar Ustari, som vi havde gjort en forhåndshandel med, som tidligere nævnt. Jeg forventer at sidstnævnte kan gå direkte ind på målmandsposten som første valg, mens Laurito mere vil blive beregnet som rotationsspiller.
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #167:
15 Dec 2006, 21:12 »
Brave United finally lose
20. januar 2013
Få timer af det nye år var gået, da vi skulle spille sæsonens måske vigtigste ligakamp. Modstanderen var nemlig duksene, Arsenal i London. Hjemmeholdet lagde godt ud og bankede et formidabelt skud i kassen efter seks minutter. På flot oplæg af Rooney fik Agüero udlignet efter 25 minutters spil. Selvom Arsenal var holdet, der sad på spillet, placerede Ronaldo bolden i nettet til 1-2, da anden halvleg var 17 minutter gammel. Men med et kvarter igen dummede vi os gevaldigt ved at lade Arsenal nette to gange til slutresultatet, 3-2. Ustari fik hele kampen, mens Laurito fik en halv time.
To kampe var i vente imod Newcastle. Først i FA Cuppen på St. James’ Park. Kampen endte med seks mål, tre til hver. Newcastle havde sig ellers tre føringer, men de formåede ikke at holde en eneste. Celsinho udlignede til 3-3 tre minutter inde i overtiden, hvilket ikke gjorde det mindre surt for Magpies. Laurito leverede desuden en kasse og et assist i denne match.
Carrick forlod klubben d. 6. januar. Midtbanespilleren gik ikke med til en rotationsaftale, hvorfor han nu er på en fri transfer. Jagten går nu ind efter en erstatning. Barton er i øjeblikket på salgslisten på grund af manglende spilletid. Kehl er ved at være oppe i årene, men kan dog stadig spille, og han er pt. førstevalget.
Resultatet i FA Cuppen betød, at de næste to kampe stadig stod på Newcastle. Old Trafford lagde bane syv dage senere i Premiership. Igen endte det uafgjort, men uden mål. Det var ikke meget, der skete, og resultatet var derfor også fair. Med 16 runder igen var der 11 points op til Arsenal.
Newcastle skulle igen en tur til Manchester midt i ugen til returkampen. Og her trak vi omsider en sejr, da vi tæskede gæsterne med 3-0. Palacio og Delgado havde fået chancen på toppen, og de gjorde det godt ved henholdsvis at score et og to mål.
Det blev til endnu en sejr i den følgende kamp. Bolton fik nemlig tæsk på egen bane med 5-1. Skudstatistikken stod forholdsvis lige, men effektiviteten var tydeligvis på vores side. Rooney, Delgado, Vidic og Richards kom på tavlen, mens vores tidligere spiller, John O’Shea hjalp os med et selvmål.
Logged
cube
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #168:
15 Dec 2006, 21:15 »
Jeg må indrømme at jeg har mistet lidt af interessen for United. Det kunne være RIGTIG spændende hvis du skiftede klub :-)
Stadig en flot blog - bare ikke så spændende som før.
Logged
Tjek mit kunst/design ud på
KasperPyndt.dk
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #169:
15 Dec 2006, 21:18 »
Citat af: cube 15 Dec 2006, 21:15
Jeg må indrømme at jeg har mistet lidt af interessen for United. Det kunne være RIGTIG spændende hvis du skiftede klub :-)
Stadig en flot blog - bare ikke så spændende som før.
Aha! Jaah, måske det er på tide at søge andetsteds. Lad os se...
Afstemning om få sekunder...
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #170:
16 Dec 2006, 10:12 »
Har stemt "Søg andetsteds, prøv en mindre klub", da jeg synes det kunne være sjovt at se dig i en mindre klub
Men uanset hvad, så KUTGW, og jeg følger stadig med uanset hvad
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #171:
16 Dec 2006, 12:50 »
Concentration
10. februar 2013
Vi led et skuffende nederlag, da vi på White Hart Lane tabte med 4-2 til Spurs. Kampen sad hjemmeholdet bedst på, dog uden at dominere, og sejren var forholdsvis fortjent. Van Persie og Celsinho var målscorerne fra vores mandskab.
Joey Bartons kamp imod Tottenham blev også hans sidste i United-trøjen. Han forlod nemlig klubben til fordel for Middlesbrough. Han havde rigtig fået sat sig helt igennem på holdet, og et skifte så jeg derfor naturligt. Boro måtte af med 24 mio. kr.
Med tre mål og et assist var Federico Laurito nøglespilleren, da vi tævede Crystal Palace ud af FA Cuppen med 4-0. Efter tre kampes pause fra hans side, fik han chancen, og det så virkelig ud til, at han greb den. 5. runde af Cuppen ventede nu på os.
Med ni points op til Arsenal skulle alle tre points hentes, da Everton besøgte Old Trafford. Og det blev de. 5-1 stod der endeligt på måltavlen. Laurito var endnu en gang i hopla med et mål og et assist. Agüero, Adu, Vidic og Lennon kom udover ham også på tavlen.
Portsmouth ventede i den næste kamp. Blot 31 sekunder skulle Laurito bruge for at finde frem til netmaskerne. Godt en halv time senere blev han noteret for et oplæg, da Agüero øgede. Sejren lignede bestemt vores, men med et minut igen formåede Portsmouth at score to mål. Forfærdeligt ringe!
Efter en skuffende første halvleg hjemme imod Blackburn, blev Celsinho og Agüero sendt på banen. Førstnævnte viste sig hurtigt ved at score efter to minutters spil på banen, og Agüero lukkede kampen med få minutter igen. Det endte 2-0, og der var stadig ni points op til Arsenal.
Logged
GHERTESTEAS
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #172:
16 Dec 2006, 13:17 »
Øv, ser ud til arsenal vinder PL
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #173:
17 Dec 2006, 12:37 »
Nedtur i tabellen
17. marts 2013
West Ham var modstanderen, da vi skulle forsøge at sikre avancement til FA Cuppens kvartfinale. Et mål fra Lennon fire minutter før tid gav os en spinkel 1-0-sejr. Kampen burde have været afgjort inden, da vi havde flere oplagte målchancer. Men sejren kom, og den var fortjent.
Trods en mindre velspillet kamp fra vores side, formåede vi at skabe et godt udgangspunkt i Champions League. Det skete, da vi ude mødte Lens i ottendedelsfinalen. Selvom franskmændene kom frem til de største scoringsmuligheder, gik vi hen og vandt 3-0. Agüero scorede det første mål efter to minutter, de to andre faldt i det 84. og 90. minut.
Tre dage senere tabte vi skuffende to points i toppen. Charlton drillede os ved at have den nødvendige skarphed. De bragte sig foran 2-0, men fra minut 74 til 77 formåede vi at udligne med to kasser. At vi så derefter ramte stolpen, gjorde ikke pointtabet mindre ærgerligt.
Der var en kommende hån på spil, da City gæstede Old Trafford i 29. runde. Bysbørnene havde haft en imponerende sæson og lå og kæmpede om Champions League-pladser, hvorfor sejren ikke skulle tages for givet. Deres indsats i denne kamp var dog ikke CL værdig, og vi nedsablede dem med hele 6-1. Rooney blev kåret som Man of The Match, blandt andet for sit flotte hattrick.
Uden de store problemer slog vi Lens med 1-0 i returkampen i Champions League. Målet faldt først med et kvarter igen, trods tidligere chancer for scoring. Men faktum var, at vi var videre til kvartfinalen efter en samlet sejr på 4-0.
Et noget imponerede hattrick fra Vidic og en scoring fra Ronaldo sikrede os billetten til FA Cuppens semifinale. 4-0 over Blackburn var det endeligt resultat af kvartfinalen. Vidic var nu oppe sit 16. sæsonmål, hvilket betød, at han var topscorer i denne sæson hidtil. Manchester City ventede i semi’en.
Chelsea var modstanderen i den følgende kamp. Da uret rundede de 25 minutter, var Chelsea foran med 2-0. Et af målene blev scoret med en mand i undertal. Kort før pausen fik van der Vaart reduceret, inde Delgado få minutter inde i anden halvleg udlignede. Flere mål fik vi ikke at se, og kampen endte 2-2.
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #174:
17 Dec 2006, 14:12 »
Ja, så er jeg blevet tilbudt en kontrakt. Min nuværende kontrakt holder sig i få måneder endnu. Hvad siger I? Kontrakten kan give mig op til 900 mio. kr. til transfer.
Jeg har tilbragt 2465 dage i Manchester United, spillet 393 kampe, vundet to liga-trofæer og tre cup-trofæer. Er tiden inde til en ny udfordring?
Logged
ZhotLog
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #175:
17 Dec 2006, 14:17 »
Hmm, den er svær. Hvilke klubber mangler managers eller hvilke managers sidder usikkert?
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #176:
17 Dec 2006, 14:19 »
Citat af: ZhotLog 17 Dec 2006, 14:17
Hmm, den er svær. Hvilke klubber mangler managers eller hvilke managers sidder usikkert?
Du får da lige et SS:
http://img219.imageshack.us/img219/6711/jobseh9.jpg
Logged
ZhotLog
Gæst
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #177:
17 Dec 2006, 14:22 »
Et job i Palermo kunne være super fedt! Vil blive lidt skuffet, hvis du vælger Inter.. For det er jo en topklub om igen..
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #178:
17 Dec 2006, 14:52 »
Rasmussens fremtid ender ikke i United
Tobias Reffstrup Rasmussen har besluttet sig. Han vil ikke fortsætte sin karriere i Manchester United. Afgørelsen kom, da han afviste et kontrakttilbud, der kunne indbringe ham en løn i omegnen af 800.000 kr. og oven i købet en stor omgang transferpenge og lønbudget.
Men hvor ender han så? Han vil imidlertid spille sin sæson i United færdig, men han dog har været ude og vise interesse i både Palermo og St. Etienne. Førstnævnte har angiveligt allerede fyret sin manager, i håb om kunne ansatte Rasmussen.
Ny klub fundet!
Der gik ikke længe, før danskeren fandt sin nye arbejdsgiver. Italienske Palermo vil fra næste sæson af have Rasmussen på plads i trænerstolen. Klubben ligger i øjeblikket på en skuffende 12. plads med otte kampe igen. Forhåbentlig vil Rasmussen kunne få rettet op på det i næste sæson. Af velkendte navne i klubben kan nævnes Thiago Motte, Dirk Kuyt, Yildiray Bastürk og Luciano Figueroa. Alle er dog ved at være opppe i årene, og der skal snart hentes nye spillere, hvis klubben vil se trofæer. Rasmussen har til det fået 97,5 mio. kr.
Nu kan vi blot vente på, at han får sin sæson i United spillet færdig.
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: U-NI-TED!
«
Svar #179:
17 Dec 2006, 14:57 »
Dejligt at se du skifter klub
Held og lykke med resten af sæsonen, og fremtiden på Sicilien..
God blog
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
Sider:
1
...
10
11
[
12
]
13
14
...
19
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »