Min anden sæson i Schalke er færdig spillet
Bundesligaen: Med 4 kampe igen blev vi Bundesliga mestre for første gang siden 1958.
Champions League: Blev slået ud af Barcelona i første knockout runde med et samlet nederlag på 5-2.
Pokal: Igen i år blev jeg slået ud i anden runde i år af Nürnberg sidste år var det Mainz der slog os ud
Europæiske Super Cup: Tabte jeg 1-0 til Barcelona

Transfers:
De tre største transfers:
Marc-André ter Stegen blev købt i Gladbach. Efter en månedens tovtrækkeri blev han endelig Schalke spiller da jeg ikke følte at Ralf Fährmann var god nok på længere sigt. Ter Stegen blev utilfreds med at være i Gladbach fordi de til at starte med afviste mit bud så han selv indgav en transferbegæring til klubben, men lige lidt hjalp det mig. Så jeg endte med at købe ham for (Og hold nu godt fast) 250 mil på afbetaling over 48 måneder.
Simon Kjær var blevet sat til salg i Wolfsburg og så bød jeg 95 mil på afbetaling over 48 måneder, Zenit have allerede afgivet et bud på 95 mil, men jeg stod og manglede en ekstra forsvar så jeg kunne få lidt mere brede i forsvaret
Hulk blev købt for 165 mil. Da jeg allerede have opbrugt alle mine transfermidler, og Porto tilbød ham for det nævnte beløb, kunne jeg ikke lade vær med at anmode min bestyrelse om at de købte ham, for han ville blive en stjerne med det samme hos os. Efter en uges tid blev Hulk Schalke spiller.
Disse indkøb har højst sandsynligvis givet min regnskabsafdeling grå hår i hoved, jeg tvivler også meget at jeg får de store transfer midler til min tredje sæson i klubben.


Det er ikke de store navne der er værd at nævne i spiller salg
Mit trup i denne sæson ser således ud:
Roma, Juventus og Valencia har jeg åbenbart været favorit til at overtage men har afvist rygterne hver gang
Talenter jeg regner med at kommer ind på førsteholdet næste sæson:
Okan Aydin som i denne sæson har været udlånt til Osnabrück.
Muza Manky Sesay som scorede hattrick i anden sidste kamp imod Düsseldorf
Maximilian Dittgen som allerede har fået nogle kampe på førsteholdet allerede
I vil hører mere om mit tyske eventyr når tredje sæson er færdig spillet
Som jeg skrev i sidste update er i velkommen til at spørge om SS og ris og ros modtages gerne..
Off topic. En stor tak til Kuszman for hjælpen med kampforberedelse..