Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I går
kl. 22:17:22
RasmusA12
Blogs
Operation Pro Vercelli...
20 Dec 2025, 16:11
Brodtgaard
Omklædning...
Underlige ting
19 Dec 2025, 21:40
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
17 Dec 2025, 15:24
ydersog
Klubsøgnin...
Manchester United
17 Dec 2025, 14:29
warmon
Blogs
#27 Youth to Gold
16 Dec 2025, 23:21
Kenitho
Blogs
Los Leones - Athletic ...
16 Dec 2025, 20:43
warmon
Blogs
[19] Mit AS Roma-event...
Antal Registrerede Brugere:
23194
1 Bruger, 670 Gæster Online.
Indlæg: 1133497 over 31434 Emner
Nyeste Bruger:
GoogleClassroo...
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andet
Kategori: Fodbold
Arsenal tråden
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
342
343
[
344
]
345
346
...
1043
Forfatter
Emne: Arsenal tråden (Læst 1313884 gange)
Hawkins
FmFreaks' Venner
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5145:
30 Apr 2009, 16:18 »
Der var lige en lækkerbidsken i dag i ArseBlog, nemlig et lidt uformelt interview med Theo Walcott. Han nævner bl.a. Bendtner som en af de 3 fra Arsenal som han bruger mest tid med, uden for banen.
Se det!
http://www.oleole.com/blogs/arseblog
Logged
Citat af: g00n
Jeg holder aldrig op med at undres over folk, som tror at et internetforum på nogen måde er et demokrati, at man har ytringsfrihed, eller at det kan fungere som en retssal i praksis.
JKJ
Gæst
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5146:
04 Maj 2009, 18:16 »
Bendtner som straffesparks skytte??
Nu scorede han jo godt nok, men troede i havde langt bedre teknikske spillere til at klarere en sådan opgave...
Logged
Hawkins
FmFreaks' Venner
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5147:
04 Maj 2009, 18:26 »
Hehe tja.. Han placerede den faktisk ganske godt helt ude i siden.. Og man skal lige have i mente at vi stillede med et hold uden mange af de sædvanlige folk, så han var vel en af de mest rutinerede.. Vi skiftede f.eks. Bischoff, Merida og Randall ind.. Opstillingen var som følger:
Fabianski
Sagna Song Djourou Eboue
Walcott Denilson Ramsey Arshavin
Bendtner Vela
Så ud af dem er Bendtner (ud over Arshavin) nok den mest rutinerede og kølige spiller - hvor utroligt det end lyder
Logged
Citat af: g00n
Jeg holder aldrig op med at undres over folk, som tror at et internetforum på nogen måde er et demokrati, at man har ytringsfrihed, eller at det kan fungere som en retssal i praksis.
KrookDale
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5148:
04 Maj 2009, 21:24 »
Og Arsenal lader vist af princip ikke ham der fik straffesparket tage det, hvilket forklarer hvorfor Arshavin ikke tog det.
Logged
Fan af <indsæt klub>, siden <indsæt årstal> og derfor bedre end alle andre.
Hawkins
FmFreaks' Venner
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5149:
05 Maj 2009, 10:54 »
Nu kan vi vist ikke undgå at snakke om aftenens kamp længere! Der er ingen tvivl om hvor vigtig den er, og at slå United ud af CL ville være fantastisk! En 1-0 sejr er ikke svær at hente, og på hjemmebanen kan vi gøre det. Van Persie og Silvestre er begge blevet klart til aftenens kamp, hvor vi nok stiller over i en 4-4-2, for at give Ade lidt mere at arbeje med. Det eneste jeg kan se tvivl om, er hvorvidt Djourou starter i stedet for Silvestre i DC'en. Ellers kommer vores formation til at se således ud:
Almunia
Sagna Toure Djourou Gibbs
Walcott Song Fabregas Nasri
Van Persie Adebayor
Der er ingen tvivl om at det hold kan slå United. Vi har allerede slået dem hjemme en gang i denne sæson, så hvorfor ikke gøre det igen? Angrebsmæssigt har vi spillerne til det, spørgsmålet er bare om forsvaret holder. Almunia kommer nok til at skulle stå en brandkamp igen, men hvorfor skulle han dog ikke gøre det?
For lige at få alle jer andre gooners hyped up, er der her en brandtale fra ArseBlog som er værd at læse:
God fornøjelse og GO GO GUNNERS!!!!!!!!!!!
We have to rock the Grove tonight, ladies and gentlemen. This is Arsenal, fighting for a place in the Champions League final, against Manchester United. If that's not a reason to support the team as loudly as possible then I don't know what is. You don't need to have a voice like Pavarotti to sing, you just need to open your mouth and make noise. And if someone said to you 'Arsenal will win if you sing the songs tonight', wouldn't it be an easy task to ensure our qualification?
Remember, the guy or girl to your left or right is an Arsenal fan. The boys in red are your team. Our team. United are the enemy. United would kill your mum. They'd run over your puppy and then point and laugh. They would make you listen to Phil Collins. They would insist on putting cloves on everything. They would dip their pizza in ketchup. They would offer you a cup of coffee then serve you chicory. They would force you to watch Tom Hanks films. They would kidnap you then read to you from the novels of Dan Brown. They would drive really slowly in front of you when you're in a hurry then speed up so they get through the amber light and leave you stuck at the red. They would chew gum loudly in your ear. They would come on our pitch and dance after getting one of our players sent off because of their theatrics. They would score a goal in the last few minutes of a semi-final then show everyone their hairy chest. They would dive to win a penalty to stop us going 50 games unbeaten. They would sing disgusting songs about our manager.
Need I go on? They are not our rivals, not our competitors, not our competitors, not our peers: they are the enemy. Treat them as such.
And in the face of such monstrous evil, such hideous, diving, tantrum throwing, ballerina, monster faced malevolence, make sure you let our lads know that they are fighting the good fight, on the side of truth and righteousness. For, after all, we are The Arsenal.
COME ON YOU REDS.
Logged
Citat af: g00n
Jeg holder aldrig op med at undres over folk, som tror at et internetforum på nogen måde er et demokrati, at man har ytringsfrihed, eller at det kan fungere som en retssal i praksis.
GhettoKlinac
Gæst
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5150:
05 Maj 2009, 11:07 »
Bliver Van Persie klar i aften
?
Logged
Danielsen
Manager
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5151:
05 Maj 2009, 11:13 »
Ja
Logged
''Life goes up and down, but everything will be okay if you turn right''
Hawkins
FmFreaks' Venner
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5152:
05 Maj 2009, 11:38 »
Citat af: Hawk1nZ 05 Maj 2009, 10:54
Van Persie og Silvestre er begge blevet klart til aftenens kamp
Citat af: GhettoKlinac 05 Maj 2009, 11:07
Bliver Van Persie klar i aften
?
...
Logged
Citat af: g00n
Jeg holder aldrig op med at undres over folk, som tror at et internetforum på nogen måde er et demokrati, at man har ytringsfrihed, eller at det kan fungere som en retssal i praksis.
Szczesny
Manager
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5153:
05 Maj 2009, 12:11 »
Med hensyn til opstillingen i aften, så tror jeg at Silvestre får lov til at starte i stedet for Djourou, hvilket er en skam. Djourou har gjort det rigtig godt i bagkæden og synes at Silvestre er lidt for langsom, hvilket godt kan blive et problem overfor Rooney/Tevez/Ronaldo.
Derudover ville jeg egentlig gerne have Denilson ind i stedet for Song, selvom Song har gjort det godt på det seneste. Det tror jeg dog ikke på sker.
Nu er jeg jo lidt pessimisten i vores lejr. Men jeg tror på det ultimative drama = 1-0, eller måske en frisparks/straffescoring fra utd i overtiden, sikkert noget Ronaldo har filmet sig til. Skulle dog ikke gøre mig noget, hvis vi får 90 minutter af sangen
Almunia
og to med en tilfældig markspiller
Håber ihvertfald drengene sparker røv i aften - det bliver SÅ vildt!!
Logged
Last Man Standing sæson 1: Frederik1994
Last Man Standing sæson 2: Philips
Last Man Standing sæson 3: Korzika
Hawkins
FmFreaks' Venner
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5154:
05 Maj 2009, 12:20 »
Ja jeg er også bange for at Silvestre starter i stedet for Djourou... Men hvis man var Wenger måtte man tænke at Silvestre lige har været skadet og måske ikke er helt fit, mens Djourou har hurtigheden som du siger, og i det hele taget spiller mere stabilt end Silvestre. Mit bud på opstillingen er nok mere ønsket end realsistisk
Mht. Song/Denilson vil jeg klart foretrække Song. Han har spillet fremragende de sidste mange kampe, mens Denilson har haft en svingende sæson og er især gået lidt ned på det sidste. Song har desuden klart bedre fysisk styrke og er derfor at foretrække ved siden af Fabregas. Det kommer vi også til at se i aften.
Resultatet tør jeg overhovedet ikke at spå om. Jeg tror godt at vi kan score 1-2 mål men jeg tror også at vi får svært ved at holde United fra fadet. Jeg tror helt ærligt på en 2-1 sejr, men jeg håber da bestemt at drengene kan gøre min pessimisme til skamme. 1-0 ville også være fint, men er du gal jeg ville sidde og bide negle til straffesparkskonkur
rencen hvis det skete!
Men ja.. Jeg tror bare at vores udgangspunkt skal være at vi f.eks. kommer til at føre 1-0 eller 2-0 og så scorer United på at dommeren tilkender dem et straffespark/frispark med 0-5 min igen, som Ronaldo har divet sig til. Så vil vi i hvert fald kunne kende United igen...
Logged
Citat af: g00n
Jeg holder aldrig op med at undres over folk, som tror at et internetforum på nogen måde er et demokrati, at man har ytringsfrihed, eller at det kan fungere som en retssal i praksis.
Cesc
Gæst
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5155:
05 Maj 2009, 13:49 »
Nu hedder dommeren Rosetti, og jeg synes, at han har dømt fantastisk i denne sæson. Jeg er sikker på at dagens kamp nok skal blive en god affære, hvor dommeren ikke ødelægger dramaet!
Hvad resultatet bliver, har jeg lidt svært ved at finde ud af, men jeg håber på, at vi virkelig viser kvalitet og giver fansene på Emirates en uforglemmelig oplevelse. Det her er Champions League-finalen vi spiller om, og for en klub som Arsenal, der aldrig har vundet den, vil det betyde uforståeligt meget! Det her er ikke en normal liga kamp mod United, det handler om liv og død, succes eller fiasko i denne sæson. Vi skal ud og vise, at vi repræsenterer London - er det bedste hold fra hovedstaden - The Gunners!
United skal sættes på plads, og alle kritikerne skal have mundkurv på, efter at vores Young Guns har hamret det sidste søm i ligkisten. Det er en hård modstander, det kan vi kun være enige om, men vi er mindst lige så gode som dem, især på vores fort - Emirates! Vi kan godt spille op med dem - bedre end dem - og vi skal vise, at vi stadig kan spille med om de store trofæer. Champions League-titlen mangler i vores trofæskab, og en sejr i denne turnering vil give spillerne så meget rutine og selvtillid efter det. Vi kan beholde Fàbregas - vi kan holde på alle talenterne - og vi kan blive respekteret igen!
Vi skal op og vise at vi er Arsenal! 2-0.
Up the Gooners!
Logged
Danielsen
Manager
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5156:
05 Maj 2009, 13:54 »
Hvordan tror du det ender, Cesc.
Logged
''Life goes up and down, but everything will be okay if you turn right''
Cesc
Gæst
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5157:
05 Maj 2009, 13:57 »
Citat af: Danielsen 05 Maj 2009, 13:54
Hvordan tror du det ender, Cesc.
Vi vinder det!
Vi snupper Champions League-trofæet!
Arsenal spillerne er sultne, United har vundet den før!
Alle små ting gælder i kampe med hold der så tætte, og jeg tror Arsenal har flere plusser end United til dagens kamp. Det helt store plus er Arsenals hjemmebaneform, som er helt outstanding og suveræn. Manchester har ingen chance på Emirates - og det skal drengene vise i dag! Vi er verdens bedste hjemmebanehold, og det skal vi blive ved med at være!
Logged
DavidMadsen
Manager
Offline
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5158:
05 Maj 2009, 13:58 »
Jeg synes at det er noget værre fis, at StormQ & Hawk1nZ siger at vi (United) får et frispark eller straffespark til sidst, som Ronaldo har filmet sig til. Man kan tydeligt høre at i holder med Arsenal.. Jeg synes mildest talt at det er åndssvagt at sige. Ronaldo smider sig LANGT FRA så meget, som han har gjort. Og når/hvis han gør, er det ofte i situationer hvor der godt kan dømmes alligevel.
Jeg vil også lige komme med mit input mht. aftenens resultat, dog set en smule med United øjne. 1-1, eller 2-1 til United. Jeg tror simpelthen ikke at i kan score 3 mål, hvis vi formår at score i aftenens kamp, hvilket jeg er ret sikker på at vi gør.
Logged
Pepe
Gæst
Sv: Arsenal tråden
«
Svar #5159:
05 Maj 2009, 14:04 »
Citat af: Cesc 05 Maj 2009, 13:57
Vi er verdens bedste hjemmebanehold, og det skal vi blive ved med at være!
Næppe, Cesc
I Premier League denne sæson har I allerede tabt point syv gange mod henholdvist Hull, Tottenham, Aston Villa, West Ham, Sunderland og Fulham. Så verdens bedste hjemmebanehold holder ikke helt!
Til sammenligning har United kun tabt point to gange denne sæson, og Liverpool har slet ikke tabt hjemme. Allerede der er Arsenal slået rent statistisk.
Logged
Sider:
1
...
342
343
[
344
]
345
346
...
1043
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2026
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Klubsøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
=====> Blogkonkurrencen 2025
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »