Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
14 Apr 2025, 19:43
Sunbao
Blogkonkur...
Blogkonkurrencen 2025 ...
12 Apr 2025, 20:18
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
09 Apr 2025, 19:48
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43
valverde4ever
Pro Cyclin...
Cycling Career - Kan d...
27 Mar 2025, 15:21
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
17 Mar 2025, 14:40
szukizek
Træningsbanen
Fm Tweak
17 Mar 2025, 09:49
Fand23
Baren
cykeltøj/cykelbutikker
Antal Registrerede Brugere:
23557
0 Brugere, 614 Gæster Online.
Indlæg: 1133057 over 31388 Emner
Nyeste Bruger:
GlitchGleam
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
FM2009
Kategori: Blogs FM2009
Spanske Real Valladolid
0 Brugere og 0 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
2
3
[
4
]
5
6
...
11
Forfatter
Emne: Spanske Real Valladolid (Læst 29577 gange)
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #45:
04 Aug 2009, 11:00 »
11.1.2009 - At. Madrid (4) vs. Valladolid (14)
Line-up: Asenjo; López - Ronny - Calvo - Cahais; Celestini - Rubio; León - Sesma - Medunjanin; Kike
Vi havde brug for at komme tilbage på sporet i ligaen efter to nederlag, men betingelserne var meget svære, da modstanderen i ligaens 18. runde var Atlético Madrid.
En fantastisk første halvleg fik en til at drømme om samme resultat, som da vi mødte Deportivo. Desværre havde vi brændt et straffespark, og Kike brændt en lige så stor målchance. Værterne havde været tamme, men vi havde ikke udnyttet det. Og helt som frygtet kunne noget forbilledligt invidualisme fra Atlético Madrids Forlán kort inde i anden halvleg sætte hjemmeholdet i gang. De var forvandlede nu, og de nåede at score yderligere to gange. Atlético vandt - men det kunne lige så vel have været os.
3-0 (Forlán 51, García 54, Rodríguez 64)
Logged
AFC
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #46:
04 Aug 2009, 11:03 »
Hvor er din gamle stil blevet af?
Synes ikke denne stil er så imponerende. Den er for kedelig. Den består jo kun af tekst og handler om en kamp og et resultat på 4-5 linjer? Det er ikke lige mig, men kan bedre lide dine gamle blogs.
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #47:
04 Aug 2009, 11:14 »
Citat af: AFC 04 Aug 2009, 11:03
Hvor er din gamle stil blevet af?
Synes ikke denne stil er så imponerende. Den er for kedelig. Den består jo kun af tekst og handler om en kamp og et resultat på 4-5 linjer? Det er ikke lige mig, men kan bedre lide dine gamle blogs.
Jeg forstår dig, men i denne blog bliver det med sikkerhed ved med at blive sådan, som det er nu. Der er hentet inspiration fra SIs forum, og jeg er ganske tilfreds.
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #48:
04 Aug 2009, 11:20 »
13.1.2009
Efter et par ugers stor interesse for min højre fløj,
Pedro León
, blev jeg i dag spurgt, om jeg havde i sinde at sælge min nøglespiller. Jeg forsikrede, at jeg ikke sælger Pedro León, da han bestemt indgår i fremtidsplanerne for denne klub. Hans talent kan blive meget vitalt for klubbens succes, og spillere som León skal man holde på. Sevilla, Villarreal og sågar Real Madrid skulle angiveligt være ude efter min guldfugl, og indtil videre er det kun førstnævnte, der har budt på spanieren - og der blev sagt nej.
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #49:
04 Aug 2009, 12:06 »
14.1.2009 - Valladolid vs. Sporting (Den spanske cupturnering, 5. runde, 2. kamp)
Line-up: Asenjo; López - Ronny - Calvo - Cahais; Borja - Rubio; León - Sesma - Medunjanin; Goitom
Nu gjaldt det returkampen i cupturneringen, hvor vi i den modsatte kamp havde sikret et meget fint udgangspunkt med en 1-0-sejr. En lige så god præstation ville med sikkerhed sikre os en billet til kvartfinalen.
Vi var ikke lige så gode som i Gijón, men dårligere kunne heldigvis også gøre det, og vi vandt da også kampen. Vi var ikke så overlegne som i den modsatte kamp, og Sporting kom frem til meget mere. De fik også scoret, men desværre for dem scorede vi tre. I første halvleg scorede Goitom sine første sæsonmål, og i slutningen af kampen slukkede Calvo Sporting-lyset. Sikkert avancement til kvartfinalen.
3-1 (Goitom 2, 45, Calvo 71 - Dastro 24)
Logged
Skanse
Ynglingespiller
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #50:
04 Aug 2009, 12:22 »
Kan faktisk godt lide den nye stil.
Men IMO mangler den lidt mere flower power og grafik
KIU
Logged
Fodboldspilleres IQ står på ryggen!
rasmussidelmann
Gæst
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #51:
04 Aug 2009, 12:30 »
var det ikke første gang at goitom scorede? men ellers syntes jeg stadigvæk at det er dejligt læsestof
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #52:
04 Aug 2009, 12:31 »
Citat af: Skanse 04 Aug 2009, 12:22
Kan faktisk godt lide den nye stil.
Men IMO mangler den lidt mere flower power og grafik
KIU
Ja, det siger I jo - men I får ikke det i hvert fald ikke foreløbig.
Citat af: rasmussidelmann 04 Aug 2009, 12:30
var det ikke første gang at goitom scorede? men ellers syntes jeg stadigvæk at det er dejligt læsestof
Jo, det står der også. Og super du kan lide det.
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #53:
04 Aug 2009, 12:36 »
18.1.2009 - Valladolid (15) vs. Almería (18)
Line-up: Asenjo; López - Ronny - Calvo - Cahais; Borja - Rubio; León - Sesma - Medunjanin; Goitom
Almería lå til nedrykning, og da vi samtidig spillede på eget græs, var tre point det eneste, der kunne accepteres.
Som forventet og påkrævet ydede spillerne en præstation, der fortjente alle tre point. Matías Cahais åbnede med sin fjerde scoring efter ti minutter og efter flere muligheder for at øge til 2-0, blev det også fortjent til 2-0, da Pedro León scorede med en halv time igen. En vigtig sejr imod en af vores modstandere i bunden, og vi ligger nu på 14. pladsen, halvvejs i ligaen.
2-0 (Cahais 10, León 62)
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #54:
04 Aug 2009, 12:48 »
21.1.2009 - At. Madrid vs. Valladolid (Den spanske cupturnering, kvartfinale, 1. kamp)
Line-up: Asenjo; López - Ronny - Calvo - Cahais; Borja - Rubio; León - Sesma - Víctor; Goitom
At. Madrid var næste modstander i vores eventyr i cupturneringen. Vi havde intet at tabe og var allerede tilfreds med vores kvartfinaleplads. Måske var det det ikke tilstedeværende pres, der gjorde, at vi leverede et sensationelt resultat i Madrid.
En fantastisk defensiv præstation - specielt fra Asenjo og Cahais - samt en formidabel skarphed foran mål sikrede en yderst overraskende 3-1-sejr, og det var til trods for, at vi var bagud efter kun et minut. Cahais fik hurtigt udlignet deres føring, og kort før pausen bankede Goitom bolden i nettet til 1-2 med et fantastisk skud. Skulle værterne have fået en skideballe i pausen, hjalp det i hvert fald ikke: Pedro León øgede til 3-1 efter 49 minutters spil. Atlético formåede ikke at skabe åbne chancer i de resterende minutter, og vi havde sikret os et resultat, som vi bestemt ikke havde turde håbe på.
1-3 (Banega 1 - Cahais 6, Goitom 40, León 49)
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #55:
04 Aug 2009, 16:38 »
25.1.2009 - Valladolid (14) vs. Mallorca (20)
Line-up: Asenjo; López - Ronny - Calvo - Cahais; Borja - Rubio; León - Sesma - Medunjanin; Goitom
Dagens modstander vandt i ligaens 1. runde 1-0 over os. Siden da har holdet ikke vundet en eneste kamp i ligaen, og derfor ville pointtab være lidt af en katastrofe.
Det startede meget skidt for os. Mallorca havde hurtigt haft to store chancer, men heldigvis brændte de begge. Vi kom bedre med i løbet af første halvleg, men det var alligevel gæsterne, der kunne bringe sig foran kort før pausen, hvilket var fortjent. Efter pausen ramte vi træværket to gange, ellers havde vi ikke noget at byde på, og Mallorca vandt for anden gang i sæsonen 1-0 over os. En kæmpe skuffelse at ligaens dårligste mandskab to gange formår at slå os.
0-1 (Angulo 45)
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #56:
04 Aug 2009, 16:45 »
28.1.2009 - Valladolid vs. At. Madrid (Den spanske cupturnering, kvartfinale, 2. kamp)
Line-up: Asenjo; López - Ronny - Calvo - Cahais; Borja - Rubio; León - Sesma - Medunjanin; Goitom
Der skulle følges op på et absolut fantastisk resultat, da vi skulle spille returkamp imod At. Madrid. Vi havde en kæmpe chance for at fuldføre sensationen og booke billet til semifinalen imod enten Valencia eller Sevilla.
Efter en god indledende halv time, hvor vi burde have bragt os i front, viste gæsterne pludselig den effektivitet, som vi selv manglede. Først scorede García efter 32 minutter, og minuttet efter øgede hovedstadsklubben også til 0-2. De lignede nu holdet, der ville sikre videre avancement, og da de scorede til 0-3 efter 56 minutter, var de ikke langt fra semifinalebilletten
. Men heldgivis begyndte vi at skabe chancer mod slutningen af kampen, og et brag af et skud fra Álvaro Rubio gav nyt håb. Atlético jagtede en scoring i det sidste kvarter af kampen, men i stedet skulle kampen tage en ny drejning. To minutter inde i overtiden modtog Sesma bolden på venstre kanten, og med et lavt indlæg fandt han indskiftede Kike, der scorede en af sæsonens hidtil vigtigste mål - med to sene scoringer er vi nu klar til semifinalen! Valencia slog Sevilla med samlet 5-3 og bliver dermed modstanderen.
2-3 (Rubio 75, Kike 90+2 - García 32, Rodríguez 33, Miguel 56)
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #57:
04 Aug 2009, 22:13 »
1.2.2009 - Villarreal (7) vs. Valladolid (14)
Line-up: Asenjo; López - Ronny - Calvo - Cahais; Borja - Rubio; León - Sesma - Medunjanin; Goitom
Efter sensationen imod Atlético Madrid kunne man håbe på, at spillerne havde flere overraskelser i benene til dagens udebanekamp imod Villarreal. Vi blev ikke spået mange chancer imod Villarreals utal af stjerner.
Og værternes favoritværdighed blev også bekræftet i løbet af kampen. Deres forward, Joseba Llorente, var i strålende humør, til trods for at det kun var blevet til en ligascoring hidtil, og leverede et hattrick i dagens opgør. Oven i hatten fandt Giuseppe Rossi også vej til nettet, mens Pedro León med få minutter igen kunne pynte på resultatet. Villarreal var bedst, men vi burde have mindsket nederlaget. Enten ved at have scoret mere på de chancer vi havde eller ved at være mere disiplineret i defensiven. Topscorer Sesma pådrog i løbet af kampen en skade, der vil holde ham ude i fem til seks uger.
4-1 (Llorente 18, 27, 70, Rossi 47 - León 85)
12. Sporting - 7|2|12 - 29-51 - 23
13. Athletic - 5|8|8 - 26-32 - 23
14. Valladolid - 6|4|11 - 22-32 - 22
15. Málaga - 5|5|11 - 22-39 - 20
16. Osasuna - 4|7|10 - 22-33 - 19
Logged
SirToby
Manager
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #58:
04 Aug 2009, 22:32 »
4.2.2009 - Valladolid vs. Valencia (Den spanske cupturnering, semifinale, 1. kamp)
Line-up: Asenjo; López - Ronny - Calvo - Cahais; Borja - Rubio; León - Escudero - Medunjanin; Goitom
Blot en uge efter at vi havde sendt Atlético Madrid ud af cupturneringen, gjaldt det den først semifinale imod Valencia. Escudero erstattede den skadede Sesma på venstre kant.
Jeg havde op til kampen overvejet at bruge Víctor på toppen i stedet for Goitom, der ikke havde imponeret i de tidligere kampen. Jeg valgte dog at starte med svenskeren - og det fortrød jeg ikke. Først slog han til efter ti minutters spil, og kun to minutter efter øgede han minsandten også til 2-0. Det var en helt forrygende start, og det lod til, at spillerne gemte på flere overraskelser. Valencia begyndte dog at få et overtag nu, og spillere som David Villa og David Silva begyndte at vise deres egenskaber. Til trods for mange store chancer fik de ikke scoret, og i stedet kunne Rubio på et fantastisk langskud øge til 3-0 i minut 83. Valencia havde haft scoringsmulighedern
e, og det havde vi også - men vi var betydeligt skarpere. En fantastisk, fantastisk 3-0-sejr.
3-0 (Goitom 10, 12, Rubio 83)
Logged
Suckins
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: Spanske Real Valladolid
«
Svar #59:
04 Aug 2009, 22:36 »
Kan godt lide din simple stil. Gode resultater.
Logged
former zoesuckins
Sider:
1
2
3
[
4
]
5
6
...
11
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
=====> Blogkonkurrencen 2025
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »