

Carling Cup finalen 2006
Nottingham Forest - Manchester UnitedOptakt til Nottingham Forest – Manchester United
Peter Kjær ”Velkommen her til Millennium Stadium i Cardiff. Det er et dejligt vejr solen skimter lige igennem engang imellem og havde det ikke været for de kun godt 11 grader kunne man næsten ikke forvendte et bedre vejr. I nat regnede det lidt og det har betydet at banen stadigvæk er lidt fugtig og jeg var lige ude og mærke på den for kort tid siden. Det er en rigtig fin bane og den er en finale værdig og hvad er en bedre finale en et tidligere tophold der er leveret den ene sensation efter den anden i denne sæson og så et af Englands mest vindene hold gennem tiden. Kampen begynder her på stadionet om en lille god time og vi har Jan Mølby med her på sidelinjen og Jan tror du Nottingham Forest overhoved har en chance for at vinde denne finale”Jan Mølby ”Både ja og nej. Det kommer meget an på hvordan de vi spille. Vil de ud og spille deres spil, som de har gjort mod blandt andet Chelsea, så kan det sagtens gå hen og blive en sensation sejre, men det kommer også an på hvem der kommer bedst fra start.”Peter Kjær ”Ja som du siger, har Forest blandt andet slået Chelsea ud, men lad os lige se hvordan det gik til at Forest og United endte med at stå i denne finale.”Forests vej til finalenMansfield – Nottingham Forest 0-2 (0-2) 1 runde0-1 David Friio (8)
0-2 David Friio (46+)
Leeds – Nottingham Forest 2-3 (1-0) 2 runde1-0 David Healy (9)
2-0 Liam Miller (55)
2-1 Lee Bowyer (63)
2-2 Eugen Bopp (79)
2-3 Malcolm Christie (83)
Nottingham Forest – Luton 3-1 (2-1) 3 runde1-0 Ian Breckin (9)
2-0 Malcolm Christie (26)
2-1 Steve Howard (43)
3-1 David Friio (77)
Middlesbrough – Nottingham Forest 2-3 (1-2) 4 runde1-0 James Morrison (10)
1-1 Nathan Tyson (12)
1-2 Nathan Tyson (21)
1-3 Lee Bowyer (57)
2-3 Christoffer Andersson (74)
Nottingham Forest – Chelsea 2-0 (1-0) kvartfinalen1-0 Grant Holt (20)
2-0 Paul Evans (92)
Nottigham Forest – Tottenham 1-0 (1-0) 1 kamp i semifinalen1-0 Gary Holt (44 str.)
Tottenham – Nottingham Forest 4-3 (1-2) 2 kamp i semifinalen1-0 Robbie Keane (16)
1-1 Gary Holt (24)
1-2 Nathan Tyson (31)
2-2 Robbie Keane (61)
2-3 Malcolm Christie (62)
3-3 Robbie Keane (64)
4-3 Jemain Defoe (85)
Uniteds vej til finalenManchester United – Yeovil 7-0 (5-0) 3 runde1-0 Alan Smith (3)
2-0 Alan Smith (6)
3-0 Ryan Giggs (11)
4-0 Park Ji-Sung (33)
5-0 Nemanja Vidic (41)
6-0 Alan Smith (69)
7-0 Darron Gibson (91)
Arsenal – Manchester United 0-1 (0-0, 0-1) 4 runde0-1 Ryan Giggs (96)
Manchester United – Manchester City 2-0 (2-0) kvartfinalen1-0 Patrice Evra (20)
2-0 Ruud van Nistelrooy (33)
Liverpool – Manchester United 1-1 (1-0) 1 kamp i semifinalen1-0 Djibril Cissé (31)
1-1 Ruud van Nistelrooy (84)
Manchester United – Liverpool 0-0 (0-0) 2 kamp i semifinalenPeter Kjær ”Ja Jan som vi ser her vinder United med hele 7-0 hjemme over Yeovil tror du ikke Forest kan løbe ind i sådan en øretæve også de spillet jo i samme division?”Jan Mølby ”Nej det tror jeg ikke. For det første er det en finale og Forest vil ikke bare lade sig tabe med vilje, ikke at jeg siger Yeovil gjorde det, men det er noget andet når man ligger og kæmper om nedrykning som Yeovil gør. Med til historien høre jo også at Forest jo har vundet over Yeovil 2 gange i denne sæson og begge gange med 4-0 så måske er det bare Yeovil der ikke har været klar til disse kampe.”Peter Kjær ”Det kan ikke gå lang tid før vi får startopstillingerne i hånden, men indtil da kan vi jo se på hvem der er skadet, eller på anden måde ikke kan deltage for de 2 hold vi starter med United.”Ukampdygtige for UnitedDen stærke målmand Edwin van der Sar kommer med 100 % sikkerhed ikke til at spille. Det samme gælder Quinton Fortune. De er begge skadet og kommer derfor ikke i kamp. Der er også 2 der stadigvæk er tvivl omkring Ryan Giggs og Ruud van Nistelrooy vil blive testet i minutterne op til kampen.
Ukampdygtige for ForestForest har ikke så mange skader. Man må se bort fra den langtidsskadet Paul Gerrard i målet. Hans afløser skulle måske have været Sander Westerveld, men da han tidligere på sæsonen har spillet for Portsmouth må han også se kampen fra tilskuere pladserne. Ellers stiller Forest med et næsten fit for fite hold kun Lee Bowyer, som lige er kommet tilbage fra en skade kan måske få problemer.
Peter Kjær ”Tror du United når at få van Nistelrooy og Giggs klar og Forest Lee Bowyer?”Jan Mølby ”Ja helt klart. Til sådan en vigtig kamp vil man gøre alt for at få så store stjerner på holder klare.”Peter Kjær ”Jan Mølby du har også sat de 2 hold sådan som du tror de kommer til at spille lad os tage et kig på dem.”Nottingham Forest ifølge Jan MølbyPeter Enckelman (MM)
Nicky Eaden (FH)
Ian Breckin (FC)
Calum Davenport (FC)
Colin Cooper (FV)
Gary Holt (DM)
Eugen Bopp (MH)
Kris Commons (MV)
Lee Bowyer (OM)
Nathan Tyson (AN)
Malcolm Christie (AN)
Manchester United ifølge Jan MølbyTim Howard (MM)
Gary Neville (FH)
Rio Ferdinand (FC)
Nemanja Vidic (FC)
Patrice Evra (FV)
Wayne Rooney (MH)
Paul Scholes (MC)
Alan Smith (MC)
Cristiano Ronaldo (MV)
Park Ji-Sung (OM)
Ruud van Nistlerooy (AN)
Peter Kjær ”Så lad os tage et kig på hvem der kan komme til at afgøre kampene altså profilerne på de to hold.”Profiler for United
Patrice Evra den franske back har indtil videre haft en fantastisk første sæson i United og med sine 2 mål og det højeste gennemsnit på holdet har han været en vigtig figur i det fremad rettede spil for United. Cristiano Ronaldo har ikke haft en super sæson, men har stadigvæk leverede varen i denne sæson. Hvis han kan ramme formen helt og gøre som han gjorde for 2 år siden da United vandt 3-0 over Millwall i FA Cup finalen kan han blive en rigtig ubehagelig oplevelse for Forests forsvar Nicky Eaden.
Til sidst Ruud van Nistlerooy er skadet og måske ikke med til kampen, men mon ikke han når at blive klar. Også en spiller som Forests forsvar skal passe meget på. Jeg kunne også have taget Rooney, men jeg tror mere på disse 3 spiller en Rooney i dagens kamp.
Profiler for Forest
Malcolm Christie har for alvor fundet den form som fik Middlesbrough til at købe ham og med sine 21 mål indtil videre i sæsonen er han klubbens topscore og mon ikke han kan prikke en enkelt over strenge i dagens kamp.
Lee Bowyer endnu en spiller som er lejet til klubben for at få succes og det har han vist han kan give. Med 16 mål og 7 oplæg har han været med til at sende mange hold hjem med navnet Lee Bowyer placeret dybt i bevidstheden.
Ian Breckin Forest vice anfører skal i dagens kamp højest sandsynlig passe på Nistelrooy fremme i front og det kan give problemer for den ikke så hurtige midterforsvar.
Kampen Nottingham Forest – Manchester UnitedPeter Kjær ”Så får jeg at vide at vi skal op i kommentatorboksen til Carsten Werge og Per Frimann der har fået holdopstillingerne, men en god kamp og vi ses efter kampen hvor vi håber på en reaktion fra den dansks Forest managerne Nicolai Nees eller Peter Løvenkrands, som ikke har, ville tale med pressen op til denne kamp. Det samme gælder resten af Nottingham Forest hold.”Per Frimann ”Jo tak Peter, ja lad os håbe på det. Som sagt har vi fået startopstillingerne i hånden for få øjeblikke siden og her kommer den så først Forest”Forests opstillingI målet har vi finske Peter Enckelman, som er lejet i Blackburn.
Forsvaret fra højre mod venstre består af Nicky Eaden, Ian Breckin, Calum Davenport og alderspræsidenten 38-årige Colin Cooper.
På midtbanen skal Gary Holt spille defensiv midt. Den unde tysker Eugen Bopp skal spille hjøre midt medens unge Kris Commons spiller i venstre side og sørme så om Lee Bowyer ikke er nået at blive helt klar. Han spiller den offensive midtbane.
Helt fremme i front ligger Nathan Tyson og Malcolm Christie.
Altså ikke nogle overraskelser på i Forest startopstilling og heller ikke på bænken. Måske er det en lille overraskelse at Danny Cullip er blevet valgt fra i stedet for er unge James Perch med, men vi kan jo være heldig at få en dansker i aktion Peter Løvenkrands er nemlig også med på bænken.
Peter Enckelman – Nicky Eaden, Ian Breckin, Calum Davenport, Colin Cooper (c) – Gary Holt, Eugen Bopp, Kris Commons, Lee Bowyer – Nathan Tyson, Malcolm Chrisite – Dale Roberts, James Perch, Paul Evans, Peter Løvenkrands, Massimo Maccarone
Uniteds opstillingPå mål starter amerikanske Tim Howard.
Forsvaret består af Gary Neville i højre siden, Rio Ferdinand og serbiske Nemanja Vidic i midten og Patrice Evra i venstre side.
Midtbanen er blevet lavet om Raphael Wicky, som er lejet i HSV spiller defensiv midtbane Paul Scholes og Darren Fletcher lidt mere offensive mens de 2 offensive fløje er Park Ji-Sung i højre side og Cristiano Ronaldo i venstre side.
Helt på toppen ligger Wayne Rooney og så det Peter og Jan var lidt inde på om Nistlerooy og Giggs kom til at spiller. Til det kan vi sige Giggs nej han er nemlig ikke blevet klar og er ikke i truppen mens Nistelrooy måske kommer i kamp han sidder på bænken.
Lidt overraskende er der dog i at Darren Fletcher starter inde på midtbane i stedet for Alan Smith.
Tim Howard – Gary Neville (c), Rio Ferdinand, Nemanja Vidic, Patrice Evra – Raphael Wichy, Darren Fletcher, Paul Scholes, Park Ji-Sung, Cristiano Ronaldo – Wayne Roonye – Tommy Lee, Ruud van Nistelrooy, Alan Smith, Kieran Richardson, Wes Brown
Nottingham Forest – Manchester United liga cup finalen
1’ United starter med bolden og forsøger med et hurtigt mål, men Eugen Bopp kommer i mellem Gary Nevilles aflevering til Ronaldo.
5’ Gary Neville slår et indlæg ind over som ender hos Rooney der skuder første gang, men Peter Enckelman kommer halv klare. Riposten ender hos Scholes som fra kanten af feltet sender den over i det lange hjørne ude chance for Enckelman.
10’ Colin Cooper sender bolden frem mod Malcolm Christe, som taber en hovedstødsduel med Vidic. Park samler den løse bold op og sender den op til Rooney, men igen skyder han den lige på Enckelman riposten bliver skudt væk af Ian Breckin.
12’ Calum Davenport sender bolden op til Kris Commons, som taber en duel bolden ender igen hos Calum Davenport som sender den i dybden til Malcolm Christie. Han bliver taklet i feltet af Vidic som sender bolden i spil igen her kommer Bopp imellem og sender et indlæg indover som Rio Ferdinand header væk bolden ender hos Rooney der sender et indlæg ind til en fri Park, men han hans skud bliver rettet af og går over mål til hjørnepark som han selv sparker ind i favnen på Enckelman.
19’ Efter et godt kombinations spil fra Forest taber Bopp bolden til Evra der sendre Rooney af sted, men hans afslutning ryger flere meter forbi målet.
28’ Forest fortsætter med at presse og United har meget svært ved at komme frem til noget. Presset giver nu pote da Lee Bowyer for slidt sig fri og sender et kanonskud af sted som sidder helt oppe i hjørnet.
29’ Eugen Bopp sender et frispark indover her vinder midterforsvaren Ian Breckin en hovedstødsduel med Rio Ferdinand. Desværre for Forest ryger bolde ved siden af målet.
35’ Park sender et indlæg ind til Paul Scholes som brænder på det skammeligst riposten bliver skudt væk af Ian Breckin Evra erobre den, men hans indlæg rammer Bopp og går til indkast
40’ Park sparker et hjørnespark mod den fjerneste stolpe, men Vidic header flere meter over mål.
46’ Efter godt 1 minutters overtid fløjter dagens dommer Andy D’Urso første halvleg af.
PAUSE
47’ Forest har trukket sig tilbage og givet United mere plads, men det er Forest der udnytter den de får. Især Bopp som sender et rigtig flot langskud af sted bolden laver et mindre knæk og ryger ind.
52 Ronaldo sender et indlæg indover som Calum Davenport rammer og den går til hjørnespark. Park sender den indover, men den heades væk af Bopp Evra samler op, men rammer slet ikke bolden og der går til indkast.
55’ Gary Neville sender i to omgange bolden indover. Den anden gang rammer han Rooneys hoved, men han får slet ikke fart i bolden og Peter Enckelman redder let.
60’ Evra sender bolden ind til Wicky som tager et træk inden han sender bolden af sted. Den ryger godt 2 meter forbi stolpen.
61’ Wicky vinder en hovedstødsduel og sender bolden videre til Paul Scholes han tager et par træk inden han sender den ind til Ronaldo, som i helt fri position 3 meter inde i feltet sender bolden langt over mål.
63’ Forest taber bolden ca. midt på banen og med et par fikse træk kommer Rooney fri til skud, men han skyder et godt stykker over mål.
65’ Park Ji-Sung og Raphael Wicky forlader banen til fordel for Kieran Richardson og Ruud van Nistelrooy.
73’ En noget anonym Nathan Tyson forlader banen til fordel for den defensive midtbane slider Paul Evans.
74’ Eaden sender bolden frem, men United erobre den og starter en kontra angreb som Paul Scholes ender med at afslutte. Et skud som Enckelman kun kan halv klare og må give hjørnespark. 78’ Fire mænd helt fremme er ved at give pote da Enckelman og Cooper misforstår hinanden, men Enckelman redder sikkert på van Nistelrooys afslutning.
80’ En små skadet Kris Commons forlader banen til fordel for danske Peter Løvenkrands. Alan Smith erstatter Cristiano Ronaldo for United.
86’ En træt Lee Bowyer forlader banen og Massimo Maccarone kommer ind i stedet.
88’ Eaden sender bolden frem mod Maccarone, som taber en hovedstødsduel med Vidic, som sender bolden og til Nistelrooy der sender den flere meter forbi.
92’ Andy D’Urso har set nok og det er alle Forest spiller og tilhænger meget enige med. Forest vinder dette års Liga cup med 2-1 over United. Tyske Eugen Bopp blev kæret til kampens spiller.
Nottingham Forest – Manchester United 2-1 (1-1)0-1 Paul Scholes (5)
1-1 Lee Bowyer (28)
2-1 Eugen Bopp (48)
MOM: Eugen Bopp (Nottingham Forest, 8)
Peter Kjær ”Nees, Nees (tegn med fingeren om at han skal komme) Har du lige tid?”Nees ”Ja, men hurtigt”Kjær ”Ok. Først tillykke med triumfen. Hvad er det du gør ved spillerne?”Nees ”Jo tak tja det ved jeg ikke. Jeg må jo have skaffet et så godt hold at de bare kan gå ind og vinder over hvem som helst.”Kjær ”Hvorfor er det lige jer der vinder?”Nees ”Så du ikke kampen? Det kan alle jo se vi score 2 mål og de score 1. Så kan det jo være total lige meget hvor mange chancer man har haft og hvem der har spillet det flotteste fodbold. Vi vinder fordi vi score flere mål en vores modstander og det er jo det fodbold går ud på.”Kjær ”Nu har i så vundet og skal ud i Europa i næste sæson har i holdet til det?”Nees ”Nu er det jo ikke kun et billet til UEFA cuppen vi vinder. Der er også en flot pokal og 11.000.000 kroner. Som nok skal lune i vores budget. Det sidste med spiller vil jeg selv ikke kommentere. Der må i vendte og se til næste sæson.”Kjær ”Hvorfor har i valgt ikke at ville snakke med pressen siden tirsdag?”Nees ”Det ønsker jeg ikke at kommentere da man også skal ohhhhh (Nees bliver slæbt af sted af Lee Bowyer, Malcolm Christie, Nathan Tyson og Ian Breckin mens Peter Løvenkrands og Enckelman hælder vand ud over ham.)”Kjær ”Ja sådan kan man jo også smutte fra et interview, men det var vist alt her fra farvel her på en dag hvor fodbolden igen viste at den er forudsigelig og på gensyn”