Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
06 Jan 2025, 20:57
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
01 Jan 2025, 09:52
hoeven
Træningsbanen
En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere:
23502
0 Brugere, 1217 Gæster Online.
Indlæg: 1133002 over 31385 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
Albion
0 Brugere og 4 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
[
1
]
2
3
Forfatter
Emne: Albion (Læst 6984 gange)
Ben92
Gæst
Albion
«
:
30 Jul 2008, 16:30 »
Så er det endnu engang blevet tid til en blog fra min side af. I skal ikke forvente updates hver dag, da dette bare er en hyggeblog, og derfor garanterer jeg heller ikke den holde længe. Klubben jeg har valgt at skrive om, er den engelske klub
West Bromwich Albion Football Club
. Klubben har tidligere vundet det engelske mesterskab, men det var helt tilbage i 1920. Jeg spiller med Roolands update, hvilket betyder at West Bromwich er tilbage i Premier League, og at de starte med spillere som Scott Carson og Luke Moore, som de har købt i den virkelige verden. Stilen vil blive ligesom i Paris FC blog, hvilket betyder simpel grafik og ikke de længste update. Håber i vil følge med.
Logged
Ben92
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #1:
30 Jul 2008, 19:10 »
West Bromwich Albion Football Club - Transfers
En oprykker har det altid svært og derfor var der også lagt op til forstærkninger for West Bromwich. Den første spiller klubben kunne præsentere, var angriberen
Malik Mouath
. Malik Mouath kommer fra oliestaten, Saudi Arabien, hvor han har spillet flere kampe på landsholdet. Malik Mouath er en spiller der lever på hans fremragende teknik, da han blot er 166 cm høj, hvilket kan gå hen og blive et problem, i en så fysiskpræget liga som den engelske. Men man har før set små spillere som har gjort godt, så det vil ikke overaske nogen hvis Malik Mouath går hen og bliver en profil.
Leandro Goida
var spået til at blive et stort forsvarstalent i hjemlandet, Argentina. Den høje forsvarsspiller har dog aldrig slået rigtig igennem i hjemlandet, og nu skal han prøve kræfter med nogle af de bedste angribere i verden. Man finder ikke mange spillere der er stærkere i hovedspillet end Goida, hvilket også gør ham utrolig farlig på dødbolde. Gioda er hentet fra Independiente, og menes at have kostet 25 millioner kroner.
Det er dog ikke kun udenlandske spillere der er kommet til klubben. Tre briter har tilsluttet sig Albion, hvor den ene er på lejeaftale. Chelseas
Scott Sinclair
, skal spille sæsonen ud for Albion, hvor han er at finde på en lejeaftale. Midtbanen er også blevet forstærket af de to unge talenter,
Tom Soares
og
Owen Garvan
. Albion menes at have sluppet 30 millioner for de to unge midtbanetalenter. Tom Soares har spillet flere kampe for de engelske ungdomshold, mens Owen Garven allerede er inde omkring de irske landshold trods hans kun 19 år.
Sæsonen bliver skudt i gang mod Bolton Wanderers på Reebook Stadion, den 12. august.
«
Seneste Redigering: 30 Jul 2008, 19:33 af Ben92
»
Logged
-Benja-
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #2:
30 Jul 2008, 19:24 »
Spændende!
Bliver spændende og se om du kan holde Albion oppe i det bedste række, det må vel være dit store mål.
Det er da noget af en spiller, du har hentet i den lille Malik. Du har virkelig forstærket dig, kender kun Sinclair & Soares. Men de andre ser rigtige gode ud, glæder mig til at følge med her.
Logged
Ben92
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #3:
30 Jul 2008, 19:28 »
Citat af: -Benja- 30 Jul 2008, 19:24
Spændende!
Bliver spændende og se om du kan holde Albion oppe i det bedste række, det må vel være dit store mål.
Det er da noget af en spiller, du har hentet i den lille Malik. Du har virkelig forstærket dig, kender kun Sinclair & Soares. Men de andre ser rigtige gode ud, glæder mig til at følge med her.
Tak. Og ja mit store mål er at blive oppe, og jeg tror sagtens det er muligt efter mine indkøb.
Logged
GHERTESTEAS
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #4:
30 Jul 2008, 19:33 »
Lækker blog, Ben38!
Bryder mig godt om den simple stil, og synes du holder stilen fint, med de hvide farver!
Du skriver som altid fint, og det bliver derfor en god blog at følge, trods at du kun kalder det en "hyggeblog"! Keep it up, mester, ser frem til mere fra Albion!
Logged
Ben92
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #5:
30 Jul 2008, 20:01 »
Citat af: Ghertesteas 30 Jul 2008, 19:33
Lækker blog, Ben38!
Bryder mig godt om den simple stil, og synes du holder stilen fint, med de hvide farver!
Du skriver som altid fint, og det bliver derfor en god blog at følge, trods at du kun kalder det en "hyggeblog"! Keep it up, mester, ser frem til mere fra Albion!
Tak.
Jeg forventer der kommer en update mere i dag, der omhandler de tre første kampe.
Logged
Chakana
Manager
Offline
Sv: Albion
«
Svar #6:
30 Jul 2008, 20:23 »
Nice Ben.
Malik ser da rimelig vild ud! Han skal nok løbe mellem benene på de højemidterfosvarere!
Jeg læser med..
Logged
Arsenal Football Club
Ben92
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #7:
30 Jul 2008, 21:41 »
West Bromwich Albion Football Club
Sæsonen blev sparket i gang mod Bolton, foran 28.000 fodboldhungeren fans på Reebook stadium. Det gik dog ikke som de fleste fans havde håbet, da West Brom kom foran efter blot fem minutters spil. Nyindkøbet Malik Mouath viste sin fremragende teknik, ved at lave tunnel på Cahill og så var han alene med mål manden, hvilket han udnyttede i at scorer. Det var en meget lige kamp som svingede fra side til side, så det var egentligt lidt ufortjent at Albion kunne gå til pause med en 1-0 føring. Anden halvleg var blot tre minutter gammel, da det andet nyindkøb Goida viste sin hovedstyrke og sendte læderkuglen i kassen. Efter scoringen trak Albion sig længere tilbage, og Bolton pressede på. De fik dog også scorede, bare ikke i den rigtige ende. Nyindkøbet Johan Elmander prøvede at sakse bolden væk, men i stedet endte den i eget net. 3-0 i sin tilbagekomst i Premier League, tegnede på en god sæson.
Næste kamp, gæstede mægtige Chelsea Hawthorns. Kampen startede meget forsigtigt, men efter hånden som minutterne gik, fik West Brom mere og mere spil. Det var dog Chelsea der kom først på måltavlen, da Anelka udnyttede et flot kontraspil. West Bromwich fastholdte presset, men endnu en gang viste Cech, hvorfor han er en af kandidaterne til verdens bedste målmand. Trods det store Albion-pres, kunne Chelsea gå til pausen med en 1-0 føring. Anden halvleg var en tro kopi af første. West Brom havde chance på chance, og Cech fandt den ene klasseredning frem efter den anden. Forløsningen kom dog syv minutter før tid, da Malik Mouath scorede på en friløber. Linjedommeren havde dog fløjtet forinden, for at bolden var ude over sidelinjen. Tv-billeder viste dog bagefter at den ikke var i nærheden af at være udover, og det var en dommerfejl der var skyld i at Chelsea vandt en spinkel 1-0 sejr.
Sidste kamp i August måned, var imod Manchester United. En kamp som var total ensidig, hvor Albion var heldige med at kunne forlade Old Trafford med et 3-1 nederlag i bagagen. Igen var det Malik der scorede West Brom Mål, og han er allerede blevet publikumsfavorit på Hawthorns. Næste måned byder på sværre opgør, blandt andet mod Newcastle, Tottenham og Portsmouth, mens man også skal en tur til Brentford for at spille Carling Cup.
Premier League, 3 kampe
Logged
Ben92
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #8:
31 Jul 2008, 00:10 »
Glemte at skriver jeg også har købt Niklas Bärkroth for 300k, gider ikke uploade et ss da de fleste kender ham.
Logged
Ben92
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #9:
31 Jul 2008, 13:11 »
West Bromwich Albion Football Club
September måned har været en travl måned med hele syv kampe, og West Brom kan se tilbage med stor selvtilfredshed. I ligaen kan man tilføje yderlige otte point, hvilket bringer Albion op på en flot niendeplads. Carling Cuppen er allerede et overstået kapitel, da man måtte se sig besejrer 2-0 mod Manchester United, efter man var gået videre mod Brentford.
Den første kamp var imod Everton, hvilket var en kedelig affære. 0-0, et resultat som kun West Brom kunne værre tilfreds med. Næste kamp var imod Portsmouth, som har satset stor på transfermarkedet. Det skulle dog ikke hjælpe dem, da de kom bagud efter en halvtimes spil. Endnu engang var det den lille saudiaraber, Malik, der fik den
sidste fod på bolden. Malik var også indblandet i 2-0 målet, hvor han spillede bolden til James Morrison, som tog chancen fra distancen. Flere mål skulle der ikke komme, og West Brom kunne notere tre point på kontoen.
Næste kamp skulle man en tur forbi White Hart Lane. En kamp som startede som fyr og flamme. Otte minutter skulle der gå før det første mål blev sat, og endnu engang var det af Malik. Spurs fik dog hurtigt udlignet, da Berbatov udplaceret Carson to minutter senere. Efter scoringen gik Albion død, hvilket resulterede i yderlige to mål til Tottenham. Nyindkøbet Goran Pandev, var manden bag begge mål. Efter det gik tempoet ud af kampen, og den sluttede med en 3-1 sejr til London-klubben.
Yderligere er det blevet til en 2-1 sejr over Middlesbrough og 3-3 mod Newcastle. Malik scorede i et mål i begge kampe, og det bringer ham op på en sæson total på seks mål, kun overgået af Manchester Uniteds, Carlos Tévez. En anden spiller som også har gjort sig bemærket er højrefløjen, James Morrison. Seks gange har han lavet en mål givende aflevering, hvilket gør at han topper den liste.
Premier League, 8 kampe
Logged
GHERTESTEAS
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #10:
31 Jul 2008, 13:14 »
Lækker update, med nogle stærke resultater. Det ser fortsat nydeligt ud!
Dog så jeg, ligesom jeg sagde i SirToby's blog "Four", at han måske kunne give nogle af sine billeder en gang "Sharpen"
Logged
Ben92
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #11:
31 Jul 2008, 13:15 »
Citat af: Ghertesteas 31 Jul 2008, 13:14
Lækker update, med nogle stærke resultater. Det ser fortsat nydeligt ud!
Dog så jeg, ligesom jeg sagde i SirToby's blog "Four", at han måske kunne give nogle af sine billeder en gang "Sharpen"
Tak. Skal prøve at huske "sharpen" billederne til næste gang.
Logged
GHERTESTEAS
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #12:
31 Jul 2008, 13:19 »
Citat af: Ben92 31 Jul 2008, 13:15
Tak. Skal prøve at huske "sharpen" billederne til næste gang.
Jeg vil mene, at maskotten kunne bruge det ihvertfald.
Logged
Ben92
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #13:
31 Jul 2008, 13:21 »
Citat af: Ghertesteas 31 Jul 2008, 13:19
Jeg vil mene, at maskotten kunne bruge det ihvertfald.
Ja, det kan jeg godt se. Skal huske det til næste update.
Logged
-Benja-
Gæst
Sv: Albion
«
Svar #14:
31 Jul 2008, 17:04 »
Absoulut godkendt start i Premier League, nogle flotte resultater, dog er de store hold for stærke.
Men opsætningen og skriftligt er super. Dog er der nogle små fejl, et ord der skal stå i et ord, men hvor du har gjort det til to ord. Men det er ikke store fejl, og jeg kan sagtens leve med det, jeg forstår det jo alligevel. :-)
Savner dog et topbanner.
Logged
Sider:
[
1
]
2
3
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »