home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
06 Jan 2025, 20:57 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
01 Jan 2025, 09:52 hoeven Træningsbanen En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere: 23502
  1 Bruger, 880 Gæster Online.

Indlæg: 1133002 over 31385 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  Drømmen
0 Brugere og 2 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: 1 2 [3] Udprint
Forfatter Emne: Drømmen  (Læst 5144 gange)
Ben92
Gæst
 
Sv: Drømmen
« Svar #30: 21 Jul 2008, 12:05 »


Prøvede lige at lave et topbanner, ud fra et billed jeg fandt på nettet. Hvad synes i? Smiley
« Seneste Redigering: 21 Jul 2008, 12:28 af Ben92 » Logged

Ben92
Gæst
 
Sv: Drømmen
« Svar #31: 21 Jul 2008, 14:49 »


Paris Football Club 2000 - 24/7/2008

Oprykkere har det altid svært, og det kommer ikke til at blive en undtagelse for Paris FC. Lidt nemmere kommer det dog til at blive, efter man har præsenteret fire nye spillere. Den første, og nok den mest spændende, der kom til klubben var midtbanen spilleren Rudolph Austin. Austin kommer fra reggae landet, Jamaica, hvor han har spillet en håndfuld landskampe. Austin har kostet i omegnen af 2 millioner kroner, hvilket gør ham til den dyreste spiller, og derfor er store forventninger til manden fra reggae landet.

En spiller som også kommer til at blive interessant at følge, er den unge ghanesiske back, Paul Addo. Addo har trods sine 18 år allerede fået debut på A-landsholdet, mens det er blevet til adskillige kampe på diverse ungdomslandshold. Addo er kommet fra den ghanesiske klub Fair Point, men da han ikke ville forlænge var Paris hurtige til at få hans underskrift.

Trods den økonomiske bonus ved oprykningen, har Paris FC ikke været ude med den store pengepung, en af grundende til det er at man har haft svært ved at lokke kvalificeret spillere til hovedstaden. Man fik dog fat i forsvarsspilleren Habib Sow, som var en af de helt store profiler i Championnat National. Habib kommer ligesom Addo fra det afrikanske kontinent, dog fra landet Senegal. Habib spiller i midtforsvaret hvor det forventes at kommer til at blive den nye styrmand.

Den sidste spiller der er kommet til klubben i denne omgang, er den belgiske målmand Steven Olieslagers. Olieslagers skal agerer backup for førstemålmanden, Lucas. Olieslagers er ligesom Addo, hentet på en fritransfer.



Logged

mfsjovhat
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Drømmen
« Svar #32: 21 Jul 2008, 15:08 »

smukt
Logged

Thaurat al Shabab

Ben92
Gæst
 
Sv: Drømmen
« Svar #33: 21 Jul 2008, 17:39 »


Paris Football Club 2000 - 9/9/2008
Første kamp i den nye liga, var imod Le Havre AC, som var rykket ned for Ligue 1. Derfor var det også forventet at de ville vinde opgøret uden de store problemer. Alt gik også som forventet da Hassan Alla bragte Le Havre planmæssigt foran, efter bare syv minutter. Man kunne tydelig se forskellen mellem ligaerne, da Le Havre var Paris overlegne i alle kæder. Derfor var det også ufortjent at nyindkøbet Rudolph Austin udlignet efter flot kontraspil. Le Havre kom dog hurtigt foran, da angriberen Nikezic scorede til 2-1, hvilket holdt helt til pausen.

Hvad Paris-manageren sagde til spillerne i pausen vides ikke, men Paris spillerne var som født på ny. Først udlignede de ved et hjørnespark, hvor Habib Sow kom højst, og sendte læderkuglen bag den chanceløse Le Havre målmand. To minutter senere måtte Le Havre målmanden hente bolden ud af nette endnu engang, efter Matthieu Hoguet headede den i kassen. 3-2 og et fremragende comeback af Paris, men det skulle blive endnu bedre da de kom foran endnu engang. Pape Sarr sendte en sukkerbold ind i til Hoguet, og endnu engang brugte han det han er bedst til, hovedet. Le havre skulle dog få et trøstemål, da Nikezic scorede på et tvivlsomt straffespark.

Udover den flotte præmierstart, er det blevet til yderlige to sejrer mod henholdsvis Dijon og Nice, mens man har spillet to uafgjorte og tabt to. Alt i alt en rigtig flot start for Paris, hvor man ligger på en imponerende sjette plads efter syv runder.



« Seneste Redigering: 21 Jul 2008, 20:31 af Ben92 » Logged

SoAP
Gæst
 
Sv: Drømmen
« Svar #34: 21 Jul 2008, 17:54 »

god update, og nice du er rykket op Smiley
Logged

Ben92
Gæst
 
Sv: Drømmen
« Svar #35: 21 Jul 2008, 18:00 »

god update, og nice du er rykket op Smiley
Tak skal du have. Smiley
Logged

Sider: 1 2 [3] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010