home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I dag kl. 09:41:44 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
01 Jan 2025, 09:52 hoeven Træningsbanen En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere: 23502
  0 Brugere, 1091 Gæster Online.

Indlæg: 1133003 over 31385 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  PAUSE FmFreaks - Storhedstiden kommer PAUSE
0 Brugere og 10 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 29 Udprint
Forfatter Emne: PAUSE FmFreaks - Storhedstiden kommer PAUSE  (Læst 58966 gange)
Mernild
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #210: 09 Jun 2008, 21:54 »

Legende Overtager FmFreaks

FmFreaks bestyrelsesformande n, Sunbao, havde valgt at indkalde til pressemøde. I stedet var det noget af en overraskelse for pressen at høre at succes-træneren Claus Nielsen havde valgt at trække sig tilbage fra fodbold, lidt efter han mod al forventning var rykket op. Og en endnu større overraskelse var det at se hvem det var der var afløseren. Det var nemlig selveste Peter Schmeichel, der med en flot karriere i blandt andet Manchester United havde valgt at sige ja til at overtage FmFreaks.


"Det er fantastisk at kunne stå her og tænke på at selveste Peter Schmeichel er blevet træner for FmFreaks. Han er jo en legende, og vi var enige i bestyrelsen om at Peter var det helt rigtige valg. Det føles helt uvirkeligt.
Vi vil samtidig også sige mange, mange tak til Claus Nielsen, som har gjort et fantastisk arbejde. Han følte ikke at han kunne føre holdet videre, hvilket var rigtig ærgeligt, men vi er samtidig også rigtig tilfredse med afløseren," udtalte en meget begejstret Sunbao.

Så gik ordet videre til Peter Schmeichel:
"Jeg er rigtig glad for at stå som træner her for FmFreaks. Det er et hold med et kæmpe potentiale, og det bliver rigtig fedt at komme i gang."

-Regner du med at der kommer nogle indkøb?

"Nej vi har ikke kig på nogen netop nu. Men hvis muligheden byder sig, så ved man aldrig hvad der kan ske. Men pt. ser det ikke sådan ud."

Hvad er dine mål for sæsonen?

"Jeg vil ikke sidde og sige hvad vi skal opnå lige nu. Jeg har kigget lidt på truppen, men ikke nok til at sige hvor vi skal ende. Men jeg håber da at vi kan blive oppe," sagde Schmeichel inden han og bestyrelsesformande, Sunbao forlod pressemødet.

Sååådan Ben....!
Rigtig god start, og så på så kort tid.. Respekt Thumbs Up
Logged

kasperbp12
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #211: 09 Jun 2008, 21:56 »

sådan!! god update og stort farvel til Claus Nielsen Græder. tak for alt
Logged


vesperGT
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #212: 09 Jun 2008, 21:56 »

sådan!! god update og stort farvel til Claus Nielsen Græder. tak for alt

Det var så lidt........ Græder
Logged

Bave
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #213: 09 Jun 2008, 21:57 »

God update Thumbs Up
Logged

BenMusalho
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #214: 09 Jun 2008, 22:03 »

Danke alle sammen Opstemt Der kommer først mere i morgen
Logged

kasperbp12
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #215: 09 Jun 2008, 22:05 »

Det var så lidt........ Græder
du var en stor mand! Græder Thumbs Up
Logged


BenMusalho
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #216: 09 Jun 2008, 22:20 »

Hey Freaks. I går glip af lidt af opstarten, så jeg vil bare lige skrive resultaterne her: i 1. division ligger vi på 1. pladsen med en 3-0 sejr over Fredericia, en 1-1 kamp mod Næstved og en 1-0 sejr over Silkeborg. Så er der også blevet vundet en kamp i pokalturneringen. Den blev 3-1, og det var mod Avedøre. Så undrer I jer ikke lige pludselig over at vi ligger på 1. pladsen Opstemt
Det var resultater under VesperGT..
Smiley

Logged

Mernild
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #217: 09 Jun 2008, 22:21 »

Fornøjelse Wink
Logged

BenMusalho
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #218: 09 Jun 2008, 22:34 »

Schmeichel sender lejesvende hjem

Blot et par dage efter han er tiltrådt, har Peter Schmeichel valgt at sende de tre lejesvende Mike Jensen (Brøndby), Stefan Monberg (F.C.K.) og Lasse Qvist (F.C.K) hjem til deres klubber igen. Der er ikke blevet udmeldt hvorfor de er sendt hjem, men rygterne siger at de var for dyre.

"Ingen kommentarer," sagde Peter Schmeichel til TV2's udsendte journalist da han blev stilt spørgsmålet om hvorfor de var blevet sendt hjem.

Derudover bliver Nikolaj Hansen sat i forbindelse med at par klubber, og rygterne siger også at Peter Schmeichel godt vil af med ham. Nikolaj Hansen som ellers var én af FmFreaks' bedste sidste sæson, siges at være utilfreds og der går forlydener om at han godt vil væk. Dette skulle være en af grundene til at Schmeichel vil af med ham.

I øvrigt skulle HIK være interesseret i BlaZZo og Hvidore i Baalleby, men efter sigende skulle FmFreaks manageren Peter Schmeichel ikke være interesseret i at sælge dem.

Logged

BenMusalho
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #219: 09 Jun 2008, 22:34 »

Lige en lille update. Så smutter jeg sgu også i seng. Håber den er okay.

Smiley
Logged

BenMusalho
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #220: 10 Jun 2008, 13:42 »

Update om truppen og nogen "ting der er sket" på vej. Kan afsløre at det er noget med nogen "handler" hvis man kan kalde det det. Opstemt Og så er billedet i forrige update lige blevet lidt mindre, og så er der sat ramme på. Smiley

Logged

BenMusalho
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #221: 10 Jun 2008, 14:20 »

Oprykning af spillere

FmFreaks har pr. dags dato valgt at oprykke spillerne MaddY Hansen, NichlasKirk, phoenix og Trequartista. Det er sket efter mangel på 1. holdsspillere.  2 af spillerne, Trequartista og phoenix, ventes at gå direkte ind i holdopstillingen. Trequartista på højrefløj og phoenix i angrebet, hvor han skal spille sammen med den 195 cm høje Gosser.

"Vi er glade for at vi kunne få styrket truppen yderligere med disse unge spillere, fra U-truppen. Der e ret utrolig stort potentiale i dem, og det er fantastisk. Nu tror jeg vi har en stærk nok trup til at klare os i 1. division," udtalte Peter Schmeichel til BT.

De kunne også fortælle at kontrakterne med forsvarsspillerne Krellz og MaddY Hansen og midtbanespilleren hasselnuzz' kontrakter var blevet forlænget. Før var de kun på ungdomskontrakter, og kunne frit hentes af andre klubber. Det var Peter Schmeichel glad for: "Med de fire spilleres oprykning til 1. holdstruppen og de tre spilleres kontrakter som er blevet forlænget synes jeg vi har kommet godt i gennem transfervinduet. Vi vil godt satse på ungdomsafdelingen, og derfor var det en stor forløsning. Jeg kan fortælle at de var tæt på at skifte til andre klubber, og derfor er det jo endnu større at de stadig står her ved siden af mig."

FmFreaks' næste kamp er mod LFA. Den spilles søndag d. 24 august kl. 15:00.




Den med truppen kommer senere i dag. Der kommer sandsynligvis også om kampe i dag. Og så vil jeg stadig gerne have et banner, hvis der er nogen der vil lave et Smiley Updatsene (?)skal nok blive længere.
Logged

Tuxtla
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #222: 10 Jun 2008, 14:23 »

Hvor god er jeg?
Logged

BenMusalho
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #223: 10 Jun 2008, 14:34 »

Logged

SoAP
Gæst
 
Sv: FmFreaks - Lad kampen begynde
« Svar #224: 10 Jun 2008, 14:42 »

Prøv lige at kigge på en spiller der hedder SoAP han bliver vild Smiley
Logged

Sider: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 29 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010