home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I dag kl. 16:31:04 morfar Football M... fm25
I dag kl. 09:41:44 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere: 23502
  1 Bruger, 1289 Gæster Online.

Indlæg: 1133004 over 31386 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  Reggiana - Vejen tilbage
0 Brugere og 11 Gæster læser i øjeblikket dette emne.

Afstemning
Spørgsmål:  Skal jeg fortsat skrive noget af teksten med rødt?
Ja
- 4 (40%)
Nej
- 6 (60%)
Antal Stemmer: 10

Sider: 1 ... 5 6 [7] 8 Udprint
Forfatter Emne: Reggiana - Vejen tilbage  (Læst 16906 gange)
Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #90: 07 Mar 2008, 22:46 »


Et topbrag
Endelig er dagen opranden. Dagen, hvor jeg endelig kan lukke munden på den krævende bestyrelse. Datoen hedder 21. oktober, men alligevel siger temperaturen 34 grader. Opgøret i dag hedder Portosummaga mod Reggiana. Nervøsiteten stiger. Jeg tager min mobil frem, og ser at der er omkring fem minutter til kick-off. Kick-off til en af sæsonens største kampe i Serie C2/B. Spillerne løber på banen mødt af buen fra de fleste fans. Modstanderspillerne tiljubles da de løber på banen. Derefter retter jeg lidt i jakkesættet, sætter slipset i orden, og så følges jeg med trænerne op til trænerboksen. Mit flagrende blik kigger mod tilskuerne, og det bliver mødt af arrige og vrede øjne. Mit blik vender sig derefter mod mine spillere, som alle ser meget nervøse ud. Ikke et godt varsel. Flere af dem kigger mod mig, og jeg viser dem en knyttet hånd, som skal symbolisere, at de skal kæmpe. Jeg sætter mig yderst i trænerboksen og afventer dommerens fløjt. En lille ceremoni for hjemmeholdet skal dog åbenbart først gennemføres, før dommeren sætter topbraget i gang.

Ingen af mine spillere virker oplagte, hvilket fra start af resulterer i en stor chance til Portosummaga. Efter to minutter spiller de sig let igennem, men deres frontløber vælger at brænde. Fra mit sæde farer jeg op. Ikke en nødvendig chance at give væk allerede nu. Da bliver jeg i tvivl om min teamtalk har været for forventende. Jeg sagde trods alt, at de SKULLE vinde. Min formodning om en ringe teamtalk bliver dog gjort til skamme. Spillerne begynder at virke koncentrerede og oplagte. Derfor er det stik mod alt spil og chancer at Portosummaga scorer i det 13. minut. På deres anden chance i kampen scorer de efter flot spil. Det må man give dem. Ufortjent er det dog. Heldigvis for mig og klubben begynder vi dog ikke at falme efter deres scoring. Vi fortsætter vores eget spil, og det giver bonus. I det 27. minut har vi tilkæmpet os et hjørnespark. Fontana smider den ind i boksen, men en Portosummaga-spiller får den clearet. Vi følger dog godt op, og bolden bliver spillet ud til Emmanuel Ebiede.
Han runder en mand, og derefter sender han et kanonskud op i det lange hjørne. Uden at tænke spæner jeg ud på banen og hopper op i luften i en jubelrus. Derefter løber spillerne imod mig, og vi jubler sammen. Jeg er på niveau med dem. For første gang i denne klub føler jeg et fællesskab. Jeg retter i tøjet, og sætter mig igen over ved siden af en hovedrystende assistenttræner. ”Vi er et kollektiv”, fortæller jeg ham. Det viser spillerne også på banen. Spillerne formår at holde Portosummaga på to chancer i hele første halvleg, og halvlegen slutter 1-1. Det kunne dog sagtens have været mindst 1-3 eller 1-4 vi kunne have gået til pause med.

Da spillerne kommer ud i omklædningsrummet er der stilhed. Vi er samlet. Trænerne og spillerne. Mine hænder løfter jeg op i luften, og jeg begynder at klappe. Gengældelsen, som kommer fra spillerne, er også i form af klap. Alle klapper, og der er ekstatisk stemning. Ingen ord bliver sagt før anden halvleg, og jeg kan igen sætte mig hen i trænerboksen i forhåbning om en sejr.

Ved anden halvlegs begyndelse, kan jeg se, at holdet er et kollektiv. Alle arbejder for hinanden, og alle giver 110 %. Forløsningen i form af mål lad sig dog vente. På trods af godt spil og masser af chancer skal vi helt hen i det 88. minut før stilheden på stadion kan blive brudt af 12 personers jublen. Min og mine spilleres. Efter flot opspil på venstrekanten sætter Marco Ferrante let bolden i mål. Mine arm ryger i vejret. Mine ben spæner mod spillerne. Alt er fantastisk, men dommeren bryder det ved at kalde jubel tidsudtrækning. Med langsomme skridt begiver jeg mig mod trænerboksen, hvorefter jeg sagte klapper af holdet. Resten af kampen bliver spillet i stilhed, og vi kan til sidst kalde os vindere af topbraget. Faktisk holdte vi Portosummaga nede på to chancer. Førstepladsen besættes nu af os!


« Seneste Redigering: 09 Mar 2008, 22:29 af Hallas » Logged

Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #91: 07 Mar 2008, 22:58 »

Er updaten for lang?
Logged

Shaft
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #92: 07 Mar 2008, 23:01 »

Updatsne er gode Smiley

Og som en anden klog herre sagde på forrige side, er det lidt irriterende at du hele tiden spørger om andre synes. Det er din blog. Du bestemmer længden osv. Det vigtigste er du selv kan lide den.
Logged


Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #93: 07 Mar 2008, 23:04 »

Updatsne er gode Smiley

Og som en anden klog herre sagde på forrige side, er det lidt irriterende at du hele tiden spørger om andre synes. Det er din blog. Du bestemmer længden osv. Det vigtigste er du selv kan lide den.

Ja, men kan vel godt spørge om i mener updatesene er for lange Wink Gider ikke bare lave en blog der skal ligge og fylde fordi ingen læser pga. for lange updates.
Logged

Shaft
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #94: 07 Mar 2008, 23:22 »

Hvis det skulle være tilfældet, så plejer folk at være meget gode til at skrive det Smiley

Så indtil der kommer nogle med en kommenter om de er for lange, skal du ikke bekymre dig om det Smiley
Logged


Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #95: 08 Mar 2008, 11:38 »

En der skulle have lyst til at lave et banner?
Logged

Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #96: 09 Mar 2008, 12:21 »

En der skulle have lyst til at lave et banner?
Logged

Yoggidk
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #97: 09 Mar 2008, 12:23 »

Kanon Blog Cool
Logged

Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #98: 09 Mar 2008, 12:28 »

Logged

Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #99: 09 Mar 2008, 21:32 »

Nu har jeg lagt en lydfil ind til sidste update. Dem som kender youtube (vel de fleste) ved at man skal trykke i midten på en lille grå ting. Tryk der og begynd at læs updaten. Og så fortæl her hvordan det fungerer Smiley
Logged

Zulue
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #100: 09 Mar 2008, 21:33 »

Du linker faktisk bare til youtube. Wink
Logged

Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #101: 09 Mar 2008, 21:35 »

Det gør den da ikke? Hvis du trykker på den lille grå knap i midten af den lille skærm kommer der da en lyd?
Logged

Hallas
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #102: 09 Mar 2008, 21:43 »

Er det for utraditionelt?
Logged

Ben92
Gæst
 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #103: 09 Mar 2008, 21:50 »

Er det for utraditionelt?
Jeg synes det er mega irriterende og kan ikke koncentrere mig om updaten... Men ellers god ide.
Logged

The Red
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Reggiana - Vejen tilbage
« Svar #104: 09 Mar 2008, 21:53 »

Giver Ben92 ret, det er usandsynligt irriterende!
Logged

AaB - Liverpool

Følg min blog i blogkonkurrencen
Pride & Passion

Sider: 1 ... 5 6 [7] 8 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010