En sommer i solen31.07.08/diefohlen.comIndkøb Daniel Sikorski
Robin Nilsson
Nicklas Bendtner
Lukasz Fabianski
Lucas Neill
BundesligaGladbach ▪ HSV –
3:1 1-0: Dusan Djuric (7)
2-0: Nicklas Bendtner(72)
3-0: Nicklas Bendtner(77)
3-1: J.P. Guerrero (90)
Freiburg ▪ Gladbach –
0:5 0-1: Roman Bednar (51)
0-2: Nicklas Bendtner (53)
0-3: Nicklas Bendtner (61)
0-4: Roman Bednar (69)
0-5: Thomas Hitzlsperger (90)
Gladbach ▪ Frankfurt –
3:1 1-0: Aleksandar Vasoski (11)
1-1: Michael Thurk (12)
2-1: Collins John (45)
3-1: Nico Herzig (64)
"Fra sekunda, oprykker, midter, underdog til favorit. En transferperiode kan gøre meget ved et hold, og dette har den snart overstående så sandelig gjort. To historiske måneder er overstået, og slaget om Bundesligaen skal nu for alvor til at stå"Sidste sæson sluttede med et brag. Klubben kom sig over nederlaget og de triste perioder, og over foråret kæmpede holdet sig tilbage, og sluttede på en fornem 5. plads, en 5. plads som lige netop gav adgang til det forjættede fodboldland, UEFA Cuppen.
I fodbolden er der en universel sandhed. Hvis holdet spiller europæisk fodbold, så er holdet attraktivt – uanset hvordan man vender og drejer den. Og når man lige pludselig kan tale om europæisk stabilitet, så bliver det for alvor spændende.
Om man kan kalde to sæsoner for europæisk stabilt er så mere tvivlsomt, men faktum er, at Gladbach igen er blandt de store klubber på kontinentet.
01/07/08. Allerede inden sæsonafslutningen var årets første transfermål blevet annonceret. Den østrigske landsholdsangriber og hurtigløber,
Daniel Sikorski, skiftede til Gladbach på en fri transfer. Under EM slutrunden i dennes hjemland, blev vi alle lidt mere bekendte med angriberen, som repræsenterede sit land i to ud af de tre kampe, som det blev til for værtsnationen. Specielt kampen mod Polen vil han blive husket for, idet han scorede det ene ud af de to mål, som Østrig leverede.
Den
19/07/08 kom holdets anden forstærkning, og næsten 20 dage inde i transferperioden, var der mange som blev skuffede. Det helt store transfermål, Nicklas Bendtner, som over foråret har villet væk fra Arsenal, blev ikke præsenteret i dag – og denne skuffelse kom, da kilder tæt på klubben, dagen inden annoncerede at den nyindkøbte var skandinav, og blev hentet i England. Navnet var ikke Bendtner, men
Robin Nilsson, og nationaliteten er svensk. Nilsson er en alsidig forsvarspiller, der derudover er kaptajn på nationens U21 landshold. Han ankom fra engelsk Wigan, hvor han fik 6 kampe i Premier League.
Mandag den
25. juli kom dagen, som cheftræner Dennis Bergkamp selv kalder starten på ”en ny æra for Gladbach”.
Arsenal sendte en storsmilende
Nicklas Bendtner samt reservemålmand
Lukasz Fabianski over den engelske kanal, Gladbach sendte en kuffert fyldt med penge i retur. Uden at komme nærmere ind på de eksakte omstændigheder, nævnte Bergkamp at Bendtner uden sammenligning var klubbens dyreste indkøb, indtil nu.
”
Man kan ikke direkte sige vi starter forfra, for det vil være løgn – Den mest passende frase på hele denne situation må være, at vi for alvor starter nu. Holdet har været over en stor ombygningsfase de sidste par år, og det er nu, at investeringerne skal slå til – og det med Bendtner som hovedperson” sagde Peter Pander, sportsdirektør.
Og ud fra Panders ord kom klubben til at handle. Med Bendtners tilbagekomst var truppen igen med en dansk fører for flokken, og føllene så nu skræmmende ud, i hvert fald oppe foran. Hvor der før har været problemer, opstod der nu et luksusproblem. Bednar, Bendtner, John, Rafael og Sikorski – og hva’ med veteranen Neuville?
I dag, den
31. august 2008, årets sidste sommer- og transferdag, ankom den sidste forstærkning til den nu igangværende sæson. Hvor Bergkamp før har handlet skandinavisk, germansk og slavisk, er dagens tilknytning et meget frisk pust. Højreback
Lucas Neill har dog det tilfældes med så mange andre nuværende Gladbach spillere, at han har sin fodboldfortid i England og Premier League.
Tilknytningen af Neill skal ses i det perspektiv, at Moritz Volz snart har været skadet i et år, og stadigvæk plages af problemer i hælen. Neill skal med andre ord gå ind og gardere for Volz, og samtidig være med til at tilføre holdet, og i særdeleshed forsvaret, rutine, erfaring og overblik, tre egenskaber som australieren er indehaver af, i hvert fald ifg. Bergkamp.
Det har så sandelig været en sommer i solen. Nye profiler er ankommet, gamle ambitioner skal indfries. Med tre sejre i de første kampe har Bendtner, såvel som resten af holdet, fået en særdeles god start på sæsonen, en sæson som allerede nu har skrevet historie.