Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 20:35:42
Broen13
Football M...
fm25
I dag
kl. 09:41:44
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere:
23502
1 Bruger, 1179 Gæster Online.
Indlæg: 1133005 over 31386 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
#Lukket La Viola; The return of Batigol
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
[
1
]
2
3
Forfatter
Emne: #Lukket La Viola; The return of Batigol (Læst 8340 gange)
N17
Manager
Offline
#Lukket La Viola; The return of Batigol
«
:
21 Okt 2007, 02:13 »
Efter mit seneste blog forsøg med Spurs, der endte i fyring og crash af spillet, så tager jeg nu chancen med en ny blog. Skrivemåden vil blive den samme som i Spurs bloggen, da det er den jeg er bedst til.
Håber I vil følge med i eventyret om La Viola, hvor der som i Spurs bloggen ikke vil blive den vilde indledning, men derimod lige til sagen
Jeg beder igen om, at I venter med kommentarer til jeg har reserveret det første indlæg.. På forhånd tak, og god læselyst!
«
Seneste Redigering: 25 Okt 2007, 22:52 af John Spurs
»
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
N17
Manager
Offline
Sv: La Viola; The return of Batigol
«
Svar #1:
21 Okt 2007, 02:13 »
Reserveret
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
N17
Manager
Offline
Sv: La Viola; The return of Batigol
«
Svar #2:
21 Okt 2007, 02:54 »
En legende vender hjem
1. juli 2007
Det er en vaskeægte legende der vender hjem, når Gabriel Batistuta for fremtiden sætter sig i trænersædet hos La Viola.
Stemningen var mildest talt euforisk uden for Stadio Artemio Franchi i dag, da bestyrelsesformand for Fiorentina, Andrea Della Valle havde afsløret navnet på den nye træner i klubben efter man noget overraskende havde stoppet samarbejdet med succesmanager Cesare Prandelli.
Det var der dog følgende forklaring på ifølge Della Valle.
”Vi havde meget gerne set Cesare fortsætte, men personlige årsager tvang ham til at stoppe samarbejdet med os. Det er selvfølgelig en stor kapacitet vi mister, og han vil uden tvivl blive savnet i klubben, hvor han hele vejen ned til ungdomsafdelingen har bidraget med idéer og tiltag, der alle kunne være med til at forbedre faciliteterne i, og omkring, Fiorentina, sådan at vi kan blive en storklub, og komme helt på højde med Milan, Inter, Roma etc.
Så vi er meget kede af, at skulle sige farvel til Cesare, men håber meget, at han på et tidspunkt føler sig klar til at blive en del af La Viola igen, men i en anden stilling”
Helt uden håb var Della Valle dog ikke. En ny træner havde man klar, og uden tvivl en træner, der vækker gode minder hos folk der har fulgt Fiorentina gennem alle årene, der har budt på både op og nedture. Blandt dem nedrykning til Serie A, og delen i skandalen sidste år.
Om den nye træner siger Della Valle.
”Vi ved godt, at det er en uerfaren manager vi har hentet ind til klubben, men samtidig så kender han klubben indeni, og ved hvordan det hele fungerer her. Han vil uden tvivl have opbakningen fra vore fans fra start, og derfor få endnu større chance for at skabe noget stort med vores alle sammens Viola.”
Manden som Della Valle snakker om er selvfølgelig ingen ringere end den tidligere Fiorentina bomber – argentinske – Gabriel Omar Batistuta. En mand, der gennem ni år i klubben nåede hele 269 kampe, og med 168 mål til følge. En flot statistik fra den argentinske bomber, der også er en af de få, der har fået en statue op af sig ved stadion Artemio Franchi, og det til trods for, at han skiftede til AS Roma i år 2000, og der var med til at vinde Scudettoen inden han tog til Qatar, hvor han sluttede sin flotte karriere.
Batigol siger selv om sit nye job.
”Jeg har længe gerne ville dele ud af mine erfaringer fra min egen tid, og der var ingen tvivl om for mig, at Fiorentina var drømmeklubben at komme til. Da Della Valle så ringede til mig, og fortalte, at Cesare var nødt til at stoppe i klubben, og om jeg dermed ville hjælpe klubben, og overtage sædet. Så var valget ikke svært.
Jeg er meget glad for at klubben giver mig denne chance, og jeg ser meget frem til at gribe den.”
Med hensyn til indkøb forud for den nye sæson, så ville Batistuta ikke udtale sig før han havde kigget truppen igennem, men mon ikke vi kan forvente et enkelt eller to?
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
The Red
Landsholdsspiller
Offline
Sv: #1 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #3:
21 Okt 2007, 11:17 »
Fed ny træner, spændende omdu kan føre Fiorentina til store tider
Logged
AaB - Liverpool
Følg min blog i blogkonkurrencen
Pride & Passion
FCKboy
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: #1 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #4:
21 Okt 2007, 11:23 »
Fed trener...Du har meg som fast leser
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: #1 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #5:
21 Okt 2007, 22:05 »
Batigol: Mit hjem
2. juli 2007
Det er en ambitiøs manager, der sætter sig i trænerstolen hos La Viola, og en mand, der har store følelser for den klub han nu skal styre.
La Gazzetta dello Sport mødte i dag den nye Fiorentina træner Gabriel Omar Batistuta til en snak om fortiden, personlige ambitioner, og fremtiden som træner. Her følger en del af interviewet.
Hej Bati, og velkommen tilbage til Italien. Hvordan føles det at være tilbage?
Det er dejligt at være tilbage i Italien. Det føles som mit andet hjem, og så er det jo helt specielt at være tilbage i Firenze igen, hvor jeg tilbragte de ni bedste år af min karriere. Denne klub betyder alt for mig, og er meget glad for at være tilbage.
Det lyder næsten som om du føler du er kommet hjem?
Jeg er kommet hjem. Fiorentina er mit hjem, og jeg er meget glad for endelig at være tilbage i Firenze. De gav mig så meget, og nu håber jeg, at jeg kan give lidt tilbage, og fører Fiorentina helt op i toppen af Serie A.
Du nåede selv at vinde én scudetto, men ikke med Fiorentina, hvordan var det?
Det var meget mærkeligt at spille i en anden italiensk klub end Fiorentina, og jeg har bestemt ikke det samme forhold til AS Roma, men jeg er meget glad for at det lykkedes mig at vinde scudettoen, som spiller, inden jeg stoppede. Nu skal den så endelig vindes til Firenze.
Du har store ambitioner, men kan de opfyldes i Viola?
Selvfølgelig kan mine ambitioner opfyldes i Fiorentina, og jeg ser meget frem til endelig at juble over et mesterskab med denne klub, som er placeret så dybt i mit hjerte. Ambitioner har jeg nok af, og det meste skal nok lykkes.
Nu siger du selv, at du har flere ambitioner. Kan du løfte sløret for disse?
Den ene kan jeg, og det er at hente et af de største argentinske talenter til Fiorentina. De andre må I få senere, når det hele begynder at kører. Nu skal jeg lige igang, og så have gang i min trænerkarriere, men målet for sæsonen er uden tvivl kvalifikation til Europa næste år.
Mutu, en af jeres bedste spiller rygtes væk. Er der hold i det?
Nej det er der ikke. Mutu bliver her, og han er en meget central figur her i klubben. Han vil gerne selv være med til at vinde scudettoen, og han ville til enhver tid fravælge Real Madrid, og andre, der skulle være interesseret. Vi har samme mål.
Tak for interviewet Bati
Selv tak. Nyd Violas march mod toppen af Serie A.
Det er helt sikkert en mand med store armbevægelser som La Viola har fået til klubben, og han virker til at være manden, der er den rette til at overtage efter Cesare Prandelli måtte trække sig. Nu skal ambitioner føres ud i livet.
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
Red love
Gæst
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #6:
21 Okt 2007, 22:10 »
Fed blog, og vildt godt lavet at hive go´e gamle Batigol ind! ham savner man sgu.. Dejligt overskueligt sat op, og en klar "lyserød" tråd, i dit layout.. Ser rigtig godt ud..
Logged
FCK88
Manager
Offline
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #7:
21 Okt 2007, 22:30 »
I loooovvveeee this blog.. Come on JS.. før så La Viola til noget stort
.. hvornår kommer der en update
?
Logged
FCK88 is a nickname owned and copyrighted© by Milan Milanovic aka. FCK88..
Citat af: BenMusalho 23 Maj 2009, 20:06
Virkelig elendig kamp, hvor Milanovic jo uden tvivl var blevet bestukket.
Say what?!
Romafan
Landsholdsspiller
Offline
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #8:
21 Okt 2007, 22:34 »
Lad os da endelig ikk vente på den næste update... Og jeg må da sige at jeg er spændt på, hvem den unge argentiner er...
Logged
Rossonero
Gæst
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #9:
21 Okt 2007, 22:50 »
Dejlig blog spurs, og kan kun som de andre håbe på en update snart.
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #10:
21 Okt 2007, 23:07 »
Citat af: Red love 21 Okt 2007, 22:10
Fed blog, og vildt godt lavet at hive go´e gamle Batigol ind! ham savner man sgu.. Dejligt overskueligt sat op, og en klar "lyserød" tråd, i dit layout.. Ser rigtig godt ud..
Lyder godt, at du kan lide den lyserøde tråd
Og tak, ja man savner sku hans kasser for Viola, selvom Mutu nu gør det ganske pænt IRL
Citat af: FCK88 21 Okt 2007, 22:30
I loooovvveeee this blog.. Come on JS.. før så La Viola til noget stort
.. hvornår kommer der en update
?
Håber i hvert fald på mere succes end hos Spurs
Puha, den næste update tør jeg ikke love, da jeg i morgen er væk hjemmefra fra kl. 8.30 - 19.30, så det kan være den kommer derefter, hvis jeg når at spille lidt
Citat af: Romafan 21 Okt 2007, 22:34
Lad os da endelig ikk vente på den næste update... Og jeg må da sige at jeg er spændt på, hvem den unge argentiner er...
Jamen det er jeg såmændt også selv
Citat af: Rossonero 21 Okt 2007, 22:50
Dejlig blog spurs, og kan kun som de andre håbe på en update snart.
Som skrevet i svaret til FCK88, så kan jeg ikke garanterer hvornår den næste update er på banen, men forhåbentlig i morgen aften, hvis jeg når at spille ..
Citat af: FCKboy 21 Okt 2007, 11:23
Fed trener...Du har meg som fast leser
Det håber jeg så du holder fast ved, og glad for du kan lide træneren
Citat af: Gerrarden 21 Okt 2007, 11:17
Fed ny træner, spændende omdu kan føre Fiorentina til store tider
Vil gøre et forsøg
Tak for jeres kommentarer.., Keep 'Em Coming
:P
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
b0nb0n
Landsholdsspiller
Offline
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #11:
22 Okt 2007, 11:04 »
Spændende.... Vil prøve at følge med i denne blog....
Logged
Wolverhampton - Klubben i England
Guldbrand
Gæst
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #12:
22 Okt 2007, 12:49 »
Spændende blog, som helt sikkert bliver interssant at følge..
Dog syntes jeg at du skal passe på med at dine updates ikke bliver for lange.. De er tilpas nu, men de skal heller ikke være meget længere før jeg personligt syntes at det vil blive for meget..
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #13:
22 Okt 2007, 21:02 »
Citat af: Guldbrand 22 Okt 2007, 12:49
Spændende blog, som helt sikkert bliver interssant at følge..
Dog syntes jeg at du skal passe på med at dine updates ikke bliver for lange.. De er tilpas nu, men de skal heller ikke være meget længere før jeg personligt syntes at det vil blive for meget..
Tak for kommentaren Guldbrand, og kan også næsten garanterer, at det IKKE bliver længere end det som du ser nu. Det er indledningen, og et interview. Derfor denne længde. De andre nyheder om spillere plejer kun at kræve et billede, og dermed cirka halveret i tekst
Håber du vil følge med
Citat af: b0nb0n 22 Okt 2007, 11:04
Spændende.... Vil prøve at følge med i denne blog....
Takker, og det glæder mig
Går igang med at spille nu, så må vi se om der kommer en update
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
Kimu
Landsholdsspiller
Offline
Sv: #2 La Viola; The return of Batigol
«
Svar #14:
22 Okt 2007, 21:05 »
Hejsa JS!
Rigtig fed blog du har startet op med Fiorentina, og et rigtig fedt træner også. Bliver dejligt at følge Batigol igen
Logged
Sider:
[
1
]
2
3
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »