home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I dag kl. 20:35:42 Broen13 Football M... fm25
I dag kl. 09:41:44 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere: 23502
  0 Brugere, 1139 Gæster Online.

Indlæg: 1133005 over 31386 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  Kollaps, Danmark // lukket
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] 2 3 ... 7 Udprint
Forfatter Emne: Kollaps, Danmark // lukket  (Læst 14508 gange)
Møller
Gæst
 
Kollaps, Danmark // lukket
« : 15 Okt 2007, 15:30 »

Det nye Danmark!

INTRODUCTION:
Ja, jeg ved det. Jeg lovede sidste blog var min sidste, og ja jeg ved det. Mine blogs er ikke lange nok i jeres hoveder, men de sidste 2 med Real Madrid og Esbjerg fB som sidste hold nåede begge altså op på 10 sider og næsten 3 sæsoner i begge. Men da jeg sad i lørdags og så vores alles landshold, Danmark. Fik jeg pludselig et indre had til Morten Olsen, jeg har ikke kunnet lide den mand siden vi ikke kvalificerede os til sidst verdensmesterskab. Jeg fik derfor lyst til i Football Manager 2007 at spille med Danmark, som jeg gerne ville spille med dem.

SPILLETS MÅL:
1. Kvalifikation til EM08.
2. Udføre generationsskifte.
3. Kun bruge spillere under 27 år.
« Seneste Redigering: 18 Okt 2007, 20:00 af Møller » Logged

cube
Manager
********

Offline Offline

 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #1: 15 Okt 2007, 15:34 »

Det er helt i orden, at du laver mange blogs, synes jeg. Hellere dét end slet ingen, og der er jo ingen, der kan tillade sig at blive mobsede over det Smiley Så godt at se dig med en ny blog og glæder mig til at høre mere om Danmarks vej til EM. Det kan forhåbentlig være et plaster på såret efter 1-3 mod Spanien Skuffet
Logged

Tjek mit kunst/design ud på KasperPyndt.dk

Niko
Gæst
 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #2: 15 Okt 2007, 15:42 »

Spændende, dog vil jeg sige at istedet for spillere under 27, skal det være under 30. Smiley
Logged

Møller
Gæst
 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #3: 15 Okt 2007, 16:05 »

Det er helt i orden, at du laver mange blogs, synes jeg. Hellere dét end slet ingen, og der er jo ingen, der kan tillade sig at blive mobsede over det Smiley Så godt at se dig med en ny blog og glæder mig til at høre mere om Danmarks vej til EM. Det kan forhåbentlig være et plaster på såret efter 1-3 mod Spanien Skuffet
Tak cube Smiley

Spændende, dog vil jeg sige at istedet for spillere under 27, skal det være under 30. Smiley
Cesc hvis det var under 30 kunne man ikke kalde det et generationsskifte!
Logged

Baliian
Landsholdsspiller
******

Offline Offline

 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #4: 15 Okt 2007, 16:08 »

lyder fedt nok med en Danmark blog.

Nu skal vi til EM 2008 ! Opstemt
Logged

TheIqMaster
Lilleputspiller
*

Offline Offline


 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #5: 15 Okt 2007, 16:14 »

lyder som en rigtig god ide at prøve at se hvordan et generationsskifte vil klare sig i FM men nu må vi jo håbe at Morten Olsen også kan se den gode ide i det og prøve at smide nogle yngre spillere på landsholdet.. hold os opdateret om hvordan du klarer det.
Logged

Møller
Gæst
 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #6: 15 Okt 2007, 16:25 »

Møller erstatter Olsen
13.06.06 - eb.dk

Danmarks landshold har ikke haft de bedste år på det seneste. Morten Olsen har længe spillet 4-2-3-1 trods medier og fans har rådet ham til at skifte taktik til 4-4-2. DBU valgte på dette grundlag at fyre Morten Olsen d. 1 juni 2006. En ny træner, nyt blod og generationsskifte var et must for det danske landshold. Denne manager er nu fundet. Endnu en ny på stammen af talentfulde trænere overtager sædet på det danske landshold. Mads Møller Nielsen, en ukendt men talentfuld træner.

"Jeg glæder mig meget til at komme på tegnebrættet. Mit mål er at komme til EM 2008 og gennemføre et generationsskifte, så Helveg, Niclas Jensen, Jon Dahl osv. er fortid på det danske landshold."

Første opgave for den nye træner er første kvalifikations kamp til europamesterskabet på udebane mod upåagtede Island, en sikker sejr er i vente for Møller og co.
« Seneste Redigering: 15 Okt 2007, 16:29 af Møller » Logged

Møller
Gæst
 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #7: 15 Okt 2007, 17:39 »

Logged

cube
Manager
********

Offline Offline

 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #8: 15 Okt 2007, 17:41 »

Lækkert at se Løvenkrands på måltavlen!! Wink og godt med en sejr i debutten.
Logged

Tjek mit kunst/design ud på KasperPyndt.dk

FCK88
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #9: 15 Okt 2007, 17:49 »

fed blog.. hvornår kommer der en update? Wink
Logged

FCK88 is a nickname owned and copyrighted© by Milan Milanovic aka. FCK88..
Virkelig elendig kamp, hvor Milanovic jo uden tvivl var blevet bestukket.


Say what?! Shockeret Djævel

Niko
Gæst
 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #10: 15 Okt 2007, 17:49 »

Halv skidt update, synes jeg.

Det billede med Michael Jakobsen sidder forfærdeligt, og det passer ikke ret godt ind til resten af teksten. Du har også skrevet alt for lidt, i forhold til det vi ved du kan.

Møller, istedet for at ligge en halvsløv update op, så vent, kig den igennem og se på det. Så bliver det en fantastisk blog.

Håber du vil tage imod mine råd.
Logged

MLL
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #11: 15 Okt 2007, 18:16 »

Lækkert med en landsholds blog.
- Vil helt sikkert følge med.
Logged

Tilbage på FmF Opstemt

Møller
Gæst
 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #12: 15 Okt 2007, 18:17 »

Nordirland overraskede ikke
07.10.06 - eb.dk
2 - 0 

17' 1-0 Daniel Jensen, 26' 2-0 Daniel Jensen
Parken var her til aften ramme om Danmarks anden kvalifikationskamp til EM 2008 i Schweiz og Østrig. Første modstander var Island på Island, her indfriede Mads Møller Nielsen & co. forventningerne med en sejr på 1-2. Idag forventede det danske folk endnu en sejr, en afstemning her på siden satte 75% på en dansk sejr, 22% på uafgjort mens bare 3% troede Nordirland ville sejre.

- Det er min hidtil sværeste kamp for Danmark, jeg forventer en sejr. Vi har talentet til at vinde over sejr Sverige og Spanien i vores gruppe. Nordirland er langt fra deres klasse og langt fra vores klasse. Vi skal sejre idag og så på hjemmebane. Sagde Mads Møller Nielsen før kampstart.

Opbakningen var helt i top, over 40 tusinde tilskuere var klar til at gå amok i Parken. 17 minutter var spillet da Daniel Jensen kunne bringe Danmark foran med 1-0 efter et fantastisk indlæg fra Kasper Lorentzen. Danmark havde indtil da presset hårdt på, både før og efter scoringen. Bare 10 minutter senere kunne Daniel Jensen igen score i hans comeback kamp efter skade, direkte på frispark bragte Daniel Jensen Danmark foran med 2-0.

Med dagens sejr ligger det danske landshold nr. 2 1 point efter Sverige og Spanien, dog har Sverige 1 kamp mere end Danmark. Kasper Lorentzen som lagde op til Danmarks 1-0 mål blev senere skadet.
Logged

Niko
Gæst
 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #13: 15 Okt 2007, 18:30 »

Det her er meget bedre Møller! Smiley
KUTGW!
Logged

Møller
Gæst
 
Sv: Farvel, Morten Olsen
« Svar #14: 15 Okt 2007, 18:44 »

Danmark skuffede i Liechtenstein
11.10.06 - eb.dk
  2 - 2 

7' 0-1 Nicklas Bendtner, 61' 1-2 Christian Poulsen
Knapt 1.000 tilskuere var til stede i Vaduz på national arenaen, Rheinpark Stadion. Sådan siger man velkommen i Liechtenstein, eller også betyder det bare at der ikke er den samme kærlighed til fodbold i landet, som der er i Danmark. Det er vel også klart når landsholdet i Liechtenstein ikke er særlig godt. Men mod et ungt dansk hold kan alt ske.

Og det skete, Danmark gæstede det lille land med store forventninger i ryggen. Men med mange skader kunne holdet ikke indfri disse forventninger. En kamp som det danske landshold eller styrede hele vejen igennem endte til sidst med at Liechtenstein fik udlignet og skaffede sig sit første point i kvalifikationen. Nicklas Bendtner fik endelig succes på landsholdet med hans første landsholdsmål efter 5 landskampe. Der blev udlignet og senere kunne Christian Poulsen for alvor bringe Danmark på sejrskurs, men igen fik Liechtenstein udlignet i overtiden.

En skuffet Mads Møller Nielsen sagde følgende efter kampen: - Det skuffer mig vi ikke er bedre i defensiven end vi er. Men jeg er glad for at vi fremme tilspiller os mange chancer, men desværre scorede vi kun på 2 af dem. Bendtner er forhåbentlig blevet kickstartet med dagens scoring.

Danmark ligger pt. efter 3 kampe nr. 2 i Gruppe F bare 2 point efter Spanien med maximum point. Mens Sverige ligger 1 point efter, dog med en kamp i overskud i forhold til Danmark og Spanien.

Logged

Sider: [1] 2 3 ... 7 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010