home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I går kl. 20:35:42 Broen13 Football M... fm25
I går kl. 09:41:44 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere: 23502
  0 Brugere, 987 Gæster Online.

Indlæg: 1133005 over 31386 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  London Calling
0 Brugere og 15 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 12 Udprint
Forfatter Emne: London Calling  (Læst 25586 gange)
Erastes
Gæst
 
Sv: London Calling
« Svar #75: 17 Aug 2007, 23:30 »

Nice blog freddie.... KUTGW..... Osse et fedt koncept med spillerne....
Logged

Cencur
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #76: 17 Aug 2007, 23:42 »

helt enig med Erastes, nice blog og fedt koncept.. Opstemt
Logged

"I can resist everything except temptation."
- Igennem ild og vand for Brøndby IF.

freddiem
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #77: 17 Aug 2007, 23:58 »

Tak og velkommen til siden Erastes
Logged

GHERTESTEAS
Gæst
 
Sv: London Calling
« Svar #78: 17 Aug 2007, 23:59 »

Tak og velkommen til siden Erastes

Hehe, han kender vist siden fint, læs hans signa. Wink
Logged

Erastes
Gæst
 
Sv: London Calling
« Svar #79: 18 Aug 2007, 00:01 »

Tak og velkommen til siden Erastes


Har skam været på siden i lang tid Freddie.... men kan sku ikke huske min kode til min tidligere bruger "Drjones" og da FMF kode genrator ikke sender en mail til mig... Er det svært at få en ny kode....

Men tak alligevel....

EDIT: DAMN GHERTESTEAS var hurtigere...
« Seneste Redigering: 18 Aug 2007, 00:05 af Erastes » Logged

freddiem
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #80: 18 Aug 2007, 00:04 »

Heh havde jeg lige overset Smiley velkommen til dine nye profil så.
Logged

freddiem
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #81: 18 Aug 2007, 23:04 »


En engelske stamme
Et år er gået og Arsenal har gennemgået en glidende forandring fra Arsene Wenger's udenlandske stil til den mere engelske Tony Adams-stil.
Målmænd
Lukasz Fabianski
Lee Butcher

Forsvar
William Gallas
Justin Hoyte
Steven Taylor
Matthew Connolly
Emmanuel Eboue
Gäel Clichy
Gavin Hoyte
Kerrea Gilbert

Midtbane
Tom Huddlestone
Francesc Fabregas
Aliaksandr Hleb
Shaun Wright-Phillips
Tomas Rosicky
Kieran Richardson
Emmanuel Frimpong
 
Angreb
Robin Van Persie
Eduardo da Silva
Nicklas Bendtner
Jay Simpson
Theo Walcott
Mark Elston


Før Tony Adams overtog sædet i Arsenal, var der kun 2 spillere med engelsk afstamning på førsteholdet. I dag rummer truppen 13 engelske spillere og som alle kommer fra London-området.

Kampen om ligaen kommer i manges øjne ikke til at indeholde Arsenal. For i takt med at de har fået flere engelske spillere i truppen, har de udenlandske også forladt klubben. Flere profiler som Kolo Toure og Phillippe Senderos har forladt klubben og i mens har Arsenal ikke har hentede markante forstærkninger, til at imponere eksperterne.

I sommerpausen har klubben hentet to forstærkninger. Tom Huddlestone fra Tottenham og Kieran Richardson fra Bolton. Begge er ikke betydelige forstærkninger, som kan gå ind og sætte deres fodaftryk på Arsenals hold med det samme, men de er kommende stjerner i engelsk fodbold. Begge følger samtidig mønstret af Tony Adams tidligere indkøb: spillerne skal være fra London.

Klubben har også sagt farvel til mange spillere. Faktisk har Arsenal kun sagt farvel til målmænd og forsvarsspillere. Manuel Alumnia har længe været ude i kulden og var derfor den første der blev sendt til de varmere himmelstrøg i Spanien hos Osasuna. Arsenal sagde også farvel til en anden stor spiller. Den gamle tyske målmand Jens Lehmann har valgt at stoppe karrieren og har derfor sat støvlerne på hylden. Det har betydet at Lukasz Fabianski har overtaget pladsen mellem stængerne, som han i alt har vogtet 20 gange for Arsenal.

Forsvaret har også fået sin gennemgang. Først fik Armand Traore lov til at smutte til Sunderland for et lille beløb, og derefter tog Johan Djourou og hans kammerat Phillippe Senderos væk til Newcastle og Lyon. Den mest betydelig afgang har være Kolo Toure til Real Madrid. Den populære spiller har ikke været i sit es for Arsenal, og kiggede derfor andre veje for at få liv i hans karriere igen. Det blev kongeklubben fra Madrid der løb med ham. Til sidst er Francisco Merida blevet solgt til Portsmouth.

Forud for sæsonen ser Arsenal dog stadig meget sårbare ud. Der skal ikke mange skader til, før Arsenal kommer til at lide, og de unge engelske talenter er måske ikke helt modne til gå ind på holdet endnu. En af de spillere Arsenal forventer sig rigtig meget af, er Matthew Connolly. Den unge forsvarer har vist et lovende potentiale og kan måske allerede i denne sæson gå ind som backup til forsvaret.

Første forsøg på at erobre en titel, bliver mod Manchester United når de møder hinanden i FA Community Shield. Det bliver et gensyn med de to hold der mødtes i FA Cup finalen på Wembley i maj, hvor Arsenal vandt i sikker stil.
Logged

Dau
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #82: 18 Aug 2007, 23:23 »

Bliver sgu spændende at følge dig i den kommende sæson, det er ved at blive den store udfordring nu. Rent teoretisk, kan du så købe spillere, som er født i London, men ikke har England som førstenationalitet? Rullende Øjne
Logged

Rolig nu, pust ud, træk vejret..

freddiem
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #83: 18 Aug 2007, 23:32 »

Et spørgsmål som jeg også er stødt på, men er kommet til den beslutning at de kun skal være af engelsk nationalitet. Heldigvis er der ikke mange, og dem som er af anden nationalitet er ret dårlige, af dem jeg kender.
« Seneste Redigering: 19 Aug 2007, 09:34 af freddiem » Logged

freddiem
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #84: 19 Aug 2007, 16:12 »


Arsenal vinder Community Shield
Årets opgør mellem de forsvarende mestre og pokalvinderne blev et gensyn med Arsenal og Manchester United, og igen trak Arsenal det længste strå og vandt.
Arsenal 3 - 1 Manchester United
FA Community Shield
Wembley Stadium
89975 tilskuere
Søndag d. 12. august

02' 1-0 N. Bendtner
47' 1-1 P. Scholes
72' 2-1 C. Fabregas
88' 3-1 N. Bendtner


Man skulle næsten tro at det var en genudsendelse af FA Cuppen, hvis ikke det var for de to ekstra mål af Nicklas Bendtner og Paul Scholes. Opgøret mellem sidste års nr. 1 og 2 var igen flyttede til Wembley Stadium og igen var Arsenal det bedste hold på banen. Bendtner og Fabregas stod også for Arsenals mål, ligesom de gjorde det i FA Cuppen. Så det var ikke underligt hvis de 89975 tilskuere var en anelse forvirret.

Sidste års fan-favorit Nicklas Bendtner startede, hvor han slap, med at score mål. 2 minutter skulle han bruge til at bringe Arsenal i front og sende fansene ud i ekstase. Det var Van Persie som fik et lav aflevering hen til Bendtner fik ramt på og så stod det 1-0. Ikke den start Manchester United havde håbet på.

Det skulle også blive værre for United. Deres kreative midtbanespiller Cristiano Ronaldo måtte udgå med en skade allerede efter 19 minutter i kampen. Det blev dog ikke noget problem i starten, for Paul Scholes kunne i starten af 2. halvleg skyde balance i regnskabet, 1-1.

Arsenal dominerede under hele kampen spillet, og kunne let skabe chancer. En af de chancer fik Fabregas opsnappede. Den indskiftet Theo Walcott kunne nemlig i det 72. minut sende en bold i dybden til Fabregas, som bare skulle sende den forbi målmanden for at score. En flot finte og Arsenal var foran igen.

Manchester United blev ramt mentalt efter at komme bagud igen, og fightede ikke for tingene. Det unyttede Arsenal og Bendtner til at lukke kampen. Først var det Theo Walcott som var lige ved at score men Edwin van der Sar leverede en fantastisk redning på stregen. Uheldigt for ham og United, så var Bendtner klar til at opsnappe bolden og scorede sikkert.

Endnu en gang kunne Arsenal hæve en pokal i triumf under Tony Adams ledelse. Denne gang var det en mere beskeden af slagsen, men det lover godt forud for sæsonen.
Logged

Ranieri
Gæst
 
Sv: London Calling
« Svar #85: 19 Aug 2007, 16:36 »

Tillykke Freddie Smiley
Logged

Dusty78DK
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #86: 21 Aug 2007, 17:47 »

Fed blog med fed grafik.

Hvor har du fået de små billeder til nationaliteterne på spillerne? Kunne godt tænke mig at lave en update, der ligner din sæsonstart lidt.  Smiley
Logged

N17
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #87: 21 Aug 2007, 17:51 »

dem laver man da selv Dusty, det har jeg i hvert fald gjort med mine i min blog Wink
Logged

TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få

Dusty78DK
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #88: 21 Aug 2007, 17:57 »

dem laver man da selv Dusty, det har jeg i hvert fald gjort med mine i min blog Wink

... og hvis man ikke har forstand på den slags??  Rullende Øjne
Logged

Marchang
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: London Calling
« Svar #89: 21 Aug 2007, 19:11 »


Super fed blog.! Bliver spændende at se hvar 2. sæson vil bringe. Det er jo heldigvis startet godt og håber det bliver ved Peace
Logged

Maradona good; Pelé better; George Best

Green and Gold..

Sider: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 12 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010