|
Marchang
|
|
Har lige set 300... den er G-E-N-I-A-L  totalt yndlings film.
|
|
|
|
|
Logged
|
Maradona good; Pelé better; George Best
Green and Gold..
|
|
|
|
|
SaneSoul
|
|
Schindler's List er en ganske god film. Og den ER i farver - i hvert fald i 2 scener. Der er jo en pointe med at den er i sort/hvid. Det er ikke ligefrem en hyggetur med Adam Sandler, det her. Liam Neeson spiller godt og det samme gør Ben Kingsley. Personligt mener jeg dog at filmen er en smule langtrukken.
Dette er klart en seværdig film, men jeg er uenig i at Steven Spielberg er et kvalitetsstempel som sådan. Nogen der har set Amistad? Magen til Hollywood-fløde skal man sgu lede længe efter. Og Spielberg har det generelt med at gå for meget efter den store "Hollywood ending" i sine film, med violiner og tårer.
|
|
|
|
|
Logged
|
 You know what 'FEAR' stands for? It stands for 'False Evidence Appearing Real.' It's the darkroom where Satan develops his negatives.
|
|
|
|
|
Thore
|
|
Jeg så Ghost Rider i går med Nicolas Cage og Eva Mendes. Der er eddermame knald på fra start til slut. En rigtig fed film og Cage er perfekt som Johnny Blaze/Ghost Rider. Eva Mendes er desværre ikke den bedste skuespiller, men hun er jo meget sød og kigge på, så det hjælper lidt på det  En film, jeg klaret kan anbefale, hvis man for det første er til action og hvis man samtidig synes Spider-Man og De Fantakstisk 4 er gode film. Altså jeg syntes det er en okay film.. hans kampe mod de onde var dog virkelig elendig, de fik jo smæk bare han kiggede på dem! Jeg kunne også godt være foruden det der: you guilty tingen der. Og hvad sker der lige med det der farlige blik? kan man ikke bare kigge væk? Det bedste ved filmen: soundtracke!! det er for nice, og Crazy Train gør jo alt godt  også var Peter Fonda nok den fedeste djævel ever 
|
|
|
|
|
Logged
|
"I'd like to wear a rainbow every day, and tell the world that everything is o.k. But I'll try to carry off a little darkness on my back. Until things are brighter, I'm the Man in Black."
|
|
|
|
|
molle
|
|
Den har ikke just fået gode anmeldelser  Det er også ham Regner Grasted som har lavet den (eller hvad han nu hedder) og han er ikke just danmarks bedste instruktør 
|
|
|
|
|
Logged
|
|
|
|
|
|
El Kun
|
|
Det er også ham Regner Grasted som har lavet den (eller hvad han nu hedder) og han er ikke just danmarks bedste instruktør  Anja og Victor er jo en hån mod filmbranchen 
|
|
|
|
|
Logged
|
|
|
|
|
|
|
|
PaulyLong
|
|
Har lige set 300... den er G-E-N-I-A-L  totalt yndlings film. Det er jo et Mesterværk 300 lige en film efter min smag. Har også lige set den 
|
|
|
|
|
Logged
|
Chelsea FC
|
|
|
|
|
mortenbrenoe
|
|
Den ser fed ud... rigtig drengerøvsfilm Ku også godt tænke mig at se The Number 23
|
|
|
|
|
Logged
|
You'll Never Walk Alone.
'/0\_/'|_|_ /\/3\/3|2 \\/4|_|< 4|_0/\/3
|
|
|
|
|
El Kun
|
|
Jeg har lige set The beach i fuld længde for første gang og det er altså et SUVERÆNT mesterværk!
|
|
|
|
|
Logged
|
|
|
|
|
|
SLEORT
|
|
Nogen der har set marathonfilmen Das Boot? Fuck den er fed! Kult og fed på samme tid!
|
|
|
|
|
Logged
|
|
|
|
|
|
fmmad
|
|
BORAT <3<3 Funny 
|
|
|
|
|
Logged
|
|
|
|
|
|
Niko
Gæst
|
|
BORAT <3<3 Funny  JA! 
|
|
|
|
|
Logged
|
|
|
|
|
|
njandersen
Gæst
|
|
the number 23 Edit: jaja okay.. En rigtig god og uhyggeligt film.. Godt at se Jim som en psykopat e stedet for en lallende klovn:D.. Den har en god handling omkring det med at alle tal har en historie og en skæbne... Men selve det gir jeg ikke meget for.. med næsten alle tal kan du finde gåder der bliver til løsninger, det er bare om at finde en masse information.. Men en skide god film! 
|
|
|
|
« Seneste Redigering: 25 Mar 2007, 15:54 af njandersen »
|
Logged
|
|
|
|
|
|
AlexSN
|
|
the number 23
Ikke specielt nyttigt medmindre du giver en form for begrundelse 
|
|
|
|
|
Logged
|
|
|
|
|
|
SaneSoul
|
|
Jeg har netop set Gayniggers From Outer Space fra 1992. Det er en kortfilm på ca. 27 minutter. Filmen er dansk produceret (instrueret af Master Fatman), men foregår på engelsk (en af bøsse-negerne taler dog tysk). Plottet er grundlæggende således: På deres rejse igennem universet opdager en flok bøsse-negere tilfældigvis Jorden. Ombord på deres rumskib Ringmusculus II vælger de at sende en mand ned på Jorden for at rekognoscere livsformen dernede. Det går op for dem at mændene på Jorden går rundt og har fysisk samkvem med det modsatte køn, så de beslutter sig for at udrydde alle hunkøn på Jorden så den resterende befolkning kan leve i et bøsse-paradis. Filmen er visuelt ganske elendig og synkronisering mellem mundbevægelser og lyd er hæslig. Men det er naturligvis med vilje og det er virkelig morsomt. Filmen har en virkelig fed stemning og er ikke så bøsset som man måske umiddelbart kunne tro (eksempelvis ser vi ikke engang nogen af bøsserne kysse). Underholdende lille film hvis man sidder og har en halv time til overs en dag. 
|
|
|
|
|
Logged
|
 You know what 'FEAR' stands for? It stands for 'False Evidence Appearing Real.' It's the darkroom where Satan develops his negatives.
|
|
|
|