home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
20 Sep 2025, 19:55 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
19 Sep 2025, 17:42 g00n Blogs Minimalistic 2020
20 Jul 2025, 23:41 Balslev Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
15 Jul 2025, 21:03 Nodiem Blogs Indsæt Titel 3
15 Maj 2025, 21:08 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
15 Maj 2025, 11:37 Eraticator Omklædning... Sommer opdatering
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
Antal Registrerede Brugere: 23171
  0 Brugere, 790 Gæster Online.

Indlæg: 1133154 over 31388 Emner
Nyeste Bruger: Brendansow
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Kategori: Nostalgi
| | |-+  Taktisk Bibel: Modstander Instruktioner
0 Brugere og 0 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] Udprint
Forfatter Emne: Taktisk Bibel: Modstander Instruktioner  (Læst 683 gange)
Dyreskov
Juniorspiller
**

Offline Offline

 
Taktisk Bibel: Modstander Instruktioner
« : 09 Jun 2007, 18:19 »

Disse instruktioner er noget af det nys som kom med da FM 07 blev lanceret. Har arbejdet lidt med det her på det sidste. Det kan være et værktøj du kan bruge til at hjælpe din defensive taktik så tætte kampe falder til din fordel.

Ved at bruge disse instruktioner kan du reelt fjerne truslen fra din modstanders stærkeste spillere, ved at tage dem helt du af kampen. Specielt ved brug af zone markering. Her er modstander instruktionerne næsten uundværlige.

Specielt brugen af disse instruktioner på din modstander angribere og offensive spillere, vil ofte resultere i færre chancer til din modstander samt en smule mindre boldbesiddelse.

Dette er de instruktioner jeg har haft størst succes med:

Angribere: Er en angriber bare rimelig dygtig markerer jeg ham tæt hele tiden samt hele tiden skærme ham af. Simpelthen for at undgå han for tid på bolden. Er angriberen langsom eller eksplosiv skærmer jeg ham aldrig af, men markere ham stadig tæt. Ved tårn høje angribere som Crouch går jeg ind og tackler hårdt, fjerner dog dette hvis jeg får dømt frispark i mod mig mere end normalt.

Det at skærme en angriber af bør vurderes ud fra angriberens hastighed, såvel som dine forsvarsspilleres hastighed. Er din hurtigste forsvars spillers hastighed på 7-9, imens din modstanders angriber har en hurtighed på 16, skal du aldrig skærme ham af. Det at skærme angriberne af virker bedst hvis dit forsvar kan matche modstanderens angribere i hastighed.

Fløje: Bør skærmes af/markeres tæt altid, muligvis også tackle hårdt på dem. Dog stadig med det i tankerne at bliver der fløjtet ofte en normalt bør der kun takles normalt på ham.

Midtbanen: Altid skærme midtbane spiller af som har et godt langskud, og altid markere offensive midtbane spillere tæt, såvel som dybere liggende midtbane playmakers. Dette vil ofte forstyrre din modstanders spil opbygning.

Centrale forsvarsspillere og målmanden: Virker specielt godt at skærme af altid mod hold som bygger op bagfra, med små korte afleveringer. hvis altså dine angribere og højt liggende fløje har en god udholdenhed, for de vil bruge ldit kræfter på at jagte bolden lidt mere.
Dette er utrolig godt at bruge på hjemmebane ved brug af en offensiv taktik, da man presser modstanderen længere op på deres banehalvdel. Så her vil dine angribere skulle bruge færre kræfter på at komme frem til modstanderens forsvarer og målmand.

Meget defensive modstandere: Når modstanderen spiller en 4-1-4-1, eller 4-4-1-1, skal modstanderens ene angriber og evt. offensive midtbane spiler markeres tæt, skærmes af hele tiden muligvis takles hårdt også.
Hold øje med dit forsvar for at sikre dig at dine forsvare ikke bliver tørret af en evt. meget hurtig angriber. Eller hvis de begår for mange frispark.

Stærke modstandere: Når du møder meget stærke modstandere, kan det hjælpe at skærme af for hver af modstanderen midtbane spillere.

Backs: Hvis over til deres svage fød, hvis det passer til deres side. Hvilket forebygger en del indlæg. Mod meget angrebsivrige modstandere hvor deres backs går meget med frem, kan det være nødvendigt at skærme dem af hele tiden.

Spilfordellere: Ved at se på din feedback fra din spejder, kan det være en god ide at skærme den vigtige angriber eller dominerende midtbane spiller af samt markere dem tæt. Muligvis også takle dem hårdt.


Tak til Tactical Bible Team, fra FM-Britain.com: garyh, Millie, crazy gra, wwfan, Justified, thegooner, The Next Diaby. Editor: Millie,
Oversættelse: Dyreskov
« Seneste Redigering: 10 Jun 2007, 19:31 af Dyreskov » Logged

mortenbrenoe
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Taktisk Bibel: Modstander Instruktioner
« Svar #1: 09 Jun 2007, 23:40 »

Utroligt der ikke er nogen der har kommenteret det her indlæg... Så vil jeg da gøre det, Hr Dyreskov Smiley Det er flot arbejde og nogle gode overvejelser Smiley Glæder mig til at se den opstilling du kører med...
Logged

You'll Never Walk Alone.

'/0\_/'|_|_ /\/3\/3|2 \\/4|_|< 4|_0/\/3

Dyreskov
Juniorspiller
**

Offline Offline

 
Sv: Taktisk Bibel: Modstander Instruktioner
« Svar #2: 10 Jun 2007, 11:48 »

Utroligt der ikke er nogen der har kommenteret det her indlæg... Så vil jeg da gøre det, Hr Dyreskov Smiley Det er flot arbejde og nogle gode overvejelser Smiley Glæder mig til at se den opstilling du kører med...

Jamen den er så småt på vej lille morten.... Men bliver jo ikke bare lige gjort på en eftermiddag. Da man jo også gerne vil spille selve spillet af og til! Smiley
Logged

Cojones
Ynglingespiller
***

Offline Offline


 
Sv: Taktisk Bibel: Modstander Instruktioner
« Svar #3: 22 Aug 2007, 09:46 »

Det er et kanon godt indlæg Dyreskov, meget brugbart. Spændende at se den opstilling du finder frem til.
Logged

" Når Daniel Agger har spillet 10 kampe på Brøndby´s 1.hold, har folk glemt alt om Andreas Jakobsson "

Tom Køhlert 2004

rudz
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Taktisk Bibel: Modstander Instruktioner
« Svar #4: 22 Aug 2007, 10:14 »

Faktisk en god lille guide, er sikker på der er mange folk der kan få mere ud af deres hold hvis de nærlæser den Smiley

Godt at se (ja denne kommentar skulle nok havde været sagt tidligere) at nogle folk sætter sig for at skrive det - og kan se du har brugt nogle gode resourcer  - personligt er/var jeg en stor fan af wwfan's taktiske teorier - men de holder ikke 100% til fm07 Opstemt

Anyways, folkens, læs og lær af Hr. Dyreskovs mesterværk Smiley
Logged


Rudz' Elite Træning v4 [FM12]
2 x Månedens Bruger : December 2006, Juli 2007

vevest7
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Taktisk Bibel: Modstander Instruktioner
« Svar #5: 22 Aug 2007, 10:59 »

ting, som helt sikkert er brugbare, og man kan gøre sig mange tanker om, hvordan man bedst bruger det i praksis....

Meget flot!

Ps. Må så til gengæld indrømme, at jeg ikke er den store tilhænger af, at bruge meget tid på modstanderens spillere...jeg har altid haft en fodboldfilosofi, som lægger op til at de andre hold må tilpasse deres spil efter mig og ikke omvendt. Det kræver jo så, at man er disciplineret og finder en god taktik, men hvis det forudsættes, så kan det også gøres godt tror jeg. F.eks. så tror jeg der er forskel på den måde, hvorpå Milan taktisk går ind i en kamp til forskel fra Real Madrid (som ingen taktik har lige nu Peace) eller Barca - de italienske hold er gode til at lukke af for modstandernes bedste spillere, mens Real og Barca nok mener, at de burde være dem som giver de andre noget at tænke over...
Logged

Sider: [1] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010