Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I går
kl. 20:42:33
Bubbles
Baren
fm25
I går
kl. 12:51:03
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
06 Feb 2025, 09:41
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere:
23502
0 Brugere, 684 Gæster Online.
Indlæg: 1133012 over 31386 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Kategori: Nostalgi
FM - For detaljeret?
0 Brugere og 10 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
[
1
]
2
3
Forfatter
Emne: FM - For detaljeret? (Læst 2786 gange)
wirenfeldt
Gæst
FM - For detaljeret?
«
:
15 Maj 2007, 12:32 »
Ja, drenge. Om det her er et oplæg til diskussion eller håb om, at der er andre der står med samme følelse som mig, det ved jeg ikke. Men ligemeget hvad, så står jeg med et stort problem. FM er blevet til det, som jeg har frygtet længe.
1. For mig er FM blevet for detaljeret og kræver mere taktisk viden end før. Det er selvfølgelig klasse af producerne, at de har gjort spillet mere realistisk osv. Men hold kæft jeg synes det er blevet sværere og sværere. At købe spillere, sælge og generelt få spillet et hold op. Det synes jeg er blevet lang sværere end det var førhen. Skridtet fra 2006 til 2007 var stort, måske for stort?, til mig. Jeg har haft succés i
et
saved game. Det var også en kæmpe succes. FCK->Portsmounth->West Bromich (staveplade)->Palermo/USA->Inter->Chelsea/Danmark. Kæmpe succes, men så kom patchen. Og siden den, har jeg endnu ikke kunne få det til at køre, uanset hvilket som helst valg af hold jeg gjorde. Jeg ved godt der skal være udfordring i spillet, men man skal også stoppe mens legen er god.
2. CM/FM har altid været en værre tidsrøver for mig, til frustration for mine forældre i mine helt unge dage.
Da jeg begyndte med CM 97/98, spillede jeg det, fordi jeg synes det var sjovt, samt jeg fandt udfordring i det. Dét, at man lærte en masse nye spillere at kende, og fik sin viden om alverdens klubber udvidet betydeligt mere, gjorde også at man med glæde sad flere timer i træk, foran den isolerende computerskærm. Men CM/FM har jeg ikke kun brugt til at få triste regnvejrsdage og fantastiske sommerdage til at gå. Nej, jeg brugte det såmænd også til at komme lidt væk fra den stressende hverdag, hvor jeg løb rundt for at nå de forskellige ting jeg havde sat mig for. Men nu hvor det er blevet meget sværere (for mig ihvertfald), så er det slet slet ikke så afstressende for mig, som jeg førhen syntes det var. Jeg håber I får fat i min pointe.
Med en kombination af de 2 punkter her, tror jeg desværre resulterer i, at jeg _ikke_ gider spille de nye FM længere. Men holder mig til mit gode, gamle og trofaste CM 01/02. (Som jeg iøvrigt ikkke kan få til at virke på min bærbar, frygtelig irriterende!).
Kommentarer ønskes.
- wirenfeldt.
Logged
arsenalistic
Manager
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #1:
15 Maj 2007, 12:37 »
Kan godt følge dig, og min kæreste er godt træt af, at jeg slår løs på møbler og andre ting i nærheden, når jeg taber 100000. kamp i træk. Jeg afstresser ikke længere med FM. FM er blevet en stressfaktor.
Logged
Go you Gunners!
Gosser
Manager
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #2:
15 Maj 2007, 12:39 »
Synes overhovedet ikke det er blevet sværre. Jeg finder sværhedsgraden, meget god!
Logged
wirenfeldt
Gæst
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #3:
15 Maj 2007, 12:40 »
Citat af: arsenalistic 15 Maj 2007, 12:37
Kan godt følge dig, og min kæreste er godt træt af, at jeg slår løs på møbler og andre ting i nærheden, når jeg taber 100000. kamp i træk. Jeg afstresser ikke længere med FM.
FM er blevet en stressfaktor.
Lige præcis, og det irriterer mig.. Derfor går jeg tilbage til den gamle klassiker - som jeg ikke kan få til at virke.
Citat af: Gosser 15 Maj 2007, 12:39
Synes overhovedet ikke det er blevet sværre. Jeg finder sværhedsgraden, meget god!
Var det ikke dig der blev taget med et billede for nogle mdr. siden, hvor man kunne se du havde et eller andet snyde-program åben, Gosser min ven?
Logged
Gosser
Manager
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #4:
15 Maj 2007, 12:42 »
Citat af: wirenfeldt 15 Maj 2007, 12:40
Lige præcis, og det irriterer mig.. Derfor går jeg tilbage til den gamle klassiker - som jeg ikke kan få til at virke.Var det ikke dig der blev taget med et billede for nogle mdr. siden, hvor man kunne se du havde et eller andet snyde-program åben, Gosser min ven?
Det husker jeg ikke
Kom gerne med link.
Men fatter ikke du synes det er sværre. Har fx en ven der lige er begyndt på det, altså er han newb til FM. Han er OB, og det går godt for ham.
Så kan ikke følge dig - bare min mening. Du spørger, jeg svarer.
Logged
KF
Landsholdsspiller
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #5:
15 Maj 2007, 12:44 »
Tja, spørgsmålet er om det ikke blot er den naturlige udvikling af spillet? Måske er det i virkeligheden ikke spillet, men nærmere dig som person, der har ændret sig, hvilket gør at spillet ikke fanger din interesse i så høj grad som tidligere - sådan er tilfældet ved mig, tror jeg.
Jeg skal blankt erkende, at jeg tidligere brugte www2 og købte den ene storspiller efter den anden - og det var genialt, fordi spillet var sjovt. Jeg vandt - det var skægt. Det samme gælder jo nu, men jeg gider ikke længere bruge andres taktikker eller andres spillere for den sags skyld - så er spillet uden udfordring. Derfor laver jeg selv mine taktikker, og finder selv mine spillere via mine scouts - konsekvensen af det, er så at spillet bliver så meget mere tidskrævende. Det tager mange, mange sæsoner at sætte sig ind i spillet og finde en fantastisk taktik, og firehundrede geniale køb.
Hvorvidt spillet så er blevet for komplekst er svært at svare på. Spillet er helt sikkert blevet mere omfattende og mere tidskrævende, men er det ikke det, vi vil have? Gider man spille et spil, hvor man kun kan spille 4-4-2 og 4-3-3?
Logged
"We wouldn't buy this club at all if this wasn't West Ham. It makes no commercial sense for anyone to buy this club and it's amazing that two other people wanted to buy it."
wirenfeldt
Gæst
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #6:
15 Maj 2007, 12:45 »
Kan også være jeg husker fejl. Men leder gerne lige igennem.
Det må jeg sige, thumbs up for ham. Men jeg kan slet slet ikke få det til at køre. Uanset hvilken taktik jeg tager.
Logged
Gosser
Manager
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #7:
15 Maj 2007, 12:47 »
Han kører bare med en fuldstændig almindelig 4-4-2. Uden han selv har pillet ved den.
Har spurgt ham om han ikke skal til at sætte sig lidt ind i taktikdelen, for at sætte sit eget præg på holdets spil, men det har han ikke orket endnu
Logged
g00n
FmFreaks' Venner
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #8:
15 Maj 2007, 12:50 »
Kan slet ikke genkende det. Jeg er en af dem der ikke gider gøre så meget ud af taktik, træning, scouting osv. (Jeg vil bare købe/sælge spillere og spille en masse kampe!) og det går da alligevel ganske fint i alle mine spil. Jeg har en enkelt taktik jeg bruger i alle mine spil, henter staff med gode tal, auto-assigner dem, og så køber jeg ellers bare de gode spillere jeg kan finde - Intet kompliceret
Logged
Gosser
Manager
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #9:
15 Maj 2007, 12:52 »
Citat af: g00n 15 Maj 2007, 12:50
Kan slet ikke genkende det. Jeg er en af dem der ikke gider gøre så meget ud af taktik, træning, scouting osv. (Jeg vil bare købe/sælge spillere og spille en masse kampe!) og det går da alligevel ganske fint i alle mine spil. Jeg har en enkelt taktik jeg bruger i alle mine spil, henter staff med gode tal, auto-assigner dem, og så køber jeg ellers bare de gode spillere jeg kan finde - Intet kompliceret
Præcis samme måde jeg gør.
Har lavet mit eget træningsprogram til unge og de almindelige, som ejg bruger altid, og pt. har jeg lavet en ret god taktik jeg bruger i mine spil.
Jeg sørger bare for at købe en masse unge spillere, og jeg har den regel at jeg skal sælge dyrt. Fx vil jeg ikke sælge Lorentzen for under 60 mil. (Solgte ham til Olympiakos for 80 mil i mit sidste BIF spil
)
KISS - Keep It Simple Stupid
Logged
Berendt
Manager
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #10:
15 Maj 2007, 12:52 »
Jeg må nok indrømme at jeg er enig med Gosser, jeg synes det er helt tilpas! Og jeg kan stadig bruge FM til at slappe af... Nu har jeg selv haft succes i 07, nok primært med FCK, men også med andre hold. Og jeg synes ikke det gør det helt store at spillet nu tager længere tid.
Jeg vil gerne slutte mig til KF, og indrømme at jeg før har snydt, men at jeg ikke gør det mere. Det er sjovt i starten, men langsomt opdagede jeg at jeg også kunne få succes uden snyd, og så er det jo meget sjovere
Logged
.. Yes, he is back ..
jonstrup
Lilleputspiller
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #11:
15 Maj 2007, 12:53 »
Det må helt klart være en smagssag. Jeg kan personligt godt selv lide den udfordring fm giver, men sådan var det da bestemt ikke i starten.
I 01/02 gemte jeg altid spillet før hver kamp, hvis jeg så ikke vandt genstartede jeg bare spillet
.
Jeg tror, som der også er blevet nævnt tidligere i denne tråd, at ens personlige udvikling, også er med til at bestemme om man kan lide spillet eller ej.
Logged
wirenfeldt
Gæst
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #12:
15 Maj 2007, 12:55 »
@ KF
Et ganske godt bud, men tror ikke det er dét. For som sagt, så nød jeg at spille de mange sæsoner med det saved game, som jeg nævnte i første indlæg. Men ja, jeg ved virkelig ikke hvad det er der gør det. Jeg tror ikke FM 08 blive rnoget jeg gider bruge mine penge på, måske jeg vil bruge cash på det nye Football Manger Live.
Logged
SLEORT
Landsholdsspiller
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #13:
15 Maj 2007, 13:02 »
Citat af: Gosser 15 Maj 2007, 12:52
Har lavet mit eget træningsprogram til unge og de almindelige, som ejg bruger altid, og pt. har jeg lavet en ret god taktik jeg bruger i mine spil.
Lige et OT spørgsmål. Jeg laver også altid mit eget træningsprogram(mer), men hver gang jeg skifter klub, eller startet et nyt, skal jeg til at lave et tilsvarende, ud fra min hukommelse. Kan man gemme dem?
Logged
Gosser
Manager
Offline
Sv: FM - For detaljeret?
«
Svar #14:
15 Maj 2007, 13:07 »
Citat af: SLEORT 15 Maj 2007, 13:02
Lige et OT spørgsmål. Jeg laver også altid mit eget træningsprogram(mer), men hver gang jeg skifter klub, eller startet et nyt, skal jeg til at lave et tilsvarende, ud fra min hukommelse. Kan man gemme dem?
Det kan man i hvert fald. Inde i træning skal du bare trykke på en af de knapper der for oven, kan ikke huske hvad de hedder, og så skal du sige noget a la "eksporter til" eller sådan noget
Logged
Sider:
[
1
]
2
3
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »