Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 16:31:04
morfar
Football M...
fm25
I dag
kl. 09:41:44
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere:
23502
1 Bruger, 1078 Gæster Online.
Indlæg: 1133004 over 31386 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
(NNEEJJ)Frankfurt - Tidl. klub: Brøndby, Odd, Alicante, Barça, Roma
0 Brugere og 12 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
9
10
[
11
]
12
13
...
51
Forfatter
Emne: (NNEEJJ)Frankfurt - Tidl. klub: Brøndby, Odd, Alicante, Barça, Roma (Læst 107163 gange)
SLEORT
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #150:
12 Dec 2006, 23:41 »
Send også en pm til mig, JS!
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #151:
12 Dec 2006, 23:49 »
Citat af: SLEORT 12 Dec 2006, 23:41
Send også en pm til mig, JS!
Øhh.. om hvad
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
SLEORT
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #152:
12 Dec 2006, 23:50 »
Du har sendt pm til Mikkellas, tror jeg det var. Går ud fra at det var om det der 1 tal, vi er så interesserede i.
Logged
SLEORT
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #153:
12 Dec 2006, 23:50 »
Ups... Havde ikke læst citatet...
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #154:
13 Dec 2006, 18:15 »
Det blev resultatet af afstemningen. Landstræner jobbet er jo i hus, men hvad der ellers sker må I vente at se!
UPDATE
PÅ VEJ
Hvad sker der i Brøndby? Hvordan kan spiller få 1 i karakter? Hvad med pokalturneringen? Og hvordan slutter ligaen?
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
SLEORT
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #155:
13 Dec 2006, 18:33 »
Kort sagt. Der er lagt op til en virkelig gennemsyret update!
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #156:
13 Dec 2006, 18:37 »
Holland
- Polen 0-2(Træningskamp)
0-5 og tre røde kort
27. april 2008
Af Michael Winther-Rasmussen
Låstad(tv) scorede to gange
0-1 Michael Dahlgren(6')
Per Nielsen rødt(26')
Curtis Osano rødt(26')
Martin Spelmann rødt(26')
0-2 Henrik Hansen, straffe(27')
0-3 Ørjan Låstad(48')
0-4 Gilberto(57')
0-5 Ørjan Låstad(58')
Brøndby IF vs AC Horsens
0-5
(0-2)
Hvad der på forhånd lignede en walkover for Brøndby efter deres 4-1 sejr over Esbjerg udviklede sig i dag til et mareridt af dimensioner.
Det startede allerede i kampens sjette minut, hvor Michael Dahlgren sendte AC Horsens i front med 1-0, men der skete dog mere senere i kampen, som kan forklare Brøndbys store nederlag.
Da uret rundede 26. minutter indtraf så det der skulle vise sig, at sætte Brøndby ude af stand til at gøre modstand. Et dumt straffespark blev begået af Per Nielsen mod AC Horsens lille brasilianer Gilberto - og da Per Nielsen mente det var forkert dømt reagerede han ved at sparke ud efter samme Gilberto, det takserede dommer Mathias Høj rigtig nok til et rødt kort. Men der stoppede det ikke, for ovenpå Per Nielsens udvisning opstod der tumult, og det endte med at Curtis Osano og Martin Spelmann begge blev sendt samme vej som anføreren - og det for henholdsvis skubben og sparken. Begge fortjente røde kort. Karantænerne endte med 3 til Per Nielsen, 3 til Martin Spelmann og 2 dage til Curtis Osano. Dermed var Brøndby nede med 1-0 og et straffe mod sig, samt 8 spillere mod 11.
Det efterfølgende straffespark udnyttede Horsens kreatør Henrik Hansen sikkert. 2-0 til Horsens, og den stilling holdt til pausen.
Anden halvleg var kun forsvar fra Brøndby, men det lykkedes ikke at holde Horsens væk, og allerede i anden halvlegs tredje minut var norske Ørjan Låstad på pletten til 3-0, og bare ti minutter senere scorede nordmanden sit andet mål i kampen, og sendte AC Horsens i front med imponerende 5-0. I mellem Låstads 3-0 og 5-0 mål var der dog lige en lille brasilianer som ville deltage i løjerne. Gilberto var manden bag 4-0 målet.
Et kæmpe nederlag, som sætter yderligere pres på Brøndby træner John Petersen.
(Det er her Marcus Pedersen fik 1(han var ikke ene om det) - klik på 0-5 og se karakterne)
Esbjerg fB
- Brøndby IF 3-1, samlet 4-5(Pokalsemifinale returopgør)
Brøndby IF - FC Nordsjælland 2-2
Viborg FF -
Brøndby IF
2-1
Koren reddede Brøndby
11. maj 2008
Af Michael Winther-Rasmussen
Hattrick af Koren sikrede 5-5
0-1 Kasper Lorentzen(5')
1-1 Martin Vingaard(27')
2-1 Jesper Bech(30')
3-1 Jesper Bech(42')
3-2 Sebastian Giovinco(49')
4-2 Jesper Lange(72')
5-2 Fernando Derveld(82')
5-3 Robert Koren(85')
5-4 Robert Koren(86')
5-5 Robert Koren(89')
Esbjerg fB vs Brøndby IF 5-5(3-1)
Denne kamp var meget lige - hvilket de fleste forventet, men at den skulle ende i et målorgie, det var der ikke mange der regnede med.
Det hele startede med Kasper Lorentzen scoring efter fem minutters spil til Brøndby føring på 1-0, derefter bølgede kampen frem og tilbage, men det blev Esbjerg der fik udlignet, da Martin Vingaard satte hovedet på et indlæg. Det skiftende spil fortsatte, men endnu engang var det Esbjerg der kom på tavlen. Denne gang var det Brøndbys onde ånd - den tidligere FCKer - Jesper Bech der scorede til 2-1. Samme Bech var også på pletten kort før pausen, da han scorede til 3-1. Det så de fleste som afgørelsen med Brøndby selvtillid in mente.
Brøndby kom dog godt ud til anden halvleg, og den hurtige reducering fra Sebastian Giovinco skabte fornyet håb hos Brøndby drengene, og derefter var det faktisk tæt på flere gange for Brøndby. Men i stedet for en udligning, så slog Esbjergs Jesper Lange til på en kontra og pludselig var stillingen 4-2. Det så ud til at slå Brøndby holdet ud, og ti minutter senere så det ud til at Fernando Derveld lukkede kampen med sit brag af et langskud til 5-2. Imponerende af Esbjerg. Men ligeså imponerende var deres næste syv minutter ikke.
Bare tre minutter efter 5-2 målet lykkedes det dagens store spiller Robert Koren at score til 5-3, og minuttet efter gjorde han det også til 5-4. Dermed var kampen pludselig tæt igen, og helt fortjent, så var det den slovenske spiller der også fik lov at udligne i kampens 89. minut, da han på en solotur fra egen bane gjorde det til slutstillingen 5-5. Dermed lukkedes kampen med et hattrick fra storspillende Robert Koren. Det var vigtig for Brøndbys selvtillid inden Pokalfinalen mod FC Midtjylland.
Afslutningen på sæsonen kommer i næste update, som kommer indenfor nogle timer
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
GHERTESTEAS
Gæst
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #157:
13 Dec 2006, 18:39 »
Du fik da ´vist en del kasser imod dig. 5-0 hjemme mod horsens var ikke for godt
Logged
SLEORT
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #158:
13 Dec 2006, 18:42 »
Fuck nogle syge resultater. Der gik da lige totalt pølsekamp i den, mod den åbenbart meget farlige gule fare!
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #159:
13 Dec 2006, 18:44 »
Ja det må man sige, vil sku sige at jeg skal være glad for at "nøjes" med at tabe med 5-0 til dem. Men har sku heller aldrig oplevet 3(!) røde kort indenfor samme situation, så det blev jo rimelig svært må man sige. Ikke at det skal retfærdiggøre et sådan resultat!
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
GHERTESTEAS
Gæst
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #160:
13 Dec 2006, 18:54 »
Citat af: SLEORT 13 Dec 2006, 18:42
pølsekamp
Logged
SLEORT
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #161:
13 Dec 2006, 19:00 »
Citat af: GHERTESTEAS 13 Dec 2006, 18:54
Tror du fik fat i min slet skjulte pointe, men hvad fanden. Frankfurt er jo bare en lille by i Tyskland!
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #162:
13 Dec 2006, 19:32 »
Optakt til Pokalfinalen
Fem gange har Brøndby og FC Midtjylland mødt hinanden under de nuværende trænere, og indtil videre har det været meget lige opgør. Brøndby har vundet to opgør, et er endt uafgjort, mens FC Midtjylland også har trukket sig sejrrigt ud af to opgør. Det er endt med en samlet målscore på 7-7.
Første møde mellem de to finalister endte med en 3-0 sejr til FC Midtjylland efter en kamp, hvor FC Midtjylland havde skabt mest. Andet opgør med den indtil videre eneste uafgjort kamp, da de to hold spillede 1-1 efter en lige kamp. I det tredje opgør var det endnu engang FC Midtjylland der trak sig ud af kampen med en sejr efter de vandt 2-1 på SAS-Arena. De to sidste møder indtil videre endte med to sejre til Brøndby, da de først hjemme på Brøndby Stadion vandt kampen med 4-1, mens det indtil videre sidste møde endte med en 1-0 sejr til Brøndby på SAS-Arena.
Til dagens opgør i Landspokalturnering
ens finale i Parken står dommer Michael Svendsen overfor to offensivt indstillet mandskaber.
De forventede startopstillinger
Lukasz Fabianski
Mikael Lustig Per Nielsen Lars Martin Engedal Thomas Mrva
Curtis Osano Martin Spelmann
Johann Smith Kasper Lorentzen
Robert Koren
Sebastian Giovinco
Akeem Agbetu Babajide Collins
Simon Poulsen Knut André Thu Christian Tráore Dennis Sørensen
Leon Jessen Jesper Mikkelsen Magnus Troest Ulrik Lindkvist
Abbas Hassan
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
Tor1991
Gæst
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #163:
13 Dec 2006, 20:22 »
Nice måde at stille startelleveren op
KUTGW
Logged
krelle1987
Ynglingespiller
Offline
Sv: Brøndby - Mesterskabet det skal hjem igen
«
Svar #164:
13 Dec 2006, 21:32 »
super fedt lavet med startelleveren
BTW hvad betyder KUTGW
Logged
Sider:
1
...
9
10
[
11
]
12
13
...
51
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »