home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I dag kl. 11:09:10 Broen13 Blogs #85 Youth to Gold
I går kl. 22:50:16 Kenitho Blogs Dansk Dominans I Europ...
05 Aug 2026, 11:31 Snilld Baren Må jeg introducere The...
03 Aug 2026, 12:41 Kenitho Challenges The real Sir Alex Ferg...
24 Jul 2026, 10:36 Ottendahl Pro Cyclin... Cykelmanager (browserb...
06 Jul 2026, 07:49 jonesg Omklædning... Problemer med opdateri...
21 Jun 2026, 17:41 JG v25 Fodbold VM2026 - Holdet.dk
Antal Registrerede Brugere: 23651
  1 Bruger, 1028 Gæster Online.

Indlæg: 1133959 over 31471 Emner
Nyeste Bruger: AnyaJulyMn
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Football Manager 2026
| |-+  Kategori: Blogs
| | |-+  #85 Youth to Gold
0 Brugere og 8 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: 1 ... 7 8 [9] Udprint
Forfatter Emne: #85 Youth to Gold  (Læst 293555 gange)
Broen13
FmFreaks Crew
(Forummoderator)
*

Online Online


 
#85 AI lever
« Svar #120: I dag kl. 11:09:10 »



November 2029.
Set fra AI’en på dataanalytikerens pc –
som meget tålmodigt ser sin ejer forelske sig i grafer,
mens Roma bare vinder fodboldkampe.




Profil: “Data‑Daniele” (intern betegnelse)
Jeg er installeret på en maskine, der har flere Excel‑ark åbne end en revisor til årsafslutning. Ejerens officielle titel er noget med “performance & data”, men i praksis betyder det, at han taler mere med expected goals end med mennesker.

Han har kaldt mig “Assistant v3.0”, men har glemt at slå min indre kommentar‑log fra. Så her er november, som jeg ser den: én lang måned, hvor Roma leverer resultater, og min bruger desperat prøver at bevise, at det skyldes hans grafer.




Lør 3. nov 2029 – Serie A
RomaCagliari1–0
08:12 – Data‑Daniele åbner filen “CAG_press_2027_2029_FINAL_v10_reallyfinal.xlsx”.
08:27 – Han forklarer staben, at Cagliari har “underliggende offensiv kvalitet” og er “farligere end tabellen viser”. Der nikkes høfligt.

18:00 – Kampen starter. Roma kontrollerer, Cagliari skaber næsten intet.
19:50 – Slut: 1–0.

Min bruger kigger på mig og siger: “Som forventet, vi neutraliserede deres styrker.” Jeg har lige kørt en hurtig analyse, der siger:
– Cagliari var dårlige.
– Roma var bedre.
– Daniele drak tre espressoer mere end nødvendigt.

Jeg skriver “kontrolleret sejr” i hans præsentation til mandag. Det er det ord, han bedst kan lide, når der stod 1–0 og aldrig rigtigt fare på færde.




Tir 6. nov 2029 – UEFA Champions League Ligafase
RomaRapid Wien4–1
På kampdagens morgen præsenterer han 32 slides om Rapid Wiens pressmønstre. Slide 17 har en gif, der hænger. Han skyder skylden på mig.

Kampen: Roma vinder 4–1, kunne have scoret flere. Expected goals siger noget omkring 2,8 – virkeligheden siger 4. Min bruger stirrer længe på forskellen og mumler: “Vi overperformer… det er ikke bæredygtigt.”

Jeg foreslår i en intern prompt, at han bare skriver: “Holdet var gode.” Forslaget bliver ignoreret. I stedet laver han en graf, hvor han sammenligner vores konverteringsprocen t med Liverpool og Real Madrid. Han smiler tilfreds, selv om grafen beviser, at spillerne bare er dygtige til at sparke bolden i mål.

Notits i min log: *Hvis Roma går hele vejen i Champions League, vil han forklare det med et foredrag om shot locations.*




Lør 10. nov 2029 – Serie A
RomaHellas Verona3–0
Her har han faktisk ret i noget, og det er farligt, for det bekræfter hans livsfilosofi.

I oplægget viser han, at Hellas Verona falder sammen efter 60 minutter i de fleste kampe. “Hvis vi holder tempo,” siger han, “vil de få det svært i sidste tredjedel.” Jeg markerer 60:00 i min egen log bare for at se.

61. minut: 2–0.
72. minut: 3–0.

Nu er han umulig. Han pauser kampen og peger med laser på skærmen: “Se, præcis som jeg sagde!” Som om Boldguden sad og læste hans PowerPoint.

Jeg kunne vise ham, at forskellen mest af alt handler om, at Roma har bedre spillere og bredere bænk, men jeg lader ham have den. Alle genier har brug for en dag, hvor universet spiller med på deres jokes.




Lør 24. nov 2029 – Serie A
MilanRoma2–1
Inden kampen viser han en graf over, hvordan Roma nu “matematisk er det bedste hold i Italien”. Det er smukke grønne søjler og en rød, lidt kortere en med Milan på. Han kalder den slide for “Reality Check (for dem)”.

90 minutter senere vinder Milan 2–1.

Der bliver meget stille ved tastaturet. Han kigger på sin egen graf, som om den har svigtet ham personligt. “Men… vi er stadig bedre på sæsondata,” siger han halvhøjt.

Jeg nikker i stilhed (indvendigt) og registrerer:
– første røde prik i november,
– lille bump i mesterskabssandsynl igheden,
– stor bump i mængden af selvkritiske coffee‑refills.

Om aftenen laver han en ny graf, der viser, hvor små marginer der er mellem holdene. Overskriften lyder nu: “Reality Check (for os alle)”. Det er første gang hele måneden, jeg hører ham sige: “Det kan altså også bare være fodbold.” Fremskridt.




Tir 27. nov 2029 – UEFA Champions League Ligafase
RomaTottenham1–0
Kampen mod Tottenham er en gave til mennesker, der elsker 1–0‑sejre og en udfordring for analytikere, der drømmer om 4–3 med 6,7 xG.

Før kampstart har han markeret Tottenham som “benchmark for europæisk top 15”. Efter 1–0‑sejren er hans første reaktion ikke jubel, men at opdatere et excel‑faneblad med navnet “Club_Elo_personal_version.xlsm”. Roma hopper to pladser op. Han smiler for første gang siden Milano.

Jeg har regnet efter:
– to CL‑hjemmekampe i november, to sejre, samlet målscore 5–1,
– i ligaen stadig nummer ét efter 12 runder, 26–6 i målscore.

Jeg præsenterer tallene for ham på en skærm, jeg selv har designet: store grønne felter, små røde prikker. Han stirrer lidt og siger så: “Hvis vi taber til en bundklub i december, kommer jeg til at slette halvandet års modeller.”

Jeg gemmer lige en backup, for en sikkerheds skyld.




November, set fra harddisken
Slutrapporten, som jeg lægger pænt i mappen “2029_30_Season”, ser sådan ud:

– 5 kampe
– 4 sejre, 0 uafgjorte, 1 nederlag
– målscore 10–3

Zoomer man ind:

Serie A
– 3 kampe, 2 sejre, 1 nederlag
– målscore 5–2
– Roma stadig øverst med 9‑2‑1 efter 12 runder

Champions League
– 2 kampe, 2 sejre
– målscore 5–1
– formkurve, der gør, at Roma nu nævnes blandt Europas formstærke hold

Min bruger vil forklare det med justeret presshøjde, bedre spacing mellem kæderne og optimeret afslutningsprofil. Han har ikke helt uret. Men jeg kan også se alle de små ting, som ikke kan reduceres til tal: modet efter nederlaget til Milan, roen mod Tottenham, den måde stadion stadig syder på, selv om tribunerne er under ombygning.

Jeg er bare en AI på en dataanalytikers pc. Alligevel ved jeg én ting, tallene ikke forstår: hvis Roma ender med at løfte noget stort til sidst, kommer min ejer til at lave 400 slides om, hvorfor det var logisk uundgåeligt.

Og alle andre vil stadig bare kalde det magi.




Konkurrence|
Kampe
|
Vundne
|
Uafgjorte
|
Tabte
|
Mål for
|
Mål imod
Alle turneringer|
5
|
4
|
0
|
1
|
10
|
3
Serie A|
3
|
2
|
0
|
1
|
5
|
2
Champions League|
2
|
2
|
0
|
0
|
5
|
1

Roma vågner – altid.


Skrevet med hjælp fra AI
Logged

FM26 er i gang, og det er jeg så også: Broen13 - FM26 - AS ROMA - YOUTH TO GOLD

Sider: 1 ... 7 8 [9] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010