home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I dag kl. 12:32:23 Broen13 Blogs #104 Youth to Gold
22 Sep 2026, 12:24 Kenitho Blogs Dansk Dominans I Europ...
16 Sep 2026, 09:47 MofoJones Baren Online Klubejer manage...
13 Sep 2026, 23:59 HenrikAmar Baren Spiller du på et instr...
12 Sep 2026, 22:48 HenrikAmar Baren Ugenstipper er genopstået
23 Aug 2026, 07:56 bromberg Omklædning... Et comeback in spe?
18 Aug 2026, 22:09 Eraticator Omklædning... Football manager 2026,...
Antal Registrerede Brugere: 23713
  2 Brugere, 1096 Gæster Online.

Indlæg: 1133998 over 31476 Emner
Nyeste Bruger: Randycrida
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Football Manager 2017
| |-+  Træningsbanen
| | |-+  Kategori: Det taktiske panel
| | | |-+  Spille udenom en specifik spiller
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] Udprint
Forfatter Emne: Spille udenom en specifik spiller  (Læst 4154 gange)
Guldbrand
Blogmester
********

Offline Offline

 
Spille udenom en specifik spiller
« : 22 Aug 2017, 19:28 »

Håber på lidt hurtigt hjælp her..

Jeg spiller med OB, og jeg er begyndt at bruge meget tid på at analysere mine modstandere inden en kamp, hvilket indtil videre har fungeret utrolig godt og jeg kan med det samme se en indvirkning på kampens forløb.


Min næste kamp, det er hjemme mod Horsens og i min analyse kan jeg se at Sanneh stod for 31 bolderobringer i deres seneste kamp mod Lyngby, hvor nr. 2 på listen Frederik Møller kun havde 8. Så det vidner om hvilken enorm betydning Sanneh har for Horsens defensiv.

Derfor er det mest indlysende også, at jeg gerne vil gøre alt hvad jeg kan, for at spille uden om Sanneh i min offensiv - Men hvilke muligheder har jeg?

Syntes lidt man mangler nogle muligheder for at påvirke ens angribere - Så enhver hjælp vil være kærkommen.
Hvilke indstillinger er der at pille ved?

Man kunne selvfølgelig se på hans styrker og svagheder, og forsøge at drage fordel ud fra det.. Men da Sanneh er en meget komplet forsvarsspiller søger jeg lidt andre muligheder..

Jeg havde lidt samme problem da jeg spillede mod FC Nordsjælland, og der måtte jeg nøjes med 0-0, selvom jeg totalt dominerede kampen - Selv efter jeg blev reduceret til 10 mand. Så jeg manglede lige "nøglen" til at åbne deres defensiv,



Lige kort om min taktik, så spiller jeg en 4-4-2 med en smal diamant på midten.
« Seneste Redigering: 22 Aug 2017, 19:31 af Guldbrand » Logged

Sider: [1] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010