home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
05 Maj 2025, 19:40 g00n Blogs Minimalistic 2020
04 Maj 2025, 12:50 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
26 Apr 2025, 20:24 Beckham23 Omklædning... Sommer opdatering
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43 valverde4ever Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
27 Mar 2025, 15:21 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
17 Mar 2025, 14:40 szukizek Træningsbanen Fm Tweak
Antal Registrerede Brugere: 23569
  1 Bruger, 573 Gæster Online.

Indlæg: 1133073 over 31388 Emner
Nyeste Bruger: Lavilldrymn
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Football Manager 2017
| |-+  Kategori: Skadestuen
| | |-+  MLS-regler
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] Udprint
Forfatter Emne: MLS-regler  (Læst 2400 gange)
Broen13
FmFreaks Crew
(Forummoderator)
*

Offline Offline


 
MLS-regler
« : 24 Okt 2016, 17:00 »

Jeg er lidt på herrens mark - jeg er i mit journey-save havnet i New York City Football Club, uden nogen form for kendskab til måden man spiller fodbold på, samt de regler der er anderledes derovre i forhold til hvordan vi kender det i Europa.

Er der nogen der kan forklare dette på en måde så de er til at forstå, da det for mit vedkommende er lidt svært at tyde ud fra hvad der står og sker i spillet.

På forhånd tak!! Peace
Logged

Så er jeg tilbage med en ny blog: Broen13 - FM24 - Journeyman

daugaard
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: MLS-regler
« Svar #1: 24 Okt 2016, 19:34 »

well...
Det er meget kompliceret.. Men som jeg forstår det overordenet set er der forskellige draft runder, her er det ligesom i folkeskolen med 1. og 2. 3. 4. vælgere, her kan man så vælge de bedste talenter, i NBA osv får det ringeste hold første pick, hvis man ikke er interesseret i dem, kan man eventuelt bytte spillere for picks. Så hvis jeg har lebron, kan jeg bytte ham til et første pick i draften fx.

Der er også lønloft, så hver klub må max bruge et bestemt antal penge på løn, hvilket også udligner konkurrencen.
Logged


Caviezel
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: MLS-regler
« Svar #2: 24 Okt 2016, 22:16 »

Logged

♥ Manchester United ♥

#7 George Best #7 Bryan Robson #7 Eric Cantona #7 David Beckham #7 Cristiano Ronaldo #7

Broen13
FmFreaks Crew
(Forummoderator)
*

Offline Offline


 
Sv: MLS-regler
« Svar #3: 25 Okt 2016, 10:49 »


Tak (også til Daugaard), synes nu stadig det er lidt rodet, men det hjalp helt sikkert, samt det at prøve det. Selve draften synes jeg ikke rigtig gav noget af væsentlig værdi, så for mig et lidt underligt system, men det virker til at være en måde at få tidligere College-spillere på hold rundt omkring. Smiley

Det er nok mest reglerne for holdsammensætningen jeg har lidt problemer med, men jeg forsøger så vidt muligt at hyre spillere som Senior frem for Udpeget (kun muligt at have maksimalt 3 i truppen), men synes stadig det er lidt besværligt, men nu får det en chance ihvertfald i en enkelt sæson! Peace
Logged

Så er jeg tilbage med en ny blog: Broen13 - FM24 - Journeyman

Sider: [1] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010