home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I dag kl. 08:52:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
11 Jun 2025, 19:37 Broen13 Blogs Indsæt Titel
04 Jun 2025, 18:56 simka Omklædning... Sommer opdatering
03 Jun 2025, 21:57 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
15 Maj 2025, 21:08 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43 valverde4ever Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
Antal Registrerede Brugere: 23579
  0 Brugere, 600 Gæster Online.

Indlæg: 1133096 over 31389 Emner
Nyeste Bruger: geowalker
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Kategori: Nostalgi
| | |-+  West Ham - The Irons
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] 2 Udprint
Forfatter Emne: West Ham - The Irons  (Læst 2011 gange)
Bune
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
West Ham - The Irons
« : 06 Sep 2006, 16:24 »

West Ham - The Cockneys

Sæson 2005/2006: På vej




Gundlagt:1885 (Som Thames Iron Works FC)
Klubnavn: West Ham United FC (siden 1900)
Stadion: Boleyn Ground, Uptown Park
Kapacitet: 35.600 siddepladser
Mesterskaber: Ingen
FA Cup titler: 3 (1964, 1975 og 1980)
Bedste ligaplacering: 3. plads (1986)
UEFA Pokalvindernes Turnering: 1964
UEFA Inter Toto Cup: 1999
Flest spillede kampe: Billy Bonds (712 kampe)
Flest landskampe: Bobby Moore (108 kampe)
Topscorer gennem tiderne: Vic Watson (326 mål)





Søndag 10. juli 2005

Efter en sommer, hvor man har skulle være såvel blind som døv - eller bare fodboldignorant - for ikke at opfange, at der foregår noget i kulisserne bag den fine facade, som Premier League-klubben udadtil signalerer.
Først startede det med adskillige spekulationer om at georgieren Badri Patarkatsishvili skulle være interesseret i at købe klubben, dernæst var iraneren Kia Joorabchian inde over som mulig køber af klubben, men han trak hurtigt følehornene til sig. Så kom vores georgiske ven igen på banen og plantede pludselig de to argentiske verdensstjerner Javier Mascherano og Carlos Tevez i klubben.
Begge spillere kom til London-klubben fra den brasilienske klub Corinthians, som pudsigt nok ejes af  Badri Patarkatsishvili. Et chok for alle i fodboldverdenen. Ikke mindst den daværende manager Alan Pardew. Han følte sig godt ført bag lyset, og vidste ikke sit levende råd om, hvem han kunne stole på, så han valgte at kaste håndklædet i ringet og sige op.
Ovenstående er grunden til at jeg i dag har første arbejdsdag i West Ham United FC som manager. Af uransaglige årsager valgte bestyrelsen - som stadig, og på trettende år, ledes af englænderen Terence Brown - at ansætte mig som manager til trods for min manglende managererfaring.
Men det er ikke første gange Terence Brown glimrer ved at ansætte uprøvede managers, sidst var i 2001, hvor han ansætte Glen Roeder som manager, hvilket resulterede i en nedrykning til landets næstbedste række og en fyring af Roeder.

Men tilbage til nutiden.

Min første dag i klubben gik først med en masse præsentation af diverse medarbejdere i administration, samtaler med diverse folk i ledelsen.
Efterfølgende var det blevet tid til at tale med spillerne, både i plenum og individuelt. Hvad de fleste af spillerne havde regnet med skulle resultere i en stille og glad første træningsdag, skulle vise sig at blive en regulær prikkerunde.
Første mand der fik at vide, at han ville blive sat til salg var Shaun Newton. Narkomanen, som efter en kamp  i foråret var blevet testet positiv for kokain, tog nyheden med ophøjede ro. Men hvad kan man også forvente af en mand ude på et overdrev.
Efterfølgende fik følgende spillere ligeledes besked om, at de ikke figurede i mine planer for sæsonen: Harewood, Jimmy Walker, Konchesky, Matthew Etherington, Baradji, Lee Bowyer, Mullins, Benayoun, Dailly, Gabbidon, Collins, Zamora, Carlton Cole, Mears, Blewitt og Pantsil.
Derudover fik samtlige ungdomsspillere, pånær Marek Stech, Hogan Ephraim og Chris Cohen, silkesnoren og besked om de ikke behøvede møde op i klubben mere.

Jeg vil nu bruge de næste dage på at få solgt de spillere til diverse klubber, ligesom jeg vil lede efter en god håndfuld forstærkninger til truppen. Det bliver der gevaldigt brug for. Ligesom det ser ud til at trænernestaben just ikke er kvalificeret til et job i en Premier League-klub, så der skal også hentes nogle nye ansigter ind.
« Seneste Redigering: 06 Sep 2006, 17:50 af Bune » Logged

Mijitrix
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #1: 06 Sep 2006, 16:35 »

Kia Joorabchian er Ejeren af Tevez og Marcherona og er Chefen i MSI og det er dem der er tale om at de vil Købe West Ham

du var byttet rundt på Navne
Logged

Come On You Spurs
COYS


lurking

MisterFCK
Gæst
 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #2: 06 Sep 2006, 16:50 »

D3et ser spændende ud. Glæder mig til der kommer mere Smiley
Logged

Bune
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #3: 06 Sep 2006, 17:01 »

Kia Joorabchian er Ejeren af Tevez og Marcherona og er Chefen i MSI og det er dem der er tale om at de vil Købe West Ham

du var byttet rundt på Navne

Patarkatsishvili ejer store dele af Corinthians, og så vidt vides er han sammen med russeren Berezovsky storaktionærer i MSI. Kia Joorabchian er som du siger også medejer af MSI, men han er ikke længere i spidsen, han trådte tibage som formand i juni.
Logged

Nees
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #4: 06 Sep 2006, 20:03 »

God start bliver godt at følge Smiley

Jeg mener også at vores kære ven Roman Armbrovic (Kan ikke stave til det pt.) også har en finger, eller skulle vi sige penge, med i spillet i Corinthians... Men nok om det og tilbage til spiller Smiley
Logged

Zone 43
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #5: 06 Sep 2006, 20:04 »

Sikke mange du vil sælge! Shockeret

Glæder mig til at se hvilke spillere, der bliver hentet Smiley
Logged

Jeg ved, de har sagt, det er en stor ting for Brøndby. Men det er satme også en stor ting for mig
 - Daniel Agger.


KF
Landsholdsspiller
******

Offline Offline

 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #6: 06 Sep 2006, 20:06 »

Det ser godt ud, Bune, selvom jeg dog ikke forstår, at du allerede i første sæson skifter så markant ud i truppen (som du jo gør, hvis du får solgt alle de spillere der).
Logged

"We wouldn't buy this club at all if this wasn't West Ham. It makes no commercial sense for anyone to buy this club and it's amazing that two other people wanted to buy it."

r0tlisbrgr
Ynglingespiller
***

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #7: 06 Sep 2006, 20:10 »

Ser satme fedt ud - lækkert at rydde op i truppen på den måde - er garanteret lige det de trænger til på themsen =) held og lykke med denne meget lovende og velskrevede blog... =)
Logged

-r0tlisbrgr                                                                                                                                                                     stål er for evigt

BasIth
Gæst
 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #8: 07 Sep 2006, 13:58 »

Får vi ikke snart en update igen? Opstemt For den indledning var så god. Tevez tror jeg nok skal score nogle kasser, men hvad forventer du, du ligger når sæsonen er omme?
Logged

Lee_Holmes
Lilleputspiller
*

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #9: 11 Sep 2006, 17:46 »

kommer der snart noget nyt i denne blog. Vil gerne høre hvordan du klare dig og om Tevez og Mascherano er gode eller om de flopper
Logged

Mijitrix
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #10: 11 Sep 2006, 18:06 »

en Update vil være velset
Logged

Come On You Spurs
COYS


lurking

Lee_Holmes
Lilleputspiller
*

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #11: 11 Sep 2006, 19:30 »

Jeg overvejer nemlig at starte en blog med The Hammers. Men vil jeg ikke hvis du har i sinde at fortsætte
Logged

ZhotLog
Gæst
 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #12: 11 Sep 2006, 19:48 »

det virker lidt som om at Bune er på ferie eller noget gør det ikke? Har i hvert fald ikke set ham online for nylig...
Logged

Lee_Holmes
Lilleputspiller
*

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #13: 11 Sep 2006, 21:35 »

Jo det kunne godt tegne på det. Men det er bare ærgerligt, synes jeg. Ville rigtig gerne høre mere
Logged

r0tlisbrgr
Ynglingespiller
***

Offline Offline


 
Sv: West Ham - The Irons
« Svar #14: 13 Sep 2006, 18:27 »

Jeg overvejer nemlig at starte en blog med The Hammers. Men vil jeg ikke hvis du har i sinde at fortsætte


hehe jeg har det på samme måde, men der må da også snart ske noget... =)
Logged

-r0tlisbrgr                                                                                                                                                                     stål er for evigt

Sider: [1] 2 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010