home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
04 Jun 2025, 18:56 simka Omklædning... Sommer opdatering
03 Jun 2025, 21:57 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
01 Jun 2025, 12:23 g00n Blogs Minimalistic 2020
15 Maj 2025, 21:08 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43 valverde4ever Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
17 Mar 2025, 14:40 szukizek Træningsbanen Fm Tweak
Antal Registrerede Brugere: 23573
  1 Bruger, 812 Gæster Online.

Indlæg: 1133089 over 31388 Emner
Nyeste Bruger: robbertwilson12
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  FM2011
| | | |-+  Kategori: Træningsbanen
| | | | |-+  Instruktioner
0 Brugere og 0 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] Udprint
Forfatter Emne: Instruktioner  (Læst 1062 gange)
Lenny
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline

 
Instruktioner
« : 15 Dec 2010, 03:20 »

Hvad er jeres erfaringer med instruktioner? Bruger I dem og føler I, at I har succes med det?

Jeg gør meget brug af "hold boldbesiddelse", hvis jeg er foran i en svær kamp og kombinere dette med at sætte tidsspild til ofte

Derudover bruger jeg "forsøg på overlap" i de saves hvor jeg spiler over kanterne, hvis jeg ikke har fået chancer i kampens første halve time.

Hvad bruger I andre?  Smiley
Logged

T.Iglemose
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: Instruktioner
« Svar #1: 15 Dec 2010, 09:04 »

Bruger næsten allesammen afhængig af kampens forløb. Hvis jeg i starten af kampen fyrer en masse langskud af udefra og ikke kommer frem til noget, så forsøger jeg at "work ball into box".
Hvis jeg ikke kommer frem til noget forsøger jeg at spille snævert eller bredt (forsøger mig lidt frem og ser hvordan spillet reagerer på det).
Nogle taktikker har jeg fast som "push higher up" fra kampens start af, med mindre modstanderens angribere er meget hurtigere end mine folk bagi.
Hvis jeg står mod en def. modstander har jeg tit haft held med at "retain possesion" og "ball to feet" evt. krydret med overlap fra backs.
"Hassle opponents" bruger jeg ret tit, da den er effektiv! Hvis jeg derefter har fået en del gule kort (streng dommer), så råber jeg "stay on feet" og derved tackler de blødt.

Det var blot nogle eksempler - bruger dem alle i forskellige situationer og reagerer tit hvert 2-5. minut, hvis ikke jeg får en chance eller modstanderen bliver ved med at få chancer. Pludselig er det til gavn for mit hold Peace
Logged

Lenny
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline

 
Sv: Instruktioner
« Svar #2: 15 Dec 2010, 13:51 »

Tak for svaret! Jeg vil helt klart forsøge mig med nogen af de gode råd  Thumbs Up
Logged

Sider: [1] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010