Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
29 Jun 2025, 22:17
Nodiem
Blogs
Indsæt Titel 3
17 Jun 2025, 11:31
NAsMaR
Blogs
Minimalistic 2020
04 Jun 2025, 18:56
simka
Omklædning...
Sommer opdatering
03 Jun 2025, 21:57
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
15 Maj 2025, 21:08
szukizek
Blogkonkur...
Blogkonkurrencen 2025 ...
09 Apr 2025, 19:48
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43
valverde4ever
Pro Cyclin...
Cycling Career - Kan d...
Antal Registrerede Brugere:
23592
0 Brugere, 701 Gæster Online.
Indlæg: 1133101 over 31389 Emner
Nyeste Bruger:
godrejtiarablr
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
FM2010
Kategori: Blogs FM2010
Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
2
[
3
]
4
5
...
10
Forfatter
Emne: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub (Læst 45627 gange)
claus-vest
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #30:
23 Aug 2010, 00:16 »
endnu en god update keep up the good work
Logged
billybob101
Lilleputspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #31:
23 Aug 2010, 09:43 »
Kapitel tre: Min faders vise ord
Jeg husker engang, jeg kom hjem fra en fodboldkamp. Vi havde tabt stort. Stort, som i VIRKELIG stort. Tror det var 18-0 til Sørbymagle IF. Jeg var knust. Helt opløst af gråd, konstaterende at min verden var gået i opløsning, søgte jeg trøst hos mine forældre.
Min mor forstod bare ikke, at en lilleputkamp betød så meget, så i stedet måtte de trøstende ord komme fra min far.
Den dag i dag husker jeg stadig hvad han sagde.
”Sønnike, fodbold handler ikke altid om at vinde, selvom sejrens sødme altid smager godt. Nogle gange, så er overmagten så voldsom uovervindelig, at man skal finde glæden i de små ting. Nyde de små sejre. Tænk på hvorfor du spiller fodbold. Det er legen med bolden, glæden ved kontakten mellem fod og læderkugle, der får dig til at bruge timer på fodbold. Husk på den fryd det er, i det sekund kraften fra din fodboldstøvle overføres fra støvle til bold. Nyd den glæde og sejr, for den får du i hver eneste kamp uanset resultatet”.
Disse ord har fulgt mig gennem hele livet, for han havde jo ret. Glæden ved at knalde til en bold er den samme, uanset hvor mange kampe man vinder, og på hvilket niveau det er.
De ord ville jeg gerne have printet ind i Dudley Uniteds spillere tidligere i dag til sæsonens første træning. Spilleglæden. Begejstringen ved omgang med bolden. Men for helvede hvor er det svært, når der står 16 mand og glor dumt, mens de fortæller mig, at der ingen bolde er, for de er låst inde i gårdmandens lade, og han er desværre ude og tærske!
6 kilometers løb. Det var hvad første træning bød på… dog kun for 11 ud af de 16 spillere. De sidste fem mand forlod truppen efter 3 kilometer. Tidlig aftensmad var undskyldningen.
Velkommen til non-league football!!!
«
Seneste Redigering: 23 Aug 2010, 15:27 af billybob101
»
Logged
http://www.fmfreaks.dk/index.php?topic=24683.0
United-styrer
Gæst
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #32:
23 Aug 2010, 11:31 »
Haha, det er herligt det her. Noget af det bedst skrevne, jeg har læst herinde i lang tid, og bloggens titel er uden sammenligning den mest originale på siden. Meget, meget lovende :-)
Logged
billybob101
Lilleputspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #33:
23 Aug 2010, 11:37 »
Kapitel fire: Det lysner så småt
Der er nu gået fjorten dage, siden jeg forvirret steg af toget på Dudley station, og min managerkarriere reelt begyndte. Min glamourøse forestilling om branchen er for længst skudt til jorden. Men jeg synes trods alt, der begynder at ske lidt.
For det første, så er jeg begyndte at lære spillerne lidt at kende. Vi har haft et lille dusin træningspas, og jeg synes faktisk niveauet er ok. En sammenligning med et jævnt godt dansk serie 2 hold er nok ikke helt ved siden af.
For det andet, så er lejligheden i Århus endelig blevet solgt, og samtidig har jeg fundet en lille toværelses lejlighed i udkanten af Dudley. Den ligger hverken for langt væk fra centrum, eller den pløjemark vi kalder stadion, så det er noget nær perfekt.
For det tredje, og vigtigste, så har jeg fået lavet en aftale med gårdmanden, der opbevarer vores bolde og måltavler. Vi har nu fået vores egen nøgle, så vi selv kan låse os ind i laden, og det er vigtigt! Fodboldtræning med bold er nu engang sjovere end træning uden bold.
En anden vigtig begivenhed var gårsdagens træningskamp. Den første i klubbens historie med en udenlandsk manager ved roret. Modstanderen hed Maltby Main, et nonleague hold der huserer to rækker højere oppe end os, og dermed en kompetent modstander.
Kampen bølgede uafbrudt frem og tilbage, dog uden nogen fandt vej til netmaskerne. Det skinnede uomtvisteligt igennem, at hverken vi eller Maltby Main, på nogen måde var klar til sæsonstart. Men det kommer vel.
Via træningspas og venskabskampen i går, har jeg fået færten af hvilke spillere, der kommer til at udgøre holdets rygrad i løbet af sæsonen.
John Bah, målmand. 17 år gammel. Helt ny i klubben, har tidligere spillet drengefodbold for Dudley Town.
Med sine 182 cm er John ikke en af historiens højeste målmænd, men han har flair for spillet. Han har gode reflekser, er ok i det lille felt og eminent i luften. Han er dog ikke så god til at kommunikere med sit forsvar, men det kommer nok med alderen. John er i virkeligheden nok en tand for god til at spille på dette niveau, men den oplysning har jeg ikke tænkt mig at dele med ham.
Dan Dickens, central forsvarsspiller. 26 år gammel. Har altid spillet for Dudley United.
Dans spidskompetencer er løb. Han løber uafbrudt og han løber stærkt. Ubestridt den på holdet med det største løbepensum. Derudover har han et fænomenalt opspring og en høj accelerationsevne. Hans tekniske færdigheder er til gengæld på niveau med min mormors, og hans boldomgang er ganske enkelt katastrofal!
Rory Foster, højre og central midtbane. 28 år gammel. Har altid spillet for Dudley United.
Rory er holdets kaptajn. Han har stor indflydelse på sine medspillere og desværre også et stort temperament, der nogle gange kammer over. Til gengæld er Rory meget smidig, og vrister sig ofte fri i tætte nærkampe. Holdets driblekonge.
Leigh Crosby, central angriber. 26 år. Ny mand i klubben, kommet til fra Oldbury Athletic (level 11).
Leigh er den fjerde mand i midteraksens magtkvartet. Hans målrettethed og vilje til at afslutte skal nok få ham langt op på topscorerlisterne. At han samtidig er en rigtig holdspiller, gør kun, at medspillerne har støre lyst til at spille ham, og det skal nok få skabt nogle chancer i løbet af sæsonen. Det eneste store minus er hans træfsikkerhed. Cirka hver anden bold bliver kanoneret langt over mål, og jeg har på fornemmelsen at manden snildt kunne afløse en lerdueaffyringsmask
ine en dag, hvis vi altså stod og manglede en.
«
Seneste Redigering: 23 Aug 2010, 15:28 af billybob101
»
Logged
http://www.fmfreaks.dk/index.php?topic=24683.0
SørenA
Gæst
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #34:
23 Aug 2010, 11:48 »
er simpelthen nød til at være enig med dem der tidligere har skrevet - noget af det bedste der er set herinde i meget lang tid.
Dette er jo langt over det niveau vi plejer at se herinde.
TAK
Logged
Elmander9
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #35:
23 Aug 2010, 13:24 »
Citat af: SørenA 23 Aug 2010, 11:48
er simpelthen nød til at være enig med dem der tidligere har skrevet - noget af det bedste der er set herinde i meget lang tid.
Dette er jo langt over det niveau vi plejer at se herinde.
TAK
Igen mangler "Synes godt om knappen"!
Men det er satme godt skrevet, det må jeg sige!
Det bedste af hvad jeg har læst
KIU
Logged
alex_champen
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #36:
23 Aug 2010, 13:37 »
Fed blog indtil videre, har først opdaget bloggen i dag (23/8) men er straks "hooked", håber at du vil blive ved med at skrive, syntes tit at blogs dør for hurtigt, men håber du kan ændre mit synspunkt
Logged
Hamza_BIF
Manager
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #37:
23 Aug 2010, 14:15 »
Tror det er første gang jeg skriver det her hvor jeg VIRKELIG mener det: Du skriver fantastisk! Får helt lyst til at starte op med Dudley United.
KEEP IT UP!
Logged
Ovenstående indlæg er af høj klasse.
Brodtgaard
Manager
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #38:
23 Aug 2010, 14:17 »
Herlig blog! Det er altid spændende at læse om de små hold.
Jeg følger med... Håber på en ny update fra "Plovfure-Park" snart
Logged
Put your hands down my pants, and I´ll bet you´ll feel nuts
billybob101
Lilleputspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #39:
23 Aug 2010, 14:19 »
Tusind tak for alle opmuntringerne, som selvfølgelig giver mod på mere.
Jeg vil forsøge at fortsætte bloggen i samme stil, afvekslende mellem hvad der foregår i spillet, og de scenarier mit hoved mener, ville have udspillet sig i virkeligheden.
Man skal selvfølgelig passe på med at love for meget, men jeg tør godt garantere, at bloggen ikke bare løber ud i sandet. Tværtimod vil jeg forsøge at arbejde mig hen mod en slutning, så bloggen læner sig op af at være en egentlig bog.
Grafisk er jeg ikke den støre haj, men jeg skal nok forsøge at komme efter det som tiden går.
Logged
http://www.fmfreaks.dk/index.php?topic=24683.0
WaterWar
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #40:
23 Aug 2010, 14:26 »
Jeg vil også sige at det er sjovt at læse din blog. Den er så anderledes ift nogle af de andre man læser herinde. Jeg læser spændt med fra nu af og til slutningen
Logged
Official member of Manchester United Football Club
vmanstar
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #41:
23 Aug 2010, 14:48 »
Det er jo for fedt det her, KIU
Elsker dine sammenligninger, originalitet og generelt bare skirvemåde, og så gør det heller ikke noget, at grafikken er i særklasse!
"Cirka hver anden bold bliver kanoneret langt over mål, og jeg har på fornemmelsen at manden snildt kunne afløse en lerdueaffyringsmask
i ne en dag, hvis vi altså stod og manglede en."
Logged
tubbe610
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #42:
23 Aug 2010, 15:35 »
Pisse fedt skrevet er ellers ikke så meget til blogs men du har sku fanget mig her kanon godt skrevet
Logged
donandres
Ynglingespiller
Offline
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #43:
23 Aug 2010, 15:56 »
Den er virkelig god! Klart det bedste der er herinde, når man ser på måden hvorpå det er skrevet.. Virkelig godt
Logged
San Diego Super Chargers
korzika
Gæst
Sv: Tre barstole med flosset sædebetræk, en foodprocessor og en fodboldklub
«
Svar #44:
23 Aug 2010, 16:46 »
Er enig med de andre. Super fed- og original blog.
Jeg læser med!
Logged
Sider:
1
2
[
3
]
4
5
...
10
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
=====> Blogkonkurrencen 2025
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »