Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
15 Maj 2025, 21:08
szukizek
Blogkonkur...
Blogkonkurrencen 2025 ...
15 Maj 2025, 11:37
Eraticator
Omklædning...
Sommer opdatering
12 Maj 2025, 10:08
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
09 Apr 2025, 19:48
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43
valverde4ever
Pro Cyclin...
Cycling Career - Kan d...
27 Mar 2025, 15:21
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
17 Mar 2025, 14:40
szukizek
Træningsbanen
Fm Tweak
Antal Registrerede Brugere:
23570
1 Bruger, 618 Gæster Online.
Indlæg: 1133079 over 31388 Emner
Nyeste Bruger:
mmb79493
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andet
Kategori: Fodbold
Chelseas vej til succes
0 Brugere og 0 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
[
1
]
Forfatter
Emne: Chelseas vej til succes (Læst 5832 gange)
Problem Barn
Gæst
Chelseas vej til succes
«
:
20 Okt 2005, 23:49 »
Hvad er jeres mening om hvordan Chelsea har fået så meget succes? Altså ham olie russeren kommer med 80 milliarder, køber verdensklasse spillere og på den måde får succes.
Jeg synes det er som at bruge snydekoder. Hvis det er sådan kommer fodbold jo mere til at handle om at have mange penge end at kunne udvikle talenter.
Logged
LosCules
Gæst
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #1:
21 Okt 2005, 08:10 »
Jeg vil starte med at spørge hvorfor folk har så ondt i røven over at Chelsea har succes. Hvorfor fik man ikke ondt i røven, da Real Madrid købte gevaldigt ind, eller da FC Barcelona købte gevaldigt ind osv.? Hvorfor får i lige pludselig ondt i røven over at Chelsea har succes? Mærkeligt for mig
.
Og det er desuden bestemt ikke nyt at penge er udslagsgørende i fodbold
.
Logged
Hcan
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #2:
21 Okt 2005, 08:32 »
Citat af: Problem Barn 20 Okt 2005, 23:49
Hvad er jeres mening om hvordan Chelsea har fået så meget succes? Altså ham olie russeren kommer med 80 milliarder, køber verdensklasse spillere og på den måde får succes.
Jeg synes det er som at bruge snydekoder. Hvis det er sådan kommer fodbold jo mere til at handle om at have mange penge end at kunne udvikle talenter.
Tjah... Jeg kan nævner flere klubber der tidligere har købt spillere for de samme summer som CHelsea har brugt... REAL MADRID, FC BARCELONA, ARSENAL, JUVENTUS, MANCHESTER UNITED... skal jeg blive ved ??
Det kan godt være Chelsea har købt de spillere de har, men det er jo hverdag i dagens fodbold verden. Man kan jo også se sådan på det at markedet for fodboldspillere var gået i stå da ABramovich kom til og hans penge fik sat markedet igang igen.
Nu siger du så at Det kommer til at handle om at have mange penge end at udvikle talenter? Tager du i den sætning udgangspunkt i at Chelsea ikke har tænkt sig at udvikle talenter eller tager du udgangspunkt i virkeligheden, som lyder at Abramovich med sine penge har udviklet et topmoderne træningsanlæg og har hentet mange unge spillere til klubben for at udvikle dem det sidste for at få dem klar til Premier League.
Ved du så også at Chelsea, Abramovich og Mourinho satser på at Chelsea skal færidguddanne en masse unge spillere de næste år og holdet skal bestå mere og mere af talenter fra "egen" klub ?
Jeg ved det godt... En anden gang syntes jeg du skal komme med noget mere begrundet materiale og sætte dig ind i hvad du skriver om inden du rakker nogen ned.
Tilsidst vil jeg undskylde hvis der er en hård tone i mit indlæg, men det er et af mine ømme punkter
Logged
Chelsea FC - Winner of Champions League 2011/12
Følg min blog Stenbroens Drenge - Goes North II
>link<
Månedens blog:
Marts 2013
Michael
Gæst
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #3:
21 Okt 2005, 08:39 »
Som LosCules, så forstår jeg heller ikke din bitterhed.. Det er et tydeligt tegn på misundelse over, at Chelsea har gjort det rigtige..
Hvorfor er det som, at bruge snydekoder?? Det kræver altså mere end blot et stjernehold, at få succes. Bare se på Real Madrid.. De må dælme ha fået de falske snydekoder hva... De købte jo også megastejerner, men uden held..
En anden ting er, at de spillere Chelsea har købt, er ikke lutter verdens stjerner. De har måske den status nu, men da de blev købt, var de ikke under denne betegnelse.
Hvor mange havde Didier Drogba som verdens stjerne i deres filosofi, førend han kom til Chelsea...?? Ikke mange... Dette er bare for at tage et eksempel.
Jeg forstår ikke alt den hysteri og misundelse, af en klub der forstår at gøre de rigtige ting. De har en genial træner, der i mine øjne er et taktisk vidunder, og det krydret med fantastiske spillere, giver et stærkt mandskab.
Men fortsat bare tuderiet over Chelseas succes, jeg nyder god underholdning...
Logged
MeeLo
Gæst
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #4:
21 Okt 2005, 16:40 »
Uanset hvem der køber stort ind, har pengene ødelagt fodbolden. Det handler sgu ikke om fodbold mere, men om forretning. Jeg synes det er godt at Fifas præsident er begyndt at tage afstand fra det, og måske gøre noget ved problemet.
Logged
Shaba
Gæst
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #5:
23 Okt 2005, 13:50 »
Jeg vil starte med at sige:
Jeg holder selv med Manchester United, det skal ikke være nogen hemmelighed.
Jeg synes, at den måde Abramovich bare har spyttet penge i klubben på, ødelægger fodbolden totalt. Det er ikke længere muligt at vinde vha. egne talenter - det skal større og dyrere krafter til...
Nu vil jeg sige, at jeg bestemt ikke er misundelig på at Chelsea har fået den hjælp, for som sagt: Det ødelægger en del af fodbolden. Glazer har netop nævnt, at han vil give United uendelige midler til at vinde det engelske mesterskab og få flere sejre osv., og selvom det da godt kan lyde opløftende, så synes jeg bestemt også, at dette ødelægger fodbolden. Nu ender med, at det bliver min egen klub, det går udover
Det var lige mine 50 cents..
Logged
JosepGuardiola
Gæst
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #6:
23 Okt 2005, 13:58 »
Jeg hader Chelsea inderligt.
Det gør jeg virkelig
Men sådan er fodbold, og jeg tænker fremad, og håber blot på at det går galt når Roman lukker pungen for snuden af Chelsea...
Før eller siden, kan penge ikke holde dem oppe. Alle hold kommer i krise, og det gør Chelsea også
Fremtiden ser lys ud, knægte
Op med hovederne, og lad Chelsea tro de kan alt
Logged
Skaarup20
Juniorspiller
Offline
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #7:
23 Okt 2005, 15:37 »
Jeg mener ikke penge kan gøre alt , jo Chelsea har brugt en del penge på nye spillere men det er jo ikke nok bare at købe spillere man skal jo også kunne få dem til at spille godt sammen for med mange store spillere er der også mange egoer at man skal have tonet ned så jeg forstår ikke hvorfor at folk har så ondt i røven over at det går godt for chelsea de har jo bare fået deres hold til at fungere, de har meldt ud at de vil være en af de største klubber i verden og det er jo bare det de er i gang med
Logged
gerre
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #8:
23 Okt 2005, 16:18 »
jeg har ikke noget imod chelsea holdet eller abramovich menmere noget imod alle de fans der PLUDSELIG er fans af chelsea.
Logged
Skaarup20
Juniorspiller
Offline
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #9:
23 Okt 2005, 16:27 »
Citat af: gerre 23 Okt 2005, 16:18
jeg har ikke noget imod chelsea holdet eller abramovich menmere noget imod alle de fans der PLUDSELIG er fans af chelsea.
Det kan jrg også godt forstå der er jo lige pludselig mange at der holder med chelsea pga deres nuværende succes og alle deres stjerner. Jeg holder selv med chelsea og jeg må da indrømme at de rider på en meget stor bølge af succes lige for tiden men vi kender jo alle sammen til fodbold og ved at det ikke varer evigt
Logged
AH
Gæst
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #10:
25 Okt 2005, 17:10 »
Citat af: Problem Barn 20 Okt 2005, 23:49
Hvad er jeres mening om hvordan Chelsea har fået så meget succes? Altså ham olie russeren kommer med 80 milliarder, køber verdensklasse spillere og på den måde får succes.
Jeg synes det er som at bruge snydekoder. Hvis det er sådan kommer fodbold jo mere til at handle om at have mange penge end at kunne udvikle talenter.
Jeg ser som sådan ikke noget galt i, at Roman bruger sine penge på at lave en verdensklasseklub. Mange klubber er i forvejen ejet af enkeltpersoner, eller i hvert fald har enkelte personer stor magt over mange klubber. Berlusconi i Milan og Moratti i Inter er gode eksempler, men der er slet ikke så stor opmærksomhed omkring det.
Det er da klart, at Chelsea har en meget stor fordel i, at kunne købe de største stjerner (hvilket de alligevel ikke gør), når mange andre klubber selv udvikler talenter. Her vil jeg dog mene, at Real Madrid er en endnu større synder end Chelsea. Chelsea køber ikke de aller største stjerner (Mourinhos skyld), men i stedet spillere, der passer ind på holdet. Derimod køber Real Madrid ind for at tjene penge.
Logged
Romeo
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #11:
25 Okt 2005, 17:40 »
Jeg Fatter ikke folk har ondt i røven over at Chelsea har fået noget succes, det har altid været en god fodboldklub, og nu er de´n begyndt at gøre som så mange af de andre helt stoooore at bruge lidt penge på indkøb... til forskel for mange af de andre klubber har chelsea haft succes med at sætte en masse dygtige spillere sammen, til forskel fra f.eks. real madrid som har verdens bedste spillere de kan BARE IKKE SPILLE SAMMEN!!!
Logged
Besøg
www.computerdoktore
n.dk
for at få de nyeste GRATIS tips og tricks til sin computer. Mangler du et webdesign så kan vi også klare det for dig.
LosCules
Gæst
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #12:
25 Okt 2005, 17:43 »
Citat af: Romeo 25 Okt 2005, 17:40
Jeg Fatter ikke folk har ondt i røven over at Chelsea har fået noget succes, det har altid været en god fodboldklub, og nu er de´n begyndt at gøre som så mange af de andre helt stoooore at bruge lidt penge på indkøb... til forskel for mange af de andre klubber har chelsea haft succes med at sætte en masse dygtige spillere sammen, til forskel fra f.eks. real madrid som har verdens bedste spillere de kan BARE IKKE SPILLE SAMMEN!!!
Det dér det rammer
ALT
det rigtige! Bulls Eye!!
.
Fatter ikke hvorfor folk får så ondt i røven over det
. Hvorfor fik folk ikke ondt i røven over at Real madrid "købte" sig til succes? Men når Chelsea begynder at købe, så begynder folk at få ondt i røven...
Logged
NooNoo
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Chelseas vej til succes
«
Svar #13:
25 Okt 2005, 17:45 »
Tja Chelsea beholder da deres spillere en tid mens Real f.eks har den politik at der skal minst 1 topspiller til klubben om året.. Dette er da også lamt..
Og hvad så om der er gået penge i bolden.. Sker med alt. Kunne i se Døllefjelde Musse hvis der lige kom et par 100 mill i røven på dem. Ville da gøre det samme som de gør i andre top klubber nu til dags.. Købe sig til success. Er da den eneste måde at tjene penge på.. Og vil altid være det
Logged
R O T R
Sider:
[
1
]
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
=====> Blogkonkurrencen 2025
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »