Optakt:
Gruppe C:Holland - Holland har fået en ny træner her til sidst i kvalifikationen. Den både Manchester United og danske legende Peter Schmeichel har valgt at satse en smule på ungdommen men sammentidig med en god slat ældre herre. Holland har mange spillere om valget på de forskellige pladser men truppen kan i se længere nede.
Japan - Japan er nogle små hurtige og boldstærke spillere. Zico som er deres træner og har været det siden VM på hjemmebane har valgt ny taktik og ny spillemåde men de kan sagtens snyde de andre i denne gruppe.
Tyrkiet - Tyrkiet er nogle hårde negle og ikke mange kan slå dem i boldkontrol. De kan nogle fikse finter og har en godt hold i år. Arsenal spilleren Sanley Tuncay har udtalt til tyrkisk TV at de er stærkere end nogensinde og kan sagtens i mine øjne også snyde Holland og de andre i gruppen.
Uruguay - Uruguay har få spillere ude i Europa og ellers er en del af dem baseret i hjemlandet. Men det er et hold der udnytter deres chancer og har faktisk i en venskabskamp op til VM slået Holland som de eneste i Holland. Flot resultat hvor Holland overhovedet ikke var klar. De kan nemt gå hen og ryge videre i gruppen.
Hollands trup:
Ajax stortalent Klaas-Jan Huntelaar er med i Hollands VM trup.
Største overraskelse i truppen.
Mål:Maarten Stekelenburg (Ajax)
Henk Timmer (AZ)
Edwin van der Sar (Man Utd)
Forsvar:Khalid Boulahrouz (HSV)
Wilfred Bouma (Aston Villa)
John Heitinga (Ajax)
Jan Kromkamp (Liverpool)
Andre Ooijer (PSV)
Nigel de Jong (HSV)
Midtbane:Philip Cocu (PSV)
Edgar Davids (Tottenham)
Theo Lucius (PSV)
Arjen Robben (Chelsea)
Wesley Sneijder (Ajax)
Mark van Bommel (Barcelona)
Giovanni van Bronckhorst (Barcelona)
Rafael van der Vaart (HSV)
Angriber:Klaas-Jan Huntelaar (Ajax)
Dirk Kuyt (Feyenoord)
Roy Makaay (Bayern)
Ugur Yildirim (Heerenveen)
Ruud van Nistelrooy (Man Utd)
Robin van Persie (Arsenal)
Ikke de store overraskelser, vil dog
understrege at 2 af de medtagende angribere kan spille som fløj.

Er HSV nok for talentfulde de Jong,
eller hedder det CL bold efter VM?
Stjerner i gruppe C:Holland: Rafael van der Vaart, Nigel de Jong, Arjen Robben, Philip Cocu, Ruud van Nistelrooy og Roy Makaay er nogle af de mange stjerner i den hollandske trup.
Japan: Nakata, Takahara er nok de 2 største i Japans trup.
Tyrkiet: Tuncay, Ekin, Nihat og de to Altintop brødre er nok nogle af de største stjerner i den tyrkiske VM trup.
Uruguay: Her kan vi nærmest ikke fremhæve andre end Pablo Garcia fra Real Madrid, Forlan fra Villarreal og Recoba fra Inter.
Hollands talenter:Nigel de Jong, Wesley Sneijder, Robin van Persie, John Heitinga, Arjen Robben og Klaas-Jan Huntelaar.
Odds:Odds til vinderen af VM:
Brasilien - 2.5
Italien - 3.0
Argentina - 3.0
Frankrig - 3.5
Holland - 6.0England - 6.0
Holland er vurderet til odds 6.0 af bookmakerne, hvilket betyder, at de efter al sandsynlighed er med i de sidste kampe i turneringen. Der er endda en lille chance for, at de også kan gå hen og vinde turneringen.
Jeg tror selv på Holland, jeg Peter Hansen tror at Peter Schmeichel og hans tropper kan slå alt og alle, de har været stærke i kvalifikationen og kampen mod Egypten var god men hjemme mod Uruguay kiksede det for første gang.
Hollands forventede opstilling: van der Sar
Kromkamp - de Jong - Boulahrouz - Bronckhorst
van Bommel - Cocu
Robben van der Vaart
Nistelrooy - Makaay