home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I går kl. 16:11:28 Brodtgaard Omklædning... Underlige ting
I går kl. 13:12:35 RasmusA12 Blogs Operation Pro Vercelli...
19 Dec 2025, 21:40 g00n Blogs Minimalistic 2020
17 Dec 2025, 15:24 ydersog Klubsøgnin... Manchester United
17 Dec 2025, 14:29 warmon Blogs #27 Youth to Gold
16 Dec 2025, 23:21 Kenitho Blogs Los Leones - Athletic ...
16 Dec 2025, 20:43 warmon Blogs [19] Mit AS Roma-event...
Antal Registrerede Brugere: 23194
  0 Brugere, 641 Gæster Online.

Indlæg: 1133494 over 31434 Emner
Nyeste Bruger: GoogleClassroo...
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andet
| |-+  Kategori: Fodbold
| | |-+  Sindsyge lønninger!
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] Udprint
Forfatter Emne: Sindsyge lønninger!  (Læst 1025 gange)
Dane 16
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sindsyge lønninger!
« : 29 Jun 2009, 11:13 »

Ja, jeg gerne høre jeres mening på at folk som C. Ronaldo skal have 1,86 millioner om ugen. http://www.bold.dk/nyt/Ronaldos-frikoebsklausul-gigantisk

Jeg synes det er forkert, der er ingen spiller der kan spille så godt i hver eneste kamp til at skulle have så mange penge.
Logged

KongFjong
Landsholdsspiller
******

Offline Offline

 
Sv: Sindsyge lønninger!
« Svar #1: 29 Jun 2009, 11:18 »

Man kan jo mene nok så mange ting om den slags lønninger og at ingen mennesker er så mange penge værd. Det er jo heller ikke Cristiano Ronaldos menneskelige værdier der er så mange penge værd, mens hans evner på en fodboldbane (og kommercielle muligheder) som har den værdi. I sidste ende handler det om udbud og efterspørgsel, og så når udbuddet er så lille og efterpørgslen så stor, må prisen nødvendigvis blive astronomisk Smiley
Logged

Krellz
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Sindsyge lønninger!
« Svar #2: 29 Jun 2009, 11:26 »

De (Real Madrid) må jo få det til at løbe rundt på en eller anden måde, så jeg synes sgu egentlig det er helt fint.
Logged

knudsen_0
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Sindsyge lønninger!
« Svar #3: 29 Jun 2009, 11:38 »

Nu er der jo bare sindssygt mange penge i fodbolden, så hvis ikke spillerne på banen det hele drejer sig om skal have en bid af kagen, hvem skal så?
At han skal have så meget mere end sine holdkammerater kan jo så diskuteres, men med de kommercielle muligheder og indtægter han bringer med sig bliver kagen nødvendivis større, og så skal han selvfølgelig også bliver hans bid jo større end de andres.
Det blev nu godt nok lidt metaforisk Wink
Logged

Vuelve la ilusión

Sider: [1] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010