Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
15 Maj 2025, 21:08
szukizek
Blogkonkur...
Blogkonkurrencen 2025 ...
15 Maj 2025, 11:37
Eraticator
Omklædning...
Sommer opdatering
12 Maj 2025, 10:08
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
09 Apr 2025, 19:48
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43
valverde4ever
Pro Cyclin...
Cycling Career - Kan d...
27 Mar 2025, 15:21
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
17 Mar 2025, 14:40
szukizek
Træningsbanen
Fm Tweak
Antal Registrerede Brugere:
23570
0 Brugere, 624 Gæster Online.
Indlæg: 1133079 over 31388 Emner
Nyeste Bruger:
mmb79493
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
FM2009
Kategori: Blogs FM2009
'87' Partenopei
0 Brugere og 0 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
14
15
[
16
]
17
18
...
28
Forfatter
Emne: '87' Partenopei (Læst 191627 gange)
Newton Heath
Manager
Offline
Sv: '41' Partenopei
«
Svar #225:
27 Jun 2009, 19:09 »
SPANSK VERDENSSTJERNE TIL NAPOLI?
•
Heinz Hermann har ifølge flere medier indgået en aftale med en efter sigende spansk landsholdsspiler. Der spekuleres i hvilken, og mange kvalificerede bud er udkommet fra forskellige stationer i verden.
•
PRISKLASSEN OPPE I 300 MILLIONER (20/8-13)
Hele verden er for tiden enig i en ting. Napoli sprænger snart banken og henter en verdensstjerne, angiveligt spansk, kort før lukketid. En liste med mulige spillere er samlet og den får du her:
juanMATA
Den 25 årige Valencia-spiller har længe været citeret for at ville prøve noget nyt, og med Valencias dårlige økonomi i mente, kan et skifte til Partenopei meget vel være på trapperne.
fernandoTORRES
Liverpool-bomberen har udtalt at han gerne vil prøve at spille i de tre bedste ligaer, og der mangler han stadig Italien. Derudover har Torres tidligere udtalt at Heinz Hermann er en spændende træner.
davidSILVA
Den kreative midtbanespiller er angiveligt desperat efter at skifte væk fra Valencia, da han gerne vil have nye udfordringer, og hjælpe klubben ud af deres dårlige økonomiske situation. Derudover har Hermann tidligere kaldt ham 'den komplette spiller'
jesusNAVAS
Navas har i rigtig mange år spillet i Sevilla, og trangen til at prøve noget nyt sætter ham i forbindelse med Napoli. Derudover har hans agent meldt ham 'tæt på en ny klub', hvilket man hurtigt forbinder med Napoli.
Disse fire navne virker umiddelbart som de mest oplagte, men ingen ved endnu hvem der ellers er i betragtninger. Hele Italien vil uden tvivl følge med de følgende dage, hvor Hermann sandsynligvis vil præsentere sin nye erhvervelse.
Logged
cjensen94
Gæst
Sv: '40' Partenopei
«
Svar #226:
27 Jun 2009, 19:13 »
Har læst stille med det sidste stykke tid, men du skriver stadig godt og holder niveauet hele vejen igennem. Dine to nyindkøb er jeg næsten sikker på vil spille en nøglerolle næste sæson. Så bare klø på! )
Edit; Så kom der sgu en ny update, forhåbentlig er den ligeså god som de andre
Logged
sindsygt
Gæst
Sv: '41' Partenopei
«
Svar #227:
27 Jun 2009, 19:29 »
Glæder mig til at se hvem den nye spiller bliver! Hvis det da bliver nogen
...
Jeg synes det er meget fint du kommer med sådan nogle små updates, i stedet for nogle der er 15.000.000.000.000.
000.000.000.000 km lange. Længden er fin, og dit sprog er fantastisk!
KIU
Logged
FM2008
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: '41' Partenopei
«
Svar #228:
27 Jun 2009, 20:32 »
Den er syg den her blog !!
Logged
Anderson08
Ynglingespiller
Offline
Sv: '41' Partenopei
«
Svar #229:
27 Jun 2009, 20:54 »
Håber på Silva, men efter min mening vil den mest realistiske være Juan Mata
Logged
Manchester United FC
Always in my heart
sindsygt
Gæst
Sv: '41' Partenopei
«
Svar #230:
27 Jun 2009, 21:29 »
Kommer der en update om, hvem spilleren er i aften?
Logged
Newton Heath
Manager
Offline
Sv: '41' Partenopei
«
Svar #231:
27 Jun 2009, 21:40 »
Mange tak for bidragene!
sindsygt, updaten kommer garanteret inden jeg går i seng, dog kan det godt blive meget sent. Omkring midnat sandsynligvis...
Logged
Newton Heath
Manager
Offline
Sv: '42' Partenopei
«
Svar #232:
27 Jun 2009, 23:01 »
DAVID SILVA KLAR TIL DE LYSEBLÅ
•
Helt som forventet præsenterede Heinz Hermann sidst i august sit sidste indkøb, da han præsenterede den spanske landsholdsspiller David Silva, tidligere fra Valencia.
•
DYR DRENG (23/8-13)
Heinz Hermann præsenterede med en god uge inden lukketid et nyt indkøb, og ingen mindre end David Silva skal i fremtiden spille i den lyseblå Napoli-trøje. Fansene stod i stride stimer uden for anlægget for at møde Silva og skrive autografer med den nybagte Napolistjerne. David Silva er anset som en verdens bedste teknikere, og for hans evner måtte Heinz Hermann også slippe en god slik.
290.000.000 kroner lød prisen nemlig på, og næst efter Dave Vallejo er han klubbens dyreste spiller nogensinde. Det største problem i forhandlingerne var kontraktlængden. Mens Silva mente at han skulle have tre år i første omgang, var Napoli klar til at give ham fem år, og derfor besluttede man sig for at mødes på midten, og underskrive en 4 årig kontrakt med den 27 årige midtbanespiller.
DAVID SILVA
Logged
SebastianLyngsøe
Gæst
Sv: '41' Partenopei
«
Svar #233:
27 Jun 2009, 23:02 »
Fantastisk indkøb! Elsker de korte updates, og det må gerne bibeholdes.
Logged
Anderson08
Ynglingespiller
Offline
Sv: '42' Partenopei
«
Svar #234:
27 Jun 2009, 23:05 »
Mega niice, kan godt li det blev David Silva
han er jo GAAAL
KIU!
Logged
Manchester United FC
Always in my heart
sindsygt
Gæst
Sv: '42' Partenopei
«
Svar #235:
27 Jun 2009, 23:17 »
Nice køb! Han bliver vigtig og utroligt du kan få ham, og at han vil til klubben!
KIU!
Logged
Newton Heath
Manager
Offline
Sv: '43' Partenopei
«
Svar #236:
27 Jun 2009, 23:36 »
DEN ITALIENSKE SUPERCUP
•
Som vinder af pokalturneringen skulle vi i år spille Super Cup, og det imod ligaens vinder AC Milan. Milaneserne var storfavoritter, og det bidrog hjemmebanefordelen til.
•
TO INDKØB I HOVEDROLLER (26/8-13)
AC MILAN 2:3
NAPOLI
0:1 WIJNALDUM, Georgino '27
1:1 KEIRRISON '30
1:2 HOARAU, Guillaume '37
2:2 KEIRRISON '58
2:3 SILVA, David '70
Super Cup kampen er altid startskuddet for den italienske sæson, og mange fans i hele Italien sætter sig til at se den. Derfor er der god prestige i en sejr, og det var begge hold uden tvivl opsatte på.
Om ikke andet var begge hold uden tvivl med til at skabe en fantastisk kamp, som mange fodboldfans også vil se på DVD i fremtiden. Allerede fra starten væltede chancerne ind, og især Napoli havde med den offensive trekløver Silva, Dzagoev og Vallejo masser at byde på. Efter 27 minutter var sidstnævnte i fokus, da han skabte en chance ved at spille bolden skrådt bagud til Wijnaldum. Hollænderen satte en følt inderside på og bragte os mod forventningerne foran. Dog havde vi knap fået armene ned igen inden en storspillende Keirrison udlignede efter flot opspil af Pato. Syv minutter senere kom vi dog igen foran, denne gang ved den nye mand Guilaume Hoarau, som fik pladsen i angrebet fra start. Hoarau's mål var symptematisk for hans spil på hovedstød.
I anden halvleg skulle spillet forbedres yderligere for at holde føringen, og det gjorde vi rigtig fint. Alligevel kunne Keirrison et lille kvarter inde i anden halvleg fejre endnu en scoring, da han efter en flot dribling passerede Navarro uden de store problemer. Trods den lige stilling spillede begge holdene hårdt på, og havde flere tilbud. Med tyve minutter igen kom kampens endelig, da David Silva fra kanten af feltet skruede bolden udenom Craig Gordon i målet. Det flotte mål cementerede en god finale, og sikrede os årets første trofæ.
A PROFILE: DAVE VALLEJO
Logged
Newton Heath
Manager
Offline
Sv: '44' Partenopei
«
Svar #237:
28 Jun 2009, 00:05 »
UNGARSK HOLD I EURO CUPPEN
•
I Euro Cuppen trådte vi ind i fjerde kvalifikationsrunde, og her ventede ungarske Debrecen, som skulle slås komfortablet, hvis der skulle være nogen mulighed for at nå langt i årets Euro Cup.
•
NO PROBLEMS (30/8-13)
NAPOLI
3:0 DEBRECEN
1:0 HOARAU, Guilaume '54
2:0 FOTI, Salvore '57
3:0 HOARAU, Guilaume '78
Som forventet havde vi ingen problemer med at spille os videre fra de to kampe mod det ungarske mandskab Debrecen. Den første kamp skulle spilles på San Paulo, og chokket var ved at indfinde sig. Ti minutter inde i anden halvleg var det endnu ikke lykkedes at scorer, og bolden ville bare ikke ind. Lige indtil den nye angriber, Hoarau dukkede op og sparkede føringen ind. Få minutter senere øgede Salvatore Foti efter glimrende sammenspil mellem ham og Dzagoev. Kampen, og reelt også det samlede opgør, blev lukket da Hoarau blev dobbelt målscorer med et imponerende hug fra distancen. Franskmanden har oplevet en rigtig god start i klubben, og fortsætter han i denne dur kan han blive en vigtig mand i jagten på Champions League.
DEBRECEN 0:1
NAPOLI
0:1 IVANOV, Ivan '37
Efter 3-0 sejren i egen hule var returopgøret bare udset til at skulle køres hjem nede i Ungarn. Reserverne blev sendt derned, og en af dem scorede. Forsvarsspilleren Ivan Ivanov, med det i øvrigt klingende navn, headede nemlig kampens enlige mål ind, i et opgør, hvor Debrecen havde givet op, og Napoli så frem imod næste runde. Kampen endte 1-0, og dermed gik vi samlet videre med 4-0. Hvem der nu venter bliver spændende et se.
A PROFILE: DARIO VENITUCCI
Logged
Newton Heath
Manager
Offline
Sv: '45' Partenopei
«
Svar #238:
28 Jun 2009, 00:37 »
PLACERET I EURO CUP GRUPPE E
•
Napoli er blevet placeret i Euro Cuppens gruppe E, som udover Napoli består af det ukrainske Dnipro, tyske Wolfsburg og ikke mindst danske Aab. To hold går videre, og derfor ligner det en ekspeditionssag for Partenopei.
•
TRE VIDT FORSKELLIGE KLUBBER (6/9-13)
NAPOLI
WOLFSBURG
DNIPRO
AAB
Napoli selv kommer fra første seedningslag, og derfor var der på forhånd ikke lagt op til nogen 'skrækmodstander' i gruppespillet.
Fra andet seedningslag kom Wolfsburg, og det må siges at være godt nok, da klubber som Tottenham, Galatasaray og Bordeaux ligeledes befandt sig i dette lag. Wolfsburgs tager udgangspunkt i en god defensiv, med stjernen Diego Benaglio på mål. De må betragtes som gruppens næstbedste hold, og ligeledes favoritter til at gå videre.
Dnipro kom fra tredje seedningslag, og selvom truppen er ukendt består den af en god talentmasse af ukrainske spillere, som alle gerne vil have deres endelig gennembrud. Det kan de få muligheden for her, og der er ingen tvivl om at de for så vidt muligt vil gribe den.
Fra det nederste seedningslag kom det danskehold Aalborg BK eller Aab. Holdets absolut eneste stjerne er angriberen Ronnie Schwartz som har et glimrende niveau til toppen. Derudover lever Aab på kontrafodbold, og skal de avancere skal de have store succes med netop det.
Programmet ser således ud: Aab(U), Wolfsburg(H), Dnipro(U), Aab(H), Wolfsburg(U) og Dnipro(H).
Logged
Anderson08
Ynglingespiller
Offline
Sv: '45' Partenopei
«
Svar #239:
28 Jun 2009, 00:52 »
OKay gruppe, men der skulle ikke være de store problemer så vi satser på at se dig efter gruppespillet
Logged
Manchester United FC
Always in my heart
Sider:
1
...
14
15
[
16
]
17
18
...
28
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
=====> Blogkonkurrencen 2025
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »