home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
06 Jan 2025, 20:57 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
01 Jan 2025, 09:52 hoeven Træningsbanen En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere: 23502
  0 Brugere, 1475 Gæster Online.

Indlæg: 1133002 over 31385 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  FM2009
| | | |-+  Kategori: Klubsøgning og -erfaring FM2009
| | | | |-+  Sten eller træ?
0 Brugere og 18 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: 1 [2] 3 Udprint
Forfatter Emne: Sten eller træ?  (Læst 7262 gange)
DavidMadsen
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #15: 25 Dec 2008, 19:58 »

Jeg må sgu indrømme, at jeg er en mellemting. Jeg vælger ofter oprykkere til de bedste rækker, eller dårlige hold i de bedste rækker. Også midterhold..

Men samtidigt, er jeg både til champagne bold, og noget fattigrøvs bondebold.
Logged

Newton Heath
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #16: 25 Dec 2008, 20:07 »

Jeg har det helt på samme måde, det er sjovt at tage et midterhold og så gøre dem store - hvis man kan sige det sån? :-)
Har haft stor succes med Rennes fra Ligue 1, hvor jeg vandt mesterskabet i tredje sæson, se sådan noget er sjovt! Man skal være et hold hvor der ikke forventes titler hver sæson, men så når det lykkedes er det jo super fedt.

Du fik også gode betingelser da du valgte Frankrigs dejligste klub.

Sten
Ja, jeg har ikke så meget at være i tvivl om her. Jeg må bare indrømme at jeg hverken har tålmodiheden, eller tiden til at bringe et LLM hold til tops. Jeg er som regel heller ikke rent sten da jeg godt kan lide at spille med hold fra midten af rækken. Men hvis jeg skal spille med enten storhold eller LLM hold, bliver det helt klart førstnævnte. Jeg har et par gange forsøgt mig et spille med LLM hold, og det er aldrig gået godt. En enkelt gang er det lykkedes mig at rykke op, men da jeg indså at jeg skulle rykke op fire til fem gange mere, blev jeg hurtigt træt af spillet. På den anden side kan jeg dog også risikere at gå fast hvis jeg vinder det hele. Når der ikke er mere at vinde, synes jeg at spillet bliver uinteressant, og kedeligt. Derfor må jeg erklære mig for en sten.
Logged

NoahDK
Lilleputspiller
*

Offline Offline


 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #17: 12 Jan 2009, 22:20 »

Jeg har altid spillet med de store hold, med et par enkelt smuttere til dem der ligger lige under toppen. Men nu har jeg prøvet det på alle leder og kanter og er derfor røget helt over i den anden grøft/andet træ.

Er lige begyndt med Bradford i League 2. Dog er det et af de bedre hold i ligaen men når man kommer fra de store klubber med transfer budgetter på flere hundrede millioner er det lidt sjovt at prøve kræfter med et transferbudget på 700.000 kr.

Indtil videre er det ganske fornøjeligt - dog er jeg kun en ½ sæson inde i 1. sæson. Håber snart at jeg finder den rigtige taktik for mit hold smider rigtig mange point i de sidste 10 minutter af kampen. I de sidste 5 kampe har jeg spillet 4 uafgjorte - alle modstandernes mål er scoret efter vi har passeret 80 min.

To sum it up - jeg er en træmand
Logged

superpew
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #18: 12 Jan 2009, 22:25 »

Tror aldrig nogensinde jeg har spillet med et mesterhold.. Måske man burde prøve det? Opstemt

LLM ftw!
Logged

Batistuta
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline

 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #19: 12 Jan 2009, 22:31 »

Synes det er sjovt at rykke op med et hold, men når det er fuldført bliver det altid kedeligt når man ikke kan styrke ens hold ordentligt og man skal bruge mange sæsoner på at rykke videre op. Plus jeg synes det er meget sjovere at spille med de spillere man kender. 

Sten...
Logged

Oester30
Ynglingespiller
***

Offline Offline


 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #20: 12 Jan 2009, 22:48 »

Jeg har stor respekt for dem der spiller LLM, men det er desværre ikke helt mig.

Jeg har prøvet det flere gange, men jeg har aldrig haft succes nok til at bevare gnisten. Jeg tror, som mange andre, at jeg mangler tålmodigheden. En enkelt gang har jeg - i FM 07 - haft rimelig succes med et svensk hold fra næstbedste række, og nået videre fra CL-gruppespillet. Dette er til gengæld et af de bedste spil jeg nogensinde har haft kørende, og at have succes på den måde, er langt større end at spadsere gennem CL med et favorithold Wink
Mit svar kan derfor ikke blive helt entydigt, men må vælge Sten, da det er her jeg oftest begår mig..
Logged

Øster af navn
Øster af gavn

"Vores mentalitet - jeres misundelse"

BuLa
Ynglingespiller
***

Offline Offline

 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #21: 15 Jan 2009, 13:46 »

Træ helt klart

De store hold i de store ligaer ser jeg, med al respekt, simpelthen ikke som en udfordring. Økonomien er super og truppen er allerede tilnærmelsesvis perfekt.

Jeg har haft to lange spil i Fm 09; Cisco Roma og AFC Wimbledon.. Ligger med begge hold og roder rundt i midten/toppen af hhv. serie a og Pl.. Men for satan, der har også taget nogle timer/dage/uger Peace

Ang. spørgsmålet om oprykning eller mesterskab er fedest, så synes jeg faktisk er oprykningerne er fedest, fordi man kommer til, at spille på et helt andet niveau, får langt højere reputation og derfor bedre spillere.

Skal jeg spille med et hold i den bedste/næstbedste række, skal det være en klub med lorte økonomi, så det virkelig er taktikken der tæller  Cool

Sjov tråd! Thumbs Up
Logged

andersfa123
Gæst
 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #22: 15 Jan 2009, 14:25 »

Helt LLM hvis jeg skal vælge imellem de to sværhedsgrader. Men jeg spiller mest med midterhold. Altså ikke topholdene eller bundholdene, men f.eks et hold som Aston Villa ville jeg sagtens kunne finde på at spille med.
Logged

JKJ
Gæst
 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #23: 15 Jan 2009, 14:33 »

100% sten... Jeg har ikke tiden til at spille så meget FM som tidligere, derfor søger jeg det sikre. Dvs et hold der allerede er i toppen, ikke skal have skiftet 11 mand ud hver sæson og hvor man ikke skal lede med lys og lygte for de billigste og transferfrie spillere...

Men jeg har enorm respekt for dem der tager de suverænt mindste og dårligste hold og så bare fører dem frem i ligaerne sæson efter sæson, jeg har bare ikke tiden til det...
Logged

ZhotLog
Gæst
 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #24: 15 Jan 2009, 14:54 »

Træ.
Jeg har dog ikke mere tid end den generelle FM-spiller, så min største præstation hidtil, må nok være at føre oprykkere i Blue Square South, England til Coca cola championship. Det er sket to gange, en gang i 07-versionen og en gang i 08-versionen. 09 har jeg faktisk næsten ikke spillet endnu (!). Jeg elsker den engelske LLM-del. Jeg elsker at komme langt i FA-cuppen, tage store skalpe og den vej også tjene penge. I de aller dårligste rækker kan succes i FA-cuppen mangedoble klubbens kapital. Det er for fedt, når det sker. Derudover elsker jeg at lede efter talentfulde spillere, der er frie på markedet.
Logged

DNE
Landsholdsspiller
******

Offline Offline

 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #25: 15 Jan 2009, 14:57 »

Træ, ingen tvivl der, jeg elsker de store udfordringer, og det at skulle bygge noget op fra bunden. Faktisk er det ikke sjældent, at jeg faktisk mister lysten til et spil, når først jeg er rykket op i den bedste række, og har etableret mig der. Så begynder alle de spændende opgaver i de lavere rækker at rykke mere i mig, end det spil, hvor det så småt "bare" er ved at være et spørgsmål om at pege på de spillere man gerne vil have til klubben, og så ellers trykke continue indtil mesterskabet er i hus (jeg ved godt det kræver lidt mere at vinder mesterskaber, selv med topholdene, men overdrivelse fremmer forståelsen).

Personligt finder jeg en langt større tilfredsstillelse ved at rykke op med en nedrykningskandidat, end ved at vinde the doubble med et hold, som allerede fra starten er oplagt kandidat til titlerne. Mine spil skrider så måske også lidt langsommere frem end andres, men hva', jeg har ikke travlt, der er næsten et år til FM2010 udkommer  Smiley
Logged

Jookoko
Juniorspiller
**

Offline Offline

 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #26: 15 Jan 2009, 15:10 »

Sten - på den gode måde...Wink

Jeg starter som regel altid med Chelsea, da det er holdet, men jeg kører ret tit hurtigt død i det.

Jeg kan godt lide holdene under toppen. Mine favoritter er blandt andet Hoffenheim, Portsmouth og QPR. Kan godt være holdet ikke er i toppen, men man har lidt penge at lege med.

Grunden til jeg ikke magter LLM hold er, at jeg ikke har tiden til det. Men synes det er fedt dem der sætter sig ned og får taktik og alt til at spille i de helt lave ligaer!
Logged

*** Blue Is The Colour ***

Mathies
Lilleputspiller
*

Offline Offline

 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #27: 18 Jan 2009, 09:24 »

Er selv en blanding , kan godt lide at spille med "de sovende kæmper" som Leeds , en klub der har navnet men ingen penge eller QPR som er lige omvendt ... navnet er der ingen der kender, men penge har de nok af Opstemt

ellers laver jeg gerne et save hvor jeg starter uden job Opstemt

de eneste "sten" jeg har spiller med er FCK og Juventus... andre storeklubber siger mig ikke rigtig noget Smiley
Logged

Matigol
Landsholdsspiller
******

Offline Offline

 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #28: 18 Jan 2009, 11:24 »

Sten Eller træ
Jeg vil nok sige Sten & træ.. Jeg har liget spillet et save hvor jeg fik Wycombe op i Premier League. Men nu har jeg et save med Man City. Så jeg vil sige en god blandig, så gør det spillet sjovt.
Logged

Batistuta
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline

 
Sv: Sten eller træ?
« Svar #29: 18 Jan 2009, 11:37 »

Helt LLM hvis jeg skal vælge imellem de to sværhedsgrader. Men jeg spiller mest med midterhold. Altså ikke topholdene eller bundholdene, men f.eks et hold som Aston Villa ville jeg sagtens kunne finde på at spille med.

Så er du vel også sten og ikke træ?
Logged

Sider: 1 [2] 3 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010