home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
06 Jan 2025, 20:57 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
01 Jan 2025, 09:52 hoeven Træningsbanen En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere: 23502
  1 Bruger, 1313 Gæster Online.

Indlæg: 1133002 over 31385 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  Barcelona - Med jer på råd!
0 Brugere og 34 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] 2 3 ... 6 Udprint
Forfatter Emne: Barcelona - Med jer på råd!  (Læst 14784 gange)
BlaZZo
FmFreaks' Venner
*

Offline Offline

 
Barcelona - Med jer på råd!
« : 18 Sep 2008, 18:10 »

Dette er ingen normal blog. Har bare valgt at skrive lidt om mit lille spil her med Barcelona. Forhåbenlig det sidste inden FM09. Jeg spiller med Roolands update. Der vil ingen billeder komme, kun SS af spillet.

I denne blog kunne jeg godt tænke mig at få jer med på råd til indkøb og salg. IRL har Barcelona jo virkelig skiftet ud på holdet, spillere som Ronaldinho, Zambrotte og Dos Santos er smuttet. Alves, Hleb, Toure og Keita er bla kommet til, jeg synes alligevel der mangler noget på dette Barca hold.

Ved næsten alle mine FM spil så køber og sælger jeg næsten aldrig noget i det første halve år, de spillere der er får chanen. Jeg er noget til 23-12 og min ideal opstilling er:




Top 5 i La Liga efter 17 kampe:
1) Barcelona 46
2) Real Madrid 39
3) Sevilla 34
4) Valencia 32
5) Gefate 31

Er videre i Champions League hvor Arsenal venter i næste runde.

Jeg kunne godt tænke mig en venstre kant og en backup til Alves på højre back. Kunne godt tænke mig i kom med nogen gode råd som passer til den "nye" Barca ånd!
« Seneste Redigering: 22 Sep 2008, 07:18 af BlaZZo » Logged

Chelsea FC - Champions League vinder 2011/12.
Velkommen til Hazard.


thomasmoll
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #1: 18 Sep 2008, 18:18 »

Antonio Barragan kunne være en mulighed som backup til Daniel Alves.
Diego Capel eller Cazorla som venstre-fløj.
Ellers lyder det spændende med en utraditionel blog, selvom klubvalget ikke er helt i top.
Logged

-RVM-
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline

 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #2: 18 Sep 2008, 18:19 »

lyder spændene Smiley med hensyn til din venstre kan kan jeg varmt anbefale Matias Fernandez, han plejer at være en klasse spiller på den position Thumbs Up
Logged

Rooland
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #3: 18 Sep 2008, 19:02 »

Jeg syntes dette vil passe bedre ind i "blog light" eller "fortæl om dit spil tråden" Smiley

Kan anbefale dig at bruge Caceres eller Marquez istedet for Pique det første år Smiley
Og give fløjene 1 pil ind mod targetmanden, samt sætte en pil fra den højre MC der skal gå op i mod der hvor en OMC ville lægge Smiley
« Seneste Redigering: 18 Sep 2008, 19:12 af Rooland » Logged

BlaZZo
FmFreaks' Venner
*

Offline Offline

 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #4: 18 Sep 2008, 19:32 »

Du har ret Rooland. Den burde nok ligges et andet sted.

Pique har spillet til 7.10 og lavet 3 mål. Puyol har 6.87 og lavet 1 mål. Så måske er det Puyol der skal en tur på bænken. Indtil videre gør de det begge okey. Så tror bare jeg beholder dem.

Har også spillet med pile ind mod angriberen, det er forskelligt hvad jeg gør. Både Iniesta og Xavi har begge offensive i mentalitet. Men kan godt være jeg prøver mig frem.

Jeg ser på spillere imorgen.
Logged

Chelsea FC - Champions League vinder 2011/12.
Velkommen til Hazard.


Rooland
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #5: 18 Sep 2008, 19:36 »

Du har ret Rooland. Den burde nok ligges et andet sted.

Pique har spillet til 7.10 og lavet 3 mål. Puyol har 6.87 og lavet 1 mål. Så måske er det Puyol der skal en tur på bænken. Indtil videre gør de det begge okey. Så tror bare jeg beholder dem.

Har også spillet med pile ind mod angriberen, det er forskelligt hvad jeg gør. Både Iniesta og Xavi har begge offensive i mentalitet. Men kan godt være jeg prøver mig frem.

Jeg ser på spillere imorgen.

Pile op fra backsne vil også virke fremragende Smiley

Men held og lykke med Barca  Thumbs Up
Logged

mymh
Lilleputspiller
*

Offline Offline

 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #6: 18 Sep 2008, 23:53 »

Har i mit barcelona spil, i 2011 Nani på fløjen, men det kun med 8.0.2 opdateringen, han gør det super godt =)

Ved ikk hvordan han er med roolands, da jeg ikke har særlig god tid til at spille mere.
Logged

Metsu1
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #7: 19 Sep 2008, 08:35 »

Messi på venstre - Hleb på højre og Henry på bænken, hvis du spørger mig  Peace

Skal du ud at købe lidt ind, vil jeg også anbefale Barragan til højreback-pladsen.
Logged

BlaZZo
FmFreaks' Venner
*

Offline Offline

 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #8: 19 Sep 2008, 17:53 »

Metsu1:
Det er en mulighed på Messi på venstre, det skal prøves. Så må Henry og Hleb kæmpe om højre kanten.

Nani er pt ikke en spiller jeg vil have, måske lidt senere i spillet men ikke på nuværende tidspunkt. Først og fremmest går jeg efter spanske spillere.

PT har jeg kig på følgene:

Højre back:
Belleti, den tidligere Barca spiller er på 2.holdet i Chelsea. En rutineret mand som kan være backup for Alves. Billig!
Miguel, en fornuftig højre back, men nok for "god" til at være backup til en mand som Alves. Kan være han bliver for dyr.
Som Metsu1 anbefaler, Barragan. Vælger at se ham lidt an. Er ikke fast mand i Deportivo. Ville være okey som reserve.

Indtil videre er planen at gå efter Belleti.

Kantspiller:
Carlos Vela, en ung gut. Vil være tilfreds med at være reserve og kan være fremtidens spiller. Bliver måske for dyr.
N´Zogbia. Har set ham lidt an, også en ung spiller på kun 21. Har fremtiden foran sig og er også villig til at være backup.
Fernandez. Alle kender ham og ved hvad han kan. Er det "oplagte" valg. Men måske for kedeligt at tage ham ?
Di Natale. Ville være et frækt køb. En spiller med en del rutine og skal være fast.

Kunne godt tænke mig en spansk kantspiller, men har iøjeblikket kun set på disse 4. Vela er mit 1.valg.

Så har jeg budt 75mill dkr på Zapater, så skulle min midtbane være dækket ind hvis der kom skader.

Logged

Chelsea FC - Champions League vinder 2011/12.
Velkommen til Hazard.


TNT
Ynglingespiller
***

Offline Offline


 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #9: 19 Sep 2008, 18:39 »

Jeg synes nu ikke, at det bør være placeret anderledes. Det er trods alt et emne, hvor du beretter om dit savegame, hvorfor den ligger passende. Er helt vild med selve idéen, hvor vi kan komme med input til spillerindkøb, da det også giver læseren nogle små opgaver undervejs, godt tænkt! Held og lykke med de catalanske giganter...
Logged

BlaZZo
FmFreaks' Venner
*

Offline Offline

 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #10: 20 Sep 2008, 09:07 »

Mange tak TNT. Indtil videre går det jo ganske udmærket, endda uden indkøb.

Har pt 17 kampe ubesejret i det spanske. Jeg er kommet til den 21 januar og transfer vinduet lukker snart. Eneste indløb der er lavet er, Zapater for 75mill dkr. Både Keita og Toure er til African Nations Cup, de er begge defensive spillere, så havde brug for endnu en der.
Etoo er også rejst for at spille ANC.

Indtil videre i januar er det ikke gået så godt i La Liga, uafgjort hjemme mod Sevilla med 2-2 og 1-1 ude mod Sporting. I pokalen vandt jeg samlet med 4-2 mod Mallorca. I næste runde venter Real Madrid.

Jeg er stadigvæk vild med at få Belleti som backupen på højre backen, men Chelsea vil sgu ikke slippe ham, med mindre jeg ligger en god slat penge. Messi har skuffet mig meget, har, som Metsu1 foreslog, sat ham hen på venstre kanten. Men ikke med det store held, i 23(5) kampe har han lavet 1 mål og lagt op til 7. Havde regnet med mere. Derfor kunne jeg godt bruge endnu en kantspiller, som måske både kunne spille højre og venstre.

I et tidligere indlæg har jeg nævnt nogen spillere til kantpladsen, hvem burde jeg købe af dem i følge jer ? Hvem passer bedst i den nye barca stil ?

I ligaen er Real Madrid kommet lidt tættere på efter jeg kun fik 2 point ud af 6 mulige. Real Madrid er nu 6 point efter.

Stillingen efter 20 kampe:

http://img216.imageshack.us/my.php?image=barca20mk8.jpg
Logged

Chelsea FC - Champions League vinder 2011/12.
Velkommen til Hazard.


Rooland
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #11: 20 Sep 2008, 10:01 »

Underligt at Messi og Puyol ikke fungerer for dig? Kan det være du spiller en anderledes 4-3-3? For Messi er altid suveræn på højrekanten med en pil op mod en angriber som skal være sat som targetmand Smiley Og hvis man sætter "fri rolle" til under hans personlige indstillinger så gør han det bare endnu bedre Smiley
Logged

BlaZZo
FmFreaks' Venner
*

Offline Offline

 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #12: 20 Sep 2008, 11:28 »

Jeg har ikke min enlige angriber som targetman. Har både overvejet det, og også tænkt på at gøre Messi til en fri Rolle på kanten. Har bare ikke set nogen grund til at skifte, da det kører så godt. Desværre har jeg lige tabt min første kamp i 20 kampe mod Bilbao med 1-0 på udebane. De seneste resultater:

Barca - Real 2-1 (Cup)
Atletico Madrid - Barca 0-3 (Liga)
Real - Barca 1-2 (Cup)
Barca - Deportivo 1-1 (Liga)
Bilbao - Barca 1-0 (Liga)

Real Madrid har hentet lidt ind på mig, nu er der kun 3 point ned til dem. Transfer vinduet er også lukket og der blev ikke købt andre end Zapater.

Næste kamp: Barcelona - Arsenal i Champions League

I pokalen venter Valencia i semifinalen.
Logged

Chelsea FC - Champions League vinder 2011/12.
Velkommen til Hazard.


BlaZZo
FmFreaks' Venner
*

Offline Offline

 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #13: 20 Sep 2008, 13:15 »

Der var ikke købt specielt ind til resten af sæsonen, det skal nu vise sig om det er det rigtig valg. Der ventet nogen hårde kommende måneder hvor La Liga og Champions League skal prøves at vindes. Pokalen er der stadigvæk chance for at vinde, så spørgsmålet er, er truppen stor nok til 3 turneringer ?

Der ventede jo 2 kampe mod Arsenal i Champions League.
Hleb og Henry mødte deres tidligere hold og de gjor det onde ved dem, i første kamp vandt jeg 4-1 på hjemmebane. Her scorede Hleb, Henry, Eto´o og selvmål af Clichy.
Arsenal skulle nu frem på hjemmebane og lave 3 kasser.

Eduardo bragte da også Arsenal i front på Emirates Stadium, Messi og Etoó fik ændre det til 2-1 til Barca i starten af anden halvleg. Arsenal kom tilbage og var foran med 4-2, bla ved mål af Bendtner i det 90min. Henry fik reduceret i overtiden til stillingen 4-3. Gik samlet videre med 7-5.

I kvartfinalen venter Real Madrid

I pokalen kom jeg videre til Finalen, Valencia blev samlet slået med 3-2 og dermed venter Betis.

I ligaen er det blevet til 4 sejre ud af 4 mulige siden sidste update. Malaga, Osasuna, Numancia og Valladolid er besejret.

Så indtil videre er truppen bred nok til alle 3 turneringer!
Logged

Chelsea FC - Champions League vinder 2011/12.
Velkommen til Hazard.


BlaZZo
FmFreaks' Venner
*

Offline Offline

 
Sv: Barcelona - Med jer på råd!
« Svar #14: 21 Sep 2008, 07:21 »

Sæsonen nærmer sig sin slutning og de spændende kampe venter forude.

La Liga:
Der er spillet 3 kampe siden sidst. Ude mod Espanyol blev det til 1-0 på mål af Bojan og hjemme mod pokalfinalisterne, blev det til endnu en 1-0 sejr da Pique scorede.
Det blev også til en 0-0 kamp ude mod Real Madrid. Et resultat jeg er godt tilfreds med.
Se stillingen her:


Pokalen:
Som fortalt sidste gang, så kom jeg jo videre til pokal finalen ved at slå Valencia. Her og min og min modstanders vej til finalen:

4 runde:
Albacete - Betis 0-6
Betis - Albacete 0-3

Ponferradina - Barca 0-4
Barca - Ponferradina 2-1

5 runde:
Barca - Mallorca 2-0
Mallorca - Barca 2-2

Zaragoza - Betis 1-1
Betis - Zaragoza 3-1

Kvartfinale:
Barca - Real Madrid 2-1
Real Madrid - Barca 1-2

Bilbao - Betis 2-1
Betis - Bilbao 2-0

Semifinale:
Valencia - Barca 1-2
Barca - Valencia 1-1

Deportivo - Betis 2-3
Betis - Deportivo 0-0

Finalen spilles den 16/4-2008

Champions League:
Det store spanske brag mellem Real Madrid og Barcelona. Kunne det blive større i en kvartfinale. Hele verden var spændte på udfaldet af dette opgør.

1.kamp:
En meget taktisk kamp for begge mandskaber, det var Real Madrid der skulle mest frem når nu kampen blev spillet på Santiago Bernabéu. Målsætningen ved kampen var at få et udebanemål, men når skudstatistiken viste 6 forsøg på mål, hvor kun 1 ramte kassen, så var der ikke meget at komme efter.
Heldigvis var Real Madrid spillerne ikke mere skarpe, deres viste 5 skud hvor kun 1 ramte målet. Pepe blev kåret til MOM i det kedelige 0-0 opgør.

2.kamp:
Det var 2 helt andre mandskaber der kom ud til denne kamp, Real Madrid fik lagt et stort pres i starten og kom også foran på et landskudsmål af Van Nistelrooy. Nu var jeg tvunget frem på banen, der skulle 2 scoringer til for at gå videre til semifinalen. Kampen gik til halvleg med 0-1 til Real.
Derfor blev der ændre til en 4-4-2 hvor Hleb blev taget ud og Henry i front sammen med Etoó. Der kom ikke så meget ud af de 2 på toppen så Bojan kom ind efter 61.minutter, ud måtte Etoó gå.

Og netop Bojan lagde op til Henry´s mål til 1-1 efter 71.minutter. Nu var kampen igen meget åben. Efter målet kom der mere pres for hjemmeholdet, og det lykkes da også Pique at komme på måltavlen i det 79.minut ved at scorer på hoved efter hjørnespark. Kampen endte med 2-1 og Chelsea venter nu i semifinalen.

Overblik over Barca - Real Madrid kampen:




Logged

Chelsea FC - Champions League vinder 2011/12.
Velkommen til Hazard.


Sider: [1] 2 3 ... 6 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010