Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
06 Jan 2025, 20:57
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
01 Jan 2025, 09:52
hoeven
Træningsbanen
En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere:
23502
0 Brugere, 1439 Gæster Online.
Indlæg: 1133002 over 31385 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
Newcastle United - Udefeated in November
0 Brugere og 12 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
[
1
]
2
Forfatter
Emne: Newcastle United - Udefeated in November (Læst 5514 gange)
Newcastle
Landsholdsspiller
Offline
Newcastle United - Udefeated in November
«
:
06 Sep 2008, 19:56 »
Newcastle United - Chaos reigns
Overskriften siger det hele. Ordet kaos beskriver bedst af alt hvad det er der forgår i Premier League klubben Newcastle i disse uger. Kevin Keegan er udvandret for anden gang i karrieren, stærkt utilfreds med klubejer Mike Ashley og sportsdirektør Dennis Wise, der ifølge Keegan har købt spillere bag hans ryg og ligeledes forsøgt at sælge spillere som Michael Owen og Joey Barton.
Kevin Keegan igen en færdig mand i Toon
Keegans afgang har medført massive fan protester og trusler om boykot at holdets kampe samt køb af merchandise. Selv er klubben meget fåmeldt, der er ingen der udtaler sig om situationen eller om en evt. afløser for Keegan. Rygterne siger at Ashley er på Babados på drukferie, hvilket blot har gjort den allerede hårdt prøvede Toon Army endnu mere vred.
Men de nyeste rygter fra det nordlige England vil mene at Mike Ashley godt er klar over at klubben er tabt for hans vedkommende og at han nok næppe nogensinde får fansenes tillid igen. Derfor skulle han forhandle med en mulig køber. Klubben er linket til både købere fra Indien og Dubai, men også en dansk køber skulle være interesseret i klubben, hvem det er, er der dog ingen der ved.
Fælles for alle de potentielle købere, er at de vil forsøge at få Alan Shearer tilbage til Newcastle, som manager vel og mærke, noget Mike Ashley ikke kunne, hverken da han i vinters fyrede Sam Allardyce eller da han lod Keegan gå. Men måske en rig udenlandsk ejer har mere held med det. Situationen er i hvert falde alt andet end holdbar i Newcastle og en ny ejer vil få rigeligt at se til med at genopbygge fansenes tillid, samt finde en manager der vil være den 6 manager i Newcastle på 3 år.
«
Seneste Redigering: 27 Sep 2008, 11:00 af Newcastle
»
Logged
Yoggidk
Gæst
Sv: Kaos!
«
Svar #1:
06 Sep 2008, 20:03 »
Kan ikke lide din grafik. Specielt ikke banneret... Ellers er det vel flot skrevet, og jeg vil kigge forbi de næste par updates, og se om det er noget ved...
Logged
Katanka
Freelance Grafiker
Offline
Sv: Kaos!
«
Svar #2:
06 Sep 2008, 20:34 »
Citat af: Yoggidk 06 Sep 2008, 20:03
Kan ikke lide din grafik. Specielt ikke banneret... Ellers er det vel flot skrevet, og jeg vil kigge forbi de næste par updates, og se om det er noget ved...
Nu er det jo ikke alle som er lige gode til grafik, så den løsning som er her syntes jeg er cool.. Jeg kan godt lide den.. Men klø på og gør Toons "berømte" igen.
Logged
Møller
Gæst
Sv: Kaos!
«
Svar #3:
06 Sep 2008, 20:37 »
Jeg hopper på katankas vogn og vil sige det er en fin simple og flot løsning.
God start og lad os så få noget mere
Logged
TNT
Ynglingespiller
Offline
Sv: Newcastle United - Chaos reigns!
«
Svar #4:
07 Sep 2008, 14:19 »
Lækkert med en blog om Newcastle. De er altid garant for et godt spil i Football Manager, og så råder holdet over nogle rigtig spændende navne. Det bliver interessant at se, hvad du kan gøre med dem.
Held og lykke!
Logged
Newcastle
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Newcastle United - Chaos reigns!
«
Svar #5:
07 Sep 2008, 18:01 »
Newcastle United - Official statement
Lørdag den 7 juli 2007.
Newcastle United kan bekræfte at Mike Ashley har solgt alle aktiviteter i Newcastle til Michael Søgaard for et endnu ukendt beløb. Mike Ashley ønsker at takke for sin tid i klubben, men også at tilkendegive at det var tid til at komme videre efter den seneste tids tumult. Mike Ashley ønsker yderligere igen at slå fast at klubben gjorde alt for at beholde Kevin Keegan, men at Keegan ikke ønskede at blive.
Ny mand i den fine stol er Michael Søgaard. Danskeren der for 2 måneder siden solgte sit investeringsfirma MS invest, er god for mere end 28 mia kroner og klart blandt de absolut rigeste mænd i hans hjemland.
Michael Søgaard udtalte følgende efter fredagens handel:
Med dette køb vil jeg gerne slå fast at jeg på ingen måde vil sammenlignes med hverken Freddie Shepherd eller Mike Ashley. Alle klubejere har ambitioner, det har jeg også, og de er store. Jeg har været i Newcastle fan i 14 år og for mig er det en drengedrøm der går i opfyldelse nu.
Det er vigtigt at slå fast at man ikke må forvente mirakler med det samme, vi har en stor opgave foran os med at genskabe tilliden mellem ledelse, trænerstab, en ny manager, spiller og ikke mindst fans, dette er vores absolutte første prioritet.
Michael Søgaard - Ny Newcastle ejer
Vi er allerede i gang med at finde personer som skal hjælpe med den daglige ledelse af klubben, herunder også en ny manager. Ligeledes har vi valgt allerede fra dags dato at tynde meget ud i vores U18 trup, det skyldes at vi ikke vil have en U18 trup, bare for at have den, vi vil have en U18 trup som udviklingstrup for unge talenter, som skal hentes til fra hele verden.
Ligeledes vil vi arbejde hårdt på at skabe et samarbejde med andre klubber om talentudvikling og PR værdier. Generelt set vil vi fortsætte med at holde en sund økonomi i klubben, uden at det dog skal stå i vejen for de indkøb vores ny manager vil lave, jeg kan forsikre dem om at der vil stå rigeligt med midler til brug for en ny manager og at der vil komme nye ansigter til i løbet af de næste 2 måneder.
Vi forventer at holde pressemøde omkring ny manager og sportsdirektør i løbet af den næste uge.
Newcastle United har også opsagt samarbejdet med sportsdirektør Dennis Wise, der følger Mike Ashley ud af klubben.
«
Seneste Redigering: 09 Sep 2008, 20:26 af Newcastle
»
Logged
Newcastle
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Newcastle United - Chaos reigns!
«
Svar #6:
09 Sep 2008, 14:27 »
Newcastle United - New faces
Tirsdag den 10 juli 2007.
Rob Lee og Alan Shearer i spidsen for Newcastle
Newcastle United har i dag med øjeblikkelig virkning ansat Alan Shearer og Robert Lee som nyt træner team i klubben. Begge tiltræder på en 2 årig kontrakt. Begge har tidligere spillet i Newcastle, Rob Lee fra 1992 til 2002 og Shearer fra 1996 til 2006.
Begge ser frem til den nye udfordring og til at føre Newcastle mod toppen af engelsk fodbold. Udnævnelsen af de to kommer næppe som en overraskelse for nogen og alt fokus har været rettet mod at få dem tilbage til klubben, heldigvis krævede det ikke megen overtalelse.
Newcastle har ydermere ansat Les Ferdinand som ny sportsdirektør, han afløser Dennis Wise. Ferdinand vil sarmarbejde tæt med både Shearer og Lee omkring nye transfers og ligeledes omkring talentarbejdet i klubben.
Mens Ferdinand allerede er i gang med at kigge på nye spillere. Så drager Shearer, Lee og resten af holdet til Australien, hvor de skal spille 4 testkampe, modstanderne bliver: Newcastle Jets, Sydney FC, Adelaide United og et endnu ukendt hold. Newcastle skal også spille testkampe mod Deportivo La Coruna, Feyenoord, Parma og Mallorca inden sæsonen sparkes i gang.
«
Seneste Redigering: 09 Sep 2008, 20:26 af Newcastle
»
Logged
Rooland
Manager
Offline
Sv: Newcastle United - New faces!
«
Svar #7:
09 Sep 2008, 18:36 »
Det ser rigtig godt ud, Newcastle
Layoutet er simpelt og updatesne ikke alt for lange, så det bliver nemt og dejligt at læse
KIU
Logged
Newcastle
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Newcastle United - New faces!
«
Svar #8:
09 Sep 2008, 19:33 »
Newcastle United - Spending money
Enzo Maresca - Nu i sort og hvidt
Fredag den 13 juli 2007
Newcastle kunne i dag præsentere 2 nye spillere. Det drejer sig om Enzo Maresca fra Sevilla og Giles Barnes fra Derby.
Maresca er købt til den defensive midtbane, hvor han skal supplere Nicky Butt, Maresca har tidligere spillet i bl.a. Juventus, som han dog forlod da klubben blev tvangsnedrykket til serie b. Siden har Maresca haft stor succes i Sevilla. "Han er en rigtig skraldemand og en vigtig brik på et hvert hold" udtaler sportsdirektør Les Ferdinand, som glæder sig til at se italieneren i aktion.
Det får Les Ferdinand rig lejlighed til når Newcastle de kommende dage spiller testkampe i Australien. Enzo Maresca tog nemlig direkte til Australien og stødte til spillertruppen efter dagens pressemøde. Det anslås at 27 årige Maresca har kostet Newcastle omkring 100 mio kroner.
Giles Barnes fra Derby til Newcastle
Newcastles andet indkøb, Giles Barnes, kommer fra netop nedrykkede Derby hvor han var blandt klubbens absolut bedste spillere. Den 18 årige Barnes beskrives som en hurtig teknisk begavet midtbanespiller, der kan spille både på højrekanten og på den centrale midtbane. Barnes har oprindeligt fået sin fodboldopdragelse hos Nottingham Forest, men skiftede i 2004 til Derby, hvor det hurtigt viste sig at man havde fået fat i et stort talent.
Giles Barnes var jagtet af flere Premier League klubber, men valgte altså Newcastle. Prisen ligger på omkring 50 mio kroner. Barnes har skrevet en 3 årig kontrakt med Newcastle. Modsat Maresca, så bliver Barnes hjemme fra Australien, da han døjer med en skade, som sandsynligvis vil holde ham ude i 3-4 uger endnu.
Newcastle oplyser yderligere at man forventer at tilføje yderligere 2-3 nye ansigter til spillertruppen før transfervinduet lukker i.
«
Seneste Redigering: 09 Sep 2008, 20:25 af Newcastle
»
Logged
Newcastle
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Newcastle United - New faces!
«
Svar #9:
09 Sep 2008, 19:34 »
Citat af: Rooland 09 Sep 2008, 18:36
Det ser rigtig godt ud, Newcastle
Layoutet er simpelt og updatesne ikke alt for lange, så det bliver nemt og dejligt at læse
KIU
Mange tak, kom endelig med ris og ros, har valgt at holde det simpelt, så jeg ikke kører træt i bloggen, fordi der skal laves alverdens grafik.
Logged
Newton Heath
Manager
Offline
Sv: Newcastle United - New faces!
«
Svar #10:
09 Sep 2008, 20:14 »
Hej Newcastle. Vil lige tilføje en kommentar til din fine start på bloggen.
Enkel opsætning der gør det nemt og læse.
Jeg er dog ikke så vild med dine indkøb, men jeg håber du kan overbevise mig om at jeg tager fejl.
Samtidig synes jeg at overskriften i update, er en anelse for stor.
Men ellers godt skrevet og som sagt nem og praktisk opsætning.
KIU og du har mig som fast læser
«
Seneste Redigering: 09 Sep 2008, 20:26 af Newton Heath
»
Logged
Newcastle
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Newcastle United - New faces!
«
Svar #11:
09 Sep 2008, 20:25 »
Citat af: Newton Heath 09 Sep 2008, 20:14
Hej Newcastle. Vil lige tilføje en kommentar til din fine start på bloggen.
Enkel opsætning der gør det nemt og læse.
Jeg er dog ikke så vild med dine indkøb, men jeg håber du kan overbevise mig om at jeg tager fejl.
Samtidig synes jeg at overskriften i update, er en anelse for stor.
Men ellers god skrevet og som sagt nem og praktisk opsætning.
KIU og du har mig som fast læser
Tak for de pæne ord, kritikken er taget til efterretning...
Logged
Newcastle
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Newcastle United - Spending money!
«
Svar #12:
10 Sep 2008, 20:54 »
Newcastle United - Conquering Australia
Fredag den 20 juli 2007
Newcastlespillerne landede i dag i England efter en træningstur til Australien, hvor man mødte fire australske hold: Newcastle Jets, Sydney FC, Adelaide United og Perth Glory. Newcastle havde det ene af deres nye indkøb med, nemlig Enzo Maresca, og Maresca gjorde en rigtig god figur på turen, som endte med 3 sejre og 1 nederlag.
Michael Owen scorede 3 gange i Australien
Først blev navnebrødrene fra Newcastle Jets slået 2-1, Michael Owen scorede det ene, mens det andet mål var et australsk selvmål. I anden kamp var Newcastle oppe mod Sydney FC, også denne kamp vandt Newcastle, denne gang med 2-0, Michael Owen og Fabricio Coloccini scorede målene. I tredje kamp mødte Newcastle Adelaide United i hvad der viste sig at blive en ren walkover, hele 5-1 vandt Newcastle, Ignachio Gonzales lavede 2 mål, Geremi, N'Zogbia og Beye et enkelt hver.
I sidste kamp måtte Newcastle til gengæld se sig slået af Perth Glory med 2-1, Newcastle virkede trætte og uengagerede i kampen, og Michael Owens trøstemål var det eneste der var at glæde sig over. Man kan håbe at indstillingen er anderledes når holdet på tirsdag møder spanske Deportivo La Coruna.
Newcastle ventes i øvrigt at præsentere endnu et spillerindkøb før denne kamp. Spilleren beskrives som et af Europas største talenter på den offensive midtbane med erfaring fra både Champions League, landsholdet og klubfodbold på højt plan. Navnet vil Newcastle dog ikke ud med.
Coloccini skal op mod hans tidligere klub Deportivo
Et overblik over Newcastles preseason program:
Newcastle Jets vs
Newcastle United
1-2
Sydney FC vs
Newcastle United
0-2
Adelaide United vs
Newcastle United
1-5
Perth Glory vs
Newcastle United
2-1
24/7:
Newcastle United
vs Deportivo La Coruna x-x
29/7: Feyenoord vs
Newcastle United
x-x
2/8:
Newcastle United
vs Parma x-x
6/8: Mallorca vs
Newcastle United
x-x
Logged
BlaZZo
FmFreaks' Venner
Offline
Sv: Newcastle United - Conquering Australia!
«
Svar #13:
11 Sep 2008, 06:26 »
Okey Blog indtil videre Newcastle. Savner dog noget skriveri om taktik og holdopstilling. Men det kommer forhåbenligt når vi nærmer os Premier League.
Logged
Chelsea FC - Champions League vinder 2011/12.
Velkommen til Hazard.
Newcastle
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Newcastle United - Conquering Australia!
«
Svar #14:
11 Sep 2008, 10:51 »
Citat af: BlaZZo 11 Sep 2008, 06:26
Okey Blog indtil videre Newcastle. Savner dog noget skriveri om taktik og holdopstilling. Men det kommer forhåbenligt når vi nærmer os Premier League.
Helt sikkert, men gad ikke sidde og beskrive taktikker og hold opstilling til testkampene...
«
Seneste Redigering: 12 Sep 2008, 20:30 af Newcastle
»
Logged
Sider:
[
1
]
2
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »