home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
06 Jan 2025, 20:57 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
01 Jan 2025, 09:52 hoeven Træningsbanen En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere: 23502
  0 Brugere, 1435 Gæster Online.

Indlæg: 1133002 over 31385 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  Hvepsene
0 Brugere og 5 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] Udprint
Forfatter Emne: Hvepsene  (Læst 2145 gange)
Rossonero
Gæst
 
Hvepsene
« : 29 Jul 2008, 12:07 »

Om dette bliver en lang blog af slagsen, skal jeg ikke kunne spå om. Jeg ser på det som en slags prøvekørsel, der har hvilet i mig i lang tid. Jeg snakker om en blog om Brønshøj Boldklub, som jeg i ny og næ følger i det virkelige liv – før mere end nu. Jeg bor jo selv i det ydmyge Brønshøj, der aldrig rigtig har været fremme i skoene, på nær i det lokale.

Brønshøjs fodbold kunnen er ikke videre godt, hvorfor jeg brænder for noget forbedring. Jeg har selv i sin tid spillet i Brønshøjs ungdomsrækker, der i den seneste tid er udviklet gevaldigt. Deres ungdomsrækker er spækket med talentfulde og tekniske fodboldspillere, som blot skal blomstres frem i den rigtige facon. Når seniorholdet kommer på tale, er det knap så pænt. De har stået i skyggen i lang tid, og den manglende gejst fører dem bestemt ikke nogle steder.

Beklædt som Vejles 31-årige ungdomstræner, Jesper Søgaard, har jeg overtaget roret i kriseramte Brønshøj. Eftersom det umiddelbart er første gang, jeg spiller i det lavere rækker i Danmark, skal jeg ikke kunne love at det bliver en vedvarende blog. Hvis denne går i vasken forholdsvis hurtigt, har jeg en idé i hovedet, som jeg er sikker på kan føres langt. Nu må jeg blot håbe på, at lysten holder sig vågen, indtil SAS Ligaen engang er vundet og er i vores hænder!
Logged

Yoggidk
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #1: 29 Jul 2008, 12:10 »

Lyder ekstremt spændende, og ikke mindst udfordrende, men hvis det er kan jeg give et par fif, da jeg selv tit er i de lave danske rækker, men anyways, jeg vil følge med!
Logged

SoAP
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #2: 29 Jul 2008, 12:15 »

lyder skam godt Wink
Logged

Rossonero
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #3: 29 Jul 2008, 13:14 »

TING OG SAGER I GÆRE
Nye fronter i klubben, 24. juli 2007


Der er sket en masse på blot en måned. Vi har spillet nogle flotte venskabskampe og skaffet finansielle gevinster i form af en ny samarbejdsklub. Lad mig dog starte med de yderst positivt stillede venskabskampe, der har hævet moralen over knæhøjde.

Vi lagde ud med et forventet nederlag til AC Horsens, som vandt kampen 1-3. Et ganske fortjent udfald, og jeg var skam tilfreds over vores ene mål. Næste hold på menuen var AB, der også var spået vindere før startfløjtet. Patrick Tronborg blev dog kampens og vores helt, da han sørgede for en 1-0 sejr.

Køge var det sidste hold, vi skulle møde, før Fenerbahçe kom på besøg efterfulgt af Middelsbrough. Efter sejren over AB var humøret højt, hvilket var én af grundene til vi landte ovenpå mod Køge og vandt 3-2. Et par dage efter, var vi klar til Fenerbahçe. En økonomisk styrkende kamp, som fik en uforventet drejning. Vi startede med at komme bagud på mål af Colin Kazim-Richards, og jeg var sikker på, at løbet var kørt – det var det dog langt fra. Patrick Tronborg og Anders Steffensen var nemlig i hopla, og de sikrede os en vital 2-1 sejr mod tyrkiske Fenerbahçe. Efterfølgende indtog vi et nederlag til Middelsbrough, der sejrede i kampen 2-1. Hvis jeg absolut skal sige det; mere end tilfredsstillende resultater. Mht. den nye samarbejdsklub, må man vente med tålmodigheden i behold, da det bliver afsløret næste gang, vi tales ved. Jeg kan afsløre, at holdet spiller i den bedste række – så får I ikke mere for den 25-øre.
Logged

Rossonero
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #4: 29 Jul 2008, 15:53 »

RIGE FORDELE
Ny samarbejdsklub, 03. august 2007


Selv de uskarpe knive i skuffen, burde allerede på nuværende tidspunkt have regnet det ud. Som billedet i en vis grad afslører, er det mestrene fra FC København, der har fået titlen som vores nye samarbejdsklub. Et samarbejde som jeg ser frem til, og allerede nu har samarbejdet vist store, hvide tænder.

Fra første dag blev vi tilbudt at låne to spillere fra FCK, Jacob Neestrup og Christoffer Olsen, der begge takkede ja til et ophold i vores omgivelser. Så strejfede tanken mig under processen: “Hvorfor stoppe nu, når jeg kan få flere bid af kagen?“. Et par dage senere aflagde jeg derfor bud på deres to unge stjerneskud, Lasse Qvist og Mads Laudrup. To spillere, der kunne gøre en kæmpe forskel på holdets gejst og viljestyrke.

Hvis jeg kunne få dem, ville alt være på plads og klar til sæsonstart. Jeg håbede på, at de begge ville benytte muligheden for at starte inde, og de skuffede mig bestemt ikke. På samme dag kunne jeg præsentere to nye lejehandler til glæde for fansne, resten af klubbens folk og ikke mindst mig selv. Vores første opgave bliver Slagelse i sæsonåbningen.
Logged

Rossonero
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #5: 29 Jul 2008, 16:15 »

Feedback ønskes. Er der noget, der kan gøres bedre? Er det fint, som det er?

På forhånd tak.
Logged

-Benja-
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #6: 29 Jul 2008, 16:20 »

Spændende! Sikke en sejr over Fenerbache, hatten af for det!
Synes godt du kunne sætte nogle billeder ind af nogle Brønshøj spillere, der er nok begrænset billeder af dem.

Ellers ser det fint ud, en blog der ikke tager for lang tid, for både dig og os læsere.
Logged

Rossonero
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #7: 29 Jul 2008, 20:06 »

Tak for din tid, -Benja-

Lækkert, du kan lide det. Smiley
Logged

Rossonero
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #8: 30 Jul 2008, 00:34 »

01.11.2007
Der er nu gået tre måneder, og det er ikke med det største smil denne opdatering bliver skrevet. Mine forventninger førend sæsonen har været rimeligt store, men det går desværre ikke helt som planlagt.

Sæsonåbningen mod Slagelse var ingen nydelse, og en god start er i min bog lige med en middelmådig sæson. Vi tabte kampen 2-0, og før kampen var mindst et uafgjort resultat forventet. Det hele har dog ikke været et helvede, da horisonten også har været præget af sejre – seks sejre for at være nøjagtig. En sejr der i særdeleshed varmede, var 4-0 triumfen over Glostrup hjemme i Tingbjerg Idrætspark. Det var første gang, hvor vores fans for alvor kunne gå glade hjem.

Med seks sejre, tre uafgjorte og fire nederlag, ligger vi placeret på en 7. plads, hvilket medierne også spåede før sæsonstart. Der er dog tid til forbedring, og en oprykning er bestemt ikke streget fra listen.


RESULTATER
0-2 v. Slagelse
2-0 v. Vejen (Landspokalturnering en)
1-3 v. KB
1-3 v. B93
3-1 v. Fremad Amager (Landspokalturnering en)
2-2 v. Fremad Amager
3-2 v. Holbæk
3-1 v. Værløse
0-1 v. Søllerød-Vedbæk
0-4 v. AaB (Landspokalturnering en)
1-0 v. Stenløse
1-1 v. FC Roskilde
3-1 v. Skjold
0-0 v. B 1908
2-0 v. Brøndby II
Logged

The Red
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Hvepsene
« Svar #9: 30 Jul 2008, 00:48 »

Lyder ikke som den optimale start du har fået. Fik du forresten fat i Qvist og Laudrup?
Logged

AaB - Liverpool

Følg min blog i blogkonkurrencen
Pride & Passion

Django1337
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Hvepsene
« Svar #10: 30 Jul 2008, 00:49 »

En blog efter min smag Opstemt lækkert valg af hold imo
Logged

Rigtige mænds kvinder har strækmærker i mundvigen

Rossonero
Gæst
 
Sv: Hvepsene
« Svar #11: 30 Jul 2008, 00:54 »

Lyder ikke som den optimale start du har fået. Fik du forresten fat i Qvist og Laudrup?

Ja, det står i opdateringen om samarbejdet med FCK. Det er nok ikke beskrevet for klart, men de er skam kommet til.

En blog efter min smag Opstemt lækkert valg af hold imo

Det er da dejligt, du synes om det. Tak, tak. Smiley
Logged

Shaft
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Hvepsene
« Svar #12: 30 Jul 2008, 01:00 »

Jamen gode gamle Brønshøj. Har selv boet der i 10 år, og det gør på en eller anden måde ondt nå man tænker på hvor de ligger nu, i stedet for dengang de legede med i første divisionen. Jeg bor godt nok selv i Vanløse nu, men følger dem stadig.

Ang. bloggen så kan jeg godt lide de dejlig korte og enkle updates du laver.

Held og lykke fremover, og gør nu Brønshøj til Sas-liga mester.
Logged


Sider: [1] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010