Har lige lånt topbanneret som blog-banner..Sejr over Holstebro FmFreaks var ude af pokalturneringen, men så sandelig ikke ude af 1. division. Mod Holstebro var de for en gangs skyld favoritter, og de viste sig at leve op til favoritværdigheden.
De startede dog med at komme bagud ligesom i så mange andre kampe. Efter 20 minutter lagde Vendelbo et hjørnespark ind i panden på nigerianske Jude Nworuh som headede Holstebro foran.
Og bare femogtyve minutter inde i kampen skulle de vise sig at komme på 0-2. Endnu en gang var det Jude Nworuh der var på lån fra FC Midtjylland som scorede. Han snød FmFreaks' offsidefælde og sparkede den stensikkert ind til en 0-2 føring.
Han havde flere chancer for at gøre det til 0-3, men en godt spillende Nyysted formåede at holde FmFreaks inde i kampen.
Der skulle dog gå et helt kvarter før FmFreaks fik pustet nyt liv i kampen. Det var Gosser der fik lagt bolden ind i panden af Trequartista og så stod den selvfølgelig 1-2.
5 Minutter inde i anden halvleg spillede Trequartista flot 1-2 med phillipo, lagde bolden hårdt ind i fødderne på Gosser og så var FmFreaks kommet på 2-2. Et fantastisk comeback!
Og så gik der bare 10 minutter før FmFreaks havde vendt et pinligt nederlag til en sejr. Det var phoenix der driblede sig forbi en Holstebro spiller, og så viste han hvorfor han spillede som fast mand i angrebet ved at hamre den ind bag en chanceløs Holstebro-keeper.
25 minutter senere var kampen slukket. Det var Gosser der for 3. gang i kampen kunne kalde sig for målscorer for FmFreaks. Denne gang foregik opspillet på venstrekanten. Det var Hawk1nZ som lagde bolden ind til en helt umarkeret Gosser der sikkert kunne fuldende sit hattrick.
Og så gik der kun 2 minutter før Gosser kunne score for 4. gang i kampen! Trequartista slap fri i højre side af feltet. Hans skud blev reddet af Weinkouff i målet, men Gosser var naturligvis klar på riposten. 5-2 til FmFreaks, og et fantastisk comeback!
Holstebro fik dog et trøste mål i overtiden. Jude Nworuh var spiller nummer 2 i kampen der fik lavet et hattrick, og kampen endte således fortjent 5-3 til FmFreaks, der viste fantastisk moral ved at vende et truende 0-2 nederlag til en flot 5-3 sejr.