Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
17 Dec 2025, 22:07
RasmusA12
Blogs
Operation Pro Vercelli...
17 Dec 2025, 15:24
ydersog
Klubsøgnin...
Manchester United
17 Dec 2025, 14:29
warmon
Blogs
#27 Youth to Gold
16 Dec 2025, 23:21
Kenitho
Blogs
Los Leones - Athletic ...
16 Dec 2025, 20:43
warmon
Blogs
[19] Mit AS Roma-event...
14 Dec 2025, 17:45
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
11 Dec 2025, 10:24
Broen13
Klubsøgnin...
Wrexham AFC (Disney Un...
Antal Registrerede Brugere:
23193
1 Bruger, 501 Gæster Online.
Indlæg: 1133489 over 31434 Emner
Nyeste Bruger:
brigademotinagar
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andet
Kategori: Fodbold
F.C. København Tråden
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.
Sider:
1
...
941
942
[
943
]
944
945
...
1076
Forfatter
Emne: F.C. København Tråden (Læst 2046477 gange)
Altid FCK
Manager
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14130:
16 Jun 2011, 11:49 »
Har fuld forståelse for, han vælger at skifte klub nu. Han er trods alt blevet 26 år, og så er det også på tide, at komme ud når man har et niveau som ham. Som han selv nævner, kunne jeg godt forestille mig, at han slutte karrieren hos os. Men jeg har på fornemmelsen, at han stopper meget sent, da han er en virkelig fighter og meget ambitiøs.
Men held og lykke til William!
Logged
Citat af: Hamza_BIF 20 Jan 2011, 17:02
Når du f. eks. bøjer dig fremover, bliver smerten så lidt mindre?
Enged
Gæst
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14131:
16 Jun 2011, 12:55 »
En meget, meget trist dag for FCK-fans. Om end det er fuld forståeligt, forhåbenligt finder han ud af, at han ikke kan lide tysk, og så kommer han hjem til vinter.
Jeg synes dog, at det er et skridt i den rigtige retning, når vi kan hente en spiller, der har spillet fast i en bedre liga end vores. Det er selvfølgelig ikke Premier League han kommer fra, men niveauet er dog en anelse højere. Med mindre at han gør det helt vanvittigt i Europa i næste sæson, så tror jeg næsten også, at vi har en god spiller på midtbanen de næste 5 år. Hvis han slår i gennem og kan lide at være i København vel og mærke.
Logged
AFC
Manager
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14132:
16 Jun 2011, 13:30 »
Selvfølgelig en meget trist dag for FCK. Vi har mistet en spiller med et FCK-hjerte, med 20 års loyalitet i KB og FC København. Som Enged siger så kan vi håbe på, at han bliver træt af tysk og vender hjem til vinter. Nu må vi bare håbe på, at vores nye sign-in Christian Grindheim kan opfylde forventningerne som kommer fra os fans af, og forhåbentlig vise sig til at være en fornuftig afløser for vores kære William.
God vind fremover til Kvist! Slutter lige af med et citat fra
www.bold.dk
fra Kvist selv.
"Jeg føler dog ikke at min beslutning er et endegyldigt farvel, men snarere et på gensyn, og jeg er sikker på, at FC København kommer til at høste endnu mere succes i årene fremover."
Logged
GHERTESTEAS
Gæst
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14133:
16 Jun 2011, 14:26 »
Så skal vi også huske på, at Grindheim ikke blot er en "erstatning for Kvist", han er altså også en anden spiller, og det skal vi have respekt for. Vi skal ikke omtale ham for meget som Kvists afløser, af respekt for ham, for han kommer med nogle nye kvaliteter, og er måske mindre god til nogle andre ting. Ligesom Claudemir ikke var en ny Atiba, men stadig viste sig at være fantastisk, og ligesom at Pospech ikke var en ny Lars Jacobsen. På de to pladser blev vi slet ikke svækkede, så jeg håber det også bliver tilfældet her. Ikke fordi Grindheim skal gå ind og være en kopi af Kvist og være lige så god, men fordi hans kvaliteter ikke svækker holdet, selvom de ikke nødvendigvis er de samme som Williams.
Tak for alt til William, og held og lykke med det hele i Stuttgart - lige fra den tyske spillestil, til den tyske grammatik. William er så heldig både at være en fantastisk fodboldspiller og et menneske med hovedet skruet rigtigt på, så mon ikke han klarer begge dele. Ellers er han velkommen til at vende hjem.
Logged
Corvette
Landsholdsspiller
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14134:
16 Jun 2011, 14:30 »
Selvom det var ventet har jeg alligevel godt nok været trist i dag pga af skiftet
Håber han kommer hjem en dag
Han er personligt en spiller jeg altid vil huske. Håber han bliver stor i Tyskland
Logged
Daniel Nordentoft
Manager
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14135:
16 Jun 2011, 20:55 »
Det var ventet, men alligevel sørgeligt at tage afsked med en helt fantastisk spiller, som Kvist jo er. Hans mentale indstilling til tingene er helt og aldeles fremragende. Hans lederskabsevne og indflydelse på holdet er uundværlig, og jeg håber virkelig at Grindheim slå sig fast fra start, da det virkelig er et tomrum, som Kvist efterlader. Jeg ønsker ham alt held og lykke i fremtiden, og takker samtidig for hans loyalitet og indstilling hele vejen igennem. Hans udvikling har været storslået de seneste år i FCK, og det har været fantastisk at følge. Han bliver en succes i Bundes Ligaen, ingen tvivl.
Velkommen til Grindheim, som efter sigende skulle være klasse. Jeg har ikke set meget til manden, men han skulle have en fantastisk mentalitet, efter hvad jeg har hørt. Det skulle samtidig være en spiller, som giver sig 110% hver evig eneste gang, hvilket også taler godt for ham. Jeg håber at han hurtigt blomstre op, og kan tilvende sig den danske Superliga.
Logged
N17
Manager
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14136:
16 Jun 2011, 21:07 »
Stor respekt for hvad Kvist har nået. Jeg må indrømme, at dengang han nægtede at være back fordi han ville spille på midten, der følte jeg, at han solgte sin karriere. Mente han kunne nå meget på backen, men ikke meget på midten, men man må sige, at han kender sig selv bedre end mig. Hehe... Cadeau for det han har nået nu
Logged
TOTTENHAM HOTSPUR FC
Hadet af mange - elsket af få
mfsjovhat
Landsholdsspiller
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14137:
16 Jun 2011, 21:26 »
Jeg tror at alle os FCK fans har det hårdt med tabet af Kvist, men lige nu tror jeg at William har det hårdest følelsesmæssigt af os alle sammen. Han forlader den by, de mennesker og den kultur han elsker aller mest og personligt tror jeg, at han har grædt - hvilket jeg også selv ville have gjort. William befinder sig i en proces, hvori hans følelser går amok og tanken om at forlade hans "lille hule" er mystisk, ja nærmest surrealistisk. Men efter nogle uger vil William være at se i næste fase, hvor han skal slå sig ned i Stuttgart og forhåbentligt spille dem op i tabellen.
Som Enged også påpeger, så er Grindheim på ingen måde "erstatningen for Kvist", men derimod afløseren. Grindheim bringer om ikke andet rutine til mandskabet og så er han hentet for bare 5-6 mio. Vi skal også lige huske på, at Kvist blev solgt for hele 29-30 mio. Igen viser CV hvor en kompetent og dygtig til at drive forretning han er. Jeg håber og tror på, at Grindheim går hen og bliver superligaens bedste midtbanespiller næste sæson. Jeg har stor tiltro til CV og endnu større forventninger til Grindheim og hvis tendensen forbliver som den har været de tidligere sæsoner, ja så bliver vores centrale midtbane ikke svækket efter det her transfervindue.
Logged
Thaurat al Shabab
Don AA
Manager
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14138:
16 Jun 2011, 21:31 »
Det var jo desværre ikke den store overraskelse, at Kvist røg til Stuttgart, det er der jo været rygter om en del tid nu, men det lyder da til, at vi har gjort en super handel og fået en del penge for ham. Held og lykke til Kvist i Tyskland, han fortjener det sku.
Bliver spændende med Grindheim, lad os håbe han laver en Claudemir
og kom så med den højre back CV, det bliver nok desværre ikke Pavle Ninkov
http://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fck-dropper-serbisk-landsholdsback
så lad os håber CV har noget godt gemt i ærmet
Logged
Succes is Temporary - Loyalty is Forever
Don AA
Manager
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14139:
19 Jun 2011, 10:36 »
http://fotboll.expressen.se/allsvenskan/1.2473779/efter-tunga-varen-nara-en-flytt-till-fck
Måske ny angriber til klubben, hvilket blandt andet kan ske i en byttehandel med Peter Larsson. En evt. handel kan også åbne op for et skifter for Santin, der har jo også været lidt rygter vedr. ham.
Logged
Succes is Temporary - Loyalty is Forever
startrix96
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14140:
23 Jun 2011, 22:15 »
Jeg har været inde på
www.supershoppen.dk
øhm man kan forudbestille den nye årsbog med FCK's sæson øhm hvornår udkommer den så?
Logged
Real Madrid konge !!!
FCK gude !!!
brøndy LORT !!!!
U-4-E
Manager
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14141:
23 Jun 2011, 22:19 »
Citat af: startrix96 23 Jun 2011, 22:15
Jeg har været inde på
www.supershoppen.dk
øhm man kan forudbestille den nye årsbog med FCK's sæson øhm hvornår udkommer den så?
Citat
[...] som forventeligt kommer i handlen i ultimo juni 2011 [...]
Logged
startrix96
Reserveholdsspiller
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14142:
23 Jun 2011, 22:21 »
okay fordi så har jeg noget læsestof til sommerferien
Logged
Real Madrid konge !!!
FCK gude !!!
brøndy LORT !!!!
AFC
Manager
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14143:
23 Jun 2011, 23:42 »
Der har været snak om, om et evt. køb af Helsingborgs, Alexander Gerndt. Gerndt scorede i dag to mål og lavede tre assists i Helsingborgs sejr på 7-3 over Trelleborg.
Tja, skal vi ikke bare få ham hentet?
«
Seneste Redigering: 24 Jun 2011, 00:54 af AFC
»
Logged
Frederikbjerg
Landsholdsspiller
Offline
Sv: F.C. København Tråden
«
Svar #14144:
24 Jun 2011, 00:06 »
Citat af: AFC 23 Jun 2011, 23:42
Der har været snak om, om et evt. køb af Helsingborgs, Alexander Gerndt. Undertegnede scorede i dag to mål og lavede tre assists i Helsingborgs sejr på 7-3 over Trelleborg.
Tja, skal vi ikke bare få ham hentet?
Vil du hente dig selv? :-) Undertegnede er ham der skriver meddelelsen/beskeden/brevet osv.
Logged
If you can't join them, beat them.
Sider:
1
...
941
942
[
943
]
944
945
...
1076
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2026
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Klubsøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
=====> Blogkonkurrencen 2025
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »