home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I går kl. 21:25:26 NAsMaR Blogs Minimalistic 2020
20 Sep 2025, 19:55 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
20 Jul 2025, 23:41 Balslev Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
15 Jul 2025, 21:03 Nodiem Blogs Indsæt Titel 3
15 Maj 2025, 21:08 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
15 Maj 2025, 11:37 Eraticator Omklædning... Sommer opdatering
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
Antal Registrerede Brugere: 23171
  0 Brugere, 624 Gæster Online.

Indlæg: 1133157 over 31388 Emner
Nyeste Bruger: Brendansow
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Kategori: Nostalgi
| | |-+  Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark ---> FC Köln & Brazil
0 Brugere og 1 Gæst læser i øjeblikket dette emne.

Afstemning
Spørgsmål:  Hvis jeg spiller sæson nr. 10 i denne blog, vil du så læse med?  (Afstemning slut: 24 Jan 2007, 22:40)
Ja da!
- 24 (82,8%)
Næh, det regner jeg ikke med
- 2 (6,9%)
Øh, læse med? Hvordan gør man det?
- 3 (10,3%)
Antal Stemmer: 29

Sider: 1 ... 42 43 [44] 45 46 ... 74 Udprint
Forfatter Emne: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark ---> FC Köln & Brazil  (Læst 187236 gange)
Kerm
Landsholdsspiller
******

Offline Offline

 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #645: 14 Aug 2006, 21:06 »

Jeps, synes jeg også, men på den anden side, synes jeg også Cubes foreslag kunne være fedt at følge.. Opstemt

Kerm
Logged

Brøndby - Stærk i medgang - Loyal i modgang
Trøjen og Faxe forpligter
Helvede i Nord
"Brøndby er ikke et spørgsmål om liv eller død - Det er langt vigtigtere!"
Citat, Kim Pedersen aka Kerm fredag nat på diskotek Body Molly.

Soccerpop
Gæst
 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #646: 15 Aug 2006, 18:23 »

Ternana klart Opstemt
Logged

MisterFCK
Gæst
 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #647: 15 Aug 2006, 19:17 »

Jeg syntes, at hvis du skifter klun skal det ikke være til en anden italiensk men til en i et anddet land Thumbs Up
Logged

dingenoderjavs
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #648: 15 Aug 2006, 22:36 »

eller et andet kontinent .
Logged



MisterFCK
Gæst
 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #649: 15 Aug 2006, 22:43 »

eller et andet kontinent .

Som man kan se i Dusty78DK's aller første inlæg har han kun valgt ligaer der ligger i europa Wink
Logged

ksaper_and
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline

 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #650: 17 Aug 2006, 09:16 »

Jeg synes helt klart du skal skifte klub! Du kan ikke vinde mere med Juve. Måske lige VM for klubhold men det er jo ikk ligefrem den vildeste turnering....! Så videre til en anden klub, evt. i et nyt land!
Logged

Brodtgaard
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #651: 17 Aug 2006, 09:27 »

Jeg synes du skal skifte klub.  Søg managerjobbet i Leeds og før dem tilbage til tidligere tiders storhed...!   Cool
Logged


Put your hands down my pants, and I´ll bet you´ll feel nuts

Don Abramovich
Manager
********

Offline Offline

 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #652: 18 Aug 2006, 20:26 »

ja, skift klub! ellers tror jeg det bliver for kedeligt for dig!
Logged

Dusty78DK
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #653: 19 Aug 2006, 12:59 »

Jeg har holdt en pause fordi jeg startede på job, men bloggen er slet ikke død. Det er tid til en update, der overhovedet ikke indeholder noget nyt fra Juventus, men kun koncentrerer sig om landsholdet. Pga. at jeg ikke længere er en studerende med en masse fritid, så vil jeg bruge flere billeder i min blog fra nu af så jeg slipper for at skrive for meget.  Grin






4. juni 2011
LEGESTUE I PARKEN


Det lille skodlandshold Aserbajdsjan kom til parken på denne regnfulde sommerdag. Måske var det de smukke blondiner i København, der hypnotiserede spillerne, for de spillede ad helvede til. Allerede efter 30 minutter var det danske landshold foran med fire kasser og i 2. halvleg blev det decideret pinligt, fordi de danske spillere bare kunne vade rundt på banen som de havde lyst til. Jeg tror der var flere skud på stolpen end der var redninger fra modstandernes målmand.



Modsat min normale strategi lader jeg ikke spillerne tage en slapper efter 1. halvleg, hvor sejren allerede er slået fast med syvtommersøm. Drengene har brug for at tanke ekstra selvtillid inden sommerens Confederations cup.



Jesper Møller har haft en kometkarriere på landsholdet, der stort set kun overgåes af hans nuværende træner, mr. Laudrup himself. I denne hans anden landskamp bliver han MOM, hvilket er svært at blive i en kamp hvor alle spiller fantastisk. De langtidsskadede Bøgelund, Silberbauer og Søren Larsen vender tilbage og deres form ser fantastisk ud.






8. juni 2011
DANMARK I TOPFORM!


Danmark spillede i dag sommerens anden EM kvalifikationskamp mod Georgien, der tidligere har givet Sverige problemer, men her på det sidste er gået ned. På trods af at Georgien i store dele af kampen spiller godt med og faktisk har flere afslutninger end Danmark, vinder vi suverænt kampen 5-1.



Kasper Lorentzen bliver skadet op til kampen og jeg tester derfor Johan Absalonsen i toppen af diamanten. Han kvitterer med at score sine to første landskampsmål. Nicklas Bendtner scorer et hattrick og scorer dermed 5 mål i to landskampe. Det fantastiske resultat får ham til at kræve at Arsenal tilbyder ham en bedre kontrakt, og jeg sender mine scouts ud for at se på ham.  Rullende Øjne




Danmark er nu suverænt i spidsen af kvalifikationsgrupp e 4 på trods af at Sverige tog sig sammen og slog Israel på udebane. Jeg regner ikke med at min 1. plads er i fare, og så vidt jeg kan regne ud skal jeg stort set kun vinde min næste kval kamp (ude mod Israel 7/11) og så er den kvalifikation hjemme.  Hævet Øjenbryn






16. juni 2011
DANMARK KLAR TIL CONFEDERATIONS CUP


Om en uges tid starter Confederations Cup, turneringen hvor de bedste landshold i verden batler om æren og et overdimensioneret trofæ. Årets turnering spilles i Argentina, og jeg har booket følgende 22 spillere til rejsen:



Jeg har måttet skære 4 spillere fra pga. de skærpede regler for antal spillere i truppen ved slutrunder. Derudover har jeg ryddet en smule ud og erstattet med andre spillere. Morten Søndergaards evner og form har været faldende siden VM, derfor er han ude. Den 19-årige Erik Christensen har måske ikke spillet prangende i de to venskabskampe han deltog i her i foråret, men hans evner lover at han bliver en ny Søren Larsen. 20-årige Henrik Bach (der spillede i FCM indtil for et år siden) får chancen som backup på venstre back plads. Michael Gravgaard er ikke med, fordi jeg vurderer ham til at være for dårlig til holdet. Han brokker sig i pressen, men jeg er ligeglad. De sidste 6-8 måneder har han gået rundt på Genoas reservehold og det er han sikkert irriteret over. Han er også ved at være 33 år og er absolut ikke så god som han var, da jeg trænede i klubben.

Alt i alt rejser jeg af sted med en god portion tiltro til at Danmark vil klare sig godt. Jeg har en stærk trup fyldt med verdensmestre, der har selvtilliden i orden.






22. juni 2011
Confederations Cup gruppespil, 1. kamp


Danmark åbnede i dag Confederations Cup foran 37.000 tilskuere, og de fik alle en god kamp at se. Danmark vandt suverænt 5-0 uden at anstrenge sig det store.



Kampen domineres totalt af verdensmestrene, der bringer sig selv på banen som en af favoritterne til at vinde denne turnering. Johan Absalonsen scorer sit tredje landskampsmål i sin tredje landskamp, og det er ganske godt gået. Cool



Absalonsen er dog ikke den eneste dansker, der gør sig positivt bemærket i kampen. Den unge Henrik Bach får debut og klarer det godt på venstre back. Han er også skaberen af målet til 2-0 med sine offensive løb. Den gladeste mand i dag må være Søren Larsen. Det sidste års tid har ikke været let for ham. Under VM blev han udkonkurreret af de yngre kræfter Morten Søndergaard og Nicklas Bendtner. Dagens MOM pris kroner en meget flot juni måned, hvor han fik comeback efter en skadespause på cirka en halv sæson og virkelig viste at han skal blive i landsholdstruppen.

Confederations Cup er i gang, nu må vi se hvor langt det danske spil rækker.






24. juni 2011
Confederations Cup gruppespil, 2. kamp


I dag blev en kamp spillet, som adskillige argentinere helt sikkert har set frem til længe, nemlig en gentagelse af sidste års VM finale mellem Danmark og Argentina. På trods af at meget er anderledes ved denne kamp – nye spillere etc. – bliver resultatet det samme som i ordinær spilletid sidste år: Målløs. Selv om kampen spilles på Argentinas hjemmebane, er kampen faktisk bedre for Danmark. Vi står ikke og sparker bolden væk hele tiden, og er faktisk okay med, og hvis vores indlæg havde været bedre så kunne vi måske endda have scoret. Argentina er dog også godt med. De har 3 eller 4 friløbere, som Stephan Andersen snupper og han sætter dermed tyk streg under at han virkelig er førstemålmanden på holdet.



Det kan godt være at Leon Andreasen bliver MOM, men jeg hæfter mig mere ved unge Jesper Møller, der spiller som en rutineret landsholdsback a la Helveg. Han griber ind, spiller klogt, er god til at forudse hvornår han skal lade bolden gå til målspark og indkast osv. Bøgelund er stadig småskadet, men jeg tror ikke han kommer til at starte inde lige foreløbig.



Det mest negative i kampen er at Kasper Lorentzen bliver skadet så voldsomt efter 20 minutter at han er ude af fodbold i 2 måneder.






26. juni 2011
Confederations Cup gruppespil, 3. kamp


Den sidste kamp er mod de altid hårdt fightende senegalesere, der giver Danmark kamp til stregen. Kampen ender også målløs, men vi burde have vundet.



Grunden til vi ikke gør det vil jeg mene er det hårde kampprogram: 3 landskampe på 4 dage er simpelthen for meget når flere af spillerne kommer fra topklubber og har en hel sæson i benene.








Argentina slår sikkert Bahrain i sin sidste kamp og snupper derfor 1. pladsen i Gruppe A, hvilket er en smule nederen. Men skidt, vi er videre alligevel.



Senegal rejser hjem med den pinlige tanke at de tabte til miniputterne fra Bahrain, og Danmark er klar til Semifinalen.


Hvem skal Danmark møde?
Jo, i Gruppe B fik Fiji flere bank end Bahrain. Med 0 point og en målscore på 0-15 rejser de hjem til deres tropeø med meget røde ører.



Frankrig vandt gruppefinalen mod Brasilien og er derfor vores modstandere i semifinalen.






30. juni 2011
Confederations Cup Semifinale


Danmark spillede en meget mystisk semifinalekamp i dag. I starten af kampen er Frankrig meget dominerende, men allerede efter 14 minutter får de Mikael Silvestre udvist, da han vælter Bendtner omkuld på en friløber. På trods af at det franske hold er i undertal scorer midtbanespilleren Rivaldo til 1-0 kort efter og Danmark er i chok.



Scoringen bliver startsskuddet på et massivt dansk pres ned mod det franske mål, men det er først i sidste minut at Absalonsen endelig redder den danske ære. I den forlængede spilletid har Danmark mest spil som i den ordinære kamp, men Frankrigs defensiv er massiv. Det bliver Rivaldo, manden som scorede til 1-0, der bliver skurken. Han sparker ikke bolden ordentlig væk og det giver Simon Poulsen den friløber han ikke misser.



Absalonsen bliver MOM og flere af spillerne i den danske trup er så slidte at jeg tror det bliver svært at stille et anstændigt hold til finalen.


I den anden semifinale vandt Brasilien den moralske finale over hjemmeholdet Argentina med 2-0, hvilket nok har sat de lokale sind i kog.






3. juli 2011
CONFEDERATIONS CUP FINALEN !!


Danmark går til finalen og ved at det bliver svært at spille lige op med de sprudlende brasilianere. Det bliver det også. De første 10 minutter er der ufatteligt mange fejlafleveringer og generelt sjusk i det danske forsvar og det koster en brasiliansk scoring efter allerede 50 sekunder. Danmark er bagud to gange i 1. halvleg, men kæmper sig tilbage. Først på et straffe og siden på et lidt heldigt mål hvor bolden bliver sparket ind på en brasiliansk forsvarsspiller og Bendtner scorer på riposten. I 2. halvleg kommer Danmark mere med og Søren Larsen viser hvor genial han er med sin scoring til 3-2.




DANMARK HAR VUNDET CONFEDERATIONS CUP!



Det er også Larsen der bliver MOM for sine to mål og det er fortjent. Danmark får endelig sin hævn over brazzerne fra kvartfinalen ved VM i 1998  Djævel. Det var en mystisk kamp, fordi jeg var sikker på at tabe på grund af Brasiliens stærke spil i 1. halvleg. Men de få argentinske tilskuere på stadion har sikkert heppet på Danmark.  Wink








Yes, gutter, det var alt for denne gang. Jeg vandt overraskende nok endnu et trofæ, denne gang med lille Danmark. Fantastisk. Et bedre punktum for en lang og succesfuld sæson findes simpelthen ikke.
Logged

MisterFCK
Gæst
 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #654: 19 Aug 2006, 14:42 »

Tillykke med sejren i Confedarations Cup Thumbs Up Flot sejr over brasilen også. Det ser da heller ikke så dårligt ud i EM-kvalen Thumbs Up KUTGW Smiley
Logged

Kerm
Landsholdsspiller
******

Offline Offline

 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #655: 19 Aug 2006, 18:52 »

Hehe, det er jo galt! - Jeg må virkelig tage hatten af for din sejr, det er virkelig flot klaret! Smiley

Kerm
Logged

Brøndby - Stærk i medgang - Loyal i modgang
Trøjen og Faxe forpligter
Helvede i Nord
"Brøndby er ikke et spørgsmål om liv eller død - Det er langt vigtigtere!"
Citat, Kim Pedersen aka Kerm fredag nat på diskotek Body Molly.

SirToby
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #656: 19 Aug 2006, 23:08 »

Sikke en udligning imod Frankrig. Tillykke med titlen.
Logged

Dusty78DK
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #657: 20 Aug 2006, 15:40 »

Sikke en udligning imod Frankrig. Tillykke med titlen.

Jo, tak. Det giver minder tilbage til EM i 2000, hvor det var Frankrig, der vandt finalen på den måde  Grin
Logged

Sehested47
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #658: 20 Aug 2006, 15:43 »

Super gode resultater  Thumbs Up


Nr. 50!
« Seneste Redigering: 20 Aug 2006, 15:46 af Sehested47 » Logged

Hvad skal der stå her? Rullende Øjne

Soccerpop
Gæst
 
Sv: Resurrecting Genoa ---> Juve & Denmark
« Svar #659: 21 Aug 2006, 21:25 »

Må vi ikke nok få at vide om du skifter klub Skuffet
Logged

Sider: 1 ... 42 43 [44] 45 46 ... 74 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010