home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
I går kl. 20:35:42 Broen13 Football M... fm25
I går kl. 09:41:44 andersnomanni Træningsbanen Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56 g00n Blogs Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17 ydersog Klubsøgnin... Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54 andersnomanni Blogs SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54 Sirstaal Spillersøg... Spillererfaring
Antal Registrerede Brugere: 23502
  0 Brugere, 980 Gæster Online.

Indlæg: 1133005 over 31386 Emner
Nyeste Bruger: brukens5434
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Nostalgi
| | |-+  Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
| | | |-+  Varde mod SAS-Ligan ..? (November 07)
0 Brugere og 8 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] 2 Udprint
Forfatter Emne: Varde mod SAS-Ligan ..? (November 07)  (Læst 8981 gange)
Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Varde mod SAS-Ligan ..? (November 07)
« : 15 Nov 2007, 23:04 »

JULI 2007


Har efter længere tid overvejet hvilken klub som jeg skulle vælge til at skrive en blog om - jeg var dog afklaret med at det skulle være en 2. Divisions klub i Danmark.



Valget faldt efter nogen tids overvejelse på Amatør klubben Varde IF i Vestjylland.
Manager Carsten Weber (29) blev tilbudt en 2 årige deltidskontrakt til en månedsløn på 0 kr. pr. måned.

Der blev ikke sat penge af til spiller indkøb ved min ansættelse, da klubben har 0 kr. og gør godt med i års budgettet. Så min første opgave var at søge om en samarbejdes klub som årligt kunne smide nogle penge i klub kassen.

Allerede dagen derpå anmodede jeg bestyrelsen om et møde, hvor jeg fremlagde mit krav om en samarbejdes klub som kunne smide nogle penge i den store tomme klub kasse.

Bestyrelsens reaktion var positive overfor mit krav, og indkaldte til et ekstra ordinært bestyrelsesmøde så de kunne diskutere emner.

Min første test kom efter 4 dage, en venskabskamp på udebane mod B1908 i Sundby Idrætspark på Amager. Kampen skulle spilles kl. 19.30 & spillerne blev sendt i private biler der over, da klubbens bus som er udlånt af Varde Kommune står på værksted.

Efter 90 minutters spil stod der 2-2 på tavlen, vi kom ellers foran 0-1 efter 21 minutter ved Lennart Kruse & Simon Karkov til 0-2 efter 50 minutter. Desværre kom B1908 ind i kampen, 1-2 & 2-2 (54 & 59 min.), der blev set af 74 tilskuer.

De 3 næste venskabskampe inde sæsonen gik i gang blev spillet med København KFUM, igen på udebane & kampen blev tabt med 2-0 & 3 dage senere mod 2. Division Øst klubben Skjold, hjemme i Varde – kampen blev vundet 3-0 på 2 mål af Lars Hansen & 1 af Karsten Viborg. Hjemme mod Helsingør tabte vi 1-2, 3 dage efter Skjold kampen.

Status før sæsonens 1. kamp i 2. Division Øst var, 1 vundet, 1 uafgjort & 2 tabt. , et okay resultat synes jeg selv. Bestyrelsen var ligeledes glad for opstarten og deres krav til sæsonen var en komfortabel midterplacering.

Nu blev der så ca. 14 dages pause inde sæsonen i 2 division vest startede & der blev der trænet angrebsspil & afslutninger.
Vade IF er rugeklub for Esbjerg fB, så i første omgang blev min talentspejder sendt længere sydvest på for at kigge på mulige lejespillere.
Min talentspejder fandt 2 spillere på EfB II, som han bad mig overveje - 20 årige Søren Rieks & 18 årige Thiago Maranhão.

Henrik Bonnén, min Assistent Manager blev bedt om at kigge på de 2 spillere, og sagde go for dem begge – hvilket udløste en henvendelse på begge spillere om 11 måneders leje til 0 kr. Esbjerg fB accepterede begge henvendelser og kort efter skiftede Maranhão, men Rieks afviste.

I mellemtiden mistede jeg min nyudnævnte anfører Simon Karkov til HIK & Rasmus Jessen til Vorup – begge på frie Transfer, så anførebindet gav jeg til Bent Vad Hansen & Lars Hansen blev udnævnt vicekaptajn.

Bestyrelsen meldte tilbage på min ansøgning om en samarbejdsklub.
De kunne desværre ikke finde en klub som var egnet & fastlæggede det samlet antal sæsonkort solgt op til sæsonen 2007/2008. Billetkontoret havde solgt hele 56 stykker til en samlet værdi af 12.000 kr.

AaB gav et tilbud på Simon Sommer til 3,25 mill, det gik Formanden for Varde IF ind og godkendte bag om ryggen på mig, det var ok – da han alligevel var i overskud – Simon Sommer skiftede 4 dage senere til AaB for 3,25 mill + 35 %
af næste transfer.

Oversigt over kampe i Juli:



Slut på Juli måned - August kommer fredag når den er kommet ..
« Seneste Redigering: 17 Nov 2007, 14:18 af Carsten87 » Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

Cencur
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (Juli 07)
« Svar #1: 15 Nov 2007, 23:07 »

Spændende klubvalg. Smiley
Logged

"I can resist everything except temptation."
- Igennem ild og vand for Brøndby IF.

Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (August 07)
« Svar #2: 16 Nov 2007, 10:51 »

AUGUST 2007


Årets første kamp mod AB 70 på hjemmebane blev set af 263 tilskuer, 2-0 sluttede kampen & derved var sæsonens første liga sejr i hus på 2 mål af Karsten Viborg.

Bestyrelsen var meget glad for sejren & så gerne at det blev ved, jeg sagde til dem at jeg skulle gøre mit bedste for at indfri deres ambitioner.

I pokal turneringens første runde, mødte jeg Østerbro IF fra Danmarksserien på Klosterfælleden Stadion i København, kampen blev vundet 2-0, men sejren burde være større. Under kampen blev der brændt 3 straffespark på Østerbros Målmand som stod en fantastisk kamp mod mit hold.

Efter kampen mod Østerbro, lejede jeg Jonas Jensen fra Esbjerg fB II på en 5 måneders aftale, hans kontrakt udløber til nytår, så trænerteamet overvejer at tilbyde ham en fast aftale, hvis han gør indtryk i klubben såvel ude som inde på banen.

2. Spillerunde blev vundet 2-3 ude over AGF II i Århus, målscoren til 1-2 Morten Christensen så rødt efter 90 minutter & må nu se frem til en mindre pause.

Følgende spillere blev lejet i Esbjerg fB endtil slutningen af sæsonen til 0 kr pr. måned.

Jesper Lange (A C)
Kris Svane (F H)
Thorbjørn Holst (F C)

Der blev kigget på en del spillere sammen med min talentspejder, de fleste klubber afviste dog da jeg ikke ville betale nogen del af spillerens løn under opholdet.

De følgende kampe så sådan ud:
Varde IF – Ikast FS 2-1 (1-1)
Hobro – Varde IF 3–3 ( 1-3 )

I 2. Runde af pokal turneringen blev jeg sat på en virkelig hård test! Selveste Viborg FF fra Superligaen skulle vi møde på hjemmebane, kampen gik i forlængede spilletid efter 0-0 i første 90 minutter, Viborg FF vandt uheldigvis kampen 0-1 på mål af Petter Furuseth Olsen i 105 spilleminut.


Første måned i 2 Division Vest er gået, dette er gået over alt forventning, da vi ligger Nr. 1 efter 3 sejrer & 1 uafgjort.


Oversigt over kampe i August:



Stillingen i 2 Division Vest























Slut på August måned - September kommer senere ..

« Seneste Redigering: 16 Nov 2007, 14:10 af Carsten87 » Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

hamdenrare
Ynglingespiller
***

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (August 07)
« Svar #3: 16 Nov 2007, 13:01 »

Udemærkede resultater indtil videre må man sige.. Smiley KIU..
Logged

Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (Juli 07)
« Svar #4: 16 Nov 2007, 13:10 »

Spændende klubvalg. Smiley

Tak for din kommentar ..

Synes jeg også selv, men nu det jo op til spillerne at spille sig op i 1 division, da jeg ikke kan gøre så meget selv, da klubben ingen penge har ..
Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (August 07)
« Svar #5: 16 Nov 2007, 13:15 »

Udemærkede resultater indtil videre må man sige.. Smiley KIU..


Tak for din kommentar ..

Synes selv det går pænt godt, hvis man tænker på at jeg ingen købs muligheder har da klubben ingen penge har pt ..

Håber det bliver ændret hvis jeg kommer i 1 division - så kan det jo være at klubben bliver til halvtidsprofessione l i stedet for amatør ..




Der går ikke længe før September måned bliver lagt online - og for at løfte lidt for det, så indebærer det bl.a sæsonens første nederlag, røde kort, skader & meget andet ..
Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

TBM_DK
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (August 07)
« Svar #6: 16 Nov 2007, 13:45 »

Jeg synes det ser godt ud, det du har gang i. angående dit valg af klub, så synes jeg det er fedt, at endnu en tager en lille dansk klub (ikke fordi min klub er lille, det er jo FCK) Smiley
Fedt, at du har fået lov til at låne Jesper Lange, han har scoret et par gange mod mit FCK hold i min blog, så mon ikke om han bliver en gevinst for dig Smiley
Logged

De skizofrenes motto - Vi er flere end i tror!

Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (August 07)
« Svar #7: 16 Nov 2007, 13:57 »

Jeg synes det ser godt ud, det du har gang i. angående dit valg af klub, så synes jeg det er fedt, at endnu en tager en lille dansk klub (ikke fordi min klub er lille, det er jo FCK) Smiley
Fedt, at du har fået lov til at låne Jesper Lange, han har scoret et par gange mod mit FCK hold i min blog, så mon ikke om han bliver en gevinst for dig Smiley

TBM_DK lige dig jeg sad og ventede på. Thumbs Up
Nej dit klubvalg er ikke lille - er selv kæmpe FCK fan, men denne gang ville jeg prøve noget nyt & hvad er sjovere end få en lilleput klub op i SAS-Ligaen & ud i Verdenen..? Peace

Jesper Lange har været en OK spiller, men fortrækker pt Karsten Viborg & Lennart Kruse på de to pladser.
De to er dog ikke i lige så god form som J. Lange han er, så de skifter indimellem.
Det har jeg heldigvis stor held med, da de alle 3 putter mål ind.
Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (September 07)
« Svar #8: 16 Nov 2007, 14:12 »

SEPTEMBER 2007





Varde – Holstebro 1-0 (1-0)
September måneds første kampe, 5. kamp i sæsonen var et topopgør hvor Holstebro kom på Besøg i Varde, men med 4 skadet spillere skulle det vise sig at blive en gyser af en kamp. Heldigvis blev den dog vundet 1-0 på mål af Lennart Kruse efter 39 minutter – Kris Svane lejet i EfB II blev skadet efter 29 minutters spil – skaden var ikke af nogen betydning, det var ”trætheds” skade ..
If. Aviserne var en hjemmesejr på 1-0 dybt uretfærdig, men Varde IF løb alligevel med sejren.




Næsby – Varde 0-3 (0-1)
Vi gik ind til kampen som underdogs, stod til et kæmpe nederlag if. Sky Bets, men mine spillere fik lukket munden på kritikkerne ved at vinde kampen med hele 0-3 - pt. sæsonens største sejr ..



Varde - Thisted 1-2 (1-0)
Endnu en topkamp ventede forude for Varde, Thisted kom på besøg, og Sky Bets kunne ikke udråbe en favorit til kampen, så derfor var der utrolig høje odds på begge mandskaber.

Sky bets meldte ud før kampen at man forventede ikke mindre end 300.000 kr. spillede kroner på de to modstandere til sammen. Kampen blev spillet under et skybrud – der væltede over 40 mm ned over stadion under kampen meddelte DMI kort efter kampen. Det blev en meget dårlig kamp, næsten ingen chancer, massevis af glidende taklinger & skader, 14 gule & 3 røde kort, alle 3 røde til Varde.
Kampen blev tabt 1-2 til Thisted efter 2 mål i overtiden, dermed løb vi ind i sæsonens første nederlag efter 7 kampe som ubesejrede.




FC Hjørring – Varde 0-2 (0-1)
Topholdet Varde IF skulle igen en tur til Nordjylland, denne gang skulle vi møde FC Hjørring - kampen var meget jævnbyrdig, ingen skadet spillere i kampen til trods for massiv regn under det meste af kampen.

2-0 stod der på måltavlen, det kunne spillerne være godt tilfreds med. Især Målmand Jonas Jensen, kan være rigtig stolt af hans indsats i kampen - det 21 årige unge målmandstalent som blev lejet i Esbjerg fB før sæsonen har virkelig gjort det godt for holdet. Han vil helt sikkert blive tilbudt en kontrakt når hans kontrakt står til udløb med Esbjerg fB.




Jetsmark – Varde 1–2 (1-1)
Endnu engang tog spillerne fra Varde IF til Nordjylland, denne gang for at møde Jetsmark.
Jetsmark ligger i den øvre halvdel af midten i 2 Division Vest så derfor var der stor interesse for kampen, som blev set af hele 1.328. Kampen var meget jævnbyrdig, vi kom hurtigt foran 1-0, men måtte se Søren Weibel scorer til 1-1 kort før pausen. Efter pausen skulle man tro at spillerne fra begge hold var blevet i omklædningsrummet, da der intet skete i 2. halvleg, men i 3. minuts overtid scorede 21 årige Flemming Heiker til slutresultat 1-2.




Oversigt over kampe i September:



Stillingen i 2 Division Vest























Slut på September måned - Oktober kommer senere ..


Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

TBM_DK
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (September 07)
« Svar #9: 16 Nov 2007, 16:23 »

Super start du har fået Opstemt
Logged

De skizofrenes motto - Vi er flere end i tror!

Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (September 07)
« Svar #10: 16 Nov 2007, 16:27 »

Super start du har fået Opstemt

Tak - synes selv det går fint, hvis man tænker på at jeg INGEN transfer muligheder har andet end leje spillere udefra. Men da transfervinduet er lukket må jeg klarer mig med de spillere jeg pt har.


Næste update er under vejs Wink
Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

JimmyGP
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (September 07)
« Svar #11: 16 Nov 2007, 16:28 »

Du kan vel hente folk ind på fri?? flot start og update..
Logged

- Veni, vidi, vici -

Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (September 07)
« Svar #12: 16 Nov 2007, 16:32 »

Du kan vel hente folk ind på fri?? flot start og update..
Tak for din kommentar - dette er min første blog, så er glad for at der er nogen der gider læse den Smiley
Samt skrive en kommentar Peace


Jo, kan godt hente spillere på fri transfer - men det er begrænset hvilket spillere der vil tilslutte sig klubben & så søger jeg jo gode spillere Opstemt
Men når der sker noget nyt, skal jeg nok oplyse om det Smiley
Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

Webber-XX
Reserveholdsspiller
****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (September 07)
« Svar #13: 16 Nov 2007, 16:34 »

OKTOBER 2007





Brabrand – Varde 1-2 (1-0)
Århus klubben Brabrand var næste modstander som vi skulle møde. Lennart Kruse var endnu engang i topform & scorede til 1-1 & 1-2 som også blev kampens resultat. Kampens resultat var dog if. Dagblandet BT dybt uretfærdigt, da Varde hele kampen igennem var på hælene.



Varde – Esbjerg fB II 2-0 (0-0)
Samarbejdes klubben, Esbjerg fB II var næste hold som prøvede at stå i vejen for Varde, men alt tvivl omkring kampens resultat blev slået til side – for Varde IF’s  Lennart Kruse var endnu engang i hopla og scorede 2 mål ligesom i forrige kamp mod Brabrand. Lennart Kruse har virkelig været en fantastisk spiller for Varde IF i denne sæson.



Varde – AaB II 1-0 (0-0)
Topopgør stod der endnu engang i alle lokale aviserne i & omkring Varde. Superliga reserverne fra AaB kom på besøg, & det blev alt andet end en målrig kamp mellem ligaens nummer 1 & 2.
Men som de foregående kampe 3 kampe var Lennart Kruse på pletten
for Varde i 1-0 sejren.




OB II - Varde 1-0 (1-0)
SAS-Ligaens reserverne fra OB var næste test på udebane for Varde IF. Kampen blev en kedelig affære, men allerede efter 10 minutter gjore OB II det onde ved Varde. 24 årige Metin Celik stod bag kampens eneste mål.









Oktober var en rigtig god test måned, 4 kampe – 3 sejrer & 1 tabt mod bl.a. 3 SAS-Liga reserve mandskaber.
Det lover rigtig godt for fremtiden, både resten af tiden i 2 division & Viasat Sport Divisionen hvis vi sikrer os oprykning.
Bestyrelsen var yderst tilfreds med Webers ledelse af holdet. Varde IF’s supporterklub bakkede ligesom Bestyrelsen op om Carsten Webers tilstede værelse, hvilket manageren var meget tilfreds med. Under et møde med Bestyrelsen anmodede Weber igen om en samarbejdes klub, hvor vi kunne få en indtægt & leje spillere fra.

Bestyrelsen ville vende tilbage efter næste bestyrelsesmøde med et svar på Webers anmodning.



Oversigt over kampe i Oktober:



Stillingen i 2 Division Vest























Slut på Oktober måned - November kommer senere ..


« Seneste Redigering: 16 Nov 2007, 18:26 af Carsten87 » Logged

Succes is Temporary - Loyalty is Forever

TBM_DK
Førsteholdsspiller
*****

Offline Offline


 
Sv: Varde mod SAS-Ligan ..? (Oktober 07)
« Svar #14: 16 Nov 2007, 16:41 »

Flotte resultater endnu engang Smiley Kunne man eventuelt få et lille indblik i din taktik ? Synes din blog er god, enkel og ligetil Smiley
Logged

De skizofrenes motto - Vi er flere end i tror!

Sider: [1] 2 Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010