home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
11 Jun 2025, 19:37 Broen13 Blogs Indsæt Titel
09 Jun 2025, 20:39 g00n Blogs Minimalistic 2020
04 Jun 2025, 18:56 simka Omklædning... Sommer opdatering
03 Jun 2025, 21:57 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
15 Maj 2025, 21:08 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43 valverde4ever Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
Antal Registrerede Brugere: 23575
  1 Bruger, 671 Gæster Online.

Indlæg: 1133094 over 31389 Emner
Nyeste Bruger: datarecovee
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Andre Managerspil
| |-+  Kategori: Nostalgi
| | |-+  Schmeichel & The Netherlands
0 Brugere og 0 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: 1 [2] Udprint
Forfatter Emne: Schmeichel & The Netherlands  (Læst 3798 gange)
Eric Cantona
Gæst
 
Sv: Schmeichel & The Netherlands
« Svar #15: 11 Jun 2006, 22:20 »

21. December 2005 Lodtrækning til VM gruppespillet Holland ikke i den sværeste pulje.


Der blev idag trukket puljerne til VM 2006 i Tyskland. Holland kom i en udemærket pulje uden de helt svære hold, men heller ikke de nemmeste hold, det kan både blive succes og fiasko.


Forlan & co. skal op imod mægtige Holland til VM.


Gruppe C:

Holland
Japan
Tyrkiet
Uruguay

Vores kampe i Gruppespillet:

9. Juni - Mod
15. Juni - Mod
21. Juni - Mod
Logged

Eric Cantona
Gæst
 
Sv: Schmeichel & The Netherlands
« Svar #16: 12 Jun 2006, 16:04 »



Optakt:


Gruppe C:

Holland - Holland har fået en ny træner her til sidst i kvalifikationen. Den både Manchester United og danske legende Peter Schmeichel har valgt at satse en smule på ungdommen men sammentidig med en god slat ældre herre. Holland har mange spillere om valget på de forskellige pladser men truppen kan i se længere nede.

Japan - Japan er nogle små hurtige og boldstærke spillere. Zico som er deres træner og har været det siden VM på hjemmebane har valgt ny taktik og ny spillemåde men de kan sagtens snyde de andre i denne gruppe.

Tyrkiet - Tyrkiet er nogle hårde negle og ikke mange kan slå dem i boldkontrol. De kan nogle fikse finter og har en godt hold i år. Arsenal spilleren Sanley Tuncay har udtalt til tyrkisk TV at de er stærkere end nogensinde og kan sagtens i mine øjne også snyde Holland og de andre i gruppen.

Uruguay - Uruguay har få spillere ude i Europa og ellers er en del af dem baseret i hjemlandet. Men det er et hold der udnytter deres chancer og har faktisk i en venskabskamp op til VM slået Holland som de eneste i Holland. Flot resultat hvor Holland overhovedet ikke var klar. De kan nemt gå hen og ryge videre i gruppen.

Hollands trup:

Ajax stortalent Klaas-Jan Huntelaar er med i Hollands VM trup.
Største overraskelse i truppen.

Mål:
Maarten Stekelenburg (Ajax)
Henk Timmer (AZ)
Edwin van der Sar (Man Utd)

Forsvar:
Khalid Boulahrouz (HSV)
Wilfred Bouma (Aston Villa)
John Heitinga (Ajax)
Jan Kromkamp (Liverpool)
Andre Ooijer (PSV)
Nigel de Jong (HSV)

Midtbane:
Philip Cocu (PSV)
Edgar Davids (Tottenham)
Theo Lucius (PSV)
Arjen Robben (Chelsea)
Wesley Sneijder (Ajax)
Mark van Bommel (Barcelona)
Giovanni van Bronckhorst (Barcelona)
Rafael van der Vaart (HSV)

Angriber:
Klaas-Jan Huntelaar (Ajax)
Dirk Kuyt (Feyenoord)
Roy Makaay (Bayern)
Ugur Yildirim (Heerenveen)
Ruud van Nistelrooy (Man Utd)
Robin van Persie (Arsenal)

Ikke de store overraskelser, vil dog understrege at 2 af de medtagende angribere kan spille som fløj.

Er HSV nok for talentfulde de Jong,
eller hedder det CL bold efter VM?

Stjerner i gruppe C:
Holland: Rafael van der Vaart, Nigel de Jong, Arjen Robben, Philip Cocu, Ruud van Nistelrooy og Roy Makaay er nogle af de mange stjerner i den hollandske trup.

Japan: Nakata, Takahara er nok de 2 største i Japans trup.

Tyrkiet: Tuncay, Ekin, Nihat og de to Altintop brødre er nok nogle af de største stjerner i den tyrkiske VM trup.

Uruguay: Her kan vi nærmest ikke fremhæve andre end Pablo Garcia fra Real Madrid, Forlan fra Villarreal og Recoba fra Inter.

Hollands talenter:
Nigel de Jong, Wesley Sneijder, Robin van Persie, John Heitinga, Arjen Robben og Klaas-Jan Huntelaar.

Odds:
Odds til vinderen af VM:
Brasilien - 2.5
Italien - 3.0
Argentina - 3.0
Frankrig - 3.5
Holland - 6.0
England - 6.0

Holland er vurderet til odds 6.0 af bookmakerne, hvilket betyder, at de efter al sandsynlighed er med i de sidste kampe i turneringen. Der er endda en lille chance for, at de også kan gå hen og vinde turneringen.

Jeg tror selv på Holland, jeg Peter Hansen tror at Peter Schmeichel og hans tropper kan slå alt og alle, de har været stærke i kvalifikationen og kampen mod Egypten var god men hjemme mod Uruguay kiksede det for første gang.

Hollands forventede opstilling:

             van der Sar
Kromkamp - de Jong - Boulahrouz - Bronckhorst

          van Bommel - Cocu
Robben                     van der Vaart
        Nistelrooy - Makaay
Logged

Eric Cantona
Gæst
 
Sv: Schmeichel & The Netherlands
« Svar #17: 12 Jun 2006, 16:30 »


9. Juni 2006 Første gruppekamp i VM - 2-1
Kampen mellem Uruguay, deres åbningskamp i Holland. Kampen blev spillet på et fyldt Signal Eduna Park i Dortmund. Fantastisk kulisse med flere end 65.000 tilskuere fra Holland, næsten hele arenaen var forventningsfulde Orange farver fra Holland. De forventede sejr, mål og videre deltagelse fra gruppespillet.

Kampen blev fløjtet igang af gabonesiske Saphou Do Marcolino. VMs støste sensation inden for dommersiden. Hollands trænere, spillere og fans var ikke trygge under hans dømmelse før kampen. Blot 2 minutter inde i kampen får vi Hollands første rigtig store chance, det er Rafael van der Vaart der på et frispark skyder lige forbi Uruguays mål men fortsat 0-0. 3 minutter senere stod det så på chancer i den anden ende, denne gang med mål til Uruguay, Holland var overraskende bagud 1-0 på mål af Juventus spilleren Zalayeta. Fansne var tydeligvis ikke tilfredse og en pivekoncert startede og sluttede først efter et kvarters spil hvor Bayerns Roy Makaay bruger sit hovede og 1-1, det så nu ud til Holland var tilbage i kampen, men nej. 36 minutter spillet Holland har haft alt spillet men Zalayeta hælder igen en spand kold vand i hovedet på de hollandske stjerner. Uruguay får drillet Holland til at tabe. Holdet var så skuffede efter kampen at vi ikke kunne få en kommentar. De må hjem på hotellet og tænke over hvad de egentlig er her for, at vinde eller at hygge spille. Det lignede hyggebold idag, det var ikke godt nok og jeg selv som har oddset og tror på Holland er meget nede pt.
Logged

Dusty78DK
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Schmeichel & The Netherlands
« Svar #18: 12 Jun 2006, 16:43 »

Et ærgerligt nederlag, men du må på den igen mod Japan.  Thumbs Up
Logged

Eric Cantona
Gæst
 
Sv: Schmeichel & The Netherlands
« Svar #19: 12 Jun 2006, 17:29 »


15. Juni 2006 Anden gruppekamp i VM - 0-2
Jeg havde fået en plads på Olympiastadion i Berlin, meget tiltrænkt, men jeg fik den. Kampen imod japan ville nemlig være skæbnekampen for Holland, alt andet end en sejr ville sende dem ud. Der var afbud fra Liverpools Jan Kromkamp der havde pådraget sig en skade under en træning her i Tyskland.

Kampen blev fløjtet igang og dømt af libyenske Mohammed Massad Salim. Første halveg blev ikke en halveg for Japans tilskuere ihvertigfald. Skudstatestikken efter første halveg lød på hele 0-13. Dog havde de Oranje ikke formået at score endnu, de havde kort sagt haft et hav af chancer, alle brændt. Det starteede med 4 store chancer i de første 4 minutter. Det var en kamp med mange chancer og nget at kigge på for de hollandske tilskuere, men de var langt fra tilfredse før 2 minutter inde i anden halveg hvor Rafael van der Vaart udnytter et godt slået indlæg fra Roy Makaay og sætter foden på bolden og 0-1. Sådan tilskuerne var en smule tilfredse nu, men ikke helt tilfredse. Men det blev de i kampens allersidste minutter hvor Nistelrooy og Makaay var helt alene med målmanden i Japans mål, den ender ved Makaay og 0-2. Tilskuerne begyndte nu at håbe på at de kunne komme videre som 1er, men da de så skudstatestikken på 0-21 begyndte de at spekulerer på om 2 mål så er nok. Det krævede dog en sejr imod Tyrkiet og en sejr fra Japan mod Uruguay. Så ville Holland ende som puljevindere. Det ville være en kæmpe forløsning til de hollandske fans, der var jo trodsalt kommet godt 70000 tilskuere til dagens kamp fra Holland opbakningen kan de ikke klage over, næsten hele stadion var jo klædt i Orange. Blot ca. 6000 tilskuere er klædt i blåt og er fra Japan.
Logged

Eric Cantona
Gæst
 
Sv: Schmeichel & The Netherlands
« Svar #20: 12 Jun 2006, 18:13 »

Jeg vil ikke skrive så meget om vores sidste kamp, da jeg havde skrevet det hele gik mit net selvfølgelig ud. Men vi skriver bare kort om kampen håber det er ok.

Den 21. juni mødte Holland så Tyrkiet en alt afgørende kamp, succes eller exit. Hvad vil de og hvad bliver det til. Jeg sad selv på LTU Arena i Düsseldorf godt oppe og med udsigt ud over hele banen. Jeg kunne lige netop se Schmeichel daa de pludselig efter 2minutter var bagud 0-2. Skidt var det og folk råbte efter Schmeichel de ville se Huntelaar eller en anden angriber 3 angribere på banen ville de have. Det kom i pausen hvor de bl.a havde fået reduceret ved Makaay efter 20 minutter. Pludselig 2 minutter inde i anden halveg dukkede Mark van Bommel op udenfor feltet og med hans dommedagshuk sidder den lige i krydset. 2-2 Tilskuerne var næsten glade. Japan var foran hvilket betød pt. at Holland var videre. Men så i kampens 75. minut dukkede Bastürk op og så stod det desværre 2-3. Hvad sker der tænkte jeg og mange af de hollandske fans. Nej, nej, nej årets bummert er Holland. De er ude og i løbet af den anden kamp fik Uruguay vendt kampen og den endte 2-1. Vi er ude tidligere end jeg gerne ville. Nu ser jeg frem til en formentlig en fyrreseddel hvis ikke så EM.

Resten af resultaterne

1/16 finalerne
Paraguay - Brasilien 0-2
Ghana - England 2-0
Tyrkiet - Sverige 1-1s
Chile - Uruguay 2-1
Tjekkiet - Spanien 2-1
Elfenbenskysten - USA 1-2
Tyskland - Italien 0-1
Portugal - Argentina 0-0s

Tyskerne og englænderne røg overraskende ud til Italien og Ghana.

Kvartfinalerne
Brasilien - Chile 3-1
Ghana - Sverige 1-2
Tjekkiet - Argentina 4-2
USA - Italien 0-1

Semifinalerne
Brasilien - Italien 0-3
Sverige - Tjekkiet s0-0

Bronzekampen
Brasilien - Tjekkiet s0-0

Finalen
Italien - Sverige s0-0

Tillykke Italien.

JEG FORTSÆTTER IKKE MED DETTE SPIL! STARTER ET NYT MED NYT LANDSHOLD, OGSÅ SPILLER JEG VIDERE END KUN VM Wink
« Seneste Redigering: 12 Jun 2006, 18:45 af Eric Cantona » Logged

Dusty78DK
Manager
********

Offline Offline


 
Sv: Schmeichel & The Netherlands
« Svar #21: 12 Jun 2006, 19:08 »

Det er chokerende for mig at du ikke går videre fra den gruppe  Shockeret

MEn på den igen, glæder mig til at se den næste blog  Thumbs Up
Logged

United-styrer
Gæst
 
Sv: Schmeichel & The Netherlands
« Svar #22: 12 Jun 2006, 19:22 »

Det må siges at være overraskende, at du, med Hollands klassehold, ikke kommer videre fra den pulje. Bedre helt næste gang i din nye blog.
Logged

Sider: 1 [2] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010