TRUPPEN med nye ansigterDer har endnu en gang været godt gang i svingdøren hos Rovers op til den nye sæson.
Der er dog ikke kommet ligeså mange nye spillere ind som det antal, der er sagt farvel til. Jeg har lavet en lille gennemgang af de nye ansigter herunder.
Transfers <<<Steve Sidwell – M C fra ChelseaPris: 52.500.000 kr.Steve Sidwell valgte at skifte til os, for at få gang i karrieren igen efter han ikke fik meget spilletid hos Chelsea.
Han er en spiller, jeg forventer mig meget af, da han har kvaliteterne til positionen som styrmand og arbejdsmand på den centrale midtbane. Han har et rigtig godt blik for spillet og formår at lægge nogle præcise afleveringer i dybden, mens han også har en stor motor, som kan tilbagelægge mange kilometer, hvilket er vigtig, da han skal spille selv på den centrale midtbane og fungerer som bindeled mellem forsvar og angreb.
Han vil komme til at kæmpe med Robbie Savage om positionen, men Savage er ved at være oppe i årene og planen er da også, at få Sidwell kørt stille og roligt ind på holdet i denne sæson og så bruge ham som førstevalg på midtbanen fra næste sæson, da han for mig er den helt perfekte afløser for Robbie.
Ivica Dragutinovic – F VC/WB V fra SevillaPris: Fri transferDa muligheden opstod for at få tilknyttet Ivica Dragutinovic fra Sevilla på en fri transfer, var jeg ikke i tvivl om, at der skulle slås til.
Ivica er ikke den yngste længere og heller ikke den hurtigste, men den manglende hurtighed kompenserer han for igennem hans fremragende blik for spillet. Han er samtidig også fysisk stærk og aggressiv. Det eneste, jeg er bekymret for er hans hovedspil, hvor han måske mangler lidt i forhold til den engelske Premier League.
Dragutinovic er hentet ind som back-up for vores centrale forsvarsspillere, mens han også kan bruges på venstrebackpladsen i nødstilfælde.
Karl Svensson – SW/F C fra CaenPris: 90.000.000 kr.Hvis ikke Nelsen meget gerne ville væk fra Rovers for at prøve kræfter med en anden liga og i sidste ende tage til Juventus, så havde jeg nok aldrig hentet Karl Svensson. Når det så er sagt, så er jeg utrolig glad for, at have fået den unge svensker til klubben. Han er en klassespiller og han har alt, hvad der skal til for at blive en fantastisk centerforsvarer for Rovers i de næste mange år.
Han er stærk, forudseende, rolig og hovedstødsstærk, skal man finde noget at sætte en finger på, kan det være hans hurtighed, men med de andre kvaliteter han har, er det overhovedet ikke noget problem.
Svensson bliver rigtig spændende at følge i de næste mange år i Blackburn, hvor jeg godt kan se ham udvikle sig til anfører/viceanfører i løbet af de næste par sæsoner.
Leighton Baines – F/WB/M V fra EvertonPris: 125.000.000Efter lang tids tovtrækkeri lykkedes det langt om længe at få hentet Baines i Everton.
Jeg var som nævnt ikke helt tilfreds med de defensive kvaliteter hos vores normale venstreback, Julio Arca. Derfor valgte jeg at henvende mig til Everton for at høre om Leighton. De var ikke meget for at sælge ham, men efter lange forhandlinger nåede vi frem til en pris på 125 millioner kroner, hvilket er transferrekord i Rovers.
Jeg skal da heller ikke lægge skjul på min store begejstring for Baines og samtidig mine store krav til knægten, som jeg forventer, vil gå ind på vores hold og løfte niveauet i den bagerste række.
Leighton har alt det en back skal have. Han arbejder benhårdt, er hurtig og samtidig stærk i nærkampene, jeg kan ikke vente til, jeg skal se den unge mand i Rovers trøjen.
Anthony Vanden Borre – F HC, WB H, DM, M HC fra FiorentinaPris: 75.000.000 kr.Den sidste spiller, der indtil videre er hentet til Rovers er endnu en forsvarsspiller, selvom han også er god på både den defensive midtbane og på kanten.
Anthony Vanden Borre er kun 20 år, men har allerede spillet 21 gange for Belgien, hvilket viser hans store klasse og hans stor erfaring på trods af hans unge alder.
Jeg har købt Anthony til positionen som højre back, da jeg heller ikke var helt tilfreds med præstationerne fra Brett Emerton i den forgangne sæson.
Ligesom med Baines og Svensson, glæder jeg mig rigtig meget til at se, hvad Vanden Borre kan udrette på højrebackpladsen for os.
Med købet af den unge belgier betyder det, at vi skifter ud på 3 ud af 4 pladser i den bagerste kæde, hvilket jeg ikke håber for alt for stor betydning i den første del af sæsonen. Jeg er dog ikke i tvivl om, at vi på længere sigt, vil få et af de bedste forsvar i den engelske Premier League med de nye spillere, vi har hentet.
Transfers >>>Steven Reid til Newcastle for 102.500.000 kr.
Andre Ooijer til Sampdoria for 8.250.000 kr.
Bruno Berner til Wigan på fri transfer
Stephane Henchoz sendt på fri transfer
Maceo Rigters til Aston Villa for 42.000.000 kr.
Aaron Mokoena til Napoli for 45.000.000 kr.
Scott Golbourne til Wigan for 75.000.000 kr + 25% af næste salg
Ryan Nelsen til Juventus for 85.000.000 kr.
Vi har sagt farvel til en del spillere denne sommer. De mest markante navne er Reid og Nelsen, som gerne ville prøve kræfter med nye hold. Jeg er godt tilfreds med beløbene, vi har fået for især de to spillere, men generelt er det nogle gode handler, vi har lavet.
Jeg er dog stadig noget irriteret over tabet af den unge Golbourne, men det hjælper lidt, nu hvor vi har sikret os Baines.
Truppen – pr. 10.08.2008Målmænd![](http://img215.imageshack.us/img215/3966/rovershjemmexp0.jpg)
4-3-1-2 taktikken til hjemmebanen
Brad Friedel
Thomas Sørensen
9 ud af 10 stjerner: Det er to rutinerede herrer, jeg har til rådighed på målmandsposten i denne sæson, men også to fremragende spillere, så der vil uden tvivl blive kamp om pladsen på førsteholdet.
Friedel er ved at være oppe i årene, men han har stadig , hvad der skal til for at kunne stå i mål på allerhøjeste niveau. Det viste han også sidste sæson, hvor han med en stribe glimrende præstationer, om nogen var årsag til den flotte placering i Premier League.
Thomas Sørensen er den anden målmand i førsteholdstruppen og det kan meget vel være ham, der er førstevalg, når sæsonen går i gang. Han fik de sidste kampe i sidste sæson og gjorde det fremragende, så det kan meget vel tænkes, at vi starter ud med Thomas i målet til at starte med i den nye sæson.
ForsvarLeighton Baines – F/WB/M V
Ivica Draguntinovic - F VC/WB V
Karl Svensson – SW/F C
Lucien Aubey – F VC
Leon Andreasen – F/DM C
Anthony Vanden Borre - F HC, WB H, DM, M HC
Mathias Zanka Jørgensen – F C
Julio Arca – F/WB V, OM VC
Brett Emerton – F/WB/OM H
9,5 ud af 10 stjerner: Forsvaret er uden tvivl det sted på banen, hvor vi er bedst besat på alle pladser. A-kæden bliver med Baines, Aubey, Svensson og Vanden Borre, men med spillere som Arca, Leon A og Emerton som reserver, så er vi rigtig godt kørende rent defensiv.
Jeg har valgt at inkludere den unge danske centerforsvarer Mathias Zanka Jørgensen, da jeg har besluttet mig for, at han skal prøves af i nogle kampe i denne sæson. Mine trænere lovpriser unge Zanka, så jeg er meget spændt på, at se om han kan levere varen allerede i denne sæson.
![](http://img236.imageshack.us/img236/8064/roversuders5.jpg)
4-3-2-1 taktikken til udebanekampene
MidtbaneRobbie Savage – M C
Steve Sidwell – M C
Ivan Rakitic – OM C
David Bentley – OM H
Paul Gallagher – OM H, A C
Morten Gamst Pedersen – OM V
David Dunn – OM VC
Kasper Lorentzen – OM VC, A C
9 ud af 10 stjerner:Der er ikke sket meget på midtbanen i løbet af sommeren. Vi har hentet Sidwell og mistet Reid ellers er truppen intakt på dette punkt, hvor jeg håber på, at Gamsten kan hæve sit spil til et højere niveaus end det han viste i sidste sæson.
Jeg ved, han er bedre, men han mangler at løsne helt op og vise sig fra sin allerbedste side.
Vi har rigtig mange kampe på programmet i næste sæson, både med europæisk fodbold og diverse cupturneringer, så der vil blive roteret en del på de forskellige positioner i løbet af sæsonen.
AngrebBenni McCarthy - Bo
Matt Derbyshire - Bo
Roque Santa Cruz – OM/A C
Shola Ameobi - Bo
Derek Riordan - Bo
8,5 ud af 10 stjerner: Der er slet ikke sket ændringer i angrebet op til sæsonstart. Jeg mener, at vi er godt dækket ind med det spillermateriale, vi har i angrebet i øjeblikket. Det er muligt, at jeg hente en eller to spillere ind til angrebet, men det bliver unge spillere, der ikke vil komme i betragtning til førsteholdet lige med det samme.
McCarthy er selvfølgelig den store stjerne og når vi spiller med to angribere, vil han danne makkerpar med paraguayanske Santa Cruz som førstevalg.
Jeg har også valgt at pege på nogle af de unge spillere, der måske kan gøre sig gældende i løbet af sæsonen. Her er en lille liste med "boblerne"
Paul Dixon - F V
Jack Cork - F C/DM
Patrik Lomski - OM HV, Bo -
hentet på fri transfer til reserverne i første omgangMarc Olsen - OM VC, A C
TræningskampeBristol City – Blackburn 3-5
Sheff Wed – Blackburn 2-4
Blackburn – Newcastle 0-1
Vi spiller kun 3 træningskampe med noget svingende resultater. Vi får to gode sejre med masser af mål mod de to lavere rangerende hold fra Bristol City og Sheff Wed, mens vi noget skuffende taber vores hjemmekamp mod Newcastle med 1-0.
Rent offensivt ser det lovende ud, men det kan tyde på, at forsvaret med de 3 nye spillere, skal bruge en del kampe på at finde hinanden.
Vi starter sæsonen med 2 udekampe mod henholdsvis Fulham og Sunderland. Det bliver svært at starte ud med 2 udebanekampe, men jeg tror helt sikkert, vi kan vinde begge disse opgør.
Premier League TiteloddsMan U: 2,75
Arsenal: 3,00
Chelsea: 3,00
Liverpool: 26,00
Man City: 26,00
Blackburn: 34,00
Vi er outsidere til en topplacering, men jeg håber, at vi endnu en gang kan snyde hold som Liverpool, Man City og Tottenham i kampen om en placering i Top 4.