Velkommen
Gæst
SENEST AKTIVE EMNER
Dato
Forfatter
Forum
Emne
I dag
kl. 09:41:44
andersnomanni
Træningsbanen
Taktikker FM24
03 Feb 2025, 22:56
g00n
Blogs
Minimalistic 2020
26 Jan 2025, 14:30
NAsMaR
Blogs
Lutz Pfannenstiel FM22...
24 Jan 2025, 19:17
ydersog
Klubsøgnin...
Brighton & Hove Albion
21 Jan 2025, 13:54
andersnomanni
Blogs
SAF Challenge
14 Jan 2025, 13:54
Sirstaal
Spillersøg...
Spillererfaring
01 Jan 2025, 09:52
hoeven
Træningsbanen
En Libero taktik - Dis...
Antal Registrerede Brugere:
23502
1 Bruger, 1166 Gæster Online.
Indlæg: 1133003 over 31385 Emner
Nyeste Bruger:
brukens5434
FORUM
FmFreaks Forside
Forum: Andre Managerspil
Nostalgi
Kategori: Blogs fra de ældre udgaver
Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
0 Brugere og 5 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Afstemning
Spørgsmål:
Bloggen er
Helt i særklasse
0 (0%)
Vild
0 (0%)
God
4 (100%)
OK
0 (0%)
Dårlig
0 (0%)
Antal Stemmer: 4
Sider:
[
1
]
2
Forfatter
Emne: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz (Læst 2221 gange)
Møller
Gæst
Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
:
10 Jun 2007, 20:51 »
En blog af Møller, om det finske landsholds forsøg
på at overraske alle og kvalificere sig til EM 2008 i Østrig og Schweiz.
Ligaer:
Danmark (2nd Division - SAS Liga)
Database:
Huge
Load Spillere fra:
Finland
Skandale i den finske lejr
Det finske landshold var i chok, da det igår kom frem at deres engelske træner
Roy Houdgson
havde været sammen med Jari Litmanens kone, mod hendes vilje. Det resulterede i øjeblikkelig fyring fra posten som finsk landstræner. Der gik heldigvis for det finske landshold ikke længe før man kunne offentliggøre en ny træner.
Navnet på denne herre er
Mads Møller Nielsen
, og han er faktisk dansk som du nok kan høre. Manden er i manges øjne ukendt. Men ikke i den vestjyske klub Esbjerg IF 92, hvor træneren her har arbejdet som frivillig drengetræner. Mads M. Nielsen er en meget respekteret herre i EIF 92. Men da han for kort tid siden flyttede til Finland for at gifte sig med hans finsk/danske kone Elizabeth Jacobsen kunne han forståeligt nok ikke træne i Esbjerg IF 92 mere.
Han påstår at han faktisk ansøgte uden nogle tanker om at blive ansat. Hvilket vi kan høre i denne kommentar: - Jeg ansøgte sammen med gutterne, lidt for sjov. Vi lavede lidt sjov med at ansøge, jeg fik mere og mere lyst til jobbet. Derefter snakkede med med Elizabeth om det, og vi blev enige om at ansøge. Det har jeg gjort og er altså blevet ansat.
Første opgave til Mads M. Nielsen er venskabskampen mod Nordirland d. 16 august 2006 på Olympiastadion i den finske by Helsingfors. Der vil mange finske fans nok møde op for at se om Mads har evnerne til at føre Finland til det
Europæiske Mesterskab 2008
«
Seneste Redigering: 12 Jun 2007, 20:50 af Møller
»
Logged
MLL
Manager
Offline
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #1:
10 Jun 2007, 20:57 »
Haha fed start med Jari Litmanens kone
Logged
Tilbage på FmF
Møller
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #2:
10 Jun 2007, 21:04 »
Hehe.
Hvad synes i om layout på billedet og selve teksten?
KOMMENTER! KOMMENTER! KOMMENTER! KOMMENTER!
Logged
Møller
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #3:
10 Jun 2007, 22:31 »
Tæt venskabskamp endte med storsejr
Finland
3 - 0
Nordirland
1-0 Markus Heikkinen (41 min.)
2-0 Peter Kopteff (54 min.)
3-0 Juho Mäkelä (90 min.)
Finland
og
Nordirland
tørnede her til aften sammen på
Olympiastadion
i Helsingfors. En kamp mange betragtede som en tæt kamp. Hvilket oddsne også forventede. Spillere som Forsell, Johansson og Pasanen var ikke med for Finland grundet skadet, et kæmpe slag for det finske landshold.
Men det var jo kun en venskabskamp. Alligevel var der mødt et pænt antal tilskuere op til kampen, vi snakker 23.847 finske tilskuere. Det er også forståeligt at ingen Nordirre vil tage turen til Finland på en hverdag for at se en Venskabskamp.
Tilbage til kampen, kick off lød det på finsk over højtalerne. Kampen startede i et lavt tempo, men det var hjemmeholdet der styrede tempoet. Norirland lå helt nede i egen zone med alle mand. Der gik alligevel lang tid i kampen før vi fik rigtig drame. En grov tackling blev lavet af
David Healy
mod Finlands
Jukka Santala
, Santala måtte udgå med skade, efter 11 minutter.
7 minutter efter Jukka Santalas exit fra banen måtte veteranen fra Malmö FF
Jari Litmanen
ligeledes forlade banen med en skade. Endnu en gron takling. Denne gang fra
Stephan Craigan
som resulterede i et gult kort. Dette skete efter bare 18 minutter.
Ikke flere skader, nu kom målene. Det startede efter 41 minutter hvor Finlands Kuqi brændte lige på
Maik Taylor
, men returbolden endte i fødderne på
Markus Heikkinen
, som fra kanten af feltet kunne sparke bolden flot op i krydset, til en finsk 1-0 førring.
I pausen var resultatet fortsat 1-0 til hjemmeholdet. Nordirland kom ud til anden halvleg som de kom til første, stille og roligt i egen zone. Det straffede finnerne igen efter 54 minutter, ved en flot fuldtræffer fra Utrechts
Peter Kopteff
som scorede til 2-0. Fremragende stemning opstod pludselig på tilskuerpladsene.
Men de mange tilråb hjalp ikke på tempoet. Nordirland kom mere med, men kun på kontra angreb. Der skulle nu gå helt hen til de døende minutter før Finland igen blev farlige.
Juho Mäkelä
runder hele det nordirske forsvar og placerer uden de store problemer målmand Taylor til slutresultatet 3-0.
Logged
cube
Manager
Offline
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #4:
11 Jun 2007, 20:19 »
Flot layout - det bedste du har lavet hidtil. KUTGW.
Logged
Tjek mit kunst/design ud på
KasperPyndt.dk
Møller
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #5:
11 Jun 2007, 20:21 »
Ill do.
tak cube
Logged
Dusty78DK
Manager
Offline
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #6:
11 Jun 2007, 20:24 »
Det ser godt ud! Det er enkelt, smukt og ligetil. Jeg håber meget du kan holde dampen oppe, men jeg vil gerne advare dig om at dels er det en udfordring at holde motivationen oppe, og dels er der ikke så mange læsere i landsholdsblogs.
Logged
Blackhawk
Landsholdsspiller
Offline
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #7:
11 Jun 2007, 20:26 »
Dusty, jeg elsker da landsholds blogs. Specielt dine!
Fin blog du har her Møller, flot layout med flagende og billederne. Det tegner godt.
Logged
Møller
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #8:
11 Jun 2007, 20:31 »
Tak begge.
Logged
Dau
Førsteholdsspiller
Offline
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #9:
11 Jun 2007, 20:51 »
Jeg er ved at dø over de flag der, lær mig det Møller - dit layout er
perfekt
!
Har faktisk selv overvejet at træne Finland, blev dog ikke til mere end overvejelserne, de er lidt for "skøre" deroppe. Held og lykke med dem og deres færd til EM, glæder mig til at følge bloggen
«
Seneste Redigering: 11 Jun 2007, 20:59 af Dau
»
Logged
Rolig nu, pust ud, træk vejret..
United-styrer
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #10:
11 Jun 2007, 20:56 »
Introduktionen var efter mine begræber en smule søgt og tynd, men ser man bort fra den, så er det udmærket skrevet, og layoutet er virkelig flot.
Logged
Møller
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #11:
11 Jun 2007, 21:00 »
Tak Dau.
U-S nu er jeg Finland, kender du mig ret er jeg ikke personen der skriver en kæmpe historie. Så meget normalt fra min side
Logged
Niko
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #12:
11 Jun 2007, 21:34 »
Denne her blog, er meget brilliant!
KEEP UP THE GOOD WORK!
Det er virkelig noget flot arbejde!
Logged
Møller
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #13:
11 Jun 2007, 21:44 »
Finland fik 1 point med hjem fra østen
Polen
0 - 0
Finland
Første kamp i
EM Kvalifikation Gruppe A
. Finland skulle godt igang, trods skader fra Santala, Kopteff og Litmanen. 3 vigtige spillere i den finske landsholdstrup.
Litmanen
med erfaringen i verdensklasse,
Kopteff
med den eminente form og
Santala
talentet i svøb. Men derimod er
Johansson
,
Forssell
og
Pasanen
er tilbage i truppen. De skal bevise deres europæiske ry i dagens kamp i Polen.
Kampen blev spillet på
Stadion Slaski
i Chorzow. Polens hjemmebane i aften. Kampen blev overværget af 42.771 live på stadion, og sikkert flere gennem tv skærmen. Det ville blive en spændende og tæt kamp. 2 meget lige hold som idag skulle mødes i
Polen
.
Men kampen startede ligeså kedeligt som
Finlands
venskabskamp mod
Nordirland
for bare 17 dage siden. Første halvleg blev mere end kedelig. 3 chancer til Polen, 2 til Finland dog må vi sige at finnerne havde spilovertaget. Men en kedelig første halvleg uden meget vigtige begivenheder.
Finland beholdte spilovertage i anden halvleg, men som første halvleg var det igen
Polen
der havde flest chancer. Hjemmeholdet kørte på kontraangreb. Finland var det bedste hold i en utrolig kedelig kamp. Ikke meget at skrive om, så vi lader være. Anden halvleg ligeså kedelig som første.
Anfører
Jussi Jääskeläinen
fra det finske landshold. Også kendt som målmand i engelske Bolton, sagde følgende:
"En kamp uden det store arbejde til forsvaret og målmændene. Ingen var rigtig farlige i denne kamp. Måske skyldes det varmen (22c)."
Slut på første kval kamp for Finland, ikke den store oplevelse.
Logged
Møller
Gæst
Sv: Finland - Turen går til Østrig og Schweiz
«
Svar #14:
11 Jun 2007, 22:26 »
Portugal overrasket i Finland
Finland
1 - 1
Portugal
Det berømte og berygtede Portugal-hold blev presset tilbage på deres egen banehalvdel i store mængder af kampen af deres langt fra så glamourøse modpart.
Finland spillede uafgjort i Polen i deres første kamp. Idag gjaldt det så landet som forventes at vinde Gruppe A, Portugal. En kamp som skulle spilles på
Olympiastadion
i Helsingfors. Kampen blev spillet foran et næsten fyldt stadion. Der manglede knap 200 tilskuere fra at være max (39.752) idag var der 39.621. De tilskuere fik sig en stor overraskelse.
Kampen kom hurtigt igang, Finland havde valgt at lægge et pres og overraske de portugisiske favoritter fra start. Flere store muligheder opstod til Heerenveen angriberen
Niklas Tarvajärvi
. Men ind ville bolden ikke i det første kvarter.
Efter 18 minutter skete der så endelig noget. Finlands 35.000 tilskuere gik totalt amok. Netop omtalte Tarvajärvi dukkede op foran Ricardos mål. Fantastisk indlæg fra
Petri Pasanen
på midten af banen.
Tarvajärvi
header bolden mod modsatte hjørne, end ham selv og Ricardo. 1-0 til hjemmeholdet. Publikum var i ekstase. Fantastisk start på denne kamp.
Portugal var nu tvunget frem på banen. Dette var en udmygelse og overraskelse uden lige. Men ind ville bolden ikke. Finland levede mere på kontraer nu. Først i overtiden af første halvleg skete der noget. Målmand Jääskeläinen kunne ikke holde
Decos
skud, returen endte ved
Ariza Makukula
som nemt sætter bolden i nettet, til 1-1.
Anden halvleg blev en totalt finsk dominans. Intet og jeg mener intet så vi til Portugal. Men trods flere mega chancer scorede ingen af holdene mere i kampen. Anden halvleg havde ikke det store at skrive om, indtil sidste minut. Unge
Roman Eremenko
dribler gennem Portugals midtbane fra venstre kanten ind på midten, skyder på mål. Men desværre på overlæggeren.
Finsk dominans og overtag i kampen endte desværre uden sejr, men 1 point er vel også fint mod 2erne fra EM i 2004.
«
Seneste Redigering: 11 Jun 2007, 22:41 af Møller
»
Logged
Sider:
[
1
]
2
Vælg et område:
-----------------------------
Football Manager 2024
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2023
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Challenges
=> Træningsbanen
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
-----------------------------
Football Manager 2022
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Træningsbanen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2021
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Blogs
=> Træningsbanen
=> Skadestuen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2020
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2019
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2018
-----------------------------
=> Omklædningrummet
=> Lower League Management
=> Skadestuen
=> Træningsbanen
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Blogs
=> Challenges
===> November challenge
===> December challenge
===> Januar/februar challenge
===> Journey for the money
-----------------------------
Football Manager 2017
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
===> Det taktiske panel
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lower League Management
=> Challenges
===> Europæisk Outsider
===> Galiciens helte
===> Genrejsningen af Østtyskland
===> Journey for the money
===> Mine FM17 saves
=> Designerfreaks
=> Idéfabrikken
-----------------------------
Football Manager 2016
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Månedens anbefaling
=> Lav din egen klub
=> Lower League Management
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Netcaféen
=> Challenges
-----------------------------
Football Manager 2015
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Skadestuen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens anbefaling
=> FmFreaks anbefaler
-----------------------------
Football Manager 2014
-----------------------------
=> Omklædningsrummet
=> Træningsbanen
=> Spillersøgning og -erfaring
=> Klubsøgning og -erfaring
=> Skadestuen
=> Netcaféen
=> Challenges
=> Lower League Management
=> TV-Stationen
=> Blogs
=> Idéfabrikken
=> Designerfreaks
=> Månedens Anbefaling
-----------------------------
Andre Managerspil
-----------------------------
=> Nostalgi
===> Blogs fra de ældre udgaver
===> FM2013
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Netcaféen
=====> Challenges
=====> Lower League Management
=====> TV-Stationen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> DesignerFreaks
=====> Månedens anbefaling
===> FM2012
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> TV-stationen
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> DesignerFreaks
=====> Netcaféen
=====> Blogs
=====> Idéfabrikken
=====> Månedens anbefaling
===> FM2011
=====> DesignerFreaks
=====> TV-stationen
=====> Annonceringer
=====> Idéfabrikken
=====> Omklædningsrummet
=====> Træningsbanen
=====> Spillersøgning og -erfaring
=====> Klubsøgning og -erfaring
=====> Skadestuen
=====> Lower League Management
=====> Netcaféen
=====> Blogs
===> FM2010
=====> Blogs FM2010
=====> Netcaféen FM2010
=====> Annonceringer FM2010
=====> Omklædningsrummet FM2010
=====> Træningsbanen FM2010
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2010
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2010
=====> Skadestuen FM2010
=====> Lower League Management FM2010
=====> Idéfabrikken FM2010
===> FM2009
=====> Idéfabrikken FM2009
=====> Træningsbanen FM2009
=====> Blogs FM2009
=====> Lower League Management FM2009
=====> DesignerFreaks FM2009
=====> Skadestuen FM2009
=====> Netcaféen FM09
=====> Omklædningsrummet FM2009
=====> Spillersøgning og -erfaring FM2009
=====> Klubsøgning og -erfaring FM2009
=> Pro Cycling Manager
=> Football Manager Live
===> Blogs
=> DesignerFreaks
=> Annonceringer FM2012
-----------------------------
Andet
-----------------------------
=> Fodbold
===> VM 2010
===> EM 2012
===> VM 2014
===> EM 2016
=> Baren
===> Cykling
===> Redskabsrummet
=> Børnehaven
-----------------------------
FmFreaks.dk
-----------------------------
=> Introduktionsforum
=> Mødelokalet
===> Måneds awards
=> FmFreaks Blogs Hall of Fame
=> Konkurrencer
===> Premier League Picks
===> Champions Freak
===> Supertipperen
===> FmFreaks Awards 2007
===> Nekrolog Konkurrence 2008
===> Digtkonkurrence
===> VM-Konkurrence
===> Fmfreaks Tour de France konkurrence
===> Nekrologkonkurrencen, 2010
===> Nekrologkonkurrencen, 2011
===> Månedens mål
===> FMF Fantasy League
===> EM Last Man Standing
===> DM i Football Manager 2013
===> Prediction Mastery
===> Blogkonkurrencer
=====> Blogkonkurrencen 2016
=====> Blogkonkurrencen 2015
=====> Blogkonkurrencen, 2014
=====> Blogkonkurrencen, 2013
=====> Blogkonkurrencen, 2012
=====> Blogkonkurrencen, 2009
=====> Blogkonkurrencen, 2011
=====> Blogkonkurrence FM2008
=====> Blogkonkurrencen 2017
=====> Blogkonkurrencen 2018
=====> Blogkonkurrencen 2019
=====> Blogkonkurrencen 2020
=====> Blogkonkurrencen 2021
=====> Blogkonkurrencen 2022
=====> Blogkonkurrencen 2023
=====> Blogkonkurrencen 2024
===> FmF Mesterskabet
===> FmFreaks årsawards 2013
===> VM Last man standing
===> FmFreaks' årsawards 2014
-----------------------------
Administrator forum
-----------------------------
=> test
This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only.
« More Info »