Der er sket meget, siden Kronborg var nøglen til opkrævning af Øresundstolden.
I Helsingør føler man næsten, at der er sket lige så meget, siden man havde sin første og hidtil eneste sæson i Superligaen, selv om det ikke er helt så længe siden endda.
Man husker stadig tilbage på, hvordan det gamle stadion lige ud til Nordre Strandvej, var fyldt til sidste plads, da Viborg kom og troede, at de så let som ingenting, kunne sikre sig overlevelse i Superligaen, allerede i første kamp, så de ikke skulle bekymre sig om andet end hvor stor festen skulle være, når de kom hjem igen.
De blev klogere, derovre i fodsportsforeningen
. MEGET klogere!
Det står nemlig også lysende klart i erindringen, hvordan man tog fra den ene domkirke by til den anden, og efter forlænget spilletid, rykkede op, på reglen om udebanemål.
Fra det øjeblik slutfløjtet lød, kom byen på alles læber. Spillerbussen var dårligt nok kommet hjem, før træneren var blevet politianmeldt for at have udtalt, at de ville feste og drikke sig grønlænderstive. Et fint eksempel på den kådhed som byen blev ramt af, i glædens stund. Men selv om det hårde arbejde hurtigt kom i gang, kunne end ikke de mest dedikerede ildsjæle gøre noget ved at FC Helsingør hurtigt blev de nye prygelknabe, både på og udenfor banen.
Det gamle stadion var utidssvarende, og der var stort set ikke det gæstende hold, som ikke havde et eller andet at klage over.
Banen var til visse tider på niveau med en mudderpøl, som man kun finder det på Kløvermarken, til sæsonens første kamp i firmasporten. I det hele taget, var det for lidt, der var at være stolte af, og nedrykningen kom også i sikker stil.
Det gik også fra ondt til værre, da turen gik hele vejen ned i 2.division.
DER vendte skuden igen. Oprykningen kom med det samme, og efter at have stabiliseret sig i 1.division med amerikanske ejere og et nyt stadion, er optimismen blomstret igen, oppe i det skønne Nordsjælland:
Denne gang skal det være. Kronborgs drenge vil tilbage til det forjættede land, Superligaen.
Jeg når dårligt at få mødt spillerne til første træningsdag, før første alvorlige tilbageslag ser ud til at indtræffe.
Liam Jordan, den sydafrikanske offensive midtbanespiller forstrækker et ledbånd, og misser dermed hele sæsonoptakten, og det er et kapløb med tiden, om han bliver klar til sæsonstarten.
Midt i optakten der mest af alt handler om at sikre så gode spillere så billigt som muligt (helst gratis da transferbudgettet er på præcis 0 kr.), trækkes der lod til 1. runde i pokalen.
Her trækker vi Holbæk, som grundet de danske regler får hjemmebane, som lavest rangerede hold. De ligger nemlig i DS pulje 2.
Skæbnen vil at vi dagen før lodtrækningen mødte dem i en træningskamp og vandt i sikker stil 4-1. Så det er med en god fornemmelse, vi ser frem til 1. runde.
Vi er således kommet nogenlunde levende gennem sæsonoptakten, hvor vi af nævneværdige resultater har spillet 2-2 med Lyngby, og tabt 1-3 til Partizan Beograd.
Vi har også fået hentet et par spillere.
De mest iøjnefaldende Er de følgende, som alle er hentet enten gratis eller på billige lejeaftaler:
[b]Jon Tena:[/b] 28 år og fra Spanien. Hentet fra Island, hvor han har været i to sæsoner, og ellers i sekundære spanske klubber.
Lasso Coulibaly og Leo Walta: henholdsvis fra Ghana og Finland. Henholdsvis 19 og 18 år, og begge lejet til at styrke den centrale midtbane, i FC Nordsjælland. De skal ikke bare styrker den, men styrer den med hård hånd.

Emmanuel Ogude: 27 år og fra Nigeria. Hentet i Vendsyssel, hvor han havde 3 sæsoner, med en fin succes. Inden da, to sæsoner i B93 og før det igen, nogle år i forskellige klubber i Israel.
Han har ydet en solid indsats i optakten, og jeg ser frem til at han løber solen sort på højre fløj.

Det skal blive spændende at se, hvor indbringende den nye sundtold bliver, og hvor massiv en fæstning, der bliver tale om.
Med det omtalte transferbudget på præcis 0 kr. og et massivt underskud, kombineret med et ønske om at spille med om de sjove pladser fra ledelsens side, er det i al fald ikke udfordringer jeg mangler.
Så velkommen til det skønne Nordsjælland, og til et drama, som måske endda kan ende med at overgå noget selveste Shakespeare, kunne have skrevet.