home forum contact
 
  Velkommen
Gæst
Søg
 
SENEST AKTIVE EMNER
Glemt din kode?
Registrer
Dato Forfatter Forum Emne
05 Maj 2025, 19:40 g00n Blogs Minimalistic 2020
04 Maj 2025, 12:50 szukizek Blogkonkur... Blogkonkurrencen 2025 ...
26 Apr 2025, 20:24 Beckham23 Omklædning... Sommer opdatering
09 Apr 2025, 19:48 andersnomanni Blogs SAF Challenge
04 Apr 2025, 14:43 valverde4ever Pro Cyclin... Cycling Career - Kan d...
27 Mar 2025, 15:21 NAsMaR Blogs Lutz Pfannenstiel FM22...
17 Mar 2025, 14:40 szukizek Træningsbanen Fm Tweak
Antal Registrerede Brugere: 23568
  0 Brugere, 558 Gæster Online.

Indlæg: 1133073 over 31388 Emner
Nyeste Bruger: Taylahlawson980
FORUM
+  FmFreaks Forside
|-+  Forum: Football Manager 2017
| |-+  Kategori: Blogs
| | |-+  Chapecoense - De faldende legender - #0
0 Brugere og 0 Gæster læser i øjeblikket dette emne.
Sider: [1] Udprint
Forfatter Emne: Chapecoense - De faldende legender - #0  (Læst 2178 gange)
jepze
Ynglingespiller
***

Offline Offline


 
Chapecoense - De faldende legender - #0
« : 13 Dec 2016, 20:47 »


Associação Chapecoense de Futebol


Associação Chapecoense de Futebol eller Chapecoense som de kaldes i daglig tale, er en brasiliansk fodboldklub fra byen Chapecó i staten Santa Catarina. Klubben spiller sine hjemmekampe på Estádio Regional Indio Conda. Dette er forkortet som Arena Conda, som det vil blive betegnet som i denne blog.

Klubben blev stiftet i 1973. Klubben blev oprettet for at genoprette fodbolden i byen Chapecó. Klubben havde allerede succes tidligt i sin opstart, hvor de vandt de deres stats mesterskaber, Campeonato Catarinense, for første gang i 1977. Siden de vandt de første statslige mesterskaber, så har de vundet den 4 gange yderligere, og senest har de vundet den i år. Chapecoense er stadig en forholdsvis lille klub, som har tilbragt det meste af sine 43 år i den tredjebedste række i Brasilien. Så sent som i 2009 lå klubben i den fjerdebedste række. I 2014 rykkede klubben igen op i den bedste række, hvor de ikke har været siden 1979.

Efterfølgende er der dog sket det tragiske, at næsten alle spillere i klubben er omkommet. Dette skete om aftenen d. 28 november 2016, hvor de fløj med Lamía Flight 2933, som havde 77 passagerer og besætning på flyet, hvor en del af passagererne var fodboldspillerne fra klubben. Flyet styrtede ned omkring byen Medellín, Columbia, hvor dette formodentligt skyldes at flyet var løbbet tør fra brændstof. Næsten alle døde, som var ombord på skibet, bortset fra 6 personer. Heriblandt var der 3 fodboldspillere som overlevede, backen Alan Ruschel, centerforsvarsspill eren Helio Neto og reservemålmanden Jackson Follmann. Målmanden Danilo overlevede også styrtet, men døde desværre af sine kvæstelser på vej til hospitalet. Veteranmålmanden Nivaldo, som nogle dage før havde annonceret at han stoppede karrieren efter sidste kamp i ligaen, som også ville være hans kamp nr. 300 for klubben, og derfor var han ikke med i flyet.

Holdet var på vej mod finalerne i 2016-udgaven af Copa Sudamericana mod Atletico Nacional fra Columbia. Pga styrtet blev finalerne aflyst, og Atletico Nacional valgte at ville give trofæet og præmiepengene til Chapecoense. Dette skulle først vendes i bestyrelsen i CONMEBOL og d. 4 december annoncerede formanden fra Chapecoense at klubben havde modtaget trofæet og præmiepengene.

I dagene efter styrtet har en masse store fodboldspillere valgt at give deres støtte og hjælp til klubben. Dette er prominente navne som Ronaldinho, Eidur Gudjohnsen og Riquelme, som alle har tilbudt at hjælpe klubben i den svære tid, uden klubben skal betale løn eller give dem en kontrakt. Andre store brasilianske har også ville hjælpe klubben. De har indvilliget i at leje spiller gratis ud til klubben, til de kan få nogle nye spillere til klubben selv. De har også andmodet det brasilianske fodboldforbund om, at Chapecoense ikke skal kunne rykke ned i de næste 3 år, så klubben kan genopstå igen og være konkurrencedygtige.

Denne blog er en hyldest til alle omkring klubben og især de spillere, som desværre mistede livet i flystyrtet. Jeg vil prøve at få klubben til at dominerer i den brasilianske liga. Jeg vil også prøve at beholde så mange af de afgåede spillere som muligt, men jeg vil dog stadig forbedre truppen. Dette gælder også de låne spillere, som var med på flystyrtet, som vil jeg vil prøve at få en permanent aftale med, når dette er muligt.

Rest in Peace

Spillere

Ailton Cesar Junior Alves da Silva (Canela), 22
Dener Assunção Braz (Dener), 25
Marcelo Augusto Mathias da Silva (Marcelo), 25
Matheus Bitencourt da Silva (Matheus Biteco), 21
Mateus Lucena dos Santos (Caramelo), 22
Guilherme Gimenez de Souza (Gimenez), 21
Lucas Gomes da Silva (Lucas Gomes), 26
Everton Kempes dos Santos Gonçalves (Kempes), 34
Arthur Brasiliano Maia (Arthur Maia), 24
Ananias Eloi Castro Monteiro (Ananias), 27
Marcos Danilo Padilha (Danilo), 31
Filipe José Machado (Filipe Machado), 32
Sérgio Manoel Barbosa Santos (Sérgio Manoel), 27
José Gildeixon Clemente de Paiva (Gil), 29
Bruno Rangel Domingues (Bruno Rangel), 34
Cléber Santana Loureiro (Cléber Santana), 35
Josimar Rosado da Silva Tavares (Josimar), 30
Willian Thiego de Jesus (Thiego), 30
Tiago da Rocha Vieira Alves (Tiaguinho), 22

Personlane
Luiz Carlos Saroli (Caio Júnior), Coach, 51


Passado mas não esquecido!
Logged

b0nb0n
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Chapecoense - De faldende legender - #0
« Svar #1: 14 Dec 2016, 09:32 »

Spændende tilgang til en blog Smiley Jeg følger!
Logged

Wolverhampton - Klubben i England Smiley

Arsrea
Landsholdsspiller
******

Offline Offline


 
Sv: Chapecoense - De faldende legender - #0
« Svar #2: 14 Dec 2016, 11:15 »

Stærkt! Følger helt klart med Smiley
Logged


Sider: [1] Udprint 
 



This site is not endorsed by Sports Interactive or SEGA and is intended for entertainment purposes only. « More Info »
©2005-2018, FmFreaks.dk
                                         Forum Powered by SMF 1.0.5 · SMF ©2001-2010