21. februar 2010
Vinnie Jones foran fyring?- Et hav af transferLazio har gennem de sidste sæsoner samt første halvleg af denne været en del af de hold der har været i periferien til de europæiske cup-pladser og igen i år har Lazio i første halvdel bevæget sig i den øvre del af midterfeltet, men i de seneste fem kampe har formen været nedadgående og dermed er der flere der spekulere på, hvorvidt holdet er ved at mistet grebet.
Af andre overskrifter for de to afviklede måneder, så er januar-transferne også afsluttet og her der det vores tidligere bekendtskab, Juventus, som har været mest aggresive og hentet et hav af stærke spillere til at ændre deres resultatmæssige nedtur, hvilke i den grad har hjulpet.
Legendernes handlerMen legenderne har heller ikke holdt igen og specielt Atalanta har gjort nogle spændende indkøb.
AtalantaDe store transfer er normalt forbeholdt topholdene, men Hans Christians har her i januar i den grad via tre spændende indkøb til en samlet værdi 27,75 mio. £. Atlanta er således blevet forstærket af følgende tre spillere:
* Sebastián Battaglia fra Boca – pris 8,75 mio. £
* Jérémy Sorbon fra Caen – pris 10,25 mio. £
* Keirrison fra Coritiba – pris 8,75 mio. £
Samtidig har Hans Christians valgt at holde på nuværende spillere, hvorfor der ikke har været nogle afgange.
Inter
Judas?
Mens Atalanta er hentet spændende spillere, så har Inter nok gjort den mest overraskende handel af alle, med at hente den tidligere AC Milan-profil tilbage til Milano. Andrea Pirlo er hentet i Madrid for hele 24,5 mio. £. En transfer, som i den grad blev diskuteret i legenderne imellem. Derudover har Baggio også hentet Francesco Bolzoni i PSV for 10 mio. £
Inters indkøb er modsvaret af tilsvarende salg via afgang af følgende;
* Joäo Moutinho til Werder Bremen for 14,5 mio. £
* Craig Gordon til Fulham for 11,5 mio. £
* Sulley Muntari for 12,5 mio. £
AC MilanSom beskrevet ovenstående har AC Milan hentet Muntari hos byrivalerne, en transfer som Effe er yderst tilfreds med. Derudover er Alberto Paloschi hentet i Parma for 9 mio. £, som en yderligere styrkelse af offensiven.
Effenberg har også fortaget to væsentlige salg, da såvel Alberto Zapater (Man City, 20 mio. £) som André-Pierre Gignac (Juventus, 18 mio. £) har sagt farvel.
LazioVinnie Jones kæmper fortsat med det økonomiske setup, hvorfor tranfersvinduet er bragt til yderligere en oprydning til at minimere truppen, reserveholdet. Det betyder, at hele ni spillere har måtte sige farvel. En effekt der gjorde, at lønbudgettet pludselig gav gode muligheder for indhentning af nye stærke spillere og i dette vindue blev det til erhvervelsen af Júlio Baptista, som er hentet i Sevilla til 6,25 mio. £. Derudover er talentet Yannis Tafer hentet i Lyon, mens Wijnaldum er lånt for resten af sæsonen i AC Milan.
AC Milan tættere mesterskabetSpillerunderne 20-25 er nu overstået og billedet er, at milaneserne fortsætter deres stærke parløb, men AC Milan har et ekstremt niveau og de seneste fem kampe viser hvorfor de er storfavoritter til årets mesterskabspokal.

Lethal at the moment
Pandev viser storformAC Milan hentede i sommerpausen Pandev i Lazio og Effe har ikke været helt tilfreds med hans præstationer, men i de seneste runder har han leveret flere mål og her i 20. runde blev det til hele tre af slagsen af AC Milans sikre 4-1-udesejr over Chievo.
Derudover bevidste Inter, at der er stor forskel på den absolutte top og så de øvrige hold i serien. Beviset blev en 5-0 sejr over Parma, hvor Baggio desværre måtte se, at en af holdets profiler, Rossi, måtte bæres fra banen.
Derudover løb Lazio ind i et kedeligt nederlag mod Sampdoria, hvilke øger Sampdorias muligheder for europæisk deltagelse næste sæson. Sidst fik Atalanta et tiltrængt point mod Napoli. Resultaterne blev som følgende;
Inter 5-0 Parma
Målscore: 2 x Balotelli, 2 x Saivet, Thiago Neves
Sampdoria 2-0 Lazio
Chievo 1-4 AC Milan
Målscore: 3 x Pandev, Vukcevic
Atalanta 2-2 Napoli
Målscore: 2 x Altidore
Stærk præstation af InterInter havde her i 21. runde en svær opgave på menuen, nemlig udekampen mod Fiorentina, men holdets SuperMario skulle blot bruge 6 minutter til at fjerne tvivlen og dermed kørte Inter den sikkert hjem med 2-0.
Også Atalanta har nu måske hentet en striker, som kan løse klubbens angrebsproblem. Hans Christians har ikke kunne finde det perfekte angreb til holdet efter deres ressourcer, men nu er Keirrison hentet og forventningerne er store. En del af forventninger blev allerede indfriet i denne runde, da han var manden bag den udlignende 2-2 scoring, hvilke også kampen sluttede.
Eller vandt AC Milan en forventet sejr over Lecce, mens Lazio trods en usikker præstation fik fuldt udbytte mod serie A’s bundprop, Livorno. Resultaterne blev følgende;
Fiorentina 0-2 Inter
Målscore: Balotelli, Hamsik
LAzio 2-0 Livorno
Målscorer: Cribari, Cavenaghi
Palermo 2-2 Atalanta
Målscorer; Guarente, Keirrison
AC Milan 1-0 Lecce
Målscore: Vukcevic
Pointtab ikke udnyttetI de tidlige lørdagsaftenkampe i 22. runde skulle AC Milan have et af deres sjældne pointtab, da det blot blev til uafgjort mod Sampdoria, men Inter fejlede i deres forsøg på at udnytte dette pointab, da de ligeledes måtte nøjes med et point på kontoen.
Ellers var runden præget af, at Torinos Rosina gjorde grin med Lazio, da han med et hattrick splittede modstanderen af. Sidst snuppede Atalanta en uafgjort igen, igen. Resultaterne blev som følgende;
Sampdoria 0-0 AC Milan
Inter 1-1 Udinese
Målscore: Sakho
Lazio 1–3 Torino
Målscore: Ledesma
Atalanta 2-2 Parma
Målscore: Keirrison, Altidore

Statement: Lazio
Effe spanker VinnieMed den seneste dagsform så Vinnie Jones med frygt frem til dagen udekamp på San Siro og frygten blev til en realitet. Jones testede en ny taktik, men den blev i høj grad skudt ned af Effes tropper. AC Milan bragede der ud af og efter få minutter var der ikke længere tvivl om udfaldet, da Ronaldinho scorede til 1-0 på straffe. Derefter var det blev et spørgsmål om sejrens størrelse. Sejren kom til at være så sikker som 5-1.
Ellers leverede Atalanta et fremragende resultat ude mod Fiorentina, da de efter at have været nede med 0-1, alligevel fik hentet 1-1. Resultaterne blev som følgende;
Fiorentina 1-1 Atalanta
Målscore: Bellini
Genoa 0-4 Inter
Målscorer: Ibrahimovic, Thiago Neves, 2 x Sahko
AC Milan - Lazio
Målscorer: Ronaldinho, 2 x Pandev, 2 x Kaká - Cavenaghi

Fight for one point
14 kampe uden sejr……og femte uafgjort i træk er nu status for Hans Christians Atalanta med 24. rundes uafgjorte resultatet mod Genoa. Et fornuftigt resultat for bundholdet, men alligevel må man tænke, hvorvidt bestyrelsen i Atalanta kan leve uden sejre.
Lige så interessant i denne runde er det, at AC Milan nu har etableret et forspring på 10 point ned til Inter. Inter måtte nøjes med uafgjort mod formstærke Juventus og med AC Milans 3-0 sejr over Livorno er AC Milan nu endnu tættere mesterskabet.
Sidst fejlede Lazios nye taktik endnu en gang, da det blev til et kedeligt nederlag samt et rødt kort til Kolarov mod Napoli. Resultaterne blev som følgende;
Juventus 0-0 Inter
Napoli 3-0 Lazio
AC Milan 3-0
Målscorer: Vukcevic, Flamini, Kaká
Genoa 1-1 Atalanta
Målscore: Bonaventura
Inter fastholder andenpladsenI en svær hjemmekamp skulle Inter forsøge at fastholde deres andenplads og kampen mod Roma blev en tæt dyst, hvor Chivus scoring i 7. minut i lang tid var den eneste af slagsen, hvorfor kampen kunne bølge til hver side. Men i slutminutterne pressede Roma mere og mere, hvilke blev afstraffet men Ibrahimovics afgørende scoring.
Ellers fortsatte AC Milan i deres vante stil med tre sikre point i udekampen mod Torino. Sidste var der endelig lidt oprejsning til Lazio. Med endnu en ny taktik kunne de vise hjemmepublikummet, at de godt kan. I en kamp hvor de var 100 % spilstyrende blev det til en spinkel 1-0 sejr over Brescia.
Atalanta var ikke i aktion her i runde 25. Resultaterne blev som følgende;
Torino 1-3 AC Milan
Målscore: Pandev, Muntari, Kaká
Inter 2-0 Roma
Målscore: Chivu, Ibrahimovic
Lazio 1-0 Brescia
Målscore: Motta